Рішення від 11.11.2022 по справі 120/8004/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

11 листопада 2022 р. Справа № 120/8004/22

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку письмового позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що в серпні 2022 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі оновленої довідки в/ч НОМЕР_1 від 22.08.2022 за № 350/163/3/285 та грошового атестату від 22.08.2022 за № 350/163/3/286.

Листом відповідача від 16.09.2022 за № 7492-7262/Ж-02/8-0200/22 позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку.

Відмова мотивована тим, що вказані у заяві документи необхідно подавати до Пенсійного органу через уповноважений структурний підрозділ, яким було надано подання про призначення пенсії.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку протиправними, оскільки відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок призначених пенсій здійснюється на підставі документів поданих пенсіонерами.

Тому з метою захисту своїх прав та інтересів ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою від 10.10.2022 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву на позовну заяву.

02.11.2022 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначив, що відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 3-1 затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, заяви про перерахунок пенсії подаються особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи, зокрема Міністерства оборони України.

Таким чином, зазначені у заяві документи необхідно подавати до Пенсійного органу через уповноважений структурний підрозділ, яким було надано подання про призначення пенсії.

Враховуючи, що інших заяв по суті та документів не надходило, суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.

Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу у в/ч НОМЕР_1 та на даний час перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач зазначив, що у період з 01.03.2018 по день звільнення, в/ч НОМЕР_1 було невірно встановлено та виплачувалося грошове забезпечення в меншому розмірі.

У зв'язку із зазначеним, в/ч НОМЕР_1 було видано позивачу оновлену довідку в/ч НОМЕР_1 від 22.08.2022 за № 350/163/3/285 та грошовий атестат від 22.08.2022 за № 350/163/3/286.

З метою здійснення перерахунку пенсії, позивач в серпні 2022 року звернувся до відповідача із відповідною заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки в/ч НОМЕР_1 від 22.08.2022 за № 350/163/3/285 та грошового атестату від 22.08.2022 за № 350/163/3/286.

Листом відповідача від 16.09.2022 за № 7492-7262/Ж-02/8-0200/22 позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку.

Відмова мотивована тим, що вказані у заяві документи необхідно подавати до Пенсійного органу через уповноважений структурний підрозділ, яким було надано подання про призначення пенсії.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку протиправними, а тому з метою захисту своїх прав звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).

Вказаним законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до статті 10 Закону № 2262-XII, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону № 2262-XII, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1), яким передбачено, зокрема,

- заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання. (абзац 1 пункту 4 цього Порядку);

- перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону N 2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії (пункт 23 цього Порядку).

З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства, органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку раніше призначених пенсій, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-XII. При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Тобто, ОСОБА_1 , як пенсіонер, після призначення пенсії має право самостійно надати до відповідно Пенсійного органу додаткові документи для перерахунку пенсії, а в останнього виникає обов'язок перерахувати призначену позивачу пенсію.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, в силу вимог статті 63 Закону № 2262-XII, позивач отримав право на перерахунок пенсії, яким і скористався шляхом подання відповідачу відповідної заяви та довідки про розмір грошового забезпечення від 22.08.2022 за № 350/163/3/285 та грошового атестату від 22.08.2022 за № 350/163/3/286, виданого в/ч НОМЕР_1 .

За таких обставин суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на підставу для відмови у перерахунку пенсії позивача про те, що заяви про перерахунок пенсії подаються особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи, зокрема Міністерства оборони України.

При цьому, п. 1 Порядку № 3-1 на який зіслався відповідач відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 стосується саме призначення пенсії вперше.

Аналізуючи вищевикладене та надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.08.2022 за № 350/163/3/285 та грошового атестату від 22.08.2022 за № 350/163/3/286 виданого в/ч НОМЕР_1 .

Тому вимога зобов'язального характеру підлягає задоволенню, як похідна.

Щодо дати з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії, суд зазначає, що оскільки пенсія позивачу призначена 11.09.2020, а додаткові документи надані в серпні 2022 року, перерахунок має бути здійснений з 01.09.2021 відповідно ст. 51 Закону № 2262-XII.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, перевіривши обґрунтованість доводів, оцінивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.08.2022 за № 350/163/3/285 та грошового атестату від 22.08.2022 за № 350/163/3/286 виданого в/ч НОМЕР_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із 01.09.2021 перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 із врахуванням грошового забезпечення зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення від 22.08.2022 за № 350/163/3/285 та грошового атестату від 22.08.2022 за № 350/163/3/286 виданого в/ч НОМЕР_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іден. код - НОМЕР_2 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (21100 м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ-13322403).

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна