Справа № 600/7359/21-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Лелюк Олександр Петрович
Суддя-доповідач - Сушко О.О.
11 листопада 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Залімського І. Г. Мацького Є.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи із заробітної плати нарахованої за період роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС з 18.06.1986 року по 30.06.1986 року та виплаченої у липні-місяці 1986 року у розмірі 437,39 грн., у серпні-місяці 1986 року 31,63 грн., загальна сума якої складає 469,02 грн відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 01.09.2021 року, оформленого листом від 20.09.2021 року №2400-1705-8/32998; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із заробітної плати нарахованої за період роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС з 18.06.1986 року по 30.06.1986 року та виплаченої у липні-місяці 1986 року у розмірі 437, 39 грн., у серпні-місяці 1986 року 31, 63 грн., загальна сума якої складає 469, 02 грн., відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 01.09.2021 року, оформленого листом від 20.09.2021 року №2400-1705-8/32998.
Відповідно до рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2022 року позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 06 вересня 2021 року про перерахунок пенсії по суті та прийняття обґрунтованого рішення у встановленому порядку; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 вересня 2021 року про перерахунок пенсії та прийняти рішення з урахуванням висновків, викладених в цьому судовому рішенні. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 18 червня 1986 року по 30 червня 1986 року на посаді водія у ВАТ "Дністрогесбуд", тобто є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році ІІ категорії, має посвідчення серії НОМЕР_1 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за віком.
З листа Головного управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 20 вересня 2021 року №2400-1705-8/32998 вбачається, що за результатами розгляду заяви позивача від 06 вересня 2021 року щодо перерахунку пенсії повідомлено про те, що частиною першою статті 27 Закону №1058-IV не передбачено можливості обчислення розміру пенсії виходячи із заробітної плати за 1 місяць.
При цьому у названому листі вказано, що відповідно до статті 55 Закону 796-XII призначення та виплата пенсій особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться за нормами Закону №1058-IV і цього Закону. Пільги по обчисленню середньомісячного заробітку для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС визначено статтею 57 Закону №796, згідно з якою обчислення середньомісячного заробітку здійснюється відповідно до Закону №1058-IV. Нормами Закону №1058-IV та Закону 796-XII не передбачено можливості обчислення розміру пенсії виходячи із заробітку за роботу у зоні відчуження відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-IV.
Суд першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, статтею 49 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-XII у редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно частини першої статті 57 Закону №796-XII визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В силу частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV у редакції на час виникнення спірних відносин) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За змістом частини другої статті 27 Закону №1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
У відповідності до частини другої статті 57 Закону № 796-XII у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Тобто, зазначена правова норма надає особі, яка звертається за призначенням пенсії обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, зокрема, ті, які встановлені загальним Законом №1058-IV або ж спеціальним Законом № 796-XII.
Верховний Суд у постанові від 03 жовтня 2019 року у справі №676/5258/16а звернув увагу, що за змістом статті 57 Закону №796-XII перша-третя частини мають загальний характер і стосуються усіх громадян, на яких поширюється дія цього Закону, та усіх видів пенсій. Водночас, лише частина 4 і 5 цієї статті стосуються особливостей обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону.
Вказане узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові від 07 липня 2015 року (справа № 21-727а15).
Згідно частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладене, позивач має право на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку на території радіоактивного забруднення.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року №1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210 у редакції на час виникнення спірних відносин).
За змістом підпункту 4 пункту 3 Порядку № 1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Частиною четвертою статті 15 Закону № 796-XII встановлено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Слід звернути увагу на те, що за змістом пункту 2.10 розділу ІІ «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 N 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року № 1566/11846 (далі Порядок №22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Пунктом 4.3 Порядку №22-1 розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» передбачено, зокрема, рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Згідно пункту 4.7 розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Таким чином, обчислення пенсій особам, які пропрацювали у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, може здійснюватися на підставі довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 14 травня 2020 року у справі № 607/6563/16-а та 28 січня 2021 року у справі № 161/12091/16-а.
Також, вказаними нормами передбачено, що за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії, орган пенсійного фонду повинен прийняти одне із рішень-про перерахунок пенсії або відмову в перерахунку. При цьому законодавцем визначено строки розгляду такої заяви та повідомлення пенсіонера про результати розгляду останньої.
З матеріалів справи вбачається та учасниками справи не заперечується, що позивач приймав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 18 червня 1986 року по 30 червня 1986 року на посаді водія у ВАТ "Дністрогесбуд", а в довідці від 06 вересня 2021 року №311, виданої архівним відділом Новодністровської міської ради, зазначена заробітна плата позивача у період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у ВАТ "Дністрогесбуд" за липень та за серпень 1986 року, розмір якої позивач і хоче щоб був урахований при перерахунку пенсії.
Як встановлено з матеріалів справи, на звернення позивача щодо перерахунку пенсії відповідач повідомив листом від 20 вересня 2021 року №2400-1705-8/32998, що частиною першою статті 27 Закону №1058-IV не передбачено можливості обчислення розміру пенсії виходячи із заробітної плати за 1 місяць.
Проте, зважаючи на викладене вище, є помилковою позиція відповідача, наведена у листі від 20 вересня 2021 року №2400-1705-8/32998, наданого позивачу на його заяву від 06 вересня 2021 року щодо перерахунку пенсії.
Водночас слід звернути увагу на те, що у вказаному листі не наведено жодних підстав щодо неможливості здійснити перерахунок пенсії позивачу саме у зв'язку із довідкою від 06 вересня 2021 року №311 про заробітну плату позивача за липень та за серпень 1986 року, тобто лист не містить такої відмови в перерахунку пенсії позивачу як невідповідність довідки про заробітну плату, зокрема, встановленій формі.
Указаній довідці жодної оцінки відповідачем не надано.
Зазначене дає підстави вважати передчасними висновки відповідача про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати нарахованої за період роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС з 18.06.1986 року по 30.06.1986 року та виплаченої у липні та серпні 1986 року відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-IV.
Разом з тим, з наявних у справі матеріалів не вбачається прийняття відповідачем за результатом розгляду заяви позивача від 06 вересня 2021 року щодо перерахунку пенсії саме рішення про відмову у цьому. Натомість лист від 20 вересня 2021 року №2400-1705-8/32998 носить суто інформативний характер із наведенням норм пенсійного законодавства та висновком пенсійного органу про те, що частиною першою статті 27 Закону №1058-IV не передбачено можливості обчислення розміру пенсії виходячи із заробітної плати за 1 місяць.
Відтак, в даному випадку, наявні правові підстави для визнання протиправною бездіяльності органу пенсійного фонду щодо не розгляду заяви позивача по суті та прийняття обґрунтованого рішення.
Відповідно до вимог ст. 308 КАС України колегія суддів не переглядає рішення суду першої інстанції у частині зобов'язання повторно розглянути заяву позивача та розподілу судових витрат через відсутність оскарження.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2022 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Залімський І. Г. Мацький Є.М.