Справа № 810/361/18 Суддя (судді) першої інстанції: Лиска І.Г.
08 листопада 2022 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Аліменка В.О.,
суддів Бєлової Л.В., Безименної Н.В.
за участю секретаря Мельник К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування технічними засобами, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України, апеляційну скаргу Головного управління МВС України в Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ МВС України в Київській області в особі ліквідаційної комісії щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку №П-1452 від 23.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у якій не вказано надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та премії у розмірі 100%;
- зобов'язати Головне управління МВС України в Київській області в особі ліквідаційної комісії виготовити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними на 01 січня 2016 року за посадою на день звільнення із зазначенням як основних, так і додаткових видів грошового забезпечення у наступних розмірах: посадовий оклад 1800,00 грн.; оклад за спеціальне звання (ст. сержанта поліції) 1000,00 грн.; надбавка за стаж служби (15 календарних років 30%) 840,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), премія (100%);
- встановити для головного управління МВС України в Київській області строк для надання суду звіту про виконання судового рішення.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, подало апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Апелянт стверджує, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права і здійснив порушення процесуальних норм. Свої вимоги обґрунтовує тим, що підстави для складення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відсутні, оскільки для здійснення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року у відповідності до вимог постанов Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та від 11 листопада 2015 року № 988 була видана довідка про розмір грошового забезпечення від 22 березня 2018 року № 1003009920. Апелянт просить врахувати, що надбавки і доплати, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2015 року № 1294 та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2015 року № 499 до перерахунку пенсії не включаються, оскільки відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2018 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, визначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» особам рядового і начальницького складу ОВС перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського. Крім того, апелянт посилається на рішення Великої Палати Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а (№ Пз/9901/1/18) щодо аналогічного предмету спору, у якій судом відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Згідно з частиною 2 статті 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Оскільки учасники справи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку, відповідно до частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2010 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, якому призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач звернувся до Головного управління МВС України в Київській області із заявою про надання довідки про грошове забезпечення станом на 01 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 з метою в подальшому здійснити перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Листом № 29/Р-221 від 06 грудня 2017 року голова ліквідаційної комісії повідомив, що надбавки та доплати, які передбачені Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 р. та наказом МВС України від 31.12.2015р. № 499 до перерахунку пенсії не включаються. Довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 готуються в одному екземплярі та подаються до ГУ ПФ України у Київській області. Довідки зберігаються у пенсійній справі за місцем призначення (перерахунку) пенсії, тому заявнику рекомендовано звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області.
На звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надано копії таких документів: подання про призначення пенсії від 11.11.2010, протокол від 01.11.2010, грошовий атестат № 188, довідки про додаткові види грошового забезпечення в 2008-2010 роках, розрахунок пенсії станом на 01.11.2017, довідки про отриману пенсію за 2016 рік, 2017 рік, довідка від 23.05.2017р. № П-1452.
В листі від 05.12.2017 ГУ ПФ України у Київській області зазначило, що пенсія призначена з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 580,00 грн., підвищення посадового окладу - 87,00 грн., оклад за військове звання - 65,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 219,60 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 1704,02 грн. Із прийняттям постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 до Головного управління ПФУ у Київській області ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Київській області були направлені довідки для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських. Перерахунок пенсії згідно наданої ГУ МВС довідки від 23.05.2017р. № П-1452, буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
При складанні довідки від 23.05.2017р. № П-1452 відповідачем було враховано наступні показники: посадовий оклад 1800,00 грн., оклад за спеціальне звання (ст. сержант поліції) 1000,00 грн., надбавка за стаж служби (15 календарних років 30%) 840,00 грн., премія ( 13,28 %) 483,39 грн. Всього грошове забезпечення складає 4123,39 грн.
В грошовому атестаті № 188 вказані такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 580,00 грн., підвищення посадового окладу - 87,00 грн., оклад за військове звання - 65,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 219,60 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 475,80 грн., премія (100%) 1427,40 грн.
Позивач вважає, що в довідці про розмір грошового забезпечення позивача від 23.05.2017 № П-1452, складеної з грошовим забезпеченням на аналогічній посаді поліцейського відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988, відповідач безпідставно не включив до неї надбавку за особливо важливі завдання у розмірі 50 % та премію у розмірі 100% (на момент виходу на пенсію).
Вважаючи протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області щодо не складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Зі змісту позовних вимог вбачається, що предметом цього спору є наявність/відсутність підстав для включення позивачу до нової довідки про розмір грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за виконання особливо важливих завдань, а також премії у розмірі, який було встановлено на день звільнення позивача зі служби.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що в довідку про грошове забезпечення позивача повинно бути внесені усі додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які отримував позивач, та зміст яких не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або виходячи із середніх показників, в той час як встановлення таких премій або надбавок, доплат тощо відбувалась безпосередньо з призначених позивачу.
Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частинами 2, 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання; військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1 та 2 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення цього Закону.
23 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до норм ч. 1 ст. 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Кабінет Міністрів України постановою «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - Постанова № 988), встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та враховуючи положення ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
За нормами п. 4 Постанови № 988, надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Так, на виконання вимог ст. 94 Закону № 580 та Постанови № 988, Міністерство внутрішніх справ України видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання. (далі - Порядок № 260)
Згідно з п. 3 Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до п. 12 Порядку № 260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач вважає порушенням своїх прав не включення відповідачем до довідки про розмір грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань, а також премії у розмірі, який було встановлено на день звільнення позивача зі служби.
Колегія суддів зазначає, що виплата позивачу надбавки за особливо важливі завдання під час проходження служби в органах внутрішніх справ здійснювалась на підставі чинної на час його звільнення зі служби постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294 (далі - Постанова № 1294).
Відповідно до п. 5 вказаної Постанови було надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Водночас, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260 виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань не передбачено.
У зв'язку з цим колегія суддів дійшла висновку про те, що дана складова не може бути зазначена у новій довідці про розмір грошового забезпечення, адже на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії у 2016 році вказана складова грошового забезпечення вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а, в якій суд прийшов до висновку, що такий вид грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260 не передбачена, а тому, відповідач правомірно не включив зазначену надбавку до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Крім того, позивач вказував на неправомірність дій відповідача щодо неврахування премії у розмірі, у якому вона виплачувалась на момент звільнення зі служби.
З огляду на закріплене у ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абз. 5 та 7 п. 5 Порядку № 45, колегія суддів вважає, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17, у якій вказано, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.
Оскільки право у позивача на перерахунок пенсії виникло у січні 2016 року, у довідці для перерахунку його пенсії належить вказати премію у середньому розмірі, що фактично виплачена за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року, що й було здійснено відповідачем під час формування довідки.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що надбавки і доплати, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2015 року № 1294 неможливо включити до складових грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року, оскільки п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2018 року № 45 передбачає, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Вказані обставини справи в сукупності свідчать про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії у розмірі, у якому вона виплачувалась йому на момент звільнення зі служби.
Враховуючи підстави для звернення до суду з вказаним позовом та норми чинного, станом на час виникнення підстав для перерахунку пенсії законодавства, колегія суддів вважає, доводи апеляційної скарги Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області є обґрунтованими, а висновки суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог здійснено з неправильним застосуванням норм матеріального права, що у відповідності до ст. 317 КАС України є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Приписи п. 1, п. 4 ст. 317 КАС України визначають, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись ст.ст. 229, 242, 308, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління МВС України в Київській області - задовольнити.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2018 року - скасувати, прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття. Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Суддя-доповідач В.О. Аліменко
Судді Л.В. Бєлова
Н.В. Безименна
Повний текст постанови складено " 11" листопада 2022 року.