Рішення від 11.11.2022 по справі 640/3776/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2022 року м. Київ № 640/3776/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДФС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19, код ЄДРПОУ 39439980)

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ДФС у м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) щодо відмови пенсіонеру ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення та перерахунку з 05.03.2019 основного розміру пенсії;

- зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві (адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 05.03.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 );

- судовий збір оплачений позивачем при подачі позову стягнути з відповідача на користь позивача;

- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу у розмірі 2 000,00 (дві тисячі) гривень.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив про те, що відповідач протиправно відмовив у видачі оновленої довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії із обов'язковим зазначенням всіх складових, зокрема і тих, що враховувались при призначенні пенсії позивачу та перерахунках, здійснених до прийняття постанови № 103.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що відповідно до пунктів 2-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 2262-ХІІ на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою передбачено поетапний перерахунок раніше призначених пенсій колишніх військовослужбовців та членів їх сімей, наданих Головним управлінням ПФУ, уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 та у місячний строк подають їх Головним управлінням ПФУ. Порядком №45 на виконання норм Постанови №103 затверджено форми довідок для перерахунку пенсій, зокрема довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. Разом з тим, списки від Пенсійного фонду України до ГУ ДФС у м. Києві щодо надання довідок не надходили. Також представником відповідача зазначено, що на виконання вимог позовної заяви Головним управлінням ДФС у м. Києві відносно ОСОБА_1 направлено оновлену довідку №78/14/26-97-09 про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для здійснення обчислення і перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій наголошено на безпідставності доводів відповідача, викладених у відзиві на позовну заяву.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 червня 2021 року відмовлено у задоволенні заяви Головного управління ДФС у м. Києві про закриття провадження у справі.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 відповідно до положень Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 1999 року перебуває на обліку органі пенсійного забезпечення та отримує пенсію за вислугу років.

В матеріалах справи наявний розрахунок пенсії позивача за вислугу років станом на 01.01.2018, яка складається із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5 360,00 грн; оклад за військове звання - 1 410,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% - 2 708,00 грн; усього - 9 478,00 грн. Основний розмір пенсії: 53% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі 5 023,34 грн.

Також згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. підвищення складає 2 400,87 грн, з них виплачується:

з 01.01.2018 по 31.12.2018 р. щомісячно 50% від підвищення у розмірі 1 200,44 грн;

з 01.01.2019 по 31.12.2019 р. щомісячно 75% від підвищення у розмірі 1 800,65 грн;

з 01.01.2020 р. щомісячно 100% від підвищення у розмірі 2 400,87 грн.

Відповідно до розрахунку пенсії позивача станом на 01.01.2019 пенсія позивача складається із таких сум грошового забезпечення:

посадовий оклад - 5 360,00 грн; оклад за військове звання - 1 410,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% - 2 708,00 грн; усього - 9 478,00 грн. Основний розмір пенсії: 53% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі 5 023,34 грн.

Також згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. підвищення складає 1 800,65 грн.

Відповідно до розрахунку пенсії позивача станом на 01.01.2020 пенсія позивача складається із таких сум грошового забезпечення:

посадовий оклад - 5 360,00 грн; оклад за військове звання - 1 410,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 40% - 2 708,00 грн; усього - 9 478,00 грн. Основний розмір пенсії: 53% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі 5 023,34 грн.

Також згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 р. з 01.01.2020 року підвищення пенсії складає 2 400,87 грн.

29 грудня 2020 року позивач звернувся до Головного управління ДФС у м. Києві із вимогою оформити та надіслати на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення та премії за посадою, враховуючи норми Постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року.

Листом Головного управління ДФС у м. Києві №Х/2589/Д36Н від 20.01.2021 повідомлено, що станом на момент надання відповіді запитів від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо надання іншої довідки, що враховується для перерахунку пенсій, не надходило та у разі надходження списків від Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві відразу буде надано запитувану довідку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-XII, встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ, визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Так, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців, є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Водночас, частиною третьою статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, згідно із якою, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у Додатку 2 до Порядку № 45, міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві та Головне управління ДФС у м. Києві у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII.

16 вересня 2021 року до суду надійшло клопотання, в якому відповідачем зазначено, що на підставі заяви позивача та із урахуванням висновків Верховного Суду, викладених за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19, відповідачем підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення позивача №222/4/164/239/510 від 12.10.2020 року, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 05 березня 2019 року.

Тож, відповідачем було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що підтверджується копією довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29.03.2021 року №78/14/26-97-09 та супровідного листа від 31.03.2021 року №1227/9/26-97-09 щодо направлення такої довідки на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Відповідно до наданої до суду копії довідки від 29.03.2021 року №78/14/26-97-09, вона видана позивачу про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 05 березня 2019 року (день, з якого особа набула право на перерахунок пенсії) за посадою начальник відділу - старший слідчий УПМ ДПА. Для визначення розміру грошового забезпечення відповідачем використано: посадовий оклад, оклад за військовим званням (полковник), надбавку за вислугу років (40%) та премію (7,49%).

Разом з тим, з позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено вимоги про врахування відповідачем під час визначення розміру грошового забезпечення позивача також і додаткових видів грошового забезпечення, що в підготованій та наданій довідці не враховано відповідачем. Тобто, питання про включення/невключення саме цих складових має бути предметом розгляду та надання відповідної правової оцінки судом.

Надбавки за виконання особливо важливих завдань станом на 05 березня 2019 року чинним законодавством не передбачена. Позиція про неможливість включення до складу грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у рішенні від 12 березня 2018 року у зразковій справі № Пз/9901/1/1/18 № 802/2196/17-а.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються

При цьому, як вбачається зі змісту абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, ця норма виключає з переліку видів грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, певні їх види за родовими ознаками, а саме не враховуються скасовані чи такі види грошового забезпечення та премії, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Щодо визначення розмірів додаткових видів грошового забезпечення у процентному відношенні, суд зазначає, що визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить до дискреційних повноважень відповідача, виходячи із розмірів, установлених Кабінетом Міністрів України, та виходячи із середніх розмірів, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

При цьому, посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, премія включені до зазначеної довідки відповідно до висновків Верховного Суду, викладених за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 05 березня 2019 року.

Таким чином, відсутні підстави для зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, із обов'язковим зазначенням всіх додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі: надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, премії.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного в сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Підстави для розподілу судових витрат, у даному випадку, відсутні.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 250, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська