ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
20 жовтня 2022 року м. Київ № 640/17980/22
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Клименчук Н.М., ознайомившись з матеріалами позовної заяви
Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бі ЕЛ ДЖИ Мікрофінанс"
про стягнення 15249,00 грн,
Пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Проте позивачем доказів сплати судового збору до позовної заяви не додано.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" у редакції, що діє з 15 грудня 2017 року встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" у редакції, що діє з 01 січня 2019 року встановлено, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями статті 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2022 рік" № 1928-IX від 02.12.2021 установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2022 року - 2 481,00 гривні.
Таким чином, оскільки позивачем заявлено майнову вимогу, розмір судового збору за подання до суду даного позову становить 2 481,00 грн.
Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи наведене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання документу про сплату судового збору в розмірі 2 481,00 грн.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.
Тобто, тримісячний строк звернення до суду у суб'єкта владних повноважень обчислюється з дня виникнення підстав, що дають такому суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.
З матеріалів позовної заяви видно що 16.08.2021 позивачем прийняті рішення № 100, № 101 та № 102 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у зональному розмірі 15249,00 грн.
Як вказує сам позивач, вказані рішення отримано відповідачем 25.08.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за № 0813300637109.
У вказаних рішеннях зазначено, що штраф сплатити у п'ятнадцятиденний термін.
Відтак, зважаючи на отримання відповідачем оскаржуваних рішень 25.08.2021 та несплату ним у 15-денний термін з дня отримання рішення штрафу, тобто до 09.09.2021, починаючи з 10.09.2021 у позивача виникли підстави протягом тримісячного строку на звернутися до суду з даним позовом, який закінчився 10.12.2021.
Натомість до суду з вказаним позовом позивач звернувся лише 19.10.2022, тобто із значним пропуском тримісячного строку, передбаченого абз. 2 ч. 2 ст. 122 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Позивач в позовній заяві просить поновити строк звернення до суду, оскільки він вже двічі звертався до суду з відповідним позовом, проте ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.08.2022 у справі № 640/39181/21 та від 14.09.2022 у справі № 640/13138/22 позовну заяву повернуто.
Проте суд вважає такі причини пропуску строку звернення до суду не поважними, оскільки звернення до суду з позовними заявами (№ 640/39181/21, № 640/13138/22) в межах яких позивачем не сплачено судовий збір, а відтак не усунуто недоліки позовної заяви, не є поважними причинами пропуску строку звернення до суду, оскільки безпосередньо залежать від дій та волевиявлення заявника.
Таким чином, Позивачем подано позовну заяву з пропуском строку звернення до суду, а наведені в заяві підстави для поновлення пропущеного строку звернення не є поважними.
Відповідно до частин першої та другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи наведене, позивач має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду, де вказати інші підстави для поновлення строку, з доданням відповідних доказів на їх підтвердження.
Керуючись ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання документу про сплату судового збору в розмірі 2 481,00 грн.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч.4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для зазначення інших підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду.
5. Попередити позивача, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
6. Копію ухвали надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Відповідно до положень ст. 169 та ч. 1 ст. 294 КАС України ухвала про залишення позову без руху не оскаржується.
Суддя Н.М. Клименчук