11 листопада 2022 р. № 400/11158/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Вільнозапорізької сільської ради, вул. Москаленка, 35, с. Вільне Запоріжжя, Баштанський район, Миколаївська область, 55650,
про:визнання протиправним та скасування рішення від 24.09.21 р. № 184, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Вільнозапорізької сільської ради про:
- визнання протиправним та скасування рішення від 24.09.2021 р. № 184 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у власність земельної ділянки та зміні цільового призначення земельної ділянки";
- зобов'язання прийняти рішення про затвердження документації із землеустрою "Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності гр. ОСОБА_1 (код КВЦПЗ - А 01.03) для ведення особистого селянського господарства в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївськорї області" та про надання ОСОБА_1 у власність земельної ділянки розміром 2 га, кадастровий номер 4824586000:01:000:1345, розташованої в межах території Вільнозапорізької сільської ради, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за дозволом Новополтавської сільської ради виготовив проект землеустрою, має позитивний експертний висновок та подав проект на затвердження, однак рішення отримав відмову. Цим же рішенням відмовлено у зміні цільового призначення земельної ділянки. Позивач вважає, що отримавши проект землеустрою на затвердження, відповідач міг лише прийняти рішення про його затвердження.
Відповідач подав відзив на позов, в якому зазначив, що позивач був обізнаним, що бажана ним земельна ділянка має цільове призначення земель загального користування, що й стало підставою для відмови. Таку земельну ділянку позивач міг лише орендувати.
Справу розглянуто в письмовому провадженні.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Рішення Новополтавської сільської ради від 08.10.2020 р. № 587 позивачу надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, а саме із земельної ділянки площею 41,97 га, кадастровий номер 4824586000:01:000:1345.
За замовленням позивача ДП "Центр державного земельного кадастру" виготовлено відповідний проект. Згідно з проектом категорія земель - землі сільськогосподарського призначення; цільове призначення: землі загального користування (землі будь-якої категорії, які використовуються як майдани, вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножаті, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об'єкти загального користування, а також інші землі, якщо рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування їх віднесено до земель загального користування); код цільового призначення: К 18.00.
У висновку експерта зазначено, що на момент складення документації із землеустрою код земельної ділянки 18.00, запропоновано документацією із землеустрою 01.03.
Земельну ділянку зареєстровано в Державному земельному кадастрі з кадастровим номером 4824586000:01:000:1345.
28.07.2021 р. позивач звернувся до відповідача із заявою (зареєстрована 03.08.2021 р.) про затвердження проекту землеустрою та зміну цільового призначення земельної ділянки.
24.09.2021 р. на сесії Вільнозапорізької селищної ради розглянуто заяву позивача та прийнято рішення № 184, яким відмовлено у затвердженні проекту землеустрою та зміні цільового призначення земельної ділянки. Підставою відмови вказано невідповідність місця розташування вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а саме: рішенням Новополтавської сільської ради від 02.06.2020 р. № 472 створено громадське пасовище та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення громадських пасовищ на земельній ділянці, яка зазначена в клопотанні. Згідно витягу з Державного земельного кадастру земельна ділянка віднесена до земель з цільовим призначенням 18.00 Землі загального користування.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з ч. 5 ст. 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
За приписами ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно із п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Тобто, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади з регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесією.
Відповідно до ст. 118 ЗК України порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадянами передбачає реалізацію таких послідовних етапів:
- звернення громадян з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- надання дозволу відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування;
- розробка суб'єктами господарювання за замовленням громадян проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку, передбаченому статтею 186-1 Земельного кодексу України;
- затвердження відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова відповідача в затвердженні проекту землеустрою мотивована невідповідністю цільового призначення земельної ділянки для бажаних позивачем потреб. Так, земельна ділянка має цільове призначення 18.00 Землі загального користування (землі будь-якої категорії, які використовуються як майдани, вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножаті, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об'єкти загального користування, а також інші землі, якщо рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування їх віднесено до земель загального користування). Натомість для ведення особистого селянського господарства передбачена категорія 01.03. При цьому, відповідач відмовив у відповідній зміні цільового призначення земельної ділянки.
Відповідно до ч. 3 ст. 20 ЗК України категорія земель та вид цільового призначення земельної ділянки визначаються в межах відповідного виду функціонального призначення території, передбаченого затвердженим комплексним планом просторового розвитку території територіальної громади або генеральним планом населеного пункту.
Новополтавською сільською радою заплановано бажану позивачем земельну ділянку для відведення громадських пасовищ. Відтак, позивачу правомірно відмовлено у зміні цільового призначення земельної ділянки.
Суд відзначає, що надання дозволу не гарантує особі прийняття відповідним органом рішення про надання земельної ділянки у власність. Дозвіл і проект землеустрою, розроблений на його підставі, є лише стадіями єдиного процесу надання земельної ділянки у власність.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.08.2019 р. по справі № 240/5288/18.
Оскільки судом встановлено, що земельна ділянка, яку позивач має намір отримати у приватну власність, не призначена для ведення особистого селянського господарства, відповідач правомірно відмовив у затвердженні проекту землеустрою.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач довів правомірність оскаржуваного рішення, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Вільнозапорізької сільської ради (вул. Москаленка, 35, с. Вільне Запоріжжя, Баштанський район, Миколаївська область, 55650, ідентифікаційний код 04375671) про визнання протиправним та скасування рішення від 24.09.2021 р. № 184 "Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у власність земельної ділянки та зміні цільового призначення земельної ділянки"; зобов'язання прийняти рішення про затвердження документації із землеустрою "Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності гр. ОСОБА_1 (код КВЦПЗ - А 01.03) для ведення особистого селянського господарства в межах території Новополтавської сільської ради Новобузького району Миколаївськорї області" та про надання ОСОБА_1 у власність земельної ділянки розміром 2 га, кадастровий номер 4824586000:01:000:1345, розташованої в межах території Вільнозапорізької сільської ради, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 11.11.2022 р.
Суддя Н. В. Лісовська