Ухвала від 10.11.2022 по справі 380/12389/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/12389/22

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

10 листопада 2022 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін питання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправну бездіяльність Головне Управління пенсійного фонду України в Львівській області, що до невиплати заборгованості по пенсії в розмірі 203666,33 грн.;

- стягнути з Головного Управління пенсійного фонду України в Львівській області на мою користь заборгованість по пенсії в розмірі 203666,33 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.08.2021 у справі №380/10929/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 12.05.2021 №117 про розмір грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 12.05.2021 №117 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Позивач зазначає, що відповідач рішення виконав та здійснив перерахунок пенсії з оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення з 01.12.2019. Внаслідок перерахунку пенсії у відповідача виникла заборгованість у розмірі 203666,33 грн. На звернення позивача щодо виплати заборгованості, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не заперечило щодо наявності заборгованості, однак заначило, що її виплата буде проведена після виділення коштів відповідно до Закону України «Про державний бюджет України». Вважаючи свої права порушеними в зв'язку з невиплатою коштів за рішенням суду, позивач звернувся за захистом своїх прав з новим позовом.

Ухвалою судді від 13.09.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.

Від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі (вх.№15270ел.). Відповідач зазначає, що позивачем обрано невірний спосіб захисту порушеного, на його думку, права. Стягнення з суб'єкта владних повноважень сум заборгованості за нормами КАС не передбачено. У зв'язку з чим просив закрити провадження у справі на підставі ч. 1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Вважає, що ч. 1 ст. 5 КАС України не передбачено такого способу захисту прав та юрисдикція адміністративних судів згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України не поширюється на такі спори.

Вирішуючи питання щодо закриття провадження у справі, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ). Вказане питання не є спірним у справі.

Львівський окружний адміністративний суд своїм рішенням від 10.08.2021 у справі № 380/10929/21 визнав протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 12.05.2021 №117 про розмір грошового забезпечення. Зобов'язав ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 12.05.2021 №117 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Щодо виконання даного судового рішення, то ГУ ПФУ у Львівській області листом 22.03.2022 повідомило позивача, судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених судом зобов'язань в межах компетенції та порядку, визначеному чинним законодавством. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.08.2021 у справі №380/10929/21 Головним управлінням виконано. Здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019 відповідно до довідки від 12.05.2021 №117 з оновленого грошового забезпечення. Доплата з 01.12.2019 по 28.02.2022 становить 203666,33 грн. Виплата доплати здійснюється за окремою бюджетною програмою. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, після виділення їх на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів з Державного бюджету України.

26.03.2022 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою, у якій просив виплатити заборгованість за пенсією у розмірі 203666,33 грн.

ГУ ПФУ у Львівській області листом від 26.04.2022 повідомило позивача, що судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених судом зобов'язань в межах компетенції та порядку, визначеному чинним законодавством. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.08.2021 у справі №380/10929/21 Головним управлінням виконано. Здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019 відповідно до довідки від 12.05.2021 №117 з оновленого грошового забезпечення. Доплата з 01.12.2019 по 28.02.2022 становить 203666,33 грн. Виплата здійснюється за окремою бюджетною програмою. Таким чином, виплата коштів, нарахованих на виконання рішення суду, буде здійснена в межах бюджетних асигнувань, після виділення їх на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів з Державного бюджету України.

Вважаючи своє право щодо виплати коштів, нарахованих за рішенням суду, порушеним, позивач звернувся до суду з новим позовом.

Згідно ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (ч. 1 ст. 6 КАС України).

За змістом ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Згідно із положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому ст. 287 цього Кодексу (ч. 8 ст. 382 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа - позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Системний аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що приписами статей 382, 383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.

Вказані правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.

таким чином, судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України (ст. 382 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення, яке набрало законної сили.

Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

Відтак, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, у відповідності до КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі № 806/2143/15, від 21.12.2020 у справі №440/1810/19 та постановах Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/12081/20-а від 01.07.2021, №200/1088/21-а від 13.07.2021.

Аналіз предмету позову у справі, яка розглядається, свідчить, що фактичною підставою для звернення до суду із даними позовними вимогами стала незгода позивача із бездіяльністю відповідача, допущеною на етапі виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.08.2021 у справі № 380/10929/21.

Обраний позивачем у цій справі спосіб захисту - визнання протиправною бездіяльність відповідача та стягнення заборгованості з виплати пенсії - є одним із способів виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.08.2021 у справі 380/10929/21.

Отже, в даному випадку позовні вимоги у справі №380/10929/21 та №380/12389/22 за своєю суттю є однаковими та покликані вирішити один і той же спір, але на стадії виконання судового рішення.

Перегляд справи за цих умов та за наявності зазначених судових рішень, якими цей спір вже вирішено по суті, порушить імперативні положення ст.ст. 129, 129-1 Конституції України, згідно яких судове рішення є обов'язковим до виконання.

Суд вважає, що питання виплати позивачу недоплаченої пенсії в сумі 203666,33 грн. охоплюється рішенням суду у справі 380/10929/21 та належить до предмету його виконання.

Наявність спеціальних правових норм КАС України (ст.ст. 382, 383), направлених на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.

Ба більше, Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 року у справі № 380/10929/21 звертав увагу, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення.

Зважаючи на встановлені обставини та враховуючи вищенаведені положення КАС України, суд вважає, що провадження у даній справі підлягає закриттю на підставі п. 4 ч. 1 ст. 238 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.

Як передбачено ч.ч. 1, 2 ст. 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

За приписами п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір” сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 132, 238, 239, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії закрити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 10.11.2022.

Суддя Потабенко В.А.