Рішення від 10.11.2022 по справі 320/3514/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2022 року Київ № 320/3514/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області про визнання неправомірною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Управління праці і соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області, в якому просить:

- визнати неправомірною відмову Управління праці і соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області в призначенні матеріальної допомоги ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області призначити матеріальну допомогу ОСОБА_1 .

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що вона звернулася до Управління праці і соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області з заявою про надання матеріальної допомоги малозабезпеченій родині.

В заяві зазначала про те, що є матір'ю багатодітної родини, чоловік покинув її з дітьми, не надає жодну матеріальну допомогу. За її позовом Рокитнянський районний суд Київської області відкрив справу про розірвання шлюбу, проте внаслідок кадрових проблем розгляд справи затягнувся.

Копію рішення про результати розгляду позивачу надано не було. Спочатку в усній формі, потім листуванням Управління праці і соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області повідомило позивача про те, що їй в призначенні допомоги відмовлено.

Як підставу для відмови в листі від 30.12.2021 зазначено відсутність інформації про доходи чоловіка позивача, ОСОБА_2 . Тобто послалися на обставину, що у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту). Разом з цим Управління праці і соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області не взяло до уваги акт про склад сім'ї позивача, в якому зазначено, що чоловік позивача, ОСОБА_2 з сім'єю не проживає.

Згідно з ухвалою від 15 квітня 2022 року суд залишив позовну заяву ОСОБА_1 без руху, у якій зазначив недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення та встановив строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення копії даної ухвали позивачу. Позивач усунула недоліки позовної заяви у встановлений судом строк.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 10 травня 2022 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

1 липня 2022 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 . Зазначив, що ОСОБА_1 20 травня 2021 року звернулась за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, їй було відмовлено у зв'язку з тим, що для призначення даної допомоги є обов'язковою сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншого від мінімального, сумарно протягом 3 місяців, а її чоловік, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не сплачує або за нього не було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців. В своїй декларації про доходи позивач вказала в складі своєї сім'ї свого чоловіка. ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 . Оскільки чоловік заявниці ОСОБА_1 не сплатив єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому, від мінімального, сумарно протягом трьох місяців, а також не здійснював догляд за дітьми, особами з інвалідністю, не надавав соціальні послуги, не працював, не служив на військовій службі, не здобував освіту за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не перебував на обліку в центрі зайнятості як безробітний або як такий, що шукає роботу, згідно пункту 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 сім'ї ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. В рішенні про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 01.06.2021 № 163 вказана причина відмови - не здійснював догляд, не працював 3 місяці в періоді, за який враховується дохід, про що заявницю було повідомлено (повідомлення про відмову в наданні державної соціальної допомоги від 01.06.2021 долучено позивачем до позовної заяви).

Розглянувши позовну заяву, відзив на позов, докази наявні в матеріалах справи та оцінивши їх у сукупності, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рокитнянському відділі управління соціального захисту населення Білоцерківської районної військової (державної) адміністрації та отримує: допомогу при народженні дитини в сумі 860, 00 грн щомісячно на дитину ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 ; допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях в сумі 5 100, 00 грн щомісячно, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" отримувала з 01.11.2020 по 30.04.2021 в сумі 18 961, 73 грн щомісячно.

Жодних документів, які б свідчили, що станом на 20 травня 2021 року діти ОСОБА_1 є дітьми одинокої матері, позивач ОСОБА_1 відповідачу та суду не надавала та перебувала у зареєстрованому шлюбі, який було розірвано 11 січня 2022 року рішенням Рокитнянського районного суду Київської області у справі № 375/582/20.

20 травня 2021 року ОСОБА_1 звернулась за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, до якої позивачем було додано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій зазначено, що членом її сім'ї, крім дітей є ОСОБА_2 .

Рішенням відповідача про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 1 червня 2021 року позивачу, було відмовлено у наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з тих підстав, що у складі сім'ї є непрацюючі працездатні особи, що не здійснює догляд, який не працював 3 місяці за періоді за який враховується дохід.

Повідомленням Управління соціального захисту населення Білоцерківської РДА (Рокитнянське В.) від 1 червня 2021 року справа № 163 позивачу повідомлено про відмову в наданні державної соціальної допомоги у зв'язку з тим, що у складі сім'ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працює 3 місяці за який враховується дохід.

На звернення позивача від 01.12.2021 відповідач повідомив ОСОБА_1 листом від 23.12.2021 № 445, що їй відмовлено у призначенні соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки її чоловік не сплачував єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі не менше від мінімального, сумарно протягом 3 місяців.

Вважаючи протиправною відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Порядок та умови надання державної соціальної допомоги визначені Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01 червня 2020 року № 1768-ІІІ (далі - Закон № 1768-ІІІ) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок № 250).

Закон № 1768-ІІІ спрямований на реалізацію конституційних гарантій прав громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Згідно з статтею 1 Закону № 1768-ІІІ, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім'ї.

Відповідно до статті 3 Закону № 1768-ІІІ право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

За приписами частин першої, другої статті 4 Закону № 1768-ІІІ призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 10 Закону № 1768-ІІІ передбачено, що скарга на рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути подана до вищестоящого органу виконавчої влади або до суду.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 250 цей Порядок визначає умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога), передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

За приписами пункту 3 Порядку № 250 призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Пунктом 5 Порядку № 250 передбачено, що для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи: заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).

Пунктом 10 постанови Кабінету міністрів України від 24.02.2003 № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" визначені підстави, коли державна соціальна допомога не призначається, а саме:

1) у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

Державна соціальна допомога у зазначеному випадку призначається, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи:

сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців;

доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства;

2) особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;

3) у власності малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 80, ст. 2271; 2015 р., № 70, ст. 2312);

4) у власності малозабезпеченої сім'ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

Згідно з пунктом 21 Порядку № 250 рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї. У разі прийняття рішення про відмову в призначенні державної соціальної допомоги орган соціального захисту населення інформує про це уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї із зазначенням підстав для відмови та порядку оскарження рішення (з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис). Рішення органу соціального захисту населення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її призначенні може бути оскаржено заявником в органі виконавчої влади вищого рівня або в суді.

Із рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги уповноваженому представнику сім'ї випливає, що причиною відмови слугувала та обставина, що у складі сім'ї є непрацюючі працездатні особи, які не сплатили в мінімальному розмірі ЄСВ сумарно протягом 3 місяців

Відповідно до п. 5 Порядку № 250, інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються органами соціального захисту населення, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.

До складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім'ї не включаються. Права члена сім'ї має одинока особа. Склад малозабезпеченої сім'ї заявника визначається на дату звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

В своїй декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги позивач вказала в складі своєї сім'ї свого чоловіка ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 (разом не проживаємо).

Відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Як встановлено судом на час подання заяви 20 травня 2021 року ОСОБА_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 , їх шлюб було розірвано лише 11 січня 2022 року рішенням Рокитнянського районного суду Київської області у справі № 375/582/20.

У відповідності до підпункту 1 пункту 10 Порядку № 250 Державна соціальна допомога не призначається, якщо: у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

Отже, оскільки чоловік заявниці ОСОБА_1 не сплатив єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому, від мінімального, сумарно протягом трьох місяців, а також не здійснював догляд за дітьми, особами з інвалідністю, не надавав соціальні послуги, не працював, не служив на військовій службі, не здобував освіту за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не перебував на обліку в центрі зайнятості як безробітний або як такий, що шукає роботу, згідно пункту 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 сім'ї ОСОБА_1 було правомірно відмовлено в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Підстави для відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області про визнання неправомірною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Басай О.В.