11 листопада 2022 року (09:30)Справа № 280/4923/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання незаконною бездіяльності,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач), в якій, з урахування уточненою позовної заяви (вх. № 34389 від 05.09.2022) просить суд: визнати незаконною бездіяльність вищого командування військової частини НОМЕР_2 в продовж періоду з 11.07.2022 по 22.08.2022 щодо не направлення сержанта Житомирської 95 дшб, в/ч НОМЕР_4 ОСОБА_1 до військово-лікувальної комісії для визначення подальшої придатності до служби у Збройних силах України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 2019 року проходить службу за контрактом. У 2020 році був контужений, проходив лікування та реабілітацію, комісований не був, продовжив службу. У травні 2022 року отримав поранення, після чого стан погіршився. Так, відповідно до запису лікаря-психіатра від 11.07.2022 враховуючи встановлений діагноз, сержанту ОСОБА_1 рекомендовано направити на ВЛК у психіатричне відділення за погодженням командира. Позивачем неодноразово подавались рапорти про направлення нього до військово-лікувальної комісії для визначення подальшої придатності до служби у Збройних силах України в зв'язку зі станом здоров'я. Однак, вище командування військової НОМЕР_5 впродовж періоду з 11.07.2022 по 22.08.2022 відмовлялося від направлення ОСОБА_1 до ВЛК та натомість намагалися перевести ного до навчального центру до м. Житомира, шо суперечило приписам чинного законодавства України та ставило загрозу життя та здоров'я позивача. З урахування вищезазначеного просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 12.09.2022 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Вказана ухвала отримана відповідачем 20.09.2022.
На підставі частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд зазначає, що у встановлений судом строк відповідачем не було подано відзив на позовну заяву, при цьому будь-яких доказів поважності причин не подання відзиву також не надано.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За приписами ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Суд, оцінивши повідомлені учасниками справи обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 з 30.10.2019 проходить військову службу у ВЧ НОМЕР_2 , що підтверджується відомостями військового квитка НОМЕР_6 від 1705.1988 (а.с.29-41).
У медичній картці стаціонарного хворого № 1346/3 КНП «Обласний клінічних заклад з надання психіатричної допомоги» ЗОР від 06.07.2022 №1516/10 зазначено: « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в/ч НОМЕР_2 , сержант поступив: 13.06.2022, виписаний: 06.07.2022, Анамнез: Поступає вперше, за направленням. Анамнестичні дані зі слів. Спадковість не обтяжена. Розвиток без особливостей. Освіта середньо-спеціальна. Тривалий час займався спортом (боксом єдиноборством). Одружений, відносини в сім'ї добрі. З 2019 служить за контрактом. У 2020 був контужений, проходив реабілітацію та лікування. Комісований не був, продовжив службу. Після контузії відмічає часті головні болі, зниження пам'яті, знижений слух, перепади настрою. У травні 2022 року отримав поранення, після цього стан ще більше погіршився. З приводу поранень знаходився у Микуленицькій фізіотерапевичній лікарні. Поступає зі скаргами на безсоння (тривалий час приймає гідазепам, потім трітіко), також скарги на головні болі, зниження пам'яті, роздратованість, нестриманість. Психолог: в ході обстеження виявлено легку депресію, тяжкий ПТСР. За результатами проведеного обстеження встановлено клінічний діагноз: а)ч основний: Розлади особистості та поведінки внаслідок органічного ураження головного мозку (посттравматична та дисциркуляторна енцефалопатія). б) ускладнення основного: F 07.84 в) супутній: Енцефалопатія змішаного генезу (дисциркуляторна, посттравматична). Вестибулоатактичний синдром. Лікувальні і трудові рекомендації: Спостереження психіатра. Вирішення питання придатності до військової служби за лінією штатної ВЛК.» (а.с.42-43).
Відповідно до запису лікаря-психіатра від 11.07.2022, рекомендовано направити на ВЛК у психіатричне відділення за домовленістю та погодженням командира (а.с.44).
Як встановлено судом, позивач звертався із рапортами від 15.07.2022, від 19.07.2022 та від 04.08.2022 до Командира інженерно-саперної роти про направлення на військово-лікарську комісію для визначення подальшої придатності до служби в Збройних Силах України у зв'язку зі станом здоров'я (а.с.26-28).
Відповіді на свої звернення позивач не отримав, вважає бездіяльність вищого командування військової частини НОМЕР_2 в продовж періоду з 11.07.2022 по 22.08.2022 щодо не направлення його до військово-лікувальної комісії для визначення подальшої придатності до служби у Збройних силах України протиправною, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 23.05.1992 №2232-XII (зі змінами і доповненнями) також визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Позивач вказує на своє право на отримання направлення на медичний огляд до військово-лікарської комісії у зв'язку з погіршенням стану здоров'я та отриманням поранення під час проходження військової служби.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).
Відповідно до пункту 1.1. глави 1 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться військово-лікарською комісією (далі - ВЛК) з метою визначення придатності, зокрема: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю.
Що стосується медичного огляду військовослужбовців, то пунктом 6.1 глави 6 розділу II Положення №402 передбачено, що направлення на медичний огляд проводиться:
а) військовослужбовців строкової служби: командирами військових частин, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комісарами, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, а осіб, які перебувають на обстеженні та лікуванні у цивільному лікувально-профілактичному закладі психіатричного профілю, крім того, - головними лікарями цих закладів;
б) військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.
Відповідно до пункту 6.4 глави 6 розділу II Положення №402, у разі виявлення під час обстеження або лікування у військовому лікувальному закладі у військовослужбовця захворювання, наслідків травми (поранення, контузії, каліцтва), які зумовлюють у мирний час непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатність до військової служби у мирний час, обмежену придатність у воєнний час (пункти "а", "б" статей Розкладу хвороб, без індивідуальної оцінки), у воєнний час - непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ці особи направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника військового лікувального закладу на підставі подання начальника лікувального відділення, у якому обстежується (лікується) військовослужбовець, про що робиться запис в історії хвороби (медичній книжці), який завіряється підписом начальника військового лікувального закладу.
Медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії). Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби (пункт 6.10 глави 6 розділу II Положення №402).
Як встановлено судом, позивач звертався із рапортами від 15.07.2022, від 19.07.2022 та від 04.08.2022 до Командира інженерно-саперної роти про направлення на військово-лікарську комісію для визначення подальшої придатності до служби в Збройних Силах України у зв'язку зі станом здоров'я (а.с.26-28).
За нормами статті 12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 № 548-XIV, про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо).
Із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника (стаття 14 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України).
Відповідно до пункту 2.1.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України 07.04.2017 №124, (далі Інструкція з діловодства у Збройних Силах України), рапорт (заява) - письмове звернення військовослужбовця (працівника) до вищої посадової особи з проханням (надання відпустки, матеріальної допомоги, поліпшення житлових умов, переведення,- звільнення тощо) чи пояснення особистого характеру.
Так, як вже зазначалось вище рапорти позивача стосувалися направлення на військово-лікарську комісію для визначення подальшої придатності до служби в Збройних Силах України у зв'язку зі станом здоров'я. Разом із рапортами позивачем надавалась довідка про хворобу.
Однак, будь-якої відповіді чи рішень стосовно розгляду питання, порушеного позивачем у рапортах стосовно можливості (наявності підстав) для направлення ОСОБА_1 на медичний огляд військово-лікарською комісією відповідач не надав (не прийняв). Доказів зворотнього матеріали справи не містять.
Крім того, у разі якщо заява чи рапорти подавалися за невстановленою формою, не за командою, чи містять інші недоліки у їх поданні, направленні, то заявника жодним чином не повідомлено про це, а так само не роз'яснено порядок подання рапортів відповідного змісту.
Суд звертає увагу, що на даний час законодавством чітко не визначено та не передбачено ряд моментів при подачі рапортів військовослужбовцями - реєстрація, термін розгляду, оформлення відповіді командира по суті.
Разом з тим, наведені вище положення передбачають право військовослужбовця на проходження військово-лікарської комісії за наявності достатніх підстав, а також ініціювання цих питань та подання рапортів з питань, що виникають під час проходження військової служби.
Також згідно з пунктом 3.11.6 Інструкції з діловодства у Збройних Силах України, документи, в яких не зазначено строк виконання, повинні бути виконані не пізніше ніж за 30 календарних днів із моменту реєстрації документа у військовій частині (установи), до якої надійшов документ.
Відтак, у будь-якому випадку, на думку суду, командир військової частини за результатами розгляду рапорту (заяви) військовослужбовця, зобов'язаний протягом місяця розглянути рапорт (заяву) військовослужбовця та надати відповідь по суті порушених питань. При цьому суд не ставить під сумнів право командира діяти на власний розсуд одноосібно приймаючи відповідні рішення з цього приводу.
Водночас під час розгляду справи відповідачем не надано суду жодних доказів щодо розгляду та надання відповіді, прийняття будь-якого рішення з приводу поданих рапортів від 15.07.2022, від 19.07.2022 та від 04.08.2022, чи-то задоволення, чи-то відмови, що свідчить про допущену ним бездіяльність.
Доказів протилежного відповідач суду не надав. Відзив на позовну заяву не надав, доводи позивача не спростував.
З урахуванням викладеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_2 щодо не розгляду рапортів ОСОБА_1 від 15.07.2022, від 19.07.2022 та від 04.08.2022.
Частиною 2 статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України). У зв'язку з тим, що в силу приписів п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, як учасник бойових дій, питання щодо стягнення судового збору судом не вирішувалось.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання незаконною бездіяльності, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо не розгляду рапортів ОСОБА_1 від 15.07.2022, від 19.07.2022 та від 04.08.2022.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 11.11.2022.
Суддя Ю.В. Калашник