Ухвала від 11.11.2022 по справі 200/4874/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

11 листопада 2022 року Справа №200/4874/22

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Молочна І. С., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

10.11.2022 ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ), позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, (місцезнаходження: вул. Героїв України, буд. 21, м. Краматорськ, Донецька область, 84333, код ЄДРПОУ 42331094) про:

- визнання бездіяльності Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, що полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 заробітної плати за період з 25.06.2019 по 31.12.2019 з урахуванням: з урахуванням положень статті 20 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» та, зокрема, складових заробітної плати (доплати за вислугу років; доплати за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; доплати за спеціальне звання або ранг державного службовця та розмір премії, який не може перевищувати 30 відсотків посадового окладу працівника) положень пункту 8 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» - протиправною;

- зобов'язання Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 заробітної плати за період з 25.06.2019 по 31.12.2019 з урахуванням: положень статті 20 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» та пункту 3 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», індексації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» № 2050-III; постанови КМУ від 21.02.2001 №159 та відповідно до встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, а також трьох процентів річних від простроченої суми, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнання бездіяльності Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, що полягає у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_1 заробітної плати за період з 01.01.2021 по 01.03.2021 з урахуванням положень пункту 5 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік»;

- зобов'язання Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 заробітної плати за період з 01.01.2021 по 01.03.2021 з урахуванням: положень статті 20 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» та пункту 3 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України, індексації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» №2050-III; постанови КМУ від 21.02.2001 №159 та відповідно до встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, а також трьох процентів річних від простроченої суми на 2021 рік, з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язання Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 вихідної допомоги при звільненні 01.03.2021 з урахуванням положень статті 20 Закону України «Про Державне бюро розслідувань» та пункту 3 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», пункту 3 частини першої статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», а також індексації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» № 2050-III; постанови КМУ від 21.02.2001 №159 та, відповідно, до встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 і трьох процентів річних від простроченої суми, з урахуванням раніше виплачених сум.

Враховуючи положення статей 19, 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), спір розглядатиметься в порядку адміністративного судочинства.

Щодо строку звернення до адміністративного суду, суддя зазначає наступне.

Одночасно із позовною заявою позивач заявив клопотання, в якому просить суд, вважати поважною причину пропуску строку звернення до суду з даним позовом та поновити його.

Позивач зазначив, що, по-перше, станом на 15.12.2021 право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати не обмежувалося будь-яким строком. По-друге, з 28.10.2020 по теперішній час позивач проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України. Указом Президента України від 24.02.2022 № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” і позивач залучений до складу Операції об'єднаних сил на території Донецької області, тому не мав вільної можливості вчасно звернутися за захистом своїх прав до суду.

Відповідно до частин першої, шостої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (абзац перший частини другої статті 122 КАС України).

Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Водночас, вивчивши матеріали позовної заяви, суддя зазначає, що позивач звернувся із даним позовом в межах строку звернення до суду. Викладений висновок обумовлений наступним.

Відповідно до частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України (у редакції, яка діяла до 19.07.2022) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01 липня 2022 року №2352-ІХ (далі - Закон №2352-ІХ) внесено зміни у Кодексі законів про працю України, назву та частини першу і другу статті 233 викладено в такій редакції:

"Стаття 233. Строки звернення до суду за вирішенням трудових спорів.

Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)".

Таким чином, строки, визначені частиною другою статті 233 Кодексу законів про працю України, стосуються виплати всіх сум, що належать працівникові у разі його звільнення.

Тобто до 19.07.2022 звернення до суду з позовом про стягнення належної заробітної плати не було обмежено строками.

Суддя звертає увагу, що починаючи з 19.07.2022 Кодекс законів про працю України встановлює тримісячний строк звернення до суду у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні.

Водночас, приймаючи рішення про дотримання позивачем строку звернення до суду з даним позовом, суддя враховує, пункт 1 Прикінцевих положень Кодекс законів про працю України, яким гарантовано, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтею 233 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину. Адже, постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 N 1236 установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 31 грудня 2022 р. на території України карантин.

Визначаючи порядок розгляду справи, суддя враховує наступне.

Відповідно до положень статті 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що дана справи не належить до справ, перелічених у частині четвертої статті 257 КАС України, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження.

Згідно з частиною третьою статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників адміністративної справи, вбачаються підстави розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

У відповідності до статті 260 КАС України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Таким чином, враховуючи, що адміністративна справа за даним позовом є справою незначної складності, її розгляд слід проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Керуючись статтями 160, 161, 171, 258, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду.

2. Відкрити провадження по справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

3.Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження суддею Молочною І.С. одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

4. Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, шляхом надання (надіслання) до суду засобами електронного зв'язку (е-mail: inbox@adm.dn.court.gov.ua).

До відзиву додаються докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

5. Роз'яснити позивачу право на подання відповіді на відзив протягом трьох днів з дня отримання відзиву на позовну заяву, а відповідачу - право на подання заперечень протягом трьох днів з дня отримання відповіді на відзив.

Відповідь на відзив та заперечення одночасно з поданням до суду мають бути надіслані іншим учасникам справи.

6. Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

7. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки http://court.gov.ua/).

8. Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

10. Повідомити сторонам про можливість реєстрації в системі Електронний суд для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Суддя І.С. Молочна