Справа № 713/2074/22
Провадження №3/713/1171/22
іменем України
09.11.2022 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі: головуючий суддя Кибич І.А., за участю секретаря судових засідань Андрюк О.Д., з участю захисника Кириляка В.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Вижницького РВП ГУНП в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 , особа з інвалідністю третьої групи, за ст.130 ч.1 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення Серія ААБ №311230 від 14 жовтня 2022 року вбачається, що ОСОБА_1 , 14 жовтня 2022 року о 23-09 год. в м.Вижниця по вул.Головна, Вижницького району Чернівецької області, керував транспортним засобом марки Мазда 323, д/н НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме, запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, нестійка хода. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився у приміщенні КНП «Вижницька БЛІЛ», чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 ч.1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, підтримав заперечення, де вказав, що не порушував п.2.5 ПДР України, а також не вчиняв інкриміноване адміністративне правопорушення відповідальність за яке передбачена ст.130 ч.1 КУпАП. 14.10.2022 року біля 22-00 год. разом з товаришами вирішили поїхати до магазину «Норма», де почув стук у передній частині автомобіля. Вийшовши з автомобіля, побачив, що спустило колесо. В цей час за кермом автомобіля перебував його товариш ОСОБА_2 . Після того як оглянув багажник, побачив, що не має домкрата. Його знайомий ОСОБА_3 сказав що принесе домкрат, бо живе неподалік, а він сів на водійське сидіння, щоб увімкнути підсвітку та сигнал аварійної зупинки. Біля 23-00 год. побачив як під'їхав патрульний автомобіль. До нього підійшли працівники поліції, які сказали пред'явити документи та вийти з автомобіля, відкрити багажник. Під час розмови, інспектор висловив сумніви щодо стану його здоров'я та запропонував пройти перевірку на стан алкогольного сп'яніння. Оскільки не керував транспортним засобом, від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився. Працівники поліції повідомили, що заберуть машину не штраф-майданчик, якщо він не підпише протокол. Вважає адміністративний протокол таким, що складений з порушенням вимог КУпАП. Просить справу закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП.
В судовому засіданні захисник - адвокат Кириляк В.Ю. просив закрити справу відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях ознак адміністративного правопорушення передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 показав, що 14.10.2022 року близько 22-00 год керував автомобілем Мазда 323, д/н НОМЕР_1 , в салоні автомобіля були ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , за кермом автомобіля був він. Біля магазина «Норма» пробив колесо та припарковав автомобіль на правому узбіччі дороги. Після чого увімкнув аварійну сигналізацію та пішов взяти домкрат щоб замінити колесо. Коли повернувся, нікого небуло. Через деякий час привезли ОСОБА_5 і він замінив колесо та відвіз всіх додому.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 показав, що 14.10.2022 року близько 22-00 год. перебував у салоні автомобіля Мазда 323, д/н НОМЕР_1 , в салоні автомобіля були ОСОБА_1 та за кермом ОСОБА_2 . Біля магазина «Норма» пробили колесо та зупинилися. Через годину приїхали поліцейські та звинуватили ОСОБА_5 у керуванні автомобілем в стані алкогольного сп'яніння, його відігнали і не бажали слухати. Автомобілем керував ОСОБА_2 .
Суд, заслухавши ОСОБА_1 , адвоката Кириляка В.Ю., свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , дослідивши матеріали справи, суд, прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно п.2.5. Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності до ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, у відповідності до положень ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються собою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, річковим або маломірним судном можливість керування цим транспортним засобом, річковим або маломірним судном надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, річковим або маломірним судном.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також оформлення результатів такого огляду, врегульовано «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», що затверджена спільним наказом МОЗ України та МВС України від 09.11.2015 року № 1452/735. (надалі Інструкція).
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення Серія ААБ №311230 від 14.10.2022 року за ст.130 ч.1 КУпАП України відносно ОСОБА_1 , останній від проходження медичного огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння у медичному закладі відмовився, свідки працівниками поліції не залучались.
Згідно ч.1 ст.130 КУпАП обов'язковою ознакою адміністративної відповідальності є керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
ОСОБА_1 заперечив факт керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння та пояснив, що 14 жовтня 2022 року у вечірній час разом з ОСОБА_2 їхали в магазин «Норма», який розташований в м.Вижниця. По дорозі в автомобілі пробило колесо і ОСОБА_2 пішов додому по домкрат, а він залишився біля машини, при цьому сів на водійське сидіння для того, щоб включити підсвітку. Зазначав працівникам поліції, що не керував транспортним засобом, що зафіксовано на відео диску, однак працівники поліції не перевірили даний факт та склали відносно нього протокол про адміністративне правопорушення передбачене ст.130 ч.1 КУпАП.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 та свідок ОСОБА_4 підтвердили обставини на які посилався ОСОБА_1 під час складення протоколу та в суді, та показали, що за кермом автомобіля був ОСОБА_2 , а ОСОБА_1 був пасажиром.
Згідно з п. 6 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та Міністерства охорони здоров'я від 09.11.2015 року № 1452/735 (далі Інструкція), у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.
Відповідно до п.8 Порядку, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду. У протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено які дії ОСОБА_1 вчинив щодо ухилення від огляду.
Відповідно до п.1 Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року №1026, Ця Інструкція регулює застосування органами, підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, доступ до відеозаписів працівників поліції та інших осіб, порядок зберігання, видачу та приймання технічних приладів і технічних засобів, а також зберігання, видалення та використання інформації, отриманої з цих приладів.
Відповідно до п.2 Інструкції, застосування працівниками поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, здійснюється з метою: 1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення; 2) охорони громадської безпеки та власності; 3) забезпечення безпеки осіб; 4) забезпечення публічної безпеки і порядку.
Відповідно до п.2 Розділу ІІІ Інструкції включення відеореєстратора здійснюється з моменту початку виконання службових обов'язків або спеціальної поліцейської операції, а відеозапис ведеться безперервно до її завершення, при цьому в процесі включення відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу. Залежно від наявних режимів відеореєстратора та освітлення відеозапис здійснюється у відповідному режимі денної або нічної зйомки.
З дослідженого відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 заперечував факт керування транспортним засобом
З огляду на встановлене та вищезазначені норми Закону, Суд вважає, що при складенні протоколу про адміністративне правопорушення Серія ААБ №311230 від 14.10.2022 року за ст.130 ч.1 КУпАП України відносно ОСОБА_1 поліцейським не дотримано норми закону та до протоколу не надано доказів того, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом, та був зупинений працівниками поліції за порушення ПДР, що свідчить про відсутність події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП.
Інших доказів поліцейським не долучено.
Вказані факти свідчать про безпідставність та неправомірність складеного протоколу.
Відповідно до п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 року у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), п. 282) доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Статтею 62 ч.3 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно п.2 ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.
Рішенням Конституційного Суду України від 26 травня 2015 року № 5-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що у наведених положеннях Кодексу визначено систему правових механізмів щодо забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на стадії розгляду уповноваженим органом (посадовою особою) справи про адміністративне правопорушення, зокрема, з метою запобігти безпідставному притягненню такої особи до відповідальності.
Враховуючи, що законодавство України про адміністративні правопорушення має каральну направленість (більш кримінальна), а тому з урахуванням принципів і загальних засад КУпАП, практики Європейського Суду по правах людини, передбачається принцип презумпції невинності особи, поки її винуватість не буде доведена у встановленому законом порядку.
Усі сумніви щодо доведеності вини суд трактує на користь особи, що притягується до адміністративної відповідальності.
Враховуючи викладене та аналізуючи докази по справі, суд прийшов до висновку, що провадження по справі відносно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.1, 9, 130 ч. 1, 245, 247, 221, 280, 283, 284, 287-289 КУпАП, Суд, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Іван КИБИЧ