Справа № 571/1423/22
Провадження № 3/571/748/2022
11 листопада 2022 року смт. Рокитне
Рокитнівський районний суд Рівненської області в особі судді Комзюк А.Ф., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої АДРЕСА_1 , жительки АДРЕСА_2 , має на утриманні 1 малолітню дитину, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №226116 від 27.09.2022, 27 вересня 2022 року близько 10 год. 00 хв. встановлено, що гр. ОСОБА_1 ухиляється від виконання обов'язків, передбачених ст.150 Сімейного кодексу України по догляду за сином ОСОБА_2 , 2021 р.н., за місцем проживання, що виразилось у зловживанні алкоголем, залишенні дитини без належного нагляду, незабезпеченні необхідними умовами проживання.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.184 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Заяв та клопотань до суду не надходило. Суд вважає, що справу можна розглянути у відсутності правопорушника, оскільки відповідно до ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.184 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши письмові докази та оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 184 КУпАП є ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.184 КУпАП, полягає в ухиленні батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, тобто передбачених положеннями ст.150 СК України обов'язків батьків щодо виховання та розвитку дитини.
Зокрема, таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання, навчання неповнолітніх дітей: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей (у тому числі незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям), незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно матеріалів долучених до протоколу встановлено, що ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_2 . 24.09.2022 гр. ОСОБА_3 , жителька АДРЕСА_3 повідомила, що її сусідка гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жит. АДРЕСА_4 , неналежно виконує свої обов'язки по догляду за дитиною (хлопчик ОСОБА_2 , 1 рік).
Однак, відомостей у підтвердження того, що 24.09.2022 чи 27.09.2022 або будь-якого іншого дня проводилась перевірка за місцем проживання ОСОБА_1 та те, що вона будь-яким чином ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню свого неповнолітнього сина матеріали долучені до протоколу про адміністративне правопорушення не містять.
Відомостей того, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Служби у справах дітей як сім'я, що опинилася у складних життєвих обставинах, матеріали справи також не містять.
Згідно ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно зі ст.45 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За приписами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановленим законом.
Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку , що в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки вчинення адмініставного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП.
Згідно п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, провадження у справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушеня.
Керуючись ст.ст. 247,280,283,284 КУпАП, суд,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.184 КУпАП відносно ОСОБА_1 , закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Суддя А.Ф.Комзюк