Справа № 361/5344/22
Провадження № 2-о/361/211/22
31.10.2022
31 жовтня 2022 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
судді - Сердинського В.С.
при секретарях - Бася Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Броварський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,
установив:
У жовтні 2022 року заявник ОСОБА_1 звернулася до Броварського міськрайонного суду Київської області із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в Луганській клінічній лікарні народилася дитина жіночої статі від батьків, що перебувають у зареєстрованому шлюбі: матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
У зв?язку з тим, що єдиними наявними документами, що підтверджують факт народження дитини на території непідконтрольній державній владі України, що відповідно до Постанови Верховної ради України від 17.03.2015 р. №254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» одночасно є тимчасово окупованою територією України, є медична довідка про народження від 25 вересня 2022 року № 638, свідоцтво про народження від 25 вересня 2022 року, серії НОМЕР_1 , довідки що видані медичними закладами, та органами реєстрації, що знаходяться на території непідконтрольній державній владі України.
Отримати документи, що підтверджують факт народження за зразками чинного законодавства України, здійснити реєстрацію факту народження дитини та отримати відповідне свідоцтво про народження не є можливим, через що, заявник з дітьми не можуть виїхати на підконтрольну території України або до європейських країн у безпечне місце, бо немає законного свідоцтва про народження молодшої доньки.
Посилаючись на викладене, заявник просила суд встановити факт народження дитини ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 о 13 год. 10 хв., вагою 3500,0 гр. в с. Біловодськ Старобільського району Луганської області, Україна, як друга за рахунком дитина, від батьків: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 та її представник адвокат Дуванова Л.Л. не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Направили до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність, заявлені вимоги підтримали.
В судове засідання представник заінтересованої особи Броварського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
В судове засідання заінтересована особа ОСОБА_2 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Направив до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, заявлені вимоги підтримав.
Згідно вимог ч. 2 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
В силу вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Згідно медичного свідоцтва про народження № 638 від 25 вересня 2022 року та виписного епікризу з історії пологів № 791/23941, в ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 о 13 год. 10 хв. дитина жіночої статі, вагою 3500грамів, зріст 52 сантиметри. Дитина народилася доношеною, при одноплідних родах,. Вагітність по рахунку друга, роди по рахунку другі, останні роди в 2016 році, батьки дитини перебувають у зареєстрованому шлюбі.
Відповідно до змісту наявної у справі копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , що видано 07 жовтня 2022 року Відділом запису актів громадського стану Біловодського районного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_3 , місце народження - смт. Біловодськ, Біловодська область, Луганська Народна Республіка, про що складено запис акту про народження за № 57. Батько дитини - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_1 .
Згідно свідоцтва серії НОМЕР_1 від 07 жовтня 2022 року, виданого Відділом запису актів громадського стану Біловодського районного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, встановлено батьківство ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, по відношенню до ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Біловодськ, Біловодської обл., в громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 р. №1207-VII, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
З 07.11.2014 р., згідно розпорядження Кабінету міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р, м. Луганськ є тимчасово окупованою територією, та згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 9 цього ж Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, видане незаконними органами, що функціонують на території ЛНР, свідоцтво не засвідчує у встановленому порядку факту народження дитини (прізвища, ім'я по батькові, дати народження, місця народження), родинних зв'язків між дитиною та батьками. Це створює перешкоди у реалізації батьківських прав і у подальшому реалізації правового статусу громадянина України новонародженою дитиною (отримання відповідних соціальних послуг, виплат).
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою (п. 2 розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні).
Згідно ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Ст. 52 Конституції України гарантує, що діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним.
Згідно ст. 125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: 1) за заявою матері та батька дитини; 2) за рішенням суду.
Згідно зі ст. 144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові. Реєстрація народження дитини засвідчується свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 р. ратифікованою постановою ВР України від 27.02.1991 р. № 789-ХІІ, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Ст. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. визначає, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, повернення таких осіб до їх покинутого місця проживання в Україні та їх реінтеграції. ч. 1 ст. 9 вказаного Закону серед прав внутрішньо переміщених осіб визначає отримання соціальних та адміністративних послуг за місцем перебування; проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування; інші права, визначені Конституцією та законами України.
Отримання свідоцтва про народження дитини в органах ДРАЦС Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом для його отримання та захисту прав дитини є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.
Стаття 293 Цивільного процесуального кодексу України визначає, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно пункту 6 статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Згідно з ч.2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Встановлення факту народження дитини ОСОБА_3 необхідне заявнику для державної реєстрації народження особи, внесення відомостей про її народження до Державного реєстру та можливості виїхати на підконтрольні території України.
Факт народження дитини - ОСОБА_3 ОСОБА_1 підтверджується медичною документацією про час та місце народження дитини, батьком зазначений ОСОБА_2 .
З огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема,»Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений випадок полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику ЄСПЛ, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права.
Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно з ч. 3 та ч. 4 ст. 317 ЦПК України, у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Враховуючи зібрані у справі докази та їх оцінка у сукупності, на думку суду, доводять факт народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт. Біловодськ, Старобільського р-н., Луганської обл., Україна.
За таких обставин, суд дійшов обґрунтованого висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження, що врегульовано статтею 317 ЦПК України.
Керуючись ст. 4, 13, 265, 315, 317, 319, 430 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Встановити факт народження дитини - ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 об 13 годині 10 хвилин, вагою 3500,0 грамів в селищі Біловодськ Старобільського району Луганської області, Україна, як друга за рахунком дитина. Батько дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України. Мати дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В. С. Сердинський