Справа № 161/12815/22
Провадження № 2-о/159/196/22
про передачу справи до іншого суду
11 листопада 2022 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Бойчук П.Ю., вивчивши заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), з участю заінтересованої особи - Управління охорони здоров'я Луцької міської ради (м. Луцьк, проспект Волі, 1а), про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, -
ОСОБА_1 звернувся до Луцького міськрайонного суду Волинської області суду із заявоюпро визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною та про призначення опікуномОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заявника - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заінтересованою особою зазначив - Управління охорони здоров'я Луцької міської ради.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 12.10.2022 року зазначену цивільну справу передано за підсудністю до Ковельського міськрайонного суду Волинської області.
Вирішуючи питання про прийняття до свого провадження даної цивільної справи, суддя прийшов до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 295 ЦПК України, заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.
Постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» в Україні утворено 136 нових та ліквідовано існуючі 490 районів. У Волинській області, зокрема Ковельський район (з адміністративним центром у місті Ковель) у складі територій Велимченської сільської, Велицької сільської, Вишнівської сільської, Голобської селищної, Головненської селищної, Дубечненської сільської, Дубівської сільської, Заболоттівської селищної, Забродівської сільської, Ковельської міської, Колодяжненської сільської, Луківської селищної, Люблинецької селищної, Любомльської міської, Поворської сільської, Ратнівської селищної, Рівненської сільської, Самарівської сільської, Сереховичівської сільської, Смідинської сільської, Старовижівської селищної, Турійської селищної, Шацької селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
19.07.2020 року зазначена постанова набрала чинності.
Відповідно до ст. 125 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судоустрій в Україні будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності. Суди утворюються, реорганізуються і ліквідуються законом.
Система судоустрою хоча і будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності, однак на практиці вона не завжди може співпадати з існуючим адміністративно-територіальним поділом держави. Зміна ж адміністративно-територіального устрою може бути лише підставою для перегляду існуючої системи судоустрою в порядку визначеному Конституцією та законами України.
Відповідно, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, кожен місцевий загальний суд продовжує здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Законом України «Про внесення зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів від 03.11.2020 року, розділ XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 31, ст. 545 із наступними змінами) доповнено пунктом 3-1 такого змісту, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не пізніше 1 січня 2022 року". В подальшому, термін здійснення місцевими судами своїх повноважень у межах раніше визначеної (до утворення (ліквідації) районів згідно Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020№807-IX) територіальної юрисдикції, продовжено на один рік, але не пізніше 1 січня 2023 року.
Згідно листа Ради суддів України від 22.07.2020 року № 9рс-466/20-вих, адресованому головам місцевих та апеляційних загальних судів, зазначено, що до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Як вбачається з повідомлення Руденського психоневрологічного інтернату № 414/2 від 22.09.2022 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до путівки Департаменту соціального захисту населення №1143 від 23.05.2022 року і наказу №27/1 від 25.05.2022 року зарахована у списки підопічних і знаходиться на повному державному забезпеченні у Руденському психоневрологічному інтернаті (с. Руда Ковельського району, колишнього Любомльського району Волинської області).
Тобто, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги, який знаходиться в с. Руда Ковельського району (колишнього Любомльського району) Волинської області.
За змістом ст. 31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Статтею 32 ЦПК України, передбачено недопустимість спорів про підсудність між судами. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Згідно з ч. 3 ст. 31 ЦПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Оскільки на території м. Ковеля та Ковельського району, на яку поширюється юрисдикція Ковельського міськрайонного суду Волинської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги, а судом не встановлено інших підстав для розгляду вказаної справи Ковельським міськрайонним судом Волинської області, тому справа має бути передана за підсудністю для розгляду Любомльському районному суду Волинської області.
Керуючись ст.ст. 31, 32, 187, 295 ЦПК України, суддя, -
Передати для розгляду Любомльському районному суду Волинської області цивільну справу № 161/12815/22 за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), з участю заінтересованої особи - Управління охорони здоров'я Луцької міської ради (м. Луцьк, проспект Волі, 1а), про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна в зв'язку з належністю справи до територіальної юрисдикції (підсудності) Любомльського районного суду Волинської області.
Копію ухвали скерувати заявнику.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ковельського міськрайонного судуП. Ю. Бойчук