3/441/801/2022 441/1638/22
09.11.2022 суддя Городоцького районного суду Львівської області Малахова-Онуфер А.М., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області на
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Зашковичі Городоцького району Львівської області, медичну сестру КНП 4-та міська клінічна лікарня м. Львова, проживаючу на АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст.173-2 КУпАП, -
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ №697172 від 08.11.2022, ОСОБА_1 , 23.10.2022 о 23 год. 30 хв., на АДРЕСА_1 , безпідставно вчинила сварку з батьками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , під час якої ображала їх, нецензурно лаялась, погрожувала фізичною розправою, чим могла завдати шкоду фізичному та психічному здоров'ю потерпілих.
Дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, у заяві від 08.11.2022 вину визнала, просила про розгляд справи за її відсутності (а.с. 25).
Вивчивши заяву, адмінпротокол та додані матеріали, доходжу наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Нормами статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, тощо.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Висновок суду про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований з урахуванням всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
Так, за протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАБ №697172 від 08.11.2022, ОСОБА_1 , 23.10.2022 о 23 год. 30 хв., на АДРЕСА_1 , безпідставно вчинила сварку з батьками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , під час якої ображала їх, нецензурно лаялась, погрожувала фізичною розправою, чим могла завдати шкоду фізичному та психічному здоров'ю потерпілих (а.с. 3).
Між тим, із змісту рапорта помічника чергового ЧЧ ВнП №1 Львівського РУП №2 ГУНП у Львівській області Ковалко І.І. від 24.10.2022, заяви ОСОБА_1 від 08.11.2022 убачається, що із проханням прийняти міри до матері ОСОБА_2 та брата ОСОБА_5 24.10.2022 до відділення поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області звернулася ОСОБА_1 а не ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с. 8, 9, 17).
Окрім довідки про результати проведення перевірки за зверненням ОСОБА_1 (ІКС ІПНП №16874 від 31.10.2022) та письмових пояснень ОСОБА_2 , ОСОБА_3 і ОСОБА_5 , будь-яких інших належних та допустимих доказів, які б свідчили, що ОСОБА_1 , 23.10.2022 о 23 год. 30 хв., на АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство стосовно ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а відповідно у її діях, наявний склад правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП і що потерпілі, з метою припинення вчинення ОСОБА_1 правопорушення, звертались до правоохоронних органів із заявою, до адмінматеріалів не долучено (а.с. 4, 5, 10-12, 14-16).
Самі по собі письмові пояснення та заява ОСОБА_1 від 08.11.2022 про визнання вини у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП за відсутності інших доказів, не може бути достатнім доказом такого правопорушення (а.с. 18, 19, 25).
Разом з цим, диспозиція ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачає, зокрема, відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до п. 3 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» термін домашнє насильство це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Психологічне насильство, відповідно до закону це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Отже законодавець визнав адміністративним правопорушенням не будь-яке домашнє насильство, а лише те, яке потягло за собою завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого або ж могло спричинити таку шкоду.
Ці обставини (завдання шкоди фізичному здоров'ю або завдання шкоди психічному здоров'ю чи можливість спричинення якогось виду шкоди), як обов'язкові елементи складу правопорушення повинні бути зазначені у протоколі. В іншому випадку буде порушено право особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на захист.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ №697172 від 08.11.2022, не зазначено яку саме шкоду (не розкрито її суть), могло бути завдано психічному здоров'ю потерпілих, що, окрім іншого, ставить під сумнів вчинення 23.10.2022 ОСОБА_1 інкримінованого їй у вину правопорушення.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може грунтуватися на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З урахуванням вищенаведеного, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, ураховуючи долучені до адмінпротоколу та досліджені в суді докази, інші обставини справи, доходжу висновку про закриття провадження в справі на ОСОБА_1 у зв'язку з недоведеністю її вини уповноваженою на складання протоколу особою, а відповідно і відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 247, п. 3 ч. 1 ст. 284, ст. 287 КУпАП, -
провадження у справі про адміністративне правопорушення на ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю складу в її діях адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів.
С у д д я А.М.Малахова-Онуфер