Ухвала від 07.11.2022 по справі 9901/342/21

УХВАЛА

07 листопада 2022 року

м. Київ

справа №9901/342/21

адміністративне провадження №П/9901/342/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Білак М.В.,

суддів: Губської О.А., Загороднюка А.Г., Калашнікової О.В., Соколова В.М.

секретаря судового засідання: Кульчій А.М.,

за участю:

представника позивача Ангеліна І.І.

представника відповідача Басай В.О.

представника третьої особи (КМУ) Шокун О.В.

представника третьої особи (МВС) Какоркіної З.М.

розглянувши питання про залучення третьої особи у справі за позовом ОСОБА_1 , поданого його адвокатом Ангеліном Іваном Ігоровичем до Президента України, треті особи: Кабінет Міністрів України, Міністерство внутрішніх справ України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України № 203/2021 від 21 травня 2021 року "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" та Указу Президента України №497/2021 від 05 жовтня 2021 року "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 05 жовтня 2021 року "Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" в окремих частинах,

УСТАНОВИВ:

Ухвалою Верховного Суду від 03 вересня 2021 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , поданого його адвокатом Ангеліном Іваном Ігоровичем, до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу Президента України №203/2021 від 21 травня 2021 року "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" в окремій його частині.

01 листопада 2021 року від представника позивача надійшло клопотання про збільшення позовних вимог, у якому просив визнати протиправним та скасувати Указ Президента України № 497/2021 від 05 жовтня 2021 року "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 05 жовтня 2021 року "Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" в окремій його частині, яке було прийнято судом до розгляду 08 листопада 2021 року.

Ухвалою Верховного Суду від 07 лютого 2022 року за клопотанням представника КМУ витребувано від Національної поліції України належним чином засвідчені копії документів, що містять пропозиції про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що були внесені Кабінетом Міністрів України до Ради національної безпеки і оборони України.

У зв'язку з фактичним невиконанням ухвали суду про витребування доказів у справі, виникла необхідність зобов'язати Національну поліцію України надати належним чином засвідчені копії документів, що було зроблено ухвалою Верховного Суду від 18 липня 2022 року.

18 серпня 2022 року від Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшов лист з інформацією, відповідно до якої Національна поліція України в особі спеціально визначеного оперативного підрозділу у своїй структурі, основною функцією якого є боротьба з організованою злочинністю - Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України, а також інших органів/підрозділів Національної поліції, що беруть участь у боротьбі з організованою злочинністю в межах виконання покладених на них інших основних функцій, належить до числа суб'єктів, уповноважених превентивно здійснювати оцінку ризиків, своєчасно виявляти та ідентифікувати реальні та/або потенційні загрози національній безпеці держави, у межах компетенції передбачати настання ймовірних вразливих наслідків від такої загрози та згідно з імперативними положеннями пункту 4 частини першої статті 10 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» інформувати про такі загрози державні органи відповідно до компетенції.

Національною поліцією України як одним із суб'єктів, серед інших спеціальних суб'єктів, у межах здійснення превентивної та профілактичної діяльності, спрямованої на запобігання вчиненню правопорушень та поширенню злочинності, зокрема організованої, з метою недопущення потенційних загроз національній безпеці, у межах площини дискреційних повноважень щодо здійснення оцінки реальних та/або потенційних загроз національній безпеці держави, на підставі пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про санкції» та пункту 4 частини першої статті 10 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» ініційовано питання внесення Міністерством внутрішніх справ України на розгляд Кабінету Міністрів України пропозицій щодо застосування до ряду конкретно визначених осіб персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).

У судовому засіданні судом ініційовано питання про залучення у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Національну поліцію України.

На запитання суду щодо можливості такого залучення у справі Національної поліції України в якості третьої особи представник відповідача вказав про відсутність такої необхідності. Водночас представник відповідача заявив клопотання про повторне витребування документів від Національної поліції України.

Представник позивача заперечував проти залучення Національної поліції України в якості третьої особи у справі та задоволення клопотання представника відповідача.

Представники третіх осіб вважали доцільним залучення Національної поліції України до участі у справі та підтримували клопотання представника відповідача про витребування доказів.

Вирішуючи питання щодо можливості залучення Національної поліції України до участі у справі як третьої особи та про повторне витребування документів, суд виходить з такого.

Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», що уведене в дію Указом Президента України від 21 травня 2021 року № 203/2021, було прийнято на підставі пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), внесених Кабінетом Міністрів України та Службою безпеки України.

Зазначені пропозиції Уряду містяться в розпорядженні від 14 травня 2021 року № 442-р «Про внесення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».

Відповідно до пункту 1 Розпорядження КМУ пропозиції щодо безстрокового застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) запроваджуються відносно осіб, які перебувають у статусі суб'єкта підвищеного злочинного впливу.

У письмових поясненнях, що надійшли до Верховного Суду 01 листопада 2022 року, МВС зазначала про те, що документи щодо позивача, які згідно з Регламентом КМУ, затвердженого постановою КМУ від 18 липня 2007 року № 950, надійшли від Національної поліції України (ініціатора проекту та власника документів) на погодження Міністра внутрішніх справ (вхід. № 96/01/55-2021-дск від 13 травня 2021 року «Про надання пропозицій щодо застосування персональних обмежувальних заходів (санкцій)») відповідно до вимог цього Регламенту та порядку підготовки пропозицій КМУ щодо застосування, скасування та внесення змін до санкцій, затвердженого постановою КМУ від 30 листопада 2016 року № 888, були у подальшому надіслані до Секретаріату КМУ.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Згідно з частиною четвертою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина п'ята статті 49 КАС України).

Враховуючи предмет спору, з метою справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення спору у сфері публічно-правових відносин, колегія суддів вважає за необхідне залучити Національну поліцію України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача, та витребувати від неї належним чином засвідчені копії документів, що містять пропозиції про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що були внесені Кабінетом Міністрів України до Ради національної безпеки і оборони України.

Керуючись статтями 44, 49, 248, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Залучити до участі у справі №9901/342/21 у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Національну поліцію України.

Витребувати від Національної поліції України належним чином засвідчені копії документів, що містять пропозиції про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що були внесені Кабінетом Міністрів України до Ради національної безпеки і оборони України.

Документи надати безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в строк до 25 листопада 2022 року.

У разі неможливості виконання вимог ухвали у встановлений строк письмово повідомити Суд про причини її невиконання.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 09 листопада 2022 року.

Судді М.В. Білак

О.А. Губська

А.Г. Загороднюк

О.В. Калашнікова

В.М. Соколов