Рішення від 02.11.2022 по справі 918/518/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" листопада 2022 р. м. Рівне Справа № 918/518/22

Господарський суд Рівненської області у складі судді Н. Церковної при секретарі судового засідання І.Гусевик, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження матеріали справи за позовом Національної служби здоров'я України (04073, м. Київ, просп. Степана Бандери 19, код ЄДРПОУ42032422) до Комунального некомерційного підприємства "Сарненська центральна лікарня" Сарненської міської ради (34500, Рівненська обл., м. Сарни, вул. Ярослава Мудрого , 3 код ЄДРПОУ 01999796) про стягнення в сумі 11 017 966,32 грн.

за участю сторін:

від позивача: Сич О.А.

від відповідача: Боровець А.П., Фасовець О.В.

ОБСТАВНИН СПРАВИ:

Національна служба здоров'я України (далі - Позивач) звернулася до Господарського суду Рівненської області з позовом до Комунального некомерційного підприємства «Сарненська центральна лікарня» Сарненської міської ради (далі - Відповідач) в якому просить стягнути 11 017 966,32 грн.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що між Національною службою здоров'я України та Комунальним некомерційним підприємством «Сарненська центральна районна лікарня» Сарненської міської ради укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 1614-Е421-Р000 від 26.04.2021 року за пакетом медичних послуг «Стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID - 19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2».

За результатами здійсненого моніторингу та з урахуванням інформації з електронної системи охорони здоров'я, підготовлено висновок моніторингу №6-16/7- 21 від 30.06.2021 року (далі - Висновок), яким встановлено, що надавач протягом строку дії договору надавав пацієнтам медичні послуги, які не відповідають умовам Договору, чим порушив вимоги підпунктів 2, 4 пункту 19 Договору, у зв'язку з чим відповідач повинен повернути, фактично сплачених коштів за Договором у розмірі 11 017 966,32 грн (з них за квітень 2021 року - 6 585 960,56 грн. та за травень 2021 року - 4 432 005,76 грн).

29.08.2022 року на адресу суду від Відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому зазначає, що моніторинговою групою НСЗУ на основі інформації про залишки товарно-матеріальних цінностей станом на 01.04.2021 року, 30.04.2021 року та звіту про доходи та витрати COVID-19 за квітень 2021 року було встановлено розбіжність. Дана розбіжність виникла у зв'язку з тим, що під час проведення моніторингового візиту моніторинговій групі був наданий звіт про доходи та витрати COVID -19 за квітень 2021 року на суму 289878,96 грн., проте це звіт тільки одного структурного підрозділу Відповідача, а саме: склад між лікарняної аптеки. Моніторингова група не взяла до уваги звіти за цей період інших структурних підрозділів КНП «Сарненська ЦРЛ», в яких здійснювалося лікування хворих на гостру респіраторну хворобу COVID - 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а саме: Інфекційне відділення, залишки матеріальних цінностей за квітень 2021 року на суму - 454634.41 грн.; Терапевтичне відділення, залишки матеріальних цінностей за квітень 2021 року на суму - 399154.22 грн.; Реанімаційне відділення, залишки матеріальних цінностей за квітень 2021 року на суму -68838.91 грн., які в сукупності зі звітом складу між лікарняної аптеки, складають загальну суму 1212506.5 грн., яка повністю відповідає звіту про доходи та витрати COVID -19, що був надісланий Відповідачем до НСЗУ за квітень місяць.

Відтак Відповідачем виконано умови договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 1614-Е421-Р000 від 26.04.2021 року належним чином, а даний позов задоволенню не підлягає.

Прийняті у справі судові рішення та інші процесуальні дії.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 29.07.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на « 30» серпня 2022 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 29.08.2022 року задоволено клопотання представника Національної служби здоров'я України про участь у судовому засіданні по справі №918/518/22 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, яке призначено на "30" серпня 2022 року в режимі відеоконфенції в приміщенні суду.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 15.09.2022 року частково задоволено клопотання представника Національної служби здоров'я України про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

20 вересня 2022 року Позивач надіслав на адресу суду відповідь на відзив. Також, 20.09.2022 року Відповідач подав додаткові пояснення.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 20.09.2022 року продовжено строк підготовчого провадження до « 28» жовтня 2022 року та відкладено розгляд підготовчого засідання на « 18» жовтня 2022 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 04.10.2022 року задоволено заяву представника Національної служби здоров'я України про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

14 жовтня 2022 року від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 18.10.2022 року оголошено перерву до « 27» жовтня 2022 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 25.10.2022 року задоволено заяву представника Національної служби здоров'я України про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 27.10.2022 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на « 02» листопада 2022 року.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 31.10.2022 року задоволено заяву представника Національної служби здоров'я України про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Інших заяв і клопотань від сторін не надходило.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Між Національною службою здоров'я України та Комунальним некомерційним підприємством «Сарненська центральна районна лікарня» Сарненської міської ради укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 1614-Е421-Р000 від 26.04.2021 року за пакетом медичних послуг «Стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID - 19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2».

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

НСЗУ є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.

НСЗУ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Повноваження НСЗУ визначені Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон) та Положенням про Національну службу здоров'я України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року № 1101 (зі змінами). Зазначеними актами визначено, що до основних завдань НСЗУ належить виконання функцій замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій.

Крім цього, пунктом 6 частини першої статті 7 Закону та підпунктом 5 пункту 4 Положення про Національну службу здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року № 1101 на НСЗУ покладено обов'язок здійснювати заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій, у тому числі заходи з перевірки дотримання надавачами медичних послуг вимог, установлених порядком використання коштів програми медичних гарантій, умов договорів про медичне обслуговування населення шляхом здійснення моніторингу у спосіб, передбачений у Типовій формі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року №410 “Про договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій” (Офіційний вісник України, 2018р., №45, ст.1570) - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 6 жовтня 2021 року № 1067, а також моніторинг виконання договорів про реімбурсацію аптечними закладами.

Так, статтею 19 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено, що у 2021 році реалізація державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеної норми Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 15 лютого 2021 року № 133, якою затверджено Порядок реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у ІІ-ІУ кварталах 2021 року, що визначає особливості реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення (далі - програма медичних гарантій) у ІІ-ІУ кварталах 2021 року.

Дія цього Порядку поширюється на всі заклади охорони здоров'я незалежно від форми власності та фізичних осіб - підприємців, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та уклали договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій із НСЗУ, а також на суб'єктів господарювання, які провадять господарську діяльність на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, які уклали договір про реімбурсацію із НСЗУ.

Програма медичних гарантій у ІІ-ІУ кварталах 2021 року включає медичниі послуги, пов'язані з наданням за принципом екстериторіальності: екстреної медичної допомоги; первинної медичної допомоги; вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги; третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги; паліативної медичної допомоги; реабілітації у сфері охорони здоров'я; медичної допомоги дітям до 16 років та медичної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами.

Підпунктом 2 пункту 16 Договору передбачено, що Замовник має право перевіряти повноту та достовірність відомостей про надані медичні послуги згідно з цим договором відповідно до інформації, що міститься в системі.

З метою забезпечення належної якості медичних послуг і створення умов для універсального доступу населення до медичних послуг за програмою медичних гарантій відповідно до Порядку укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 410 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 року № 1073) (далі - Порядок), розробляються: опис медичних послуг або груп медичних послуг, у тому числі, у разі потреби їх склад, кількісні та якісні характеристики (далі - специфікація); умови щодо наявності необхідного для надання послуг медичного обладнання та персоналу, можливості залучення до надання медичних послуг підрядників та умови надання відповідних медичних послуг або груп медичних послуг (далі - умови закупівлі). Специфікацію та умови закупівлі погоджує Міністерство охорони здоров'я України.

Пунктом 16 Порядку визначено - подаючи пропозицію, суб'єкт господарювання підтверджує, що відповідає умовам закупівлі та може надавати медичні послуги згідно із специфікацією. В окремих випадках, визначених в оголошенні, дозволяється подання пропозиції із зобов'язанням виконати умови закупівлі протягом визначеного строку.

Відповідно до підпункту 2 пункту 19 Договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій Надавач зобов'язується відповідати вимогам до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення, умовам закупівлі, у томі числі щодо доступності медичних послуг для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до законодавства.

Пунктом 8.1 Додатку № 31 до Договору, визначено умови закупівлі медичних послуг «Стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою СОVID - 19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2», які надаються згідно з Договором.

Відповідно до пункту 21-1 Договору, включенню до звіту та оплаті за договором підлягають медичні послуги з урахуванням таких умов, зокрема, як медичні послуги надані в обсязі не меншому, ніж передбачено в специфікації та до системи включено необхідну медичну документацію в порядку, передбаченому законодавством та специфікацією.

Поряд з тим, відповідно до пункту 35 Договору, у разі встановлення за результатами моніторингу розбіжностей між відомостями, поданими надавачем у звітах про медичні послуги, та інформацією або документами, що містяться в системі, статистичній звітності надавача, документах, які підтверджують надання медичних послуг, медичній документації, іншими фактичними даними про надання медичних послуг, а також виявлення декларацій, що подані з порушенням встановленого МОЗ порядку їх подання, або у разі самостійного виявлення фактів надміру сплачених коштів за договором надавач зобов'язаний зменшити суму оплати за звітом про медичні послуги за поточний період на суму надміру сплачених коштів. У разі неможливості подання уточненого звіту про медичні послуги або здійснення перерахунку оплати за звітом про медичні послуги поточного періоду надавач повинен здійснити повернення надміру сплачених коштів протягом п'яти календарних днів з дати отримання відповідної вимоги замовника або самостійного виявлення факту надміру сплачених коштів.

Моніторинговою групою НСЗУ в період з 17.05.2021 року по 20.05.2021 рік було здійснено моніторинг виконання умов договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 1614-Е421-Р000 (в межах строку дії Договору), укладеного з КНП «Сарненська центральна районна лікарня» Сарненської міської ради шляхом проведення моніторингового візиту за місцями надання медичних послуг, визначених у Договорі: вул, Ярослава Мудрого, 3, м. Сарни, Рівненська обл.; вул. Технічна, 1, м. Сарни, Рівненська обл.

Так, моніторинговою групою проведено звірку повноти та достовірності інформації, що внесена до звітів про медичні послуги, медичною документацією та іншими даними, що свідчать про надання послуг за Договором. За результатами здійсненого моніторингу та з урахуванням інформації з електронної системи охорони здоров'я, підготовлено висновок моніторингу №6-16/7-21 від 30.06.2021 року (далі - Висновок), яким встановлено, що надавач протягом строку дії договору надавав пацієнтам медичні послуги, які не відповідають умовам Договору, чим порушив вимоги підпунктів 2, 4 пункту 19 Договору.

Отже, на думку Позивача відповідно до пунктів 35 та 36 Договору, КНП СЦРЛ повинно повернути, фактично сплачених коштів за Договором у розмірі 11 017 966,32 грн (з них за квітень 2021 року - 6 585 960,56 грн. та за травень 2021 року - 4 432 005,76 грн).

В подальшому, НСЗУ до КНП СЦРЛ направлено вимогу від 21.09.2021 року № 20415/5-17-21, щодо повернення сплачених коштів за договором № 1614-Е421-Р000 за пакетом медичних послуг «Стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2», яка залишена Відповідачем без задоволення. Після чого, НСЗУ до КНП СЦРЛ направлено претензію від 01.10.2021 року № 21304/2- 17-21 на суму 11017966,32 грн. За результатами розгляду претензії Відповідачем направлено НСЗУ лист №1164 від 02.11.2021 про відмову у задоволенні претензії та з наданням інформації щодо усунення недоліків виявлених моніторинговою групою НСЗУ.

Позивач вважає, що підстави викладені вище є правомірними а позов до Комунального некомерційного підприємства "Сарненська центральна лікарня" Сарненської міської ради про стягнення в сумі 11017966,32 грн є обгрунтований та підлягає задоволенню.

Мотиви, якими керувався суд та застосоване ним законодавство.

Згідно статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Згідно частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно зі статтею 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Як передбачено статтею 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.

Згідно частини 3 статті 184 Господарського кодексу України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Відповідно до частин 1, 2 статті 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями. Кабінет Міністрів України, уповноважені ним або законом органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори.

Згідно частини 4 статті 179 Господарського кодексу України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Правовідносини у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій регулюються, зокрема, Основами законодавства України про охорону здоров'я, Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» та прийнятими на їх основі актами Уряду, наказами Міністерства охорони здоров'я.

Відповідно до статті 18 Основ законодавства України про охорону здоров'я медична допомога надається безоплатно за рахунок бюджетних коштів у закладах охорони здоров'я та фізичними особами - підприємцями, які зареєстровані та одержали в установленому законом порядку ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, з якими головними розпорядниками бюджетних коштів укладені договори про медичне обслуговування населення.

Вимоги до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення, порядок укладання таких договорів та типова форма договору затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Порядок укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій а також типову форму договору затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 410.

Відповідно до статей 2, 7 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» Національна служба здоров'я України (Уповноважений орган) є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, однією з функцій якого є укладення, зміна та припинення договорів про медичне обслуговування населення.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається між закладом охорони здоров'я, реабілітаційним закладом незалежно від форми власності чи фізичною особою - підприємцем, яка у встановленому законом порядку одержала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та/або має право на надання реабілітаційної допомоги згідно із законодавством та Уповноваженим органом.

Згідно з пунктом 4 типової форми договору про медичне обслуговування населення, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 року № 410 медичні послуги - послуги з медичного обслуговування населення (послуги з охорони здоров'я), що включені до програми державних гарантій медичного обслуговування населення (далі - програма медичних гарантій), які надавач зобов'язується надавати згідно з цим договором, перелік та обсяг яких визначений у додатках до цього договору.

Програма державних гарантій медичного обслуговування населення (далі- програма медичних гарантій), відповідно до статті 2 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», - це програма, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв'язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв'язку з вагітністю та пологами.

Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 4 цього ж Закону програма медичних гарантій затверджується Верховною Радою України у складі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до підпункту 2 пункту 10 Порядку укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій (далі - Порядок № 410) НСЗУ розміщує на офіційному веб- сайті оголошення, в якому зазначається інформація, що повинна бути зазначена у заяві про укладення договору та внесена до системи, перелік та форма документів, які повинні бути додані до заяви, зокрема ті, що передбачені пунктом 14 цього Порядку.

Згідно з частинами 1 та 4 статті 10 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» для всієї території України встановлюються єдині тарифи оплати надання медичних слуг, лікарських засобів та медичних виробів. Тарифи розробляються і затверджуються в порядку, передбаченому для програми медичних гарантій, та є їх невід'ємною частиною.

Згідно розділу «Визначення термінів» Договору №1614-Е421-Р000 моніторинг спостереження, аналіз та систематизація замовником інформації стосовно виконання надавачем умов цього договору з метою забезпечення належної оплати медичних послуг, що надаються згідно з цим договором, та медичного обслуговування пацієнтів згідно із законодавством.

Згідно з п. 16 «Права та обов'язки сторін» Договору № 1614-Е421-Р000 замовник має право провидити моніторинг виконання умов договору, зокрема шляхом звірки повноти та достовірності інформації, що внесена у звіт про медичні послуги за договором, з інформацією, що міститься в системі, медичною документацією та іншими даними, що свідчать, про надання послуг згідно з цим договором, та у разі виявлення невідповідностей чи порушень умов цього договору здійснювати перерахунок сплачених коштів за звітом про медичні послуги. За результатами моніторингу складати висновок, до якого в разі виявлення порушень додається довідка із зазначенням відповідних пунктів договору.

Згідно п. 13 «Предмету договору» Договору № 1614-Е421-Р000 цей договір є договором на користь третіх осіб пацієнтів у частині надання їм медичних послуг надавачем.

Згідно п. 25 «Умови, порядок та строки оплати медичних послуг. Ціна договору» Договору № 1614-Е421-Р000 замовник зобов'язується оплачувати медичні послуги, включені до звіту про медичні послуги, щодо якого замовник не подав заперечення відповідно до п. 23 договору, згідно з тарифом із застосуванням відповідних коригувальних коефіцієнтів, затверджених у порядку, визначеному законодавством, інформацію про надання яких надавач належним чином вніс до системи, в межах загальної орієнтовної ціни договору з урахуванням граничної суми оплати у відповідному звітному періоді, якщо така гранична сума зазначена у додатках до договору.

Згідно п. 26 «Умови, порядок та строки оплати медичних послуг. Ціна договору» Договору № 1614-Е421-Р000 оплата медичних послуг згідно з договором здійснюється на підставі звіту про медичні послуги надавача протягом десяти робочих днів з дати підписання обома сторонами звіту про медичні послуги з урахуванням вимог п. 23 договору. У разі здійснення попередьої оплати медичних послуг за договором відповідно до законодавства підставою для оплати є рахунок надавача. Обов'язок з оплати за договором є виконаним у належний строк з моменту подання замовником відповідного платіжного доручення органом казначейства.

Згідно п. 27 «Умови, порядок та строки оплати медичних послуг. Ціна договору» Договору № 1614-Е421-Р000 попередня оплата медичних послуг згідно з цим договором у випадках, установлених КМУ, здійснюється протягом десяти календарних днів на підставі рахунку, поданого надавачем.

Згідно з п.п 25 п.19 «Права та обов'язки сторін» Договору № 1614-Е421-Р000 надавач зобов'язується повернути замовнику надміру сплачені кошти згідно з цим договором, зокрема, у випадках, передбачених пунктами 23, 35 і 38 цього договору.

Суд встановив, що Відповідач сформував звіти про обсяг наданих медичних послуг за квітень 2021 року, травень 2021 року, на підставі яких було сформовано відповідні рахунки, копії яких додані до справи. ( т.1 а.с.53-62).

Зокрема, згідно п. 35 «Відповідальність сторін» Договору № 1614-Е421-Р000 у разі встановлення за результатами моніторингу розбіжностей між відомостями, поданими надавачем у звітах про медичні послуги, та інформацією або документами, що містяться в системі, статистичній звітності надавача, документах, які підтверджують надання медичних послуг, медичній документації, іншим фактичним даним про надання медичних послуг, а також виявлення декларацій, що надані з порушенням встановленого МОЗ порядку їх подання, або у разі самостійного виявлення фактів надміру сплачених коштів за Договором надавач зобов'язаний зменшити суму оплати за звітом про медичні послуги за поточний період на суму надміру сплачених коштів. У разі неможливості подання уточненого звіту про медичні послуги або здійснення перерахунку оплати за звітом про медичні послуги поточного періоду надавач провинен здійснити повернення надміру сплачених коштів протягом п'яти календарних днів з дати отримання відповідної вимоги замовника або самостійного виявлення факту надміру сплачених коштів.

Згідно п. 38 «Відповідальність сторін» Договору № 1614-Е421-Р000 у разі коли після оплати за звітом про медичні послуги буде встановлено невідповідність даних звіту про медичні послуги інформації, що міститься в системі, статистичній звітності надавача, документам, які підтверджують надання медичних послуг, деклараціям, іншим фактичним даним про надання медичних послуг, надавач зобов'язаний повернути замовнику надміру сплачені кошти протягом трьох календарних днів з дати надійслання повідомлення замовником. У разі неповернення надміру сплачених коштів замовник має право відповідно зменшити суму оплати у наступних звітних періодах.

Як вбачається із матеріалів справи моніторинговою групою НСЗУ на основі інформації про залишки товарно-матеріальних цінностей станом на 01.04.2021р., 30.04.2021р. та звіту про доходи та витрати COVID-19 за квітень 2021 року було встановлено розбіжність. Дана розбіжність виникла у зв'язку з тим, що під час проведення моніторингового візиту моніторингова групі був наданий звіт про доходи та витрати COVID -19 за квітень 2021 року на суму 289878,96 грн., проте це звіт тільки одного структурного підрозділу Відповідача, а саме: склад між лікарняної аптеки. Моніторингова група не взяла до уваги звіти за цей період інших структурних підрозділів КНП «Сарненська ЦРЛ», в яких здійснювалося лікування хворих на гостру респіраторну хворобу COVID - 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а саме: Інфекційне відділення, залишки матеріальних цінностей за квітень 2021 року на суму - 454634.41 грн.; Терапевтичне відділення, залишки матеріальних цінностей за квітень 2021 року на суму - 399154.22 грн.; Реанімаційне відділення, залишки матеріальних цінностей за квітень 2021 року на суму -68838.91 грн., які в сукупності зі звітом складу між лікарняної аптеки, складають загальну суму 1212506.5 грн., яка повністю відповідає звіту про доходи та витрати COVID -19, що був надісланий Відповідачем до НСЗУ за квітень місяць. Щодо лікарських засобів, які необхідні для здійснення лікування хворих на гостру респіраторну хворобу COVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, закуповувались КНП «Сарненська ЦРЛ» згідно потреби та заявок з відділень Відповідача, які були в цьому задіяні. Ремдесевір (Ремідія) отримувався централізовано в кількості 35 фл. Ціна на нього не задекларована, тому за бюджетні кошти не було можливості його закупити (Додаток № 5). Тоцилізумаб (Актемра 80мг/4мл) закуплений у кількості:15.04.2021року «Волиньфарм» - 4 фл.; 25.05.2021 року «Рівнефармація» - 2 фл.; 26.05.2021 року СТМ - 10 фл. На лікарські засоби з МНН Фавіпіравір та озельтамівір замовленнь не недходило. Лікарській засіб з МНН Еноксапарин був закуплений під різнимим торговими назвами в залежності від наявності на ринку. В зв'язку з підвищенним попитом на лікарські засоби з МНН: Еноксапарин та Гепарин, був створений запас на випадок затримок в постачанні.

З метою розмежування потоків пацієнтів в закладі був затверджений клінічний маршрут пацієнтів ( копія наказу № 45/1 Додаток №9). Пацієнти з підтвердженимCOVID -19 в основній масі направлялися в стаціонарне лікування з направленням від сімейного лікаря або каретою швидкої допомоги. В залежності від тяжкості стану вони доставлялися або у відділення інтенсивної терапії або в перепрофільовані відділення для надання медичної допомоги хворим з COVID -19 (інфекційне, терапевтичне відділення). При само звернені пацієнтів із підозрою або встановленим захворюванням на корона вірусну хворобу (COVID -19) пацієнти оглядались в окремому приміщені, що знаходилось в цокольному приміщені хірургічного корпусу з окремим входом. Сортування пацієнтів із підозрою або встановленим захворюванням на корона вірусну хворобу COVID -19 проводилося в приймальному відділені Відповідача. В період проведення моніторингового візиту в приймальному відділені КНП «Сарненська ЦРЛ» в рамках програми «Велике будівництво» здійснювалися роботи з реконструкції приймального відділення КНП «Сарненська ЦРЛ» (тендерна процедура - UA-2020-08-03-004272-с та UA -2021- 06-14-009144-b) у зв'язку з чим, сортування пацієнтів проходило у спеціальній зоні, що була розміщена в цокольному приміщені хірургічного корпусу з окремим входом (план-схема Додаток №10), що забезпечує можливість розділення потоків пацієнтів.

Оксигенотерапія в КНП «Сарненська ЦРЛ» здійснюється за рахунок централізованого постачання кисню (балонний кисень) та за рахунок кисневих концентраторів. Відповідно до оборотних відомостей руху матеріальних цінностей в КНП «Сарненська ЦРЛ» в період з квітня 2021 року по травень 2021 року загальна кількість кисневих концентраторів, що знаходиться на балансі Відповідача та закріплена за відповідними відділеннями КНП «Сарненська ЦРЛ» становить - 44 шт. Згідно їх технічної документації один концентратор забезпечує проведення оксигенотерапії одночасно для двох пацієнтів, тобто забезпечувало подачу кисню на 88 ліжок. Централізована подача кисню забезпечувалася за рахунок кисневої стаціонарної станції (рампа балонна) на 12 ліжок, в тому числі: 7 ліжок відділення інтенсивної терапії; 5 ліжок інфекційного відділення. Високо потокової оксигенотерапії (30л/хв.) з тих пацієнтів, що перебували на лікуванні у відділені інтенсивної терапії, що потребували високо потокової оксигенотерапії, це лише 10% від усіх хворих, що перебували на лікуванні та становить 35-40 балонів на добу.

На підтвердження відповідності КНП «Сарненська ЦРЛ», як Надавача пункту 12 Вимог до організації надання послуги умов закупівлі, викладені у додатку 31 до Договору щодо здійснення обліку всіх осіб, які контактували з пацієнтом з підозрою або підтвердженою корона вірусною хворобою під час лікування в стаціонарі, включаючи медичних працівників. Додатково на відділеннях, де здійснювалося лікування пацієнтів зі встановленим захворюванням на коронавірусну хворобу СОУЮ -19, ведеться реєстрація журнал обліку інфекційних захворювань форма 060/0.

Щодо рівня забезпеченості засобами індивідуального захисту медичних працівників в КНП «Сарненська ЦРЛ» був розроблений розрахунок необхідної кількості засобів індивідуального захисту (ЗІЗ). При здійснені даного розрахунку заклад керувався рекомендаціями наказу МОЗ України № 663 від 13.03.2020 року «Про оптимізацію заходів щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків COVID-19». В КНП «Сарненська ЦРЛ» затверджена інструкція щодо використання засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) під час догляду за пацієнтами з підтвердженим або підозрюваним COVID-19. Із зауваженням моніторингової групи, щодо носіння медичним персоналом пошкодженої рукавички - не погоджуються, адже при виконані своїх службових обов'язків, медична сестра в критичних ситуаціях (таких як пандемія) коли є загроза життю пацієнта, має в першу чергу завершити маніпуляцію (в/в ін'єкцій, в/в крапельниця, тощо) і тільки після завершення надання допомоги, замінити рукавички. Медичний персонал у своїй діяльності з відходами дотримується наказу КНП «Сарненська ЦРЛ» №5-С від 04.06.2019 року. Після використання медичні відходи знезаражуються в дезінфікуючих засобах. Обеззаражені медичні відходи зберігаються в окремо виділено приміщення для зберігання використаних медичних виробів та засобів індивідуального захисту. Утилізація даних відходів проводиться компанією яка має відповідну ліцензію на утилізацію медичних виробів в тому числі ЗІЗ, згідно договору № 83-21 від 25.02.2021 року укладеного між КНП «Сарненська ЦРЛ» та ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОЛЕСТАС ЕКО" послуги із збирання, зберігання, оброблення, утилізації та знешкодження медичних відходів - медичні епідемічно-небезпечні відходи категорії В у т.ч. ЗІЗ.

У відділеннях на період моніторингового візиту, антисептики були розміщені в критичних робочих точках, біля умивальників, в робочих кабінетах. Після зауваження моніторингової групи антисептики додатково були ще розміщені при вході та виході з палат. На підтвердження факту наявності в достатній кількості закуплених дезінфікуючих засобів для рук Позивач надає копії видаткових накладних щодо їх закупівлі. В ході моніторингового візиту були зауваження і щодо відсутності смітників саме біля входу в палату, попри достатню розміщену їх кількість по всій лікарні. Тому, керівництвом лікарні, було вирішено закупити ще додатково смітників щоб сформувати їх запас. Зауважують, що для медичних працівників Відповідача є головним та першочерговим збереження життя пацієнтів закладу.

В КНП «Сарненська ЦРЛ» розроблений та затверджений графік проведення дезінфекційної обробки приміщень, робочих поверхонь і медичного обладнання багаторазового використання відповідно до інструкцій виробника дезінфектантів, зареєстрованого в МОЗ України. Відповідно до якого щоденно проводяться поточні та генеральні прибирання, дезінфекція дезінфікуючими засобами приміщень, робочих поверхонь і медичного обладнання багаторазового використання відповідно до інструкцій виробника дезінфектантів. Додатково відповідач надв копію журналу проведення дезінфекції у відділеннях КНП «Сарненська ЦРЛ» з підозрою на COVID -19 після виписки пацієнтів з стаціонару.

На підтвердження відповідностей Відповідачем були надані усі затверджені графіки проведень дезінфекції приміщень та робочих поверхонь, медичного обладнання прибирань, а саме: щоденні, генеральні.

Висновок моніторингової групи про відсутність затвердженої програми програма з інфекційного контролю та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов'язаним з наданням медичної допомоги повністю спростовується наявністю затвердженої в КНП «Сарненська ЦРЛ» програма з інфекційного контролю та дотримання заходів із запобігання інфекціям, пов'язаним з наданням медичної допомоги, відповідно до чинних наказів МОЗ України.

Відповідно до Умов закупівлі медичних послуг за напрямом СТАЦІОНАРНА ДОПОМОГА ПАЦІЄНТАМ З ГОСТРОЮ РЕСПІРАТОРНОЮ ХВОРОБОЮ СОУПМ9, СПРИЧИНЕНОЮ КОРОНАВІРУСОМ SARS-CoV-2 у відділенні/палаті інтенсивної терапії; апарати ШВЛ, які визначені для лікування пацієнтів з інфекційними захворюваннями, в тому числі гострої респіраторної хвороби COVID -19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, не нижче середнього класу в робочому стані - щонайменше 4. На балансі КНП «Сарненська ЦРЛ» - 13 апаратів ШВЛ.; проведення високопотокової оксигенотерапії за допомогою джерела кисню високого тиску (2-5 атм) і високої потужності (щонайменше 60-100 л/хв); монітор пацієнта (SpO2, капнометрія/капнографія, ЕКГ, температура тіла, неінвазивне вимірювання АТ) - щонайменше один на кожне ліжко. На балансі КНП «Сарненська ЦРЛ» 12 шт; автоматичний дозатор лікувальних речовин - щонайменше один на кожне ліжко; На балансі КНП «Сарненська НРЛ» -12 шт. аспіратор (відсмоктувач) - щонайменше один на кожен апарат ШВЛ; На балансі КНП «Сарненська ЦРЛ» - 13 шт.

Кошти від НСЗУ за квітень 2021 року було отримано 04.06.2021 року у сумі 6585960,56 згідно звіту 0001999796С2Ш2С від 02.06.2021 року та за травень 2021 відповідно 17.06.2021 року у сумі 4432005,76 згідно звіту 0001999796С21Е2G від 15.06.2021 року. Вищезазначені кошти у загальній сумі 11 017 966,32 були використані згідно потреби лікувального закладу.

При цьому, Відповідач наголошує що для фактичного відображення залишків лікарських засобів, моніторингова група повинна була створити комісію та провести інвентаризацію, адже у цей період рух матеріальних цінностей постійно змінювався, внаслідок отримання чи списання лікарських засобів (що підтверджується відповідними журналами обліку наданими відповідачем).

На момент проведення моніторингового візиту в КНП «Сарненська ЦРЛ» був розроблений та затверджений клінічний маршрут пацієнта з яким, згідно акту №1 від 20.05.2021 року працівники НСЗУ, що здійснювали моніторинговий візит, були з ним ознайомлені, документ був опрацьований та копія документа була долучена до акта.

У заперечені на відзив Позивач посилається на звіт за квітень 2021 року наданий КНП «Сарненська ЦРЛ», проте не додає даний документ як доказ, щоб підтвердити дану інформацію. Тобто, дана інформація не є підтвердженою.

Таким чином, Позивач у своєму позові вимагає повернути замовнику надміру сплачені кошти на підставі поданих звітів Відповідачем та візуального огляду відсутності закуплених препаратів, матеріалів тощо, виявлені при проведенні моніторингу виконання умов договору, при цьому, документально не обгрунтовує в чому полягає розбіжність.

По при це, Відповідачем залучено на виконання умов договору підтверджуючі документи виконання умов договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 1614-Е421-Р000 ( т.1 а.с.87 - 275).

Частиною 1 ст. 73 ГПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст.77 ГПК України ).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. (ст.79 ГПК України).

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Частиною 1 ст.78 ГПК України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Частиною 1 ст.74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Також, надаючи оцінку доводам сторін, судом враховано, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 ГПК України).

Згідно з п. 3 ч. 4 ст.238 ГПК України мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову, крім випадку, якщо аргумент очевидно не відноситься до предмета спору, є явно необґрунтованим або неприйнятним з огляду на законодавство чи усталену судову практику.

Згідно усталеної практики Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення від 09.12.1994 року Європейського суду з прав людини у справі "Руїс Торіха проти Іспанії"). Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006 року у справі "Проніна проти України", в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Слід також зазначити, що відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994 року серія A, №303-A, п.29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 01.07.2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див.рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" (Hirvisaari v.Finland), №49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року). З огляду на вищевикладене, всі інші аргументи, доводи та міркування сторін не прийняті судом до уваги як необґрунтовані та безпідставні.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, з огляду на їх не обґрунтованість.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В позові Національної служби здоров'я України (04073, м. Київ, просп. Степана Бандери 19, код ЄДРПОУ42032422) до Комунального некомерційного підприємства "Сарненська центральна лікарня" Сарненської міської ради (34500, Рівненська обл., м. Сарни, вул. Ярослава Мудрого , 3 код ЄДРПОУ 01999796) про стягнення в сумі 11 017 966,32 грн - відмовити в повному обсязі.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Повний текст рішення складено та підписано 10.11.2022 року.

Суддя Н.Церковна