Рішення від 10.11.2022 по справі 916/1823/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" листопада 2022 р.м. Одеса Справа № 916/1823/22

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи:

за позовом: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м. Одеса, вул. Артилерійська, буд. 1)

до відповідача: Приватного акціонерного товариства "ВФ Україна" (01601, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 15)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" (65029, Одеська обл., місто Одеса, вул. Балківська, буд. 1-Б)

про стягнення 47 270,16 грн

Історія справи.

1. Зміст позовних вимог Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.

03.08.2022 Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "ВФ Україна", в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати у розмірі 6 788,92 грн, неустойку у сумі 40 481,24 грн, а також судові витрати.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.08.2022 позовну заяву Департаменту комунальної власності Одеської міської ради за вх.№1888/22 від 03.08.2022 на підставі ч.1 ст.174 ГПК України залишено без руху, встановлено позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду: доказів сплати судового збору у сумі 211 грн; читаємої копії додаткового договору №1 від 16.04.2018; обґрунтованого розрахунку суми позову з поясненнями щодо порядку розподілу та сплати відповідної орендної плати (яким чином сплачується орендна плата та на який рахунок); обґрунтуванням стягнення суми заборгованості та неустойки на користь Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у повному обсязі з урахуванням рішення Одеської міської ради щодо розподілу орендної плати; обґрунтуванням строку дії договору оренди № ТГО-297/13 від 18.07.2013; угод про зарахування зустрічних однорідних вимог між КП "Теплопостачання міста Одеса" та Приватним акціонерним товариством "ВФ Україна"; рішення Одеської міської ради щодо розподілу орендної плати.

Ухвала від 08.08.2021 була надіслана позивачу на вказану у позовній заяві адресу та отримана останнім 13.08.2022, про що свідчить відповідне поштове повідомлення.

16.08.2022 до суду від Департаменту комунальної власності Одеської міської ради надійшла заява про усунення недоліків, згідно якої позивач, на виконання вимог вищевказаної ухвали суду, зазначені недоліки усунув.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.08.2022 за даним позовом було відкрито провадження у справі №916/1823/22 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження та залучено Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз'яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.

Ухвала суду від 22.08.2022 була доставлена позивачу в електронний кабінет 23.08.2022, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка про доставку електронного листа (а.с.77), надіслана третій особі на вказану у позовній заяві електронну адресу, а також надіслана відповідачу на юридичну адресу та отримана останнім 06.09.2022, про що свідчить відповідне поштове повідомлення (а.с.79).

Згідно з ч.ч.5, 7 ст.252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.

13.09.2022 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а.с.80-83).

15.09.2022 від Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" до суду надійшли пояснення щодо позовної заяви, згідно з якими третя особа просить суд відмовити позивачу у задоволенні позову та фактично підтримує доводи Приватного акціонерного товариства "ВФ Україна" (а.с.90-92).

19.09.2022 до канцелярії суду від Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" надійшли уточнення до пояснень на позовну заяву, у яких останнє виправило описки, допущені у розділі 3 "Щодо продовження дії договору оренди" відповідних пояснень, а саме, зазначило термін дії договору після його пролонгації та внесення змін до п.1.3 договору: з 18.06.2016 до 01.06.2018 - 1 рік, 11 місяців, 14 днів, а також належну кінцеву дату його пролонгації - 15 травня 2020 року. Прохальну частину поданих пояснень третьою особою залишено без змін (а.с.106).

29.09.2022 від відповідача надійшли заперечення на письмові пояснення позивача (а.с.109-111).

07.10.2022 від відповідача надійшов супровідний лист разом із копією рішення Господарського суду Одеської області у справі №916/1824/22 від 28.09.2022.

09.11.2022 від відповідача надійшов супровідний лист разом із копією рішення Господарського суду Одеської області у справі №916/1822/22 від 19.10.2022.

Згідно положень ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч.4 ст.240 ГПК України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

3. Позиція учасників справи.

3.1. Доводи Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.

18.07.2013 між Комунальним підприємством "Теплопостачання міста Одеси" та Приватним акціонерним товариством "МТС Україна" було укладено договір оренди №ТГО-297/13 на об'єкт оренди загальною площею 2,0 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Корольова, 112 (частина крівлі будівлі ЦТП № 80).

Керуючись рішенням Одеської міської ради №1962-VII від 26.04.2017 «Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 № 56-V «Про впорядкування роботи виконавчих органів Одеської міської ради з виконання функцій орендодавця нежилих приміщень, що знаходяться в комунальній власності територіальної громади м. Одеси», рішенням Одеської міської ради №2284-VII від 26.07.2017 «Про визначення органу, уповноваженого управляти майном, яке є комунальною власністю територіальної громади міста Одеси», та на підставі акта приймання - передачі від « 16» квітня 2018 року, сторони за взаємною згодою уклали додатковий договір № 1 від 16.04.2018 та внесли зміни до договору оренди у преамбулі та розділі «Місцезнаходження сторін» в частині зміни назви Орендодавця з «Комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» на «Департамент комунальної власності Одеської міської ради» та назви Орендаря з «Приватне акціонерне товариство «МТС Україна» на «Приватне акціонерне товариство «ВФ Україна», а також продовжили термін дії укладеного договору до 01.06.2018.

Відповідно до ч. 4 ст. 284 Господарського кодексу України строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Згідно з ст. 764 ЦК України, ч. 2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції чинній до 01.02.2020) якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Враховуючи відсутність заперечення орендодавця та балансоутримувача об'єкта оренди (КП "Теплопостачання міста Одеса") щодо припинення або зміну умов Договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору, строк дії договору було автопролонговано до 09.03.2020.

Пунктом 2.2 договору оренди визначено, що за орендоване приміщення орендар зобов'язується сплатити орендну плату, що становить за перший, після підписання договору оренди, місяць 402,70 грн (без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції) та є базовою ставкою орендної плати за місяць. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України.

Пунктом 2.4 договору оренди визначено, щодо орендар зобов'язаний вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.

Згідно з п. 25 рішення Одеської міської ради від 12.12.2018 № 3991- VII «Про бюджет міста Одеси на 2019 рік» та п. 26 рішення Одеської міської ради від 12.12.2019 № 5453- VII «Про бюджет міста Одеси на 2020 рік» у разі передачі в оренду Департаментом майна, балансоутримувачем якого є комунальне підприємство, загальна площа якого перевищує 200 кв.м на одного балансоутримувача, 95% коштів за оренду є джерелом доходів відповідного комунального підприємства та використовуються на поповнення власних обігових коштів підприємства балансоутримувача.

Крім того, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальної власності відповідних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 1.3 Статуту КП «Теплопостачання міста Одеси» засновником підприємства є Одеська міська рада.

Таким чином, у порушення приписів законодавства та умов договору (п. 2.2 та п. 2.4), орендар не сплачував орендну плату у повному обсязі за користування об'єктом оренди, внаслідок чого станом на дату закінчення строку дії договору виникла заборгованість перед Департаментом комунальної власності Одеської міської ради зі сплати орендної плати у розмірі 6 788,92 грн.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 284 ГК України, ст. 764 ЦК України, ч. 2 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції чинній до 01.02.2020), орендодавцем листом № 01-13/680 від 26.02.2020 було проінформовано орендаря, що строк дії договору оренди №ТГО-297/13 від 18.07.2013 закінчується 09.03.2020 та запропоновано сплатити заборгованість з орендної плати та здійснити фактичне повернення співробітникам Департаменту комунальної власності Одеської міської ради за актом приймання-передачі об'єкта оренди загальною площею 2,0 кв.м, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Корольова, 112.

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення даний лист отримано орендарем 02.03.2020, однак зазначені у повідомленні вимоги станом на 08.12.2021 відповідачем не виконані.

Таким чином, на момент подання позовної заяви у Приватного акціонерного товариства "ВФ Україна" наявна заборгованість перед позивачем зі сплати орендної плати у розмірі 6 788,92 грн.

Крім того, враховуючи, що термін дії договору сплинув 09.03.2020, а за період з 10.03.2020 до 30.11.2021 зазначений об'єкт загальною площею 2,0 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Корольова, 112, використовувався Приватним акціонерним товариством "ВФ Україна" без належних правових підстав, на підставі ч. 2 ст. 785 Цивільного кодексу України у позивача виникає право на стягнення з відповідача неустойки за прострочення виконання зобов'язань з повернення об'єкта оренди у розмірі подвійної орендної плати за кожен місяць прострочення, що за період з 10.03.2020 по 30.11.2020 складає 40 481,24 грн.

30.01.2020 на адресу Департаменту комунальної власності Одеської міської ради надійшло звернення КП "Теплопостачання міста Одеса" №02-01-01-37 від 28.01.2020 щодо підписання Угод про зарахування зустрічних однорідних вимог між КП "Теплопостачання міста Одеса" та ПрАТ "ВФ Україна" за договорами оренди: від 02.11.2009 № ТГО-568/09, від 01.01.2010 № ТГО-74/Ю, від 18.07.2013 № ТГО-293/13, від 18.07.2013 № ТГО-294/13, від 18.07.2013 № ТГО-296/13, від 18.07.2013 № ТГО-297/13. від 18.07.2013 № ТГО-292/13, від 18.07.2013 № ТГО-291/13.

Листом № 01-13/718 від 27.02.2020 балансоутримувача - КП "Теплопостачання міста Одеси" було повідомлено, що Законом України "Про оренду державного та комунального майна" № 2269-ХІІ від 10.04.1992, а з 01.02.2020 - Законом "Про оренду державного та комунального майна" № 157-ІХ від 03.10.2019 не передбачено прямої норми щодо можливості погашення заборгованості з орендної плати шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог та повідомлено, що ПрАТ "ВФ України" є боржником перед Департаментом комунальної власності Одеської міської ради за договорами оренди від 02.11.2009 № ТГО-568/09, від 01.01.2010 № ТГО-74/10, від 18.07.2013 № ТГО-293/13, від 18.07.2013 № ТГО-294/13, від 18.07.2013 № ТГО-296/13, від 18.07.2013 № ТГО-297/13, від 18.07.2013 № ТГО-292/13, від 18.07.2013 № ТГО-291/13, та про те, що у подальшому будуть вжиті заходи зі стягнення вказаної заборгованості.

До того ж, позивач посилається на ст. 601 ЦК України, ст. 203 ГК України, а також на п. 6 ст. 45 Бюджетного кодексу України як на забороняючу підставу зарахування зустрічних однорідних вимог у вигляді взаємозаліків у негрошовій формі, проведених між КП "Теплопостачання міста Одеса" та ПрАТ "ВФ Україна".

Таким чином, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати у розмірі 6 788,92 грн та неустойку у сумі 40 481,24 грн.

3.2. Доводи Приватного акціонерного товариства "ВФ Україна".

18.07.2013 між Комунальним підприємством "Теплопостачання міста Одеси" (Орендодавець або Балансоутримувач) та Приватним акціонерним товариством "МТС Україна" (Орендар) було укладено договір оренди №ТГО-297/13 на об'єкт оренди загальною площею 2,0 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Корольова, 112 (частина крівлі будівлі ЦТП № 80).

За актом приймання-передачі від 18.07.2013 орендодавець передав орендарю об'єкт оренди, який знаходиться у комунальній власності та перебуває на балансі Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси", під розміщення телекомунікаційного обладнання.

У подальшому, відповідно до рішення Одеської міської ради №2284-VII від 26.07.2017 «Про визначення органу, уповноваженого управляти майном, яке є комунальною власністю територіальної громади міста Одеси» було визначено, що орендодавцем комунального майна, переданого на баланс комунальних підприємств, виступає Департамент комунальної власності Одеської міської ради.

16 квітня 2018 року за ініціативою позивача було укладено додатковий договір № 1 про внесення змін до основного договору, яким змінено орендодавця - Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" на Департамент комунальної власності Одеської міської ради, а також змінено орендаря на Приватне акціонерне товариство "ВФ Україна". Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" визначене у вказаному додатковому договорі у якості балансоутримувача.

Крім того, пунктами 1.1 та п. 1.3 додаткового договору продовжено термін дії договору до 01 червня 2018 року.

Окрім того, додатковим договором доповнено підпункт 2.2 п. 2 договору щодо порядку розрахунків, а саме, було визначено, що з 01.01.2018 орендар перераховує орендну плату у встановленому даним договором розмірі, з урахуванням індексу інфляції та ПДВ, на поточний рахунок Департаменту комунальної власності Одеської міської ради: №37326027001909, банк одержувача ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 26302595. Розподіл щомісячної суми орендної плати та перерахування її на рахунок балансоутримувача та орендодавця проводиться орендарем у порядку, визначеному рішенням Одеської міської ради про бюджет міста Одеси на відповідний бюджетний рік.

Згідно з пунктом 27 рішення Одеської міської ради №2733-VII від 14.12.2017 «Про бюджет міста Одеси на 2018 рік» у разі, якщо балансоутримувачем є комунальні підприємства, засновником яких виступає Одеська міська рада, крім КП «Міжнародний аеропорт Одеса», та коли сумарна площа нерухомого майна, яке передається в оренду не перевищує 200 кв.м, договори оренди укладаються Департаментом комунальної власності Одеської міської ради, та орендні платежі розподіляються орендарем у наступному порядку:

- 95 відсотків коштів за оренду майна, включаючи ПДВ, які є джерелом доходів відповідних комунальних підприємств та використовуються на поповнення власних обігових коштів, орендар перераховує на рахунок комунального підприємства - балансоутримувача;

- 5 відсотків, включаючи ПДВ, перераховуються орендарем на рахунок Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, відкритий в управлінні Державної казначейської служби у м. Одесі Одеської області, в порядку, визначеному п. 26 даного рішення.

Викладене свідчить про те, що у Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси", як у балансоутримувача майна, на підставі зазначеного нормативного акту органу місцевого самоврядування та договору, виникло право на отримання частки щомісячних орендних платежів у розмірі 95 % коштів за оренду майна, переданого відповідачу.

Таким чином, із внесенням зазначених змін до договору, в орендаря виник обов'язок самостійно проводити розподіл щомісячної суми орендної плати та перераховувати її у визначеному процентному співвідношенні безпосередньо на рахунок балансоутримувача майна - Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" та орендодавця - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у порядку, встановленому рішенням Одеської міської ради.

Інших рішень Одеська міська рада з цього приводу не приймала, інші додаткові угоди сторонами не були укладені, з огляду на що відповідачем виконі всі зобов'язання за договором та вимоги законодавства, а позивач, у свою чергу, вимагає від відповідача вже сплачені за договором оренди №ТГО-292/13 від 18.07.2013 грошові кошти, тобто вимагає подвійної сплати орендних платежів за тим самим договором.

В свою чергу, окрім зобов'язання відповідача зі сплати орендної плати на користь балансоутримувача, у Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" були зобов'язання перед Приватним акціонерним товариством "ВФ Україна" за окремими договірними відносинами щодо передачі інформації пристроями, які зчитують та передають дані з вузлів обліку (природного газу, теплової енергії, тощо).

Зокрема, sim-картки оператора ПрАТ «ВФ Україна» встановлені у пристроях передачі інформації (модемах) на:

- вузлах обліку газу котелень підприємства (відповідно до вимог пунктів 1,2 глави 3 розділу X «Кодексу газорозподільних систем», затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 за №2494);

- вузлах обліку теплової енергії котелень підприємства (для оперативного контролю справного стану приладів та коректної роботи котельні);

- вузлах обліку споживання теплової енергії у житлових будинках (для контролю споживання теплової енергії);

- приладах обліку підживлення районних та квартальних котелень;

- котельнях, які обладнані диспетчерськими системами.

Так, у Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" була заборгованість перед ПрАТ "ВФ Україна" за договором про надання послуг №СА-№ 295378927813/ТМО-16/17 від 10.02.2017.

Вказану заборгованість у певний період Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" не могло погасити через арешти, накладені органами Державної виконавчої служби на рахунки підприємства, а тому вона могла стати підставою для відключення Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" від обслуговування пристроїв зчитування інформації з вищезазначених вузлів обліку (природного газу, теплової енергії тощо), що унеможливило б належну підготовку до майбутнього опалювального періоду.

З огляду на вищезазначені обставини, з урахуванням положень ст. 601 Цивільного кодексу України, між КП "Теплопостачання міста Одеси" та ПрАТ "ВФ Україна" були проведені заліки зустрічних однорідних вимог.

Як вже зазначено вище, 95-тивідсоткова частка КП "Теплопостачання міста Одеси" від коштів за оренду майна за договором є джерелом доходів підприємства та використовується на поповнення власних обігових коштів, а тому заборона, передбачена Бюджетним кодексом України, зокрема, у п. 6 ст. 45, на проведення розрахунків з бюджетом у негрошовій формі шляхом взаємозаліку, не стосується останнього, адже зазначені кошти належать безпосередньо КП "Теплопостачання міста Одеси" та не підлягають перерахуванню до бюджету або на розрахункові рахунки Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.

Враховуючи, що зустрічні однорідні вимоги КП "Теплопостачання міста Одеси" та ПрАТ «ВФ Україна» не підпадають під випадки, встановлені у ст. 602 Цивільного кодексу України, проведення взаємозаліку є цілком законним та обґрунтованим.

З приводу пролонгації укладеного між сторонами договору відповідач зазначає наступне.

За укладеним договором первісний термін його дії був встановлений з 18.07.2013 до 18.06.2016, тобто на 2 роки та 11 місяців.

У пункті 7.8 договору сторони визначили, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Таким чином, з 18.06.2016 відбулося продовження терміну дії договору знову на 2 роки та 11 місяців, тобто, до 18.05.2019.

Проте, під час вищезазначеного періоду з 18.06.2016 до 18.05.2019, позивач, укладаючи додатковий договір №1, продовжив термін дії договору до 01.06.2018 відповідно до п. 1.1 та п. 1.3 додаткового договору, а фактично - скоротив термін його дії.

Отже, новий термін дії договору був встановлений вже з 18.06.2016 до 01.06.2018 (2 роки, 11 місяців, 14 днів).

Відповідач зазначає, що сторонами не вносилися зміни до пункту 7.8 укладеного договору, а тому процедура припинення дії договору повинна відбуватися шляхом направлення письмової заяви протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, тобто, в період з 01.06.2018 до 01.07.2018 року.

У зазначений період заяв щодо припинення дії укладеного договору не надходило, а тому на підставі п. 7.8 договору, як вважає відповідач, строк його дії було продовжено ще на 2 роки 11 місяців 14 днів, тобто, до 15 травня 2021 року (з подальшою пролонгацією).

Між тим, тільки у лютому 2020 року Департамент комунальної власності Одеської міської ради направив Приватному акціонерному товариству "ВФ Україна" лист від 26.02.2020 №01-13/683 про закінчення строку дії договору з 09.03.2020, що є порушенням процедури, встановленої сторонами у п.7.8 договору, а тому договір не був припинений належним чином.

Таким чином, враховуючи, що дія договору не припинена, відсутні правові підстави для застосування ч. 2 ст. 785 Цивільного кодексу України щодо сплати орендарем неустойки у розмірі подвійної плати за найм речі за час прострочення.

На підставі вищенаведеного, враховуючи належне виконання в повному обсязі рішень Одеської міської ради, умов укладеного договору та чинного законодавства, відповідач вважає відсутніми підстави щодо задоволення позовних вимог та просить суд у задоволенні позовної заяви відмовити в повному обсязі.

3.3. Доводи Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси".

Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" зазначає, що розподіл щомісячної суми орендної плати та перерахування її на рахунок балансоутримувача та орендодавця проводиться орендарем у порядку, визначеному рішенням Одеської міської ради про бюджет міста Одеси на відповідний бюджетний рік.

КП "ТМО" звертає увагу суду на те, що згідно пункту 27 рішенням Одеської міської ради № 2733-VII від 14.12.2017 «Про бюджет міста Одеси на 2018 рік» встановлено, що у разі, якщо балансоутримувачем є комунальні підприємства, засновником яких виступає Одеська міська рада, крім КП «Міжнародний аеропорт Одеса», та коли сумарна площа нерухомого майна, яке передається в оренду перевищує 200 кв.м, договори оренди укладаються департаментом комунальної власності Одеської міської ради, та орендні платежі розподіляються орендарем у наступному порядку:

- 95 відсотків коштів за оренду майна, включаючи ПДВ, які є джерелом доходів відповідних комунальних підприємств та використовуються на поповнення власних обігових коштів, орендар перераховує на рахунок комунального підприємства - балансоутримувача;

- 5 відсотків, включаючи ПДВ, перераховуються орендарем на рахунок Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, відкритий в управлінні Державної казначейської служби у м. Одесі Одеської області, в порядку, визначеному п. 26 даного рішення.

Викладене свідчить, що у КП "ТМО" як у балансоутримувача майна, на підставі зазначеного нормативного акту органу міського самоврядування та договору, виникло право на отримання частки щомісячних орендних платежів у розмірі 95% коштів за оренду майна, переданого відповідачу.

Щодо розрахунків між відповідачем та третьою особою, КП "ТМО" пояснило, що з внесенням зазначених змін до договору в орендаря виник обов'язок самостійно проводити розподіл щомісячної суми орендної плати та перераховувати її в визначених частинах безпосередньо на рахунок балансоутримувача майна КП "ТМО" та орендодавця - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у порядку, встановленому рішенням Одеської міської ради.

КП "ТМО" підтверджує, що окрім зобов'язання ПАТ "ВФ Україна" по оплаті орендної плати на користь балансоутримувача - КП "ТМО", у третьої особи були зобов'язання перед ПАТ «ВФ Україна» за окремими договірними відносини для задоволення потреб у передачі інформації пристроями, які зчитають та передають дані з вузлів обліку (природного газу, теплової енергії, тощо).

КП "ТМО" також пояснило, що в нього рахувалася заборгованість перед ПАТ "ВФ Україна" за договором про надання послуг № СА-№295378927813/ТМО-16/17 від 10.02.2017, яку у певний період КП "ТМО" не могло погасити через арешти, накладені органами Державної виконавчої служби на рахунки підприємства, і вона могла стати підставою для відключення КП "ТМО" від обслуговування пристроїв зчитування інформації з вищезазначених вузлів обліку (природного газу, теплової енергії тощо), що унеможливило б належну підготовку до майбутнього опалювального періоду. З огляду на це між КП "ТМО" та ПАТ "ВФ Україна" - відповідачем у справі, були проведені заліки зустрічних однорідних вимог.

Як вже зазначено вище 95-тивідсоткова частка КП "ТМО" від коштів за оренду майна за договором є джерелом доходів підприємства та використовується на поповнення власних обігових коштів, тому заборона передбачена Бюджетним кодексом України, зокрема у п. 6 ст. 45, на проведення розрахунків з бюджетом у негрошовій формі шляхом взаємозаліку, не стосується КП "ТМО". Зазначені кошти належать КП "ТМО" та не підлягають перерахуванню до бюджету, а також на розрахункові рахунки Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.

На думку КП "ТМО", враховуючи, що зустрічні однорідні вимоги КП "ТМО" та ПАТ "ВФ Україна" не підпадають під випадки, встановлені у ст. 602 Цивільного кодексу України, то проведення взаємозаліку є цілком законним та обґрунтованим. Наразі третя особа зазначає, що в КП "ТМО" рахується переплата ПАТ "ВФ Україна" за договором на суму 1359,83 грн.

Щодо продовження дії договору оренди КП "ТМО" вказує, що з огляду на укладення між сторонами додаткового договору, а також з урахуванням п.7.8 укладеного договору, у 2018 році строк його дії договору було продовжено ще на 1 рік 11 місяців 14 днів, тобто до 15 травня 2021 року (з подальшою пролонгацією). Процедура припинення договору повинна відбуватися шляхом направлення письмової заяви протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору.

Водночас, КП "ТМО" зазначає, що оскільки дія договору не припинена, то і не має правових підстав для застосування ч. 2 ст. 785 Цивільного кодексу України щодо сплати орендарем неустойки у розмірі подвійної плати за найм речі за час прострочення.

4. Фактичні обставини, встановлені судом.

18.07.2013 між Комунальним підприємством "Теплопостачання міста Одеси" та Приватним акціонерним товариством "МТС Україна" було укладено договір оренди № ТГО-297/13, відповідно до п.1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування об'єкт оренди загальною площею 2,0 кв.м, яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Корольова, 112 (Частина крівлі будівлі ЦТП № 80) (об'єкт оренди) (а.с.15-16).

Відповідно до п.1.2 договору передача в оренду об'єкта, зазначеного у п.1.1 цього договору, здійснюється на підставі Цивільного та Господарського кодексів України, Розпорядження міського голови від 11.07.2013 №726-01р "Про передачу в оренду Приватному акціонерному товариству "МТС Україна" частини дахів центральних теплових пунктів, що розташовані в м. Одеса".

Пунктом 1.3 договору встановлено термін дії договору оренди: з 18.07.2013 до 18.06.2016.

Згідно з п. 2.1 укладеного договору орендна плата визначається на підставі ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України 04.10.1995 з наступними змінами та доповненнями, рішень Одеської міської ради і виконкому Одеської міської ради.

Як вбачається з п.2.2 договору, за орендоване нерухоме майно орендар зобов'язується сплачувати орендну плату, що становить за перший, після підписання договору оренди, місяць 402,70 грн (без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції) та є базовою ставкою орендної плати за місяць. Орендна плата з урахуванням податку на додану вартість складає 483,24 грн, ПДВ 80,54 грн. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України. Податок на додану вартість розраховується відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до п. 2.4 договору орендар вносить орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.

Згідно з п.3.2 договору орендодавець має право виступати з ініціативою щодо розірвання договору оренди у разі невиконання або неналежного виконання орендарем обов'язків, передбачених цим договором, у тому числі несплати орендної плати на протязі 3-х місяців поспіль.

Пунктом 3.3 договору передбачено, що орендодавець зобов'язується передати орендарю в оренду об'єкт оренди згідно з п.1.1 цього договору за актом приймання-передачі, який підписується обома сторонами.

Сторонами у п.5.2 погоджено, що за несвоєчасне внесення орендної плати орендар сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочки. Нарахування пені за прострочку виконання обов'язку припиняється через один рік з дня, коли обов'язок повинен був бути виконаний.

Відповідно до п.5.3 договору, у разі невнесення орендарем орендної плати на протязі 3-х місяців з дати закінчення терміну платежу, орендодавець має право відмовитися від договору і вимагати повернення об'єкта оренди. Також орендодавець має право відмовитись від договору оренди у разі невикористання орендарем об'єкту оренди за його профільним призначенням в порядку передбаченому цим договором та законодавством України. У разі відмови орендодавця від договору оренди. Договір є розірваним з моменту укладення акту приймання-передачі орендованого приміщення.

Згідно з п.7.4 договору суперечки, що виникають між сторонами у ході виконання умов договору оренди, вирішуються за згодою сторін. Якщо згоди не буде досягнуто, справа передається на розгляд до Господарського суду Одеської області.

Пунктом 7.7 договору передбачено, що після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на його продовження на нових умовах, у разі належного виконання ним умов договору та за відсутності у орендодавця наміру щодо передачі об'єкта оренди на наступний термін на конкурсних засадах.

Відповідно до п. 7.8 договору у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Згідно з п.7.9 договору заяви, пропозиції, повідомлення, претензії стосовно змін, розірвання, припинення або продовження дії договору оренди на новий термін надсилаються сторонами цього договору рекомендованими або цінними листами за адресами, зазначеними у цьому договору.

Як вбачається з акту приймання-передачі до договору оренди №ТГО-297/13 від 18.07.2013, Комунальне підприємство "Теплопостачання міста Одеси" передало, а Приватне акціонерне товариство "МТС Україна" прийняло в строкове платне користування частину покрівлі будівлі ЦТП № 80 площею 2,0 кв.м., розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Корольова, 85-а, що перебуває на балансі КП Теплопостачання міста Одеси, під розміщення телекомунікаційного обладнання.

16.04.2018 між Департаментом комунальної власності Одеської міської ради та Приватним акціонерним товариством "ВФ Україна" було укладено додатковий договір №1 до договору оренди №ТГО-297/13 від 18.07.2013 (а.с.18).

Пунктами 1.1 та 1.2 додаткового договору сторонами було змінено назву орендодавця на "Департамент комунальної власності Одеської міської ради" та назву орендаря на "Приватне акціонерне товариство "ВФ Україна".

Пунктом 1.3 додаткового договору доповнено пункт 1.3 розділу "Предмет договору" наступним: "1.3. Продовжити термін дії цього Договору до 01 червня 2018 року".

Як вбачається з пункту 1.4 додаткового договору, підпункт 2.2 пункту 2. "Порядок розрахунків" договору доповнено наступним: "З 01.01.2018 р. Орендар перераховує орендну плату, у встановленому даним договором розмірі, з урахуванням індексу інфляції та ПДВ на поточний рахунок Департаменту комунальної власності Одеської міської ради: № 37326027001909, банк одержувача ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 26302595.

Розподіл щомісячної суми орендної плати та перерахування її на рахунок балансоутримувача та орендодавця проводиться орендарем у порядку, визначеному рішенням Одеської міської ради про бюджет міста Одеси на відповідний бюджетний рік.

Орендар зобов'язаний вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності."

Пунктом 1.5 визначено, що сплату фактичних витрат за користування водою, каналізацією, газом, електроенергією, центральним опаленням, іншими комунальними послугами, а також земельною ділянок орендар здійснює за вказаними балансоутримувачем банківськими реквізитами, на підставі наданих балансоутримувачем рахунків.

Відповідно до п. 2 додаткового договору № 1 інші умови договору залишаються без змін.

Претензією №0113/680 від 26.02.2020 було проінформовано орендаря, що строк дії договору оренди від 18.07.2013 № ТГО-297/13 закінчується 09.03.2020 та запропоновано у місячний строк сплатити заборгованість з орендної плати та пеню, а також здійснити фактичне повернення співробітникам Департаменту за актом приймання-передачі об'єкта оренди, загальною площею 2,0 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Корольова, 112 (а.с.34).

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення даний лист отримано орендарем 02.03.2020 (а.с.35).

Листом № 01-13/718 від 27.02.2020 балансоутримувача - КП "Теплопостачання міста Одеси" було повідомлено, що Законом України "Про оренду державного та комунального майна" № 2269-ХІІ від 10.04.1992, а з 01.02.2020 - Законом "Про оренду державного та комунального майна" № 157-ІХ від 03.10.2019 не передбачено прямої норми щодо можливості погашення заборгованості з орендної плати шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог та повідомлено, що ПрАТ "ВФ Україна" є боржником перед Департаментом комунальної власності Одеської міської ради за договорами оренди від 02.11.2009 № ТГО-568/09, від 01.01.2010 № ТГО-74/10, від 18.07.2013 № ТГО-293/13, від 18.07.2013 № ТГО-294/13, від 18.07.2013 № ТГО-296/13, від 18.07.2013 № ТГО-297/13, від 18.07.2013 № ТГО-292/13, від 18.07.2013 № ТГО-291/13, та про те, що у подальшому будуть вжиті заходи зі стягнення вказаної заборгованості (а.с.36-37).

Як вбачається з розрахунку заборгованості за укладеним договором, наданого позивачем, відповідачем систематично сплачувалися 5% коштів за оренду майна на рахунки Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (а.с.38).

В матеріалах справи наявна угода про зарахування зустрічних однорідних вимог від 30 листопада 2019 року, укладена між КП "Теплопостачання міста Одеси" та ПрАТ "ВФ Україна" (а.с.57).

Пункт 27 рішення Одеської міської ради № 2733-VІІ від 14.12.2017 "Про бюджет міста Одеси на 2018 рік", пункт 25 рішення Одеської міської ради № 3991-VІІ від 12.12.2018 "Про бюджет міста Одеси на 2019 рік" та пункт 26 рішення Одеської міської ради № 5453-VІІ від 11.12.2019 "Про бюджет міста Одеси на 2020 рік" є тотожними між собою та визначають, що у разі, коли орендодавцем нерухомого майна є комунальні підприємства, засновником яких виступає Одеська міська рада, кошти за оренду майна, сумарна площа якого на одне комунальне підприємство не перевищує 200 кв.м., є джерелом доходів відповідних комунальних підприємств та використовуються на поповнення власних обігових коштів (а.с.58-63).

Кошти за оренду майна, яке знаходиться на балансі бюджетних установ, організацій, сумарна площа якого на одну установу, організацію не перевищує 200 кв.м, є джерелом власних надходжень відповідних бюджетних установ, організацій.

Вказаними рішеннями також встановлено, що у разі, коли сумарна площа нерухомого майна, яке передається в оренду, перевищує 200 кв.м, договори оренди укладаються департаментом комунальної власності Одеської міської ради, та орендні платежі розподіляються орендарем у наступному порядку:

1) у разі, якщо балансоутримувачем є комунальні підприємства, засновником яких виступає Одеська міська рада, крім КП Міжнародний аеропорт Одеса (орендодавець-департамент комунальної власності Одеської міської ради):

- 95 відсотків коштів за оренду майна, включаючи ПДВ, які є джерелом доходів відповідних комунальних підприємств та використовуються на поповнення власних обігових коштів, орендар перераховує на рахунок комунального підприємства - балансоутримувача;

- 5 відсотків, включаючи ПДВ, перераховуються орендарем на рахунок департаменту комунальної власності Одеської міської ради, відкритий в управлінні Державної казначейської служби у м. Одесі Одеської області, в порядку, визначеному п.26 даного рішення.

Як вбачається судом з акту звірки взаємних розрахунків станом на 31.08.2022 між КП "Теплопостачання міста Одеси" та ПрАТ "ВФ Україна", у орендаря за укладеним договором відсутня заборгованість перед балансоутримувачем, більш того, у КП "Теплопостачання міста Одеси" наявна заборгованість перед відповідачем у розмірі 1 359,82 грн (а.с.85-86), що також підтверджується розрахунком заборгованості по орендній платі за період січень 2018 р. - серпень 2022 р., завіреним печаткою КП "Теплопостачання міста Одеси" (а.с.95).

5. Позиція суду.

Відповідно до ч.1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

За ст. 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини (п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України).

Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За вимогами ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з ч. 1,2 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або єдиний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Згідно з ч.1 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

У відповідності до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як було встановлено судом, 18.07.2013 між Комунальним підприємством "Теплопостачання міста Одеси" (Орендодавець) та Приватним акціонерним товариством "МТС Україна" (Орендар) було укладено договір оренди № ТГО-297/13, до якого у подальшому були внесені зміни шляхом укладання 16 квітня 2018 року додаткового договору № 1, яким, зокрема, змінено орендодавця на Департамент комунальної власності Одеської міської ради та орендаря на Приватне акціонерне товариство "ВФ Україна".

Згідно з п. 2.1 укладеного договору орендна плата визначається на підставі ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України 04.10.1995 з наступними змінами та доповненнями, рішень Одеської міської ради і виконкому Одеської міської ради.

Як вбачається з п.2.2 договору, за орендоване нерухоме майно орендар зобов'язується сплачувати орендну плату, що становить за перший, після підписання договору оренди, місяць 402,70 грн (без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції) та є базовою ставкою орендної плати за місяць. Орендна плата з урахуванням податку на додану вартість складає 483,24 грн, ПДВ 80,54 грн. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України. Податок на додану вартість розраховується відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до п. 2.4 договору орендар вносить орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.

Пунктом 1.4 додаткового договору визначено, що розподіл щомісячної суми орендної плати та перерахування її на рахунок балансоутримувача та орендодавця проводиться орендарем у порядку, визначеному рішенням Одеської міської ради про бюджет міста Одеси на відповідний бюджетний рік.

Згідно з п. 27 рішення Одеської міської ради № 2733-VІІ від 14.12.2017 "Про бюджет міста Одеси на 2018 рік" у разі, коли орендодавцем нерухомого майна є комунальні підприємства, засновником яких виступає Одеська міська рада, кошти за оренду майна, сумарна площа якого на одне комунальне підприємство не перевищує 200 кв.м., є джерелом доходів відповідних комунальних підприємств та використовуються на поповнення власних обігових коштів.

Кошти за оренду майна, яке знаходиться на балансі бюджетних установ, організацій, сумарна площа якого на одну установу, організацію не перевищує 200 кв.м, є джерелом власних надходжень відповідних бюджетних установ, організацій.

У разі, коли сумарна площа нерухомого майна, яке передається в оренду, перевищує 200 кв.м, договори оренди укладаються департаментом комунальної власності Одеської міської ради, та орендні платежі розподіляються орендарем у наступному порядку:

1) у разі, якщо балансоутримувачем є комунальні підприємства, засновником яких виступає Одеська міська рада, крім КП Міжнародний аеропорт Одеса (орендодавець-Департамент комунальної власності Одеської міської ради):

- 95 відсотків коштів за оренду майна, включаючи ПДВ, які є джерелом доходів відповідних комунальних підприємств та використовуються на поповнення власних обігових коштів, орендар перераховує на рахунок комунального підприємства - балансоутримувача;

- 5 відсотків, включаючи ПДВ, перераховуються орендарем на рахунок департаменту комунальної власності Одеської міської ради, відкритий в управлінні Державної казначейської служби у м. Одесі Одеської області, в порядку, визначеному п.26 даного рішення.

Наведені приписи цілком кореспондуються з положеннями, викладеними у пункті 25 рішення Одеської міської ради № 3991-VІІ від 12.12.2018 "Про бюджет міста Одеси на 2019 рік" та пункті 26 рішення Одеської міської ради № 5453-VІІ від 11.12.2019 "Про бюджет міста Одеси на 2020 рік".

Таким чином, на підставі пункту 2.2 основного договору зі змінами, внесеними п.1.4 додаткового договору, з урахуванням наведених рішень Одеської міської ради, суд доходить висновку про наявність у відповідача обов'язку щодо сплати 95% коштів з ПДВ за оренду майна на рахунок Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" та 5% коштів з ПДВ на рахунок Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.

З урахуванням вищенаведених обставин, доводи позивача щодо того, що відповідний розподіл коштів з орендної плати, визначений рішеннями Одеської міської ради, повинен проводитися безпосередньо Департаментом комунальної власності Одеської міської ради після перерахування відповідачем повної суми орендної плати на рахунок позивача, судом не приймаються, адже нормативно-правовими актами місцевого самоврядування, якими регулюються спірні правовідносини, недвозначно визначено, що саме орендарем проводиться відповідний розподіл.

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Втім, суд зауважує, що форма проведення розрахунків Приватного акціонерного товариства "ВФ Україна" та Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" у негрошовій формі шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог не стосується предмету спору у даній справі, а тому суд не вбачає підстав надавати оцінку цим доводам сторін і третьої особи.

Як вбачається судом з розрахунку заборгованості за укладеним договором, наданим позивачем, відповідачем систематично сплачувалися 5% коштів за оренду майна на рахунки Департаменту комунальної власності Одеської міської ради.

Крім того, відповідно до акту звірки взаємних розрахунків станом на 31.08.2022 між КП "Теплопостачання міста Одеси" та ПрАТ "ВФ Україна", у орендаря за укладеним договором відсутня заборгованість перед балансоутримувачем, більш того, у КП "Теплопостачання міста Одеси" наявна заборгованість перед відповідачем у розмірі 1 359,82 грн, що також підтверджується розрахунком заборгованості по орендній платі за період січень 2018 р. - серпень 2022 р., завіреним печаткою КП "Теплопостачання міста Одеси".

Таким чином, суд доходить висновку про правомірність проведеного Приватним акціонерним товариством "ВФ Україна" розподілу орендної плати та відсутність підстав для стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати у розмірі 6 788,92 грн.

З приводу заявленої Департаментом комунальної власності Одеської міської ради вимоги щодо стягнення з Приватного акціонерного товариства "ВФ Україна" неустойки у сумі 40 481,24 грн суд зазначає наступне.

Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За приписами частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч.1 ст.549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Вимоги позивача щодо стягнення неустойки ґрунтуються на положеннях ст.785 ЦК України. При цьому періодом, за який така неустойка нарахована, позивачем визначено - з 10.03.2020 до 30.11.2020.

Частиною 1 статті 785 Цивільного кодексу України зазначено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Частиною 2 статті 785 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

За змістом наведених положень статті 785 Цивільного кодексу України, яка визначає обов'язки наймача у разі припинення договору найму, суд, у разі звернення з позовною заявою про стягнення неустойки, зобов'язаний встановити факт припинення дії договору оренди, а також факт користування/володіння річчю, яка є предметом договору оренди, поза межами дії договору без наявності на те правових підстав.

Пунктом 1.3 договору сторонами встановлено термін дії договору оренди: з 18.07.2013 до 18.06.2016. Тобто, строк дії договору складає 2 роки та 11 місяців.

Пунктом 1.3 додаткового договору від 16.04.2018 сторонами доповнено пункт 1.3 розділу "Предмет договору" наступним: "1.3. Продовжити термін дії цього Договору до 01 червня 2018 року".

Пунктом 7.7 договору передбачено, що після закінчення строку дії договору орендар має переважне право на його продовження на нових умовах, у разі належного виконання ним умов договору та за відсутності у орендодавця наміру щодо передачі об'єкта оренди на наступний термін на конкурсних засадах.

Відповідно до ч.1 ст. 764 ЦК України, якщо наймач продовжує володіти та/або користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Аналогічні положення визначено сторонами у п.7.8 договору, яким встановлено, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Заяви, пропозиції, повідомлення, претензії стосовно змін, розірвання, припинення або продовження дії договору оренди на новий термін надсилаються сторонами цього договору рекомендованими або цінними листами за адресами, зазначеними у цьому договору (п.7.9 договору).

Зі змісту зазначених правових норм вбачається, що після закінчення строку договору оренди він може бути продовжений на той самий термін і на тих самих умовах, на який цей договір укладався, за умови, якщо проти цього не заперечує жодна із сторін договору.

Відтак, має значення лише те, чи збіг встановлений "місячний термін", оскільки саме із його закінченням пов'язане настання такого юридично значимого наслідку, як продовження договору оренди на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Водночас сторони договору не обмежені в праві заявити про припинення або зміну умов договору, як протягом одного місяця після закінчення строку дії договору, так і в будь-який час протягом всього строку дії вказаного договору.

Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 07.02.2018 у справі № 914/433/16, від 09.04.2019 у справі № 904/3415/18.

При цьому, як встановлено судом та не оспорюється сторонами, з огляду на відсутність передбаченої п. 7.8 договору заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди, договір №ТГО-297/13 від 18.07.2013 було продовжено автоматично після 01.06.2018.

Враховуючи вищезазначені положення, суд зауважує, що строк дії договору з 01.06.2018 було поновлено на строк, передбачений основним договором, а саме на 2 роки 11 місяців, тобто, до 01.05.2021.

Доводи позивача про автоматичне продовження договору на строк, на який діяв договір оренди згідно додаткового договору №1 з 19.06.2016 до 01.06.2018, тобто до 09.03.2020, суд вважає безпідставними з огляду на вищенаведене.

Як встановлено судом, претензією №0113/680 від 26.02.2020 було проінформовано орендаря, що строк дії договору оренди від 18.07.2013 № ТГО-297/13 закінчується 09.03.2020 та запропоновано у місячний строк сплатити заборгованість з орендної плати та пеню, а також здійснити фактичне повернення співробітникам Департаменту за актом приймання-передачі об'єкта оренди, загальною площею 2,0 кв.м, що розташований за адресою: м. Одеса, вул. Корольова, 112.

Також не приймаються судом й доводи третьої особи щодо визначення кінцевої дати пролонгації договору 15 травня 2020 року, адже граничною датою терміну, на який було продовжено договір за приписами законодавства, є 01.05.2021.

При цьому суд зауважує, що заперечення щодо продовження дії договору після 01.05.2021 висловлені не були.

Крім того, позивачем не вживалось жодних дій, направлених на звільнення відповідачем об'єкту оренди. Також судом не встановлено інших підстав, які б безумовно свідчили про розірвання орендних відносин.

Враховуючи вищевикладене у сукупності, беручи до уваги відсутність доказів направлення Департаментом повідомлення саме на дату закінчення строку договору оренди і протягом місяця після закінчення цього строку, а також прийняття орендної плати як позивачем, так і третьою особою, суд погоджується з доводами відповідача про те, що договір № ТГО-297/13 від 18.07.2013 є продовженим з 1.05.2021 р. на новий строк.

З огляду на висновки щодо продовження дії договору, суд зазначає, що сума неустойки нарахована позивачем за період дії договору, тобто за період правомірного користування відповідачем орендованим майном, що виключає можливість застосування до відповідача визначеної положеннями ч.2 ст.785 ЦК України міри відповідальності.

З урахуванням викладеного, суд відмовляє у задоволенні вимог позивача щодо стягнення з відповідача суми неустойки у розмірі 40 481,24 грн, нарахованої за визначений позивачем період.

Враховуючи відмову судом у позові, витрати зі сплати судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача в повному обсязі.

Керуючись ст. 129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до Приватного акціонерного товариства "ВФ Україна" про стягнення заборгованості в загальній сумі 47 270,16 грн - відмовити.

2. Судові витрати покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Суддя Ю.М. Щавинська