Рішення від 10.11.2022 по справі 640/27638/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2022 року м. Київ № 640/27638/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД»

про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Державна екологічна інспекція Центрального округу з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД» загальної суми штрафів у розмірі 102 000,00 грн. на визначений казначейський рахунок.

В обґрунтування поданого позову вказано про винесення відносно ТОВ «Лерсен ЛТД» за результатами розгляду матеріалів справ (а саме, протоколу №05-12/1 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», актів перевірок характеристик продукції від 25.05.2020 та 25.06.2020) постанов про накладення штрафу від 25.06.2020 за №05/12-1 і №05-12/2. Упродовж встановленого чинним законодавством 15-денного строку суми штрафів товариством в добровільному порядку не були сплачені, що відповідно стало підставою для звернення до суду з позовом про стягнення таких.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

В подальшому, суд відповідно до своєї ухвали від 12.03.2021 зупинив провадження у цій справі до набрання законної сили рішенням у справі №640/2767/21 за позовом ТОВ «Лерсен ЛТД» до Державної екологічної інспекції Центрального округу про визнання протиправними та скасування постанов від 25.06.2020 за №05-12/1 та від 25.06.2020 за №05-12/2 про застосування штрафних санкцій на суми 68 000,00 грн. і 34 000,00 грн.

Провадження у справі №640/27638/20 було поновлено згідно з ухвалою суду від 16.09.2022.

У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не подав. Натомість від представника відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі, мотивоване скасуванням у судовому порядку рішень (постанов) Державної екологічної інспекції Центрального округу, на підставі яких була заявлена до стягнення з товариства сума штрафів (102 000,00 грн.) в рамках цього позову.

Дослідивши та проаналізувавши зміст поданого клопотання з питання закриття провадження у справі суд дійшов висновку про його необґрунтованість та відмовив відповідачу у задоволенні такого клопотання, про що навів свої мотиви в ухвалі від 16.09.2022.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що надані сторонами докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи та прийняття рішення у справі по суті з огляду на наступне.

Державною екологічною інспекцією Центрального округу відповідно до Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення Про Державні екологічні інспекції в округах, затвердженого наказом міністерства екології та природних ресурсів України від 04.10.2018 №347, Секторального плану державного ринкового нагляду на 2020 рік, затвердженого т.в.о. голови Держаної екологічної інспекції України від 21.11.2019, а також наказу Державної екологічної інспекції Центрального округу від 25.05.2020 №06-27/346, направлення на проведення перевірки від 25.06.2020 №06-28/338 завідувачем сектору державного ринкового нагляду-старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Козіним О.Б. було проведено перевірку характеристик продукції (а саме автомобільних бензинів, дизельного, суднового та котельного палива) АЗС Товариства з обмеженою відповідальністю «Лерсен ЛТД - АЗС «МОТТО» (м. Полтава, вул. Серьогіна, 4-Б). За результатами проведеної перевірки складений акт від 25.05.2020 №05-12/06.

Цим актом перевірки характеристик продукції зафіксовано, що ТОВ «Лерсен ЛТД» на АЗС «МОТТО» за адресою: м. Полтава, вул. Серьогіна, 4-Б: вчинило ряд порушень, передбачених п.п. 8, 9 і 19 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927, та п. 6 ч. 7 ст. 23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».

На підставі акта перевірки характеристик продукції від 25.05.2020 №05-12/06 Державною екологічною інспекцією Центрального округу були прийняті рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 02.06.2020 за №01/06-20 і №02/06-20 з терміном виконання обмежувальних заходів (про які зазначено у текстах цих рішень) до 12.06.2020.

В подальшому, на підставі наказу Державної екологічної інспекції Центрального округу від 18.06.2020 №06-27/382 та направлення на проведення перевірки від 18.06.2020 №06-28/373, у період з 22.06.2020 по 25.06.2020 головним спеціалістом сектору державного ринкового нагляду - державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Центрального округу Юрченком П.Ю. було проведено перевірку стану виконання суб'єктом господарювання - ТОВ «Лерсен ЛТД» на АЗС «МОТТО» (м. Полтава, вул. Серьогіна, 4-Б) рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів. За результатами проведеної перевірки складений акт від 25.06.2020 №05-12/06/1, де наведені висновки про не виконання товариством обмежувальних (корегувальних) заходів.

На підставі цього акта перевірки від 25.06.2020 №05-12/06/1 Державною екологічною інспекцією Центрального округу були прийняті рішення від 25.06.2020 за №01/06 про внесення змін до рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 02.06.2020 №01/06-20, та рішення від 25.06.2020 за №02/06 про внесення змін до рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 02.06.2020 №02/06-20, якими терміни виконання обмежувальних заходів (про які зазначено у текстах цих рішень від 02.06.2020) продовжені до 10.07.2020.

При цьому, 25.06.2020 Державною екологічною інспекцією Центрального округу був оформлений протокол №05-12/1 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», де зазначено, що під час проведення 22.06.2020 планової виїзної перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 02.06.2020 за №01/06-20 і №02/06-20, виявлені порушення, які полягають у не виконання таких рішень.

Того ж дня, за результатами розгляду матеріалів справ (протоколу про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» від 25.06.2020 №05-12/1 та акта перевірки характеристик продукції від 22.06.2020 №05-12/06/1 Державною екологічною інспекцією Центрального округу прийняті постанови про накладення штрафу за №05-12/1 і №05-12/2. Відповідно до цих постанов на ТОВ «Лерсен ЛТД» за порушення вимог пп. 2 п. 4 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» були накладені штрафи у сумах 68 000,00 грн. і 34 000,00 грн. Вказані постанови про накладення штрафу були вручені 25.06.2020 представнику ТОВ «Лерсен ЛТД» Овсій С.М.

Станом на 30.10.2020 (тобто, на дату оформлення цієї позовної заяви) ТОВ «Лерсен ЛТД» штрафи на загальну суму 102 000,00 грн., застосовані до нього згідно згадуваних вище постанов про накладення штрафу від 25.06.2020 №05-12/1 і №05-12/2, не були погашені у добровільному порядку, з огляду на що Державна екологічна інспекція Центрального округу звернулася із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку заявленої позивачем вимоги та змісту поданим на обгрунтування документів суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції встановлює Закон України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2010 №2735-VI (далі -Закон №2735).

Згідно із ч. 1 ст. 11 Закону №2735 з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності, в тому числі: проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування) (п. 4 ч. 1 ст. 11 цього Закону); вживають у порядку, визначеному цим та іншими законами України, заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні порушень вимог цього Закону та встановлених вимог (п. 11 ч. 1 ст. 11 цього Закону).

Порядок проведення перевірок характеристик продукції встановлено ст.23 Закону №2735, у ч.ч. 3 - 5 якої передбачається, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові, - у розповсюджувачів та виробників такої продукції. Предметом таких перевірок є характеристики продукції певного виду (типу), категорії та/або групи.

Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та направлень на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до цього Закону. У разі одержання інформації про надання на ринку продукції, що становить серйозний ризик, відповідні накази та направлення видаються і оформлюються невідкладно.

За вимогами п.п. 1, 2 та 7 ч.7 ст. 23 Закону №2735 під час перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація, у т.ч.: декларація про відповідність; супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); документи і матеріали щодо стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб'єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 29 Закону №2735, у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених ст. 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.

У разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам та одночасно становить серйозний ризик, орган ринкового нагляду вживає обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених частиною першою статті 28 цього Закону.

Перелік порушень встановлених вимог, які вважаються формальною невідповідністю, уточнюється у відповідних технічних регламентах (ч. 3 ст. 29 Закону №2735).

Згідно із ч. 4 ст. 29 Закону №2735 у разі якщо органом ринкового нагляду за результатами аналізу повідомлення відповідного суб'єкта господарювання про виконання ним рішення про приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами чи усунення формальної невідповідності та/або перевірки стану виконання суб'єктом господарювання цього рішення, проведених відповідно до ст.34 цього Закону, встановлено, що невідповідність продукції встановленим вимогам не усунено або усунено частково, орган ринкового нагляду відповідно до затвердженої Кабінетом Міністрів України методики вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів вживає таких обмежувальних (корегувальних) заходів: обмеження, заборона надання продукції на ринку, вилучення продукції з обігу, відкликання продукції.

Водночас порядок прийняття рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів визначено у ст. 33 Закону №2735, у відповідності до ч.ч.1-4 якої обмежувальні (корегувальні) заходи запроваджуються відповідними рішеннями органів ринкового нагляду. Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів можуть бути прийняті:

1) за результатами проведених органами ринкового нагляду перевірок характеристик продукції (крім перевірок, що проводяться відповідно до ст.26 цього Закону), у тому числі перевірок, що проводяться на підставі повідомлень митних органів про призупинення митного оформлення продукції відповідно до ч.6 ст.38 цього Закону;

3) на підставі повідомлень про продукцію, що становить ризик, наданих суб'єктами господарювання відповідно до вимог відповідних технічних регламентів;

4) на підставі повідомлень про продукцію, що не відповідає загальній вимозі щодо безпечності продукції, наданих суб'єктами господарювання відповідно до Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції".

Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів можуть бути змінені чи скасовані відповідними органами ринкового нагляду за результатами аналізу повідомлень суб'єктів господарювання про виконання ними рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та/або за результатами перевірок стану виконання суб'єктами господарювання цих рішень, проведених відповідно до ст.34 цього Закону. Рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, внесення змін до таких рішень чи їх скасування приймаються керівниками органів ринкового нагляду або їх заступниками відповідно до їх повноважень, визначених законами України.

Пунктами 1 та 2 ч. 1 ст. 34 Закону №2735 передбачено, що з метою контролю стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів органи ринкового нагляду: 1) аналізують повідомлення про виконання цих рішень, надані (надіслані) суб'єктами господарювання, яких стосувалися такі рішення; 2) проводять перевірки стану виконання суб'єктами господарювання цих рішень.

За вимогами ч.ч. 2 та 3 ст. 34 Закону №2735 суб'єкт господарювання, якого стосується рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних), заходів, має у визначений у такому рішенні строк надати (надіслати) органу ринкового нагляду, що прийняв відповідне рішення, повідомлення про його виконання. До цього повідомлення суб'єкт господарювання може додавати документи або їх копії, що підтверджують виконання рішення.

У разі якщо інформація, що міститься в повідомленні суб'єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, та долучені до рішення документи є недостатніми для підтвердження результативності виконання цього рішення, а також за наявності обґрунтованих сумнівів щодо достовірності цієї інформації відповідний орган ринкового нагляду проводить перевірку стану виконання суб'єктом господарювання такого рішення.

Відповідно до ч.ч. 7, 8 ст. 34 Закону №2735 у разі якщо за результатами аналізу повідомлення суб'єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та/або перевірки стану виконання цього рішення встановлено факт повного та результативного виконання суб'єктом господарювання відповідного рішення (крім рішення про заборону надання продукції на ринку), орган ринкового нагляду невідкладно приймає рішення про скасування такого рішення.

У разі якщо за результатами аналізу повідомлення суб'єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів та/або перевірки стану виконання цього рішення встановлено факт невиконання чи часткового виконання суб'єктом господарювання відповідного рішення або виконання рішення не може бути визнано результативним, орган ринкового нагляду невідкладно приймає рішення про внесення змін до зазначеного рішення. Такі зміни можуть передбачати вжиття нових обмежувальних (корегувальних) заходів.

При цьому, у ст. 36 Закону №2735 зазначено, що рішення, приписи, дії чи бездіяльність органів ринкового нагляду або їх посадових осіб можуть бути оскаржені до суду відповідно до чинного законодавства України.

Таким чином, встановивши за результатами проведених перевірок характеристик продукції порушення вимог Закону №2735 та/або встановлених вимог відповідними технічними регламентами, органи ринкового нагляду приймають у випадках та порядку, визначених Законом №2735, рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів із вимогою від суб'єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами, у той же час суб'єкт господарювання, якого стосується рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, має у визначений у такому рішенні строк надати (надіслати) органу ринкового нагляду, що прийняв відповідне рішення, повідомлення про його виконання.

У разі якщо інформація, що міститься в повідомленні та доданих до нього документах суб'єкта господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, є недостатньою для підтвердження результативності виконання цього рішення, орган ринкового нагляду проводить перевірку стану виконання суб'єктом господарювання такого рішення. Якщо за результатами такої перевірки встановлено факт невиконання/часткового виконання суб'єктом господарювання відповідного рішення, орган ринкового нагляду невідкладно приймає рішення про внесення змін до зазначеного рішення.

До того ж згідно із ч. 3 ст. 44 Закону №2735 до розповсюджувача застосовуються штрафні санкції у разі: 1) розповсюдження продукції, на якій відсутній знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, - у розмірі від ста п'ятдесяти до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від двохсот до трьохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 5 ст. 44 Закону №2735 встановлено, що справи про накладення штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються керівниками органів ринкового нагляду або їх заступниками відповідно до їх компетенції.

Суми штрафів, що накладаються органами ринкового нагляду, перераховуються до Державного бюджету України.

Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадовими особами органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складається протокол, який разом із поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, передається посадовим особам, уповноваженим розглядати такі справи.

Керівник чи заступник керівника органу ринкового нагляду розглядає справу протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів.

Рішення керівника чи заступника керівника органу ринкового нагляду про накладення штрафу оформляється постановою.

Суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення.

У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Рішення про накладення штрафу в справах про порушення, передбачені цією статтею, може бути оскаржено відповідно до цього Закону.

Аналізуючи наведені вище норми Закону №2735, суд дійшов висновку про те, що штрафні санкції за невиконання або неповне виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів застосовуються до суб'єкта господарювання на підставі постанови органу ринкового нагляду, яка приймається за наслідками розгляду справи про накладення штрафів за порушення ст. 44 Закону №2735, підставою для початку розгляду якої, у свою чергу, є протокол про виявлене порушення.

До того ж сума штрафної санкції, визначена у постанові про її накладення та не оскаржена в установленому порядку, підлягає сплаті до Державного бюджету України у добровільному порядку протягом 15-денного строку з дня отримання такої постанови або стягується в судовому порядку.

Дослідивши та проаналізувавши наявні у справі матеріали суд встановив, що у 2021 році ТОВ «Лерсен ЛТД» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовними вимогами про визнання протиправними та скасування постанов Державна екологічна інспекція Центрального округу про накладення штрафу від 25.06.2020 №05-12/1 і №05-12/2.

За результатом розгляду справи №640/2767/21 за вказаним позовом ТОВ «Лерсен ЛТД» Окружний адміністративний суд міста Києва (в особі судді Шейко Т.І.) ухвалив рішення від 29.11.2021 про задоволення адміністративного позову, яке було залишено без змін згідно постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2022. А саме судом вирішено визнати протиправними та скасувати постанови Державної екологічної інспекції Центрального округу від 25.06.2020 №05-12/1 на суму 68 000,00 грн. і №05-12/2 на суму 34 000,00 грн.

За даними Єдиного державного реєстру судових рішень рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.11.2021 у справі №640/2767/21 набрало законної сили 16.06.2022, та в подальшому до касаційного суду та/або за нововиявленими обставинами не оскаржувалося.

Таким чином, на момент розгляду справи №640/27638/20 за позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу про стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій, правові підстави для стягнення заявленої суми штрафів (102 000,00 грн.) у судовому порядку відпали.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У силу ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, перевіривши та проаналізувавши матеріали справи і надані сторонами докази за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про відстуність підстав для задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

В даному випадку судові витрати в цьому випадку стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5 - 11, 12, 72 - 77, 90, 241-246, 250, 255, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок