Рішення від 10.11.2022 по справі 620/6235/22

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2022 року Чернігів Справа № 620/6235/22

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом заступника керівника Прилуцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області до Яблунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Прилуцької окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області з позовом до Яблунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не приведення протирадіаційного укриття № 94113 у належний для експлуатації стан, зобов'язання відповідача вжити організаційних заходів щодо приведення протирадіаційного укриття № 94113, яке розміщено в підвальному приміщенні будівлі комунального закладу «Центр культури, дозвілля та розвитку» Яблунівської сільської ради, розташованого за адресою: вул. Яблунева, 25, с. Яблунівка, Прилуцький район, Чернігівська область у придатний стан для використання за цільовим призначенням.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що на балансі відповідача знаходиться протирадіаційне укриття № 94113, при перевірці стану готовності якого виявлено ряд порушень щодо його утримання, за наслідками чого винесено припис про усунення порушень вимог законодавства, вимоги якого не виконано.

Відповідач подав відзив на позов, в якому позов визнав та просив його задовольнити.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до технічного паспорту на захисну споруду цивільного захисту (цивільної оборони) та інвентарної картки № 1 протирадіаційне укриття, обліковий № 94113 за адресою: вул. Яблунева, 25, с. Яблунівка, Прилуцький район, Чернігівська область належить на праві комунальної власності Яблунівській сільській раді Прилуцького району Чернігівської області (а.с. 42, 47-56).

13.10.2020 за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) Прилуцьким міськрайонним відділом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області складено акт щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 376, в якому зафіксовано ряд порушень вимог законодавства щодо утримання вказаної захисної споруди (пункти 11-22 акту) (а.с. 9-25).

Також, 13.10.2020 сільському голові Яблунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області вручено припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 244, яким, серед іншого, зобов'язано до 11.12.2020 обладнати захисну споруду цивільного захисту системою протипожежного захисту (системою пожежної сигналізації); забезпечити вільний доступ входів усередину їх приміщень захисної споруди, достатньої (нормативної) пропускної спроможності та можливості користування ними особами з інвалідністю та іншими маломобільними групами населення; утримувати в належному технічному стані комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення захисної споруди; здійснювати експлуатацію та утримання електрообладнання захисної споруди відповідно до вимог чинного законодавства у сфері улаштування електроустановок; утримувати та експлуатувати у справному стані системи водопостачання, каналізації і опалення захисної споруди; пофарбувати інженерні комунікації захисної споруди відповідно до їх призначення; забезпечити документацію захисної споруди; забезпечити формування спеціальним інвентарем та майном, у тому числі засобами індивідуального захисту, радіаційної та хімічної розвідки, спеціальної обробки, зв'язку; забезпечити захисну споруду необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю; забезпечити захисну споруду лікарськими засобами та медичними виробами; проводити щорічно перевірку системи вентиляції захисної споруди; підтримувати належний технічний стан приміщень захисної споруди і їх ремонт проводити відповідно до чинних положень про проведення планово-попереджувальних ремонтів будівель і споруд залежно від їх основного функціонального призначення (а.с. 34-39).

Згідно листа Виконавчого комітету Яблунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області від 18.08.2022 № 02.1-08/810, надісланого до Прилуцької окружної прокуратури, повідомлено, що протирадіаційне укриття № 94113 перебуває на балансі Яблунівської ради, на даний час порушення, викладені у приписі № 244 від 13.10.2020 станом на серпень 2022 року усунуті частково, пункти 17, 19, 20 виконані (а.с. 41).

Згідно акту оцінки стану готовності протирадіаційного укриття № 94113 від 23.06.2022 стан вказаного укриття оцінюється як обмежено готове до використання за призначенням (а.с. 57-60).

Вважаючи, що бездіяльність відповідача щодо неналежного утримання протирадіаційного укриття № 94113 є протиправною, протирадіаційне укриття потребує приведенню у відповідність до вимог законодавства, позивач звернувся до суду.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14.03.2022 №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.

21 квітня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»» від 19.04.2022 № 7300, за яким воєнний стан в Україні продовжують з 05:30 25.04.2022 строком на 30 діб, - до 25.05.2022.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»» від 22.05.2022 № 2263-IX було продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб.

Законом України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 15.08.2022 № 2500-ІХ затверджено Указ Президента України від 12.08.2022 № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оборону України» оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.

Згідно статті 3 Закону України «Про оборону України» підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає: забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об'єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.

Пунктом 11 частини першої статті 18 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що до повноважень інших центральних органів виконавчої влади у сфері цивільного захисту належить організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту суб'єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, та захисних споруд цивільного захисту державної власності, що перебувають на балансі суб'єктів господарювання приватної форми власності.

Частиною першою статті 20 вищевказаного Кодексу визначено, що до завдань та обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту, серед інших, належить організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; організація обліку фонду захисних споруд; здійснення контролю за утриманням та станом їх готовності; проведення їх технічної інвентаризації, тощо.

Згідно з частиною восьмою статті 32 вказаного Кодексу утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.

Частиною шостою статті 32 Кодексу цивільного захисту України визначено, що проектування, будівництво, пристосування i розміщення захисних споруд та об'єктів подвійного призначення здійснюються згідно з нормами, які розробляються відповідно до Закону України «Про будівельні норми».

Пунктом 3 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 (далі - Порядку) визначено, що утримання захисних споруд - комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, інженерного, фінансового та іншого характеру, що спрямовані на забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням; балансоутримувач захисної споруди - власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.

Пунктом 9 Порядку передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.

Згідно із пунктом 10 Порядку балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд.

Конкретний строк приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням (крім споруд, що відповідно до законодавства повинні перебувати в постійній готовності) зазначається в паспорті захисної споруди, а саме: не більше 12 годин - для захисних споруд, призначених для укриття працівників (персоналу, найбільшої працюючої зміни) суб'єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту; не більше 24 годин - для інших захисних споруд, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів.

Згідно із пунктом 11 Порядку вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.

Відповідно до пункту 1 Розділу І «Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 №579, споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.

Захисні пристрої призначені для захисту осіб, що переховуються у сховищах, від надмірного тиску повітряної ударної хвилі під час застосування звичайної зброї та засобів масового ураження. До захисних пристроїв, якими обладнуються сховища, належать захисно-герметичні і герметичні двері, віконниці (ставні), захисні секції, клапани-відтиначі, КНТ тощо (підпункт 1 пункту 2 розділу III Вимог).

Балансоутримувач відповідно до норм цих Вимог забезпечує утримання, контроль за станом, проведення перевірок, технічного обслуговування, поточних та капітальних ремонтів конструктивних елементів, спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення захисних споруд під час усього періоду використання сховищ у режимі ПРУ (пункт 6 Розділу VIII Вимог).

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу VI Вимог для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд.

Оцінка стану готовності захисних споруд (далі - оцінка стану готовності) - здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням. Крім того, оцінка стану готовності здійснюється в таких випадках: у разі проведення технічної інвентаризації захисної споруди як об'єкта нерухомого майна; у разі підготовки пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди; після пожеж, аварій, катастроф та інших надзвичайних ситуацій, що могли негативно вплинути на технічний стан захисної споруди; у разі здійснення ДСНС заходів державного нагляду (контролю) за станом готовності захисних споруд відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту за формою згідно з додатком 11 до цих Вимог.

Результати оцінки стану готовності, отримані під час нагляду, ураховуються під час складення документів (актів, приписів) за його результатами (підпункт 4 пункту 2 Розділу VI Вимог).

Підпунктами 5, 6 пункту 2 розділу VI Вимог визначено, що залучення фахівців структурних підрозділів із питань цивільного захисту міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, органів і підрозділів ДСНС до оцінки стану готовності, проведення інших обстежень захисних споруд (за винятком оцінки стану готовності під час нагляду) здійснюється за зверненням балансоутримувача.

Відповідно до підпункту 8 пункту 2 Розділу VI Вимог під час оцінки стану готовності перевіряються: загальний стан приміщень, входів, оголовків аварійних виходів, гідроізоляції, повітрозабірних і витяжних каналів, обвалування окремо розташованих і підсипки покриття у вбудованих захисних спорудах, покрівлі та бічних поверхонь гірничих виробок, кріплень і захисно-герметичних перемичок (зовнішнім оглядом); двері (ворота, ставні), механізми задраювання, захисні пристрої, системи вентиляції, водопостачання, каналізації, електропостачання, зв'язку, автоматики та іншого інженерного обладнання (випробуванням на працездатність); температура і відносна вологість повітря всередині захисної споруди; наявність і стан засобів пожежогасіння; герметичність захисної споруди.

За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням. Захисна споруда вважається обмежено готовою або неготовою, якщо вона має хоча б один із недоліків, зазначених в основних недоліках в утриманні захисних споруд, що погіршують стан їх готовності, наведених у додатку 13 до цих Вимог.

У разі відсутності таких недоліків захисна споруда вважається готовою до використання за призначенням (підпункт 8 пункту 2 Розділу VI Вимог).

Таким чином, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням покладається на суб'єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають, за рахунок власних коштів, що передбачено пунктом 8 статті 32 Кодексу та пунктом 9 Порядку.

Разом з цим, як вже зазначалося судом, згідно акту, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 376 від 13.10.2020 зафіксовано ряд порушень вимог законодавства щодо утримання захисної споруди, а згідно акту оцінки стану готовності протирадіаційного укриття № 94113 від 23.06.2022 стан вказаного укриття оцінюється як обмежено готове до використання за призначенням.

Виявлені під час перевірки 13.10.2020 порушення були відображені у внесеному відповідачу приписі від 13.10.2020 № 244, граничний строк на усунення порушень встановлено на 11.12.2020.

Однак, з матеріалів справи вбачається, що вимоги припису Яблунівською сільською радою Прилуцького району Чернігівської області не виконані в повному обсязі ані в установлений строк, ані на час розгляду цієї справи.

Даний позов спрямований на усунення порушень законодавства у сфері обороноздатності держави, забезпечення захисту цивільного (мирного) населення, особливо у питаннях підтримання колективних засобів захисту, якими є захисні споруди та інші місця можливого перебування людей для збереження їх життя та здоров'я у разі військової агресії.

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог заступника керівника Прилуцької окружної прокуратури про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не приведення протирадіаційного укриття № 94113 у належний для експлуатації стан, зобов'язання відповідача вжити організаційних заходів щодо приведення протирадіаційного укриття № 94113, яке розміщено в підвальному приміщенні будівлі комунального закладу «Центр культури, дозвілля та розвитку» Яблунівської сільської ради, розташованого за адресою: вул. Яблунева, 25, с. Яблунівка, Прилуцький район, Чернігівська область у придатний стан для використання за цільовим призначенням.

Аналогічний висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.05.2019 у справі № 820/4717/16.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, а також визнання відповідачем позову, суд приходить до висновку, що позов заступника керівника Прилуцької окружної прокуратури підлягає задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов заступника керівника Прилуцької окружної прокуратури (вул. 1-го Травня, буд. 50-а, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, код ЄДРПОУ 02910114) в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (просп. Миру, 190А, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 38590042) до Яблунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області (вул. Незалежності, буд. 16, с. Яблунівка, Прилуцький район, Чернігівська область, 17591, код ЄДРПОУ 04415896) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Яблунівської сільської ради Прилуцького району Чернігівської області щодо не приведення протирадіаційного укриття № 94113 у належний для експлуатації стан.

Зобов'язати Яблунівську сільську раду Прилуцького району Чернігівської області вжити організаційних заходів щодо приведення протирадіаційного укриття № 94113, яке розміщено в підвальному приміщенні будівлі комунального закладу «Центр культури, дозвілля та розвитку» Яблунівської сільської ради, розташованого за адресою: вул. Яблунева, 25, с. Яблунівка, Прилуцький район, Чернігівська область у придатний стан для використання за цільовим призначенням.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 10.11.2022.

Суддя Н.М. Баргаміна