вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
10 листопада 2022 року Справа № 480/4528/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4528/22 за позовом ОСОБА_1 до Харківський національний університет внутрішніх справ про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Харківського національного університету внутрішніх справ (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Харківського національного університету внутрішніх справ щодо не нарахуванні та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби, а саме за період з січня 2020 року по травень 2021 рік включно та грудень 2021 рік;
- зобов'язати Харківський національний університет внутрішніх справ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби, а саме за період з січня 2020 року по травень 2021 рік включно та грудень 2021 рік;
- зобов'язати Харківський національний університет внутрішніх справ скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з служби, яка має містити, у тому числі дані щодо розміру індексації.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що наказом Харківського національного університету внутрішніх справ від 22.12.2021 № 568 о/с позивача з 21.12.2021 року звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням). При цьому під час проходження служби в Харківському національному університеті внутрішніх справ позивачу не нараховувалась індексація грошового забезпечення, а саме з січня 2020 року по травень 2021 рік включно та грудень 2021 рік. На звернення позивача, відповідачем надано відповідь про те, що заборгованість по виплаті індексації відсутня.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
Копія даної ухвали була направлена відповідачу через систему "Електронний суд" та отримана ним 23.07.2022, про що свідчить довідка про доставку електронного листа (а.с. 24). Проте вимоги суду виконано не було, відзиву на позовну заяву суду не надано.
З метою забезпечення повного, об'єктивного та всебічного дослідження обставин справи, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було витребувано у Харківського національного університету внутрішніх справ пояснення щодо підстав ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з січня 2020 року по травень 2021 року включно та грудень 2021 року.
На виконання вимог суду відповідачем було надано пояснення, в яких, зокрема, зазначено, що за період з 01.01.2020 до моменту звільнення ОСОБА_1 з посади, 4 рази було нормативне підвищення посадового окладу, а саме з 01.01.2020 року, з 01.09.2020 року, з 01.01.2021 року та з 01.12.2021 року. А отже з врахуванням п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, індексація грошових доходів в ці місяці не проводилася. При цьому за період з 01.10.2018 по 31.12.2021 на посаді заступника директора Сумського Центру первинної професійної підготовки «Академія поліції» (м.Суми) Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ ОСОБА_1 нараховувалась індексація: листопад 2018 р. -73,64 грн.; грудень 2018 76,84 грн.; липень 2019 р. 62,22 грн.; серпень 2019 р. - 62,22 грн., вересень 2019 - 62,22 грн., жовтень 2019 - 62,22 грн., листопад 2019 р. - 62,22 грн., грудень 2019 р. - 65,16 грн. Також ОСОБА_1 було виплачено індексацію: у червні 2021 - 77,18 грн, липень 2021 - 80,89 грн., серпень 2021 - 80,89 грн., вересень 2021 - 80,89 грн., жовтень 2021 - 80,89 грн., листопад 2021 - 80,89 грн. Водночас у зв 'язку з тим, що індекс споживчих цін з лютого 2020 по травень 2021 рік (без врахування місяців підвищення розміру посадового окладу) не перевищив поріг у 103 % індексація грошового забезпечення у цей період не нараховувалася. А відтак заборгованість перед ОСОБА_1 відсутня (а.с. 27-28).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач проходив службу в Харківському національному університеті внутрішніх справ.
Наказом Харківського національного університету внутрішніх справ від 22.12.2021 № 568 о/с підполковника поліції ОСОБА_1 звільнено 31.12.2021 зі служби в поліції за пунктом 7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням) (а.с. 8).
В подальшому позивач звернувся до відповідача із запитом від 27.06.2022 року, в якому, зокрема, просив провести перерахунок індексації за період проходження служби в Харківському національному університеті внутрішніх справ та подати необхідні документи до пенсійного фонду з урахуванням індексації для перерахунку пенсії (а.с. 8 (зворотній бік).
Листом від 29.06.2022 року № 226 Харківський національний університет внутрішніх справ, зокрема, повідомив позивача, що за період з 01.10.2018р. по 31.12.2021р. на посаді заступника директора Сумського центру первинної професійної підготовки “Академія поліції” (м. Суми) Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ нараховувалась індексація: листопад 2018 р. - 73,64 грн; грудень 2018 р. - 76,84 грн; липень 2019 р. - 62,22 грн; серпень 2019 р. - 62,22 грн; вересень 2019 р. - 62,22 грн; жовтень 2019 р. - 62,22 грн; листопад 2019 р. - 62,22 грн; грудень 2019 р. - 65,16 грн., червень 2021 р. - 77,18 грн., липень 2021р. - 80,89 грн., серпень 2021 р. - 80,89 грн., вересень 2021 р. - 80,89 грн., жовтень 2021 р. - 80,89 грн., листопад 2021 р. - 80,89 грн. Заборгованість по виплаті індексації відсутня (а.с. 9).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію"
Відповідно до ч. 1 ст. 94 "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.
Згідно з ч. 5 ст. 94 "Про Національну поліцію" грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України “Про індексацію грошових доходів населення” (далі - Закону України № 1282-XII).
Статтею 1 Закону України Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до ст. 2 Закону України Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
В силу положень ч. 1 ст. 4 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За приписами ст. 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
З аналізу зазначених норм суд вбачає, що індексація грошових доходів громадян проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін, обчисленого наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, який становить 103 %. Для проведення подальшої індексації обчислення індексу споживчих цін здійснюється за місяцем, у якому відбувається перевищення порога індексації. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією проводиться з місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін і на підставі якого відбувається перевищення порога індексації.
Отже можливість проведення індексації грошових доходів залежить від порогу індексації - величини індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. В свою чергу, якщо величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, індексація грошових доходів в такому місяці не проводиться.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачу на посаді заступника директора Сумського центру первинної професійної підготовки «Академія поліції» (м. Суми) Харківського національного університету внутрішніх справ було встановлено посадовий оклад, який на 15 % менше від 15 тарифного розряду, що передбачено наказом Міністерства освіти і науки України від 26 вересня 2005 року № 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ».
При цьому умови оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" від 30.08.2002 р. N 1298.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (із змінами) та з метою упорядкування умов оплати праці працівників галузі, наказом Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 № 557 "Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ" було затверджено, зокрема, розміри розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці, згідно з додатком 1 до наказу.
В свою чергу у примітках до додатку 1 зазначено, що посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) з 01 січня 2017 року розраховуються, виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 01 січня календарного року.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2020 рік» з 01.01.2020 розмір прожитковий мінімум для працездатних осіб дорівнює 2102 грн.
Отже з 01.01.2020 у позивача збільшився розмір посадового окладу за посадою та, як зазначено у поясненнях відповідача, був встановлений у розмірі 5423 гривні.
В подальшому розмір посадового окладу позивача збільшився з 01.09.2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій бюджетної сфери» від 26.08.2020 № 750 та становив 5741 гривня.
Також постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 20.01.2021 № 29 було збільшено посадові оклади (тарифні ставки) для працівників 15 тарифного розряду з 01.01.2021 та з 01.12.2021 і почали становити 6889грн. та, відповідно 7464 грн., про що також зазначено у поясненнях відповідача.
А відтак з урахуванням п. 5 Порядку № 1078, у відповідача були відсутні підстави для проведення індексації грошового забезпечення у місяці підвищення посадового окладу позивача, а саме: у січні 2020 року, у вересні 2020 року, у січні 2021 року та у грудні 2021 року.
В той же час з листа Харківського національного університету внутрішніх справ суд вбачає, що позивачу за період з 01.10.2018р. по 31.12.2021р. під час перебування на посаді заступника директора Сумського центру первинної професійної підготовки “Академія поліції” (м. Суми) Сумської філії Харківського національного університету внутрішніх справ нараховувалась індексація: листопад 2018 р. - 73,64 грн.; грудень 2018 р. - 76,84 грн.; липень 2019 р. - 62,22 грн.; серпень 2019 р. - 62,22 грн.; вересень 2019 р. - 62,22 грн.; жовтень 2019 р. - 62,22 грн.; листопад 2019 р. - 62,22 грн.; грудень 2019 р. - 65,16 грн., червень 2021 р. - 77,18 грн., липень 2021р. - 80,89 грн., серпень 2021 р. - 80,89 грн., вересень 2021 р. - 80,89 грн., жовтень 2021 р. - 80,89 грн., листопад 2021 р. - 80,89 грн. (а.с. 9).
При цьому судом встановлено, що індекс споживчих цін з лютого 2020 року по серпень 2020 року, з жовтня 2020 року по грудень 2020 року, з лютого 2021 року по травень 2021 року не перевищив поріг у 103 %, а отже у відповідача відсутній обов'язок проведення нарахування індексації грошового забезпечення позивача за відповідні періоди.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що відповідачем правомірно було не нараховано позивачу індексацію грошового забезпечення за період з січня 2020 року по травень 2021 рік включно та грудень 2021 рік, а відтак позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії Харківського національного університету внутрішніх справ щодо не нарахуванні та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби, а саме за період з січня 2020 року по травень 2021 рік включно та грудень 2021 рік та зобов'язання Харківського національного університету внутрішніх справ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби, а саме за період з січня 2020 року по травень 2021 рік включно та грудень 2021 рік, є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Харківського національного університету внутрішніх справ скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з служби, яка має містити, у тому числі дані щодо розміру індексації, суд зазначає, що дана вимога є похідною від вимог в задоволенні яких судом було відмовлено.
Відтак, враховуючи те, що суд відмовив у задоволенні основних позовних вимог, позовна вимога про зобов'язання Харківського національного університету внутрішніх справ скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з служби, яка має містити, у тому числі дані щодо розміру індексації, яка є похідною вимогою, також не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Харківський національний університет внутрішніх справ про визнання протиправними дії Харківського національного університету внутрішніх справ щодо не нарахуванні та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби, а саме за період з січня 2020 року по травень 2021 рік включно та грудень 2021 рік; зобов'язання Харківського національного університету внутрішніх справ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період проходження служби, а саме за період з січня 2020 року по травень 2021 рік включно та грудень 2021 рік; зобов'язання Харківського національного університету внутрішніх справ скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з служби, яка має містити, у тому числі дані щодо розміру індексації - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек