Справа № 750/6981/22
Провадження № 3/750/2506/22
10 листопада 2022 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду міста Чернігова Григор'єв Р.Г., дослідивши матеріали начальника ВАП управління патрульної поліції в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, мешканця АДРЕСА_1 , за ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
20 жовтня 2022 року, о 22 год. 40 хв., в м. Чернігові, по вул. Шевченка, 51, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «GEELY MR-7151A» д.н.з. НОМЕР_1 ., по вул. Шевченка в напрямку вул. О. Міхнюка та не вибрав в установлених межах безпечної швидкості руху, виїхав на смугу зустрічного руху та здійснив зіткнення з припаркованим транспортним засобом «Volkswagen Passat», д.н.з. НОМЕР_2 та транспортним засобом «ВАЗ 2111», д.н.з. НОМЕР_3 . В результаті ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження, чим порушив п.п.12.1, 11.3 ПДР.
Крім того, 20 жовтня 2022 року, о 22 год. 40 хв., в м. Чернігові, по вул. Шевченка, 51, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «GEELY MR-7151A» д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Зі згоди водія, у встановленому законом порядку, огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння проводився за допомогою приладу алкотестер «Драгер ARHK 0087». Проба позитивна - 0,50 ‰, чим порушив п. 2.9 (А) ПДР.
В судове засідання, призначене на 10.11.2022, ОСОБА_1 не з'явився.
Зважаючи на те, що судом були створені всі належні процесуальні можливості для реалізації цією особою права на захист, чим вона не скористалася, з метою дотримання необхідного балансу між забезпеченням права особи на участь у розгляді справи та самим розглядом справи з дотриманням як строків розгляду справи судом, так і строку можливого притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, переглянувши відеозаписи із камер патрульних поліцейських, суд вважає, що в діях порушника вбачаються ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме: порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, керування транспортним засобом особою, яка перебуває у стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до п. 1.3 ПДР учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
На дорогах із двостороннім рухом, які мають по одній смузі для руху в кожному напрямку, за відсутності суцільної лінії дорожньої розмітки чи відповідних дорожніх знаків виїзд на смугу зустрічного руху можливий лише для обгону та об'їзду перешкоди або зупинки чи стоянки біля лівого краю проїзної частини в населених пунктах у дозволених випадках, при цьому водії зустрічного напрямку мають перевагу. (п. 11.3 ПДР)
Також, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним (12.1 ПДР)
Порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, тягне за собою відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Відповідно до підпункту «а» пункту 2.9 ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
На вимогу працівника поліції водій повинен пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних, чи токсичних речовин ( п. 2.5 ПДР).
Керування транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а рівно як і відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції тягне за собою адміністративну відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП.
Процедура огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачена Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою КМУ від 17.12.08 року № 1103, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість руху, затвердженої спільним наказом МВС, МОЗ від 09.11.2015 року № 1452/735 (далі по тексту - Порядок та Інструкція відповідно).
На працівників поліції, як службових осіб органу виконавчої влади, покладений обов'язок дотримуватися вимог ч.2 ст. 19 Конституції України, ст. 8 Закону України «Про Національну поліцію», тобто діяти виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Це рівною мірою стосується і дотримання вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також приписів наведених вище підзаконних нормативно - правових актів щодо порядку огляду водіїв на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У відповідності до пунктів другого, третього та четвертого Розділу 1 наведеної Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці , які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП, водій ОСОБА_1 , 20 жовтня 2022 року, о 22 год. 40 хв., в м. Чернігові, по вул. Шевченка, 51, керував автомобілем «GEELY MR-7151A» д.н.з. НОМЕР_1 ., по вул. Шевченка в напрямку вул. О. Міхнюка та не вибрав в установлених межах безпечної швидкості руху, виїхав на смугу зустрічного руху та здійснив зіткнення з припаркованим транспортним засобом «Volkswagen Passat», д.н.з. НОМЕР_2 та транспортним засобом «ВАЗ 2111», д.н.з. НОМЕР_3 . В результаті ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
З письмового пояснення ОСОБА_1 вбачається, що 20 жовтня 2022 року в м. Чернігові, по вул. Шевченка, 51, він керував автомобілем «GEELY MR-7151A» д.н.з. НОМЕР_1 ., та рухався по вул. Шевченка в напрямку вул. Олега Міхнюка зі швидкістю 100 км/год та не впорався з керуванням у зв'язку з чим, здійснив зіткнення з автомобілем «Volkswagen Passat», д.н.з. НОМЕР_2 та транспортним засобом «ВАЗ 2111», д.н.з. НОМЕР_3 , які були припарковані біля магазину «Квартал», по вул. Шевченка, 51 в м. Чернігові.
Відповідно до письмового пояснення ОСОБА_2 , встановлено, що 20.10.2022, він припаркував свій автомобіль «Volkswagen Passat», д.н.з. НОМЕР_2 біля магазину «Квартал». Близько 23 год. 14 хв. йому зателефонували працівники поліції та повідомили, що сталося ДТП з участю його автомобіля.
З письмового пояснення ОСОБА_3 вбачається, що 20 жовтня 2022 року в м. Чернігові, по вул. Шевченка, 51, він керував транспортним засобом та рухався в напрямку вул. О. Молодчого. Назустріч йому, з великою швидкісю, рухався автомобіль «GEELY MR-7151A» д.н.з. НОМЕР_1 , водій якого не впорався з керуванням, перетнув суцільну смугу руху та в'їхав в транспортні засоби, які стояли на парковці.
Відповідно до письмового пояснення ОСОБА_4 встановлено, що 20.10.2022, він припаркував свій автомобіль «Volkswagen Passat», д.н.з. НОМЕР_2 біля магазину «Квартал». Близько 23 год. 14 хв. йому зателефонували працівники поліції та повідомили, що сталося ДТП з участю його автомобіля.
Також, з протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП вбачається, що, водій ОСОБА_1 , 20 жовтня 2022 року, о 22 год. 40 хв., в м. Чернігові, по вул. Шевченка, 51, керував транспортним засобом «GEELY MR-7151A» д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Зі згоди водія, у встановленому законом порядку, огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння проводився за допомогою приладу алкотестер «Драгер ARHK 0087». Проба позитивна - 0,50 ‰.
Згідно рапорту працівника патрульної поліції від 21.10.2022, на службовий планшет було отримано виклик «ДТП без потерпілих», яке сталося за адресою: м. Чернігів, вул. Шевченка, 51. Прибувши за вказаною адресою, було виявлено транспортний засіб «GEELY MR-7151A» д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням водія ОСОБА_1 .
В ході перевірки документів та спілкування з цим водієм, працівник патрульної поліції виявив у нього ознаки алкогольного сп'яніння.
Виявлення ознак алкогольного сп'яніння у вказаного водія стало правовою підставою для пропонування працівником поліції водієві пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Драгер ARHK 0087». Проба позитивна - 0,50 ‰.
З переглянутого відеозапису з камер патрульних поліцейських вбачається, що водій ОСОБА_1 , погодився пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці за допомогою приладу «Драгер ARHK 0087». За результатами огляду на нього був складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Сукупність наведених обставин вказує на те, що водій ОСОБА_1 , порушив вимоги п.п. 2.9а, 11.3, 12.1, ПДР, що є підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, його сімейний та майновий стан, ступінь його вини і вважає за необхідне накласти на нього стягнення, з урахуванням ст. 36 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Керуючись ст.ст. 36, 124, ч. 1 ст. 130, ст. ст. 268, 283, п. 1 ч. 1 ст. 284 КУпАП,-
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП і накласти на нього стягнення з урахуванням положень ст. 36 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шіть) грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова.
Суддя Руслан ГРИГОР'ЄВ