Справа № 204/9154/22
Провадження № 1-кп/204/729/22
08 листопада 2022 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в м.Дніпро кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022050000000426 від 30.04.2022 року, за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Донецьк, громадянина України, з професійно - технічною освітою, не працюючого, неодруженого, раніше не судимого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.111, ч.2 ст. 260 КК України, -
ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст.260 КК України, за наступних обставин.
В кінці 2013 - на початку 2014 року у групи осіб (стосовно яких є окремі кримінальні провадження) виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом проведення незаконного референдуму щодо зміни території України та утворення на території Донецької області України псевдодержавного утворення - так званої «Донецької народної республіки».
У березні - квітні 2014 року в м. Донецьку та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія Російської Федерації шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств Російської Федерації, організації та підтримки діяльності, направленої на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Так, 07.04.2014 у м. Донецьку Донецької області створено псевдодержавне утворення - «Донецкую Народную Республику» (далі по тексту - «ДНР») та одночасно за підтримки керівництва Російської Федерації групою проросійсько-налаштованих мешканців Донецької області видано «Акт о провозглашении государственной самостоятельности Донецкой народной республики», яким публічно закликано місцеве населення до проведення 11.05.2014 так названого «загального обласного референдуму» на території Донецької області з питання визнання державної самостійності «ДНР» та чинення збройного опору державній владі України, військовим підрозділам Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України. При цьому протягом квітня-травня 2014 року в окремих містах Донецької області організовано та проведено низку мітингів з метою привернення уваги та схилення громадян України з числа місцевих мешканців до визнання державної самостійності «ДНР».
За таких обставин 11.05.2014 в окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України проведено так названий «загальний обласний референдум», за результатами якого 12.05.2014 проголошено про суверенітет «ДНР» на території Донецької області.
Надалі представниками самопроголошеної «ДНР», які контролюються окупаційною адміністрацією Російської Федерації, з числа своїх громадян та місцевого населення області сформовано політично-управлінські (т.зв. «органи державної влади ДНР») та силові органи.
Так, на учасників органів політичного блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії Російської Федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом:
- створення та участі в діяльності окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях Донецької області;
- видачі нормативно-правових актів від імені окупаційної адміністрації Російської Федерації та самопроголошених органів державної влади «ДНР»;
- проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності псевдодержавного утворення «ДНР» з метою схиляння їх до участі у вказаній організації, приховування факту збройної агресії Російської Федерації проти України, отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;
- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;
- налагодження взаємодії з незаконним псевдодержавним утворенням «ДНР» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу України;
- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним Силам України;
- координація та узгодження своїх дій з радниками та інструкторами Російської Федерації, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, та вчинення умисних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітації, висвітлення діяльності «ДНР», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції і заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях, та формування думки серед населення про законність власних дій;
- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку «ДНР» для забезпечення їх протиправної діяльності;
- забезпечення учасників «ДНР» транспортом, символікою, агітаційними матеріалами тощо.
Водночас, на учасників органів силового блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії Російської Федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема шляхом:
- систематичної організації та здійсненні актів застосування збройної сили проти держави України у особі Збройних Сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, зокрема ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню їх службових обов'язків, обстрілів населених пунктів тощо;
- створення не передбачених законом збройних та воєнізованих формувань та участь у їх діяльності;
- вербування нових учасників до складу силового блоку «ДНР» та, організація їх у групи, навчання, озброєння та керівництво їхніми діями;
- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької області з метою їх виводу з-під контролю органів державної влади України та їх включення до самопроголошеного псевдодержавного утворення «ДНР»;
- захоплення чи заволодіння у інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами з метою оснащення незаконних збройних формувань, які вчиняють дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- координації та узгодження своїх дій з діями регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням;
- блокування виконання правоохоронними органами та підрозділами Збройних Сил України передбачених Конституцією та законодавством України функцій на тимчасово окупованій території України;
- силового подолання опору цивільного населення окупаційній адміністрації шляхом фізичної розправи та незаконного позбавлення волі;
- силової підтримки учасників органів політичного та управлінського блоку незаконних утворень «ДНР», захопленні, укріпленні та охороні зайнятих ними будівель та споруд.
При цьому, кожний учасник органів політичного та силового блоків «ДНР» (у т.ч. які долучалися в подальшому до їх складу) усвідомлював, що головним їх завданням є підтримка збройної агресії Російської Федерації та зміна меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій Російської Федерації на території Донецької області, які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнано тимчасово окупованими територіями.
З метою виконання функцій підрозділу силового блоку «ДНР», 12.11.2014
її самопроголошеним головою видано указ, відповідно до якого, для захисту інтересів «ДНР» та її громадян, створено воєнну структуру «Народна міліція «ДНР» (далі - «НМ «ДНР»), яка дислокуються в різних населених пунктах і місцевостях на тимчасово окупованій частині Донецької області та має загальну координацію та кураторів російської Федерації.
Встановлено, що до складу «НМ «ДНР» входять структурні підрозділи, які складається з полків, бригад, батальйонів та окремих підрозділів забезпечення. Згідно організаційно-штатного розпису до складу структурних підрозділів «НМ «ДНР» входять: 5 рота 2 мотострілкового батальйону 7 бригади 9 полку морської піхоти; батальйон « ІНФОРМАЦІЯ_2 », фінансово-економічна поліція, батальйон « ІНФОРМАЦІЯ_3 », батальйон « ІНФОРМАЦІЯ_4 », «2 взвод 2 роти танкового батальйону 9 роти морської піхоти »
ОСОБА_5 , будучи громадянином України, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, вчинив державну зраду, тобто діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту.
Так, ОСОБА_5 , точної дати та місця досудовим розслідуванням не встановлено, проте не пізніше червня 2014 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області - у м. Донецьк (точний час та місце в ході досудового розслідування не встановлено), добровільно підписав контракт на проходження військової служби та був зарахований до списків особового складу непередбаченого законом збройного формування - «5 рота 2 мотострілкового батальйону 7 бригади 9 полку морської піхоти «НМ «ДНР» та був призначений на посаду «стрілок», де проходив військову службу до квітня 2015 року.
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 (точної дати та місце досудовим розслідуванням не встановлено), проте не пізніше серпня 2015 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області - у м. Донецьк, добровільно підписав контракт на проходження військової служби та був зарахований до списків особового складу непередбаченого законом збройного формування - батальйон «Сомалі» «НМ «ДНР» та був призначений на посаду «кулеметник», де проходив військову службу до вересня 2016 року.
Також, продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 (точної дати та місце досудовим розслідуванням не встановлено), проте в середині 2017 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області - у м. Донецьк, добровільно підписав контракт на проходження військової служби та був зарахований до списків особового складу непередбаченого законом збройного формування - фінансово-економічна поліція «НМ «ДНР» та був призначений на посаду «кулеметник», де проходив військову службу до кінця 2017 року.
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 , точної дати та місце досудовим розслідуванням не встановлено, проте на початку 2018 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області - у м. Донецьк, добровільно підписав контракт на проходження військової служби та був зарахований до списків особового складу непередбаченого законом збройного формування - батальйон «Чечен» «НМ «ДНР» та був призначений на посаду «кулеметник», де проходив військову службу до кінця 2019 року.
Також, продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 (точної дати та місце досудовим розслідуванням не встановлено) проте в середині 2020 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області - у м. Донецьк, добровільно підписав контракт на проходження військової служби та був зарахований до списків особового складу непередбаченого законом збройного формування - батальйон « ІНФОРМАЦІЯ_4 » «НМ «ДНР» та був призначений на посаду «кулеметник», де проходив військову службу до початку 2020 року.
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 , більш точна дата та місце не встановлено на весні 2021 перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області - у м. Донецьк (точної дати та місце досудовим розслідуванням не встановлено), добровільно підписав контракт на проходження військової служби та був зарахований до списків особового складу непередбаченого законом збройного формування - «2 взводу 2 роти танкового батальйону 9 полку морської піхоти «НМ «ДНР» та був призначений на посаду «оператора навідника».
У період з точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, проте не пізніше червня 2014 року, по 24.02.2022 забезпечував виконання обов'язків військової служби у незаконних збройних формувань окупаційної адміністрації російської федерації, а саме:
- бути вірним військовій присязі, дотримуватися конституції і законів ДНР;
- проходити військову службу по контракту в період установленим дійсним контрактом терміном в «Народній міліції» ДНР;
-строго і точно виконувати вимоги загальновійськових статутів;
- в період проходження військової служби по контракту добросовісно виконувати всі загальні, посадові і спеціальні завдання військовослужбовців установлених законодавством і другими нормативно-правовими актами ДНР, виконувати вимоги військової присяги, законодавства про службу в «Народній міліції» і других нормативно-правових актів ДНР;
- при скоєнні правопорушень, нести всі види юридичної відповідальності відповідно до законодавства ДНР;
- дотримуватися військової дисципліни, виконувати накази, розпорядження і вимоги командира (начальника);
- дотримуватися установлений порядок користування секретними документами і військовою технікою (апаратурою), берегти в таємниці відомості отримані в ході проходження військової служби.
Політичне та військове керівництво російської федерації, діючи всупереч вимогам пунктів 1 та 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам частини 4 статті 2 Статуту Організації Об'єднаних Націй і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та збройний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України.
19.02.2022 головою «ДНР» підписано указ № 29 «Про проведення загальної мобілізації», та оголошено повну мобілізацію 22.02.2022 Президент російської федерації (далі - президент російської федерації) направив до Ради Федерації (далі - ради федерації) звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.
24.02.2022 приблизно о 05 годині президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України.
24.02.2022, на виконання зазначеного вище наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням,незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в тимчасово окупованій Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснила збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022, у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України з 05 год. 30 хв., який набув чинності з дня його опублікування 24.02.2022.
Проте, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, який в установленому законом порядку не припинив громадянство України, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, вчинив державну зраду, тобто діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в умовах збройного конфлікту.
Так, діючи з прямим умислом, тобто усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, громадян України ОСОБА_5 24.02.2022 у період з 05 по 06 годину за наказом командира роти здійснював свої безпосередні обов'язки.
Продовжуючи свої злочинні дії громадян України ОСОБА_5 , діючи з прямим умислом, тобто усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання,з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, в складі 2 взводу 2 роти танкового батальйону 9 полку морської піхоти «НМ «ДНР», у період з 24.02.2022 до 24.04.2022 виконував завдання та свої безпосередні обов'язки, пов'язані із забезпеченням військового захоплення території України, в тому числі приймав участь
у бойових діях проти Збройних Сил України як оператор-навідник танку
«Т-72Б1» у м. Маріуполь Донецької області.
Злочинна діяльність ОСОБА_5 припинена 24.04.2022 військовослужбовцями Збройних сил України поблизу населеного пункту Рівнопіль Волноваського району Донецької області.
За таких обставин громадянин України ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні державної зради, а саме у діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України.
Також, за вищевказаних обставин, в період з червня 2014 року по 24 лютого 2022 року ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області, усвідомлюючи, що діяльність не передбачених законом збройних формувань «ДНР» є незаконною, спрямована на зміну меж території та державного кордону України, призводить до загибелі людей, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, діючи умисно, з ідеологічних та корисливих мотивів, з метою безпосередньої участі в їх злочинній діяльності щодо дестабілізації суспільно-політичної обстановки та втрати авторитету органів державної влади України, зокрема, шляхом застосування збройної сили проти Збройних сил України та інших військових формувань, добровільно приймав участь у діяльності не передбачених законом збройних формувань: «ополчення Донбасу», «батальйон « ІНФОРМАЦІЯ_2 », «Інтернаціональна бригада «Пятнашка», «батальйон спеціального призначення «Чечен», «1 комендантська рота 2 мотострілкового батальйону 7 ОМСБр військова частина НОМЕР_1 НОМЕР_2 АК МО ДНР».
Так, ОСОБА_5 , (точної дати та місця досудовим розслідуванням не встановлено), проте не пізніше червня 2014 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області - у м. Донецьк, добровільно підписав контракт на проходження військової служби та був зарахований до списків особового складу непередбаченого законом збройного формування - «5 рота 2 мотострілкового батальйону 7 бригади 9 полку морської піхоти «НМ «ДНР» та був призначений на посаду «стрілок», де проходив військову службу до квітня 2015 року.
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 (точної дати та місце досудовим розслідуванням не встановлено), проте не пізніше серпня 2015 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області - у м. Донецьк, добровільно підписав контракт на проходження військової служби та був зарахований до списків особового складу непередбаченого законом збройного формування - батальйон «Сомалі» «НМ «ДНР» та був призначений на посаду «кулеметник», де проходив військову службу до вересня 2016 року.
Також, продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 (точної дати та місце досудовим розслідуванням не встановлено), проте в середині 2017 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області - у м. Донецьк, добровільно підписав контракт на проходження військової служби та був зарахований до списків особового складу непередбаченого законом збройного формування - фінансово-економічна поліція «НМ «ДНР» та був призначений на посаду «кулеметник», де проходив військову службу до кінця 2017 року.
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 , точної дати та місце досудовим розслідуванням не встановлено, проте на початку 2018 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області - у м. Донецьк, добровільно підписав контракт на проходження військової служби та був зарахований до списків особового складу непередбаченого законом збройного формування - батальйон «Чечен» «НМ «ДНР» та був призначений на посаду «кулеметник», де проходив військову службу до кінця 2019 року.
Також, продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 (точної дати та місце досудовим розслідуванням не встановлено) проте в середині 2020 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області - у м. Донецьк, добровільно підписав контракт на проходження військової служби та був зарахований до списків особового складу непередбаченого законом збройного формування - батальйон « ІНФОРМАЦІЯ_4 » «НМ «ДНР» та був призначений на посаду «кулеметник», де проходив військову службу до початку 2020 року.
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 , більш точна дата та місце не встановлено на весні 2021 перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області - у м. Донецьк, добровільно підписав контракт на проходження військової служби та був зарахований до списків особового складу непередбаченого законом збройного формування - «2 взводу 2 роти танкового батальйону 9 полку морської піхоти «НМ «ДНР» та був призначений на посаду «оператора навідника».
У період з точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, проте не пізніше червня 2014 року, по 24.02.2022 забезпечував виконання обов'язків військової служби у незаконних збройних формувань окупаційної адміністрації російської федерації, а саме:
- бути вірним військовій присязі, дотримуватися конституції і законів ДНР;
- проходити військову службу по контракту в період установленим дійсним контрактом терміном в «Народній міліції» ДНР;
-строго і точно виконувати вимоги загальновійськових статутів;
- в період проходження військової служби по контракту добросовісно виконувати всі загальні, посадові і спеціальні завдання військовослужбовців установлених законодавством і другими нормативно-правовими актами ДНР, виконувати вимоги військової присяги, законодавства про службу в « ІНФОРМАЦІЯ_5 » і других нормативно-правових актів ДНР;
- при скоєнні правопорушень, нести всі види юридичної відповідальності відповідно до законодавства ДНР;
- дотримуватися військової дисципліни, виконувати накази, розпорядження і вимоги командира (начальника);
- дотримуватися установлений порядок користування секретними документами і військовою технікою (апаратурою), берегти в таємниці відомості отримані в ході проходження військової служби.
При цьому ОСОБА_5 розумів, що вказані збройні формування не відносяться до збройних формувань, передбачених Законами України «Про Збройні Сили України», «Про Службу безпеки України», «Про Національну поліцію», «Про державну прикордонну службу України», «Про Національну гвардію України», «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» та іншими законодавчими актами України, якими визначено створення та функціонування збройних формувань України, та водночас мають організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, учасники яких озброєні вогнепальною зброєю.
Крім того, в зазначених формуваннях було визначено механізм вступу, порядок проходження служби, ставились завдання щоденної діяльності, які полягали в здійсненні методами військових операцій силової підтримки незаконно створених структур, придушення організованого опору населення на окупованій території, встановлення режиму військового стану, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України, а також скоєння тяжких і особливо тяжких кримінальних правопорушень.
У складі вказаних не передбачених законом збройних формувань ОСОБА_5 , користуючись позивним «Філ» та будучи забезпеченим військовою камуфльованою формою одягу, а також вогнепальною зброєю та боєприпасами до неї, на посаді кулеметника та навідника-оператора танку приймав участь у бойових діях проти військовослужбовців ЗСУ на території Донецької області.
За таких обставин ОСОБА_5 обвинувачується в участі у діяльності не передбачених законом збройних формувань, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 260 КК України.
В підготовчому судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 , якому на підставі ст.37 КПК України надані повноваження прокурора у кримінальному провадженні, просив суд затвердити угоду про визнання винуватості, укладену між прокурором та обвинуваченим ОСОБА_5 у присутності захисника ОСОБА_6 в м. Дніпро 26 жовтня 2022 року, з додержанням наступних вимог.
Згідно з цією угодою прокурор та обвинувачений дійшли згоди щодо формулювання підозри, всіх істотних для даного кримінального провадження обставин та правової кваліфікації дій обвинуваченого за ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 260 КК України.
Із змісту угоди вбачається, що ОСОБА_5 зобов'язався під час судового розгляду в повному обсязі беззастережно визнати свою винуватість у вчиненні кримінальних правопорушень в обсязі пред'явленого обвинувачення.
Також, сторонами угоди визначено та узгоджене покарання, яке ОСОБА_5 повинен понести за вчинені кримінальні правопорушення, а саме за ч.1 ст. 111 КК України у вигляді 12 років позбавлення волі, без конфіскації майна, та за ч. 2 ст. 260 КК України покарання у вигляді 5 років позбавлення волі, без конфіскації майна. Сторонами визначено, що остаточно обвинуваченому слід призначити покарання за сукупністю злочинів відповідно до ч. 1 ст. 70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим у вигляді 12 років позбавлення волі, без конфіскації майна. Із запропонованим видом та мірою покарання ОСОБА_5 згоден.
Наслідки укладення та затвердження зазначеної угоди, положення ст.ст. 473, 394, 424, 474, 476 КПК України та ст. 389-1 КК України оговорені сторонами.
Обвинувачений ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснив, що права, надані йому законом у зв'язку з укладенням угоди про визнання винуватості, розуміє. З наслідками укладення та затвердження угоди про визнання винуватості обізнаний. Характер обвинувачення та його суть зрозумілі. Обраний вид покарання, який застосовується до нього у разі затвердження угоди, із ним узгоджено та є цілком зрозумілим. Виконати взяті на себе відповідно угоди про визнання винуватості зобов'язання він в змозі реально. Свою вину у вчиненні інкримінованих правопорушень, а саме дій, які виразились в державній зраді, а саме діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, а також у вчиненні умисних дій, які виразилися в участі у діяльності не передбачених законом збройних формувань визнав, та пояснив про скоєння ним кримінальних правопорушень за обставин, встановлених судом.
Розглядаючи в порядку п. 1 ч. 3 ст. 314 КПК України питання про можливість затвердження даної угоди про примирення, суд виходить з наступного.
Відповідно до правил ст. ст. 468, 469 КПК України у кримінальному провадженні щодокримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, тяжких злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам, а також особливо тяжких злочинів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, організованою групою чи злочинною організацією або терористичною групою за умови викриття підозрюваним, який не є організатором такої групи або організації, злочинних дій інших учасників групи чи інших, вчинених групою або організацією злочинів, якщо повідомлена інформація буд підтверджена доказами.
Прокурор в судовому засіданні, вважаючи, що при укладенні даної угоди дотримані вимоги і правила Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України, просив затвердити вказану угоду, призначити обвинуваченому узгоджену в угоді міру покарання.
Захисник ОСОБА_4 , вважаючи, що при укладенні даної угоди дотримані вимоги і правила Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України, в судовому засіданні просив затвердити вказану угоду та призначити обвинуваченому узгоджену в угоді міру покарання.
Кримінальні правопорушення, у вчиненні яких ОСОБА_5 беззастережно визнав себе винним, згідно із ст. 12 КК України є особливо тяжким та тяжким злочинами.
Суд шляхом проведення опитування сторін кримінального провадження переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді. При цьому судом з'ясовано, що ОСОБА_7 повністю усвідомлює зміст укладеної з прокурором угоди про визнання винуватості, характер обвинувачення, щодо якого визнає себе винуватим, цілком розуміє свої права, визначені п. 1 ч. 4 ст. 474 КПК України, а також наслідки укладення, затвердження даної угоди, передбачені ч. 2 ст. 473 КПК України, та наслідки її не виконання, передбачені ст. 476 КПК України.
Зміст угоди про визнання винуватості відповідає вимогам ст. 472 КПК України.
Враховуючи викладене, оскільки умови угоди про визнання винуватості між прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій області та в умовах збройного конфлікту Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_5 , її форма та зміст відповідають вимогам КПК та КК України, суд дійшов висновку про наявність всіх правових підстав для затвердження цієї угоди.
За таких обставин суд вважає доведеним в судовому засіданні те, що ОСОБА_5 вчинив державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України. Також суд вважає доведеним, що ОСОБА_5 вчинив умисні дії, які виразилися в участі у діяльності не передбачених законами України воєнізованих формувань та його дії правильно кваліфіковані за ч. 2 ст. 260 КК України.
Відповідно до вимог ст. 124 КПК України суд стягує з обвинуваченого на користь держави судові витрати на залучення експерта для проведення судової портретної експертизи № 67 від 09.06.2022 у розмірі 7928,34 гривні.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
Запобіжний захід обвинуваченому не обирався.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 314, 373, 374, 471-475 КПК України, суд
Затвердити угоду про визнання винуватості від 26 жовтня 2022 року, укладену між прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях у Донецькій області та в умовах збройного конфлікту Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 та обвинуваченим ОСОБА_5 , за участю захисника ОСОБА_4 .
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 КК України та ч.2 ст.260 КК України, за якими призначити йому узгоджене сторонами угоди про визнання винуватості від 26 жовтня 2022 року покарання:
-за ч. 1 ст. 111 КК України у вигляді 12 (дванадцяти) років позбавлення волі, без конфіскації майна;
-за ч. 2 ст. 260 КК України у вигляді 5 (п'яти) років позбавлення волі, без конфіскації майна.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю злочинів шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_5 покарання у вигляді 12 (дванадцяти) років позбавлення волі, без конфіскації майна.
Строк покарання ОСОБА_5 рахувати з часу приведення вироку до виконання.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави судові витрати на залучення експерта для проведення судової портретної експертизи № 67 від 09.06.2022 у розмірі 7928,34 гривні.
Вирок може бути оскаржений з підстав, передбачених статтею 394 КПК України, до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення вироку, шляхом подачі апеляційної скарги через Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська.
Копію вироку після його проголошення негайно вручити обвинуваченому та прокурору.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кримінальним процесуальним кодексом України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1