Ухвала від 09.11.2022 по справі 201/8813/22

Справа № 201/8813/22

Провадження № 1-кс/201/3268/2022

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2022 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання вказаного прокурора про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні № 42022132600000100 від 30.09.2022 року, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий виклад клопотання.

Прокурор звернувся до слідчого судді з вищевказаним клопотанням, в обґрунтування якого посилається на те, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022132600000100 від 30.09.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за фактом добровільного зайняття громадянином України ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Луганської області, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме посади "заступника голови адміністрації Новоайдарського району Луганської народної республіки".

Враховуючи, що ОСОБА_4 у вказаному кримінальному провадженні набула статусу підозрюваної у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, до прокурора за викликами не з'являється, перебуває на тимчасово окупованій території, її оголошено у розшук, наявні ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, прокурор просив в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Позиції учасників.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, вказаних в клопотанні.

Встановлені слідчим суддею обставини.

ОСОБА_4 01.10.1967, будучи громадянином України скоїла кримінальне правопорушення за наступних обставин:

Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; На території України не допускається розташування іноземних військових баз; Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Частиною 3 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, військові адміністрації населених пунктів утворюються в одному чи декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання, або припинення їх повноважень згідно із законом.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався і на теперішній час триває.

У зв'язку із веденням агресивної війни з боку Російської Федерації проти України, у період з 24.02.2022 по 02.03.2022, більш точні дату та час під час досудового розслідування встановити не виявилось можливим, окупаційними військами Російської Федерації та представниками так званої «ЛНР» захоплено (окуповано) смт Новоайдар Щастинського району Луганської області.

У період з березня 2022 по серпень 2022, більш точні дату та час під час досудового розслідування встановити не виявилось можливим, ОСОБА_4 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області та маючи умисел на зайняття посади в незаконних органах влади на окупованій території смт. Новоайдар та району, а саме посади в окупаційній адміністрації смт Новоайдар Луганської області, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, реалізуючи зазначений злочинний умисел, перебуваючи у невстановленому населеному пункті, розташованому на окупованій території Луганської області, вступила у злочинну змову з невстановленими представниками окупаційних військ та так званої «ЛНР», та в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільно, умисно погодилася на зайняття посади в незаконному органі влади, а саме окупаційній адміністрації, що розташована в смт. Новоайдар Щастинського району Луганської області.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_4 у період з березня 2022 по серпень 2022, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, будучи громадянкою України, перебуваючи на території смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - Російської Федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «ЛНР» окупаційної адміністрації Російської Федерації, умисно, добровільно зайняла посаду - «заступника голови адміністрації Новоайдарського району ЛНР», пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора - «адміністрації Новоайдарського району ЛНР», що діє у Щастинському районі Луганської області.

Таким чином, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Щодо обґрунтованої підозри.

Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).

Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.

Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме підтверджується:

- Протоколом огляду від 05.10.2022, яким встановлена наявність публікацій у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 »/мовою оригіналу/, розміщених 31.08.2022 о 18:30, де на фото та відео, доданих до публікації, серед представників незаконних органів влади на території смт. Новоайдар Щастинського району Луганської області, яка на даний час є тимчасово окупованою військами РФ та НЗФ лнр, на фоні стягів РФ та лнр, перебуває особа жіночої статі, яку свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 під час допиту впізнали як ОСОБА_4 , крім того встановлена наявність публікації від 05.09.2022, розміщеної о 14:23 на зазначеному телеграм-каналі щодо проведення виконуючим обов'язки голови адміністрації Новоайдарського району луганської народної республіки ОСОБА_7 з заступниками - ОСОБА_8 та ОСОБА_4 наради з представниками відділів з забезпечення життєдіяльності населених пунктів району та начальниками структурних підрозділів адміністрації Новоайдарського району лнр, до вказаної публікації додане фото, на якому зображено особу жіночої статі, яку свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 під час допиту впізнали як ОСОБА_4 . 12.09.2022 о 17:07 на зазначеному телеграм-каналі розміщено публікацію, про те, що в.о. голови адміністрації Новоайдарського району луганської народної республіка ОСОБА_7 з першим заступником голови Тамбовської обласної думи ОСОБА_9 , заступником голови адміністрації - ОСОБА_8 та ОСОБА_4 провів нараду з начальниками відділів з забезпечення життєдіяльності населених пунктів району та начальниками структурних підрозділів адміністрації Новоайдарського району, на якому була розглянута інформація про ситуацію в населених пунктах Новоайдарського району. До вказаної публікації додане фото, на якому зображено особу жіночої статі, яку свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 під час допиту впізнали як ОСОБА_4 .

Разом з тим, протоколом огляду від 19.10.2022 встановлена наявність на «офіційному сайті Адміністрації Новоайдарського району лнр» інформації про те, що посаду заступника голови Новоайдарського району лнр займає ОСОБА_4 .

- Допитом свідка ОСОБА_10 , який пояснив, що він займає посаду заступника директора Департаменту житлово-комунального господарства ЛОДА, де з 04.05.2020 у вказаному Департаменті на посаді головного спеціаліста відділу комунального обслуговування та благоустрою управління експлуатації об'єктів житлово-комунального господарства Луганської області перебуває ОСОБА_4 , на час воєнного стану остання перебуває на простої. Крім того свідок пояснив, що впізнав ОСОБА_4 на фотографіях, доданих до публікацій у телеграм-каналі «Адміністрація Новоайдарського району», зокрема, де зазначено, що посаду заступника «голови Новоайдарського району лнр» займає ОСОБА_4

- Допитом свідка ОСОБА_6 , яка пояснила, що займає посаду головного спеціаліста з управління персоналом Департаменту житлово-комунального господарства ЛОДА, де з 04.05.2020 у вказаному Департаменті на посаді головного спеціаліста відділу комунального обслуговування та благоустрою управління експлуатації об'єктів житлово-комунального господарства Луганської області перебуває ОСОБА_4 , на час воєнного стану остання перебуває на простої. Крім того свідок пояснила, що впізнала ОСОБА_4 на фотографіях, доданих до публікацій у телеграм-каналі «Адміністрація Новоайдарського району», зокрема, де зазначено, що посаду заступника «голови Новоайдарського району лнр» займає ОСОБА_4

- Повідомленням про підозру ОСОБА_4 від 26.10.2022.

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваної ОСОБА_4 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.

Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Щодо належного повідомлення про підозру.

У зв'язку із збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням смт. Новоайдар Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 223 ( НОМЕР_1 ) від 18.10.2022, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від ІНФОРМАЦІЯ_4 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_4 на 22.10.2022 - 23:00, 23.10.2022 - 10:00, 24.10.2022 - 10:00, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42022132600000100, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 5 ст. 111-1КК України, допиту в якості підозрюваного.

В жодний із призначеного час громадянка України ОСОБА_4 в призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомила.

Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

26 жовтня 2022 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Світлогорськ Гомільської області, громадянку України, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судиму, повідомлено про підозру у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 ).

З метою допиту підозрюваного та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 26.10.2022 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_6 та в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 ) від ІНФОРМАЦІЯ_7 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 ), опубліковано повістку про виклик особи -

ОСОБА_4 , на 30.10.2022 - о 10:00, 31.10.2022 - о 10:00, 01.11.2022 - о 10:00.

В жодний із призначеного час громадянка України ОСОБА_4 в призначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомила.

Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України.

Щодо розшуку.

Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 02.11.2022, на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_4 оголошено в розшук.

Щодо ризиків.

Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

При цьому слідчий суддя враховує, що як обов'язковий критерій застосування запобіжного заходу ризик кримінального провадження має прогностичний характер, його визначення у конкретний проміжок часу спрямоване на усунення негативного впливу на кримінальне провадження в майбутньому. Безумовно, наявність заявлених ризиків має обґрунтовуватися, а обов'язки, про покладення (продовження) яких клопоче орган досудового розслідування у разі обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, - бути у взаємозв'язку з ними. Однак, в переважній більшості випадків, враховуючи їх вірогідний характер, класичні категорії доказування, притаманні судовому процесу, при їх обґрунтуванні не застосовуються. При встановленні ризиків кримінального провадження слідчий суддя застосовує стандарт достатності підстав вважати, що підозрюваний може вдатися до дій на шкоду кримінальному провадженню. Оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, слідчий суддя має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи.

Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризику переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини, як тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 у разі визнання його винуватою у вчиненні інкримінованого злочину, який відноситься до категорії тяжких (ч. 5 ст. 111-1 КК України), вагомість наявних достатніх доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, неприбуття на виклики до прокурора (викликався двічі, кожного разу на три дати), при цьому не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття, а також перебування підозрюваної у розшуку.

Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 є місцевим мешканцем та зареєстроване місце проживання населеному пункті Луганської області, який наразі є тимчасово окупованою територією.

Також необхідно врахувати спосіб вчинення злочину - дії вчинені умисно, добровільно, під час воєнного стану, у співпраці з окупаційною владою, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на окупованій території, співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що спонукатиме до втечі і переховування у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу.

Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України свідчить поведінка підозрюваної, яка будучи громадянином України, разом з тим державним службовцем підрозділу Луганської обласної адміністрації, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, маючи умисел на зайняття посади в незаконних органах влади на окупованій території смт. Новоайдар та району, а саме посади в окупаційній адміністрації смт Новоайдар Луганської області, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, та в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільно, умисно зайняла посаду «заступника голови адміністрації Новоайдарського району ЛНР», пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора - «адміністрації Новоайдарського району ЛНР», що діє у Щастинському районі Луганської області.

Крім того, у ОСОБА_4 відсутні стійкі соціальні зв'язки на території, підконтрольній українській владі, оскільки наявність рухомого та нерухомого майна на зазначеній території не встановлена, остання з моменту окупації частини Луганської області з 24.02.2022 перебувала за непідконтрольній українській владі території, трудові відносини з нею роботодавцем призупинені.

Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу, підозрювана зможе продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.

Щодо перебування підозрюваного на окупованій території.

Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

В період з 24.02.2022 по 02.03.2022 збройні формування Російської Федерації та незаконні збройні формування т.зв. «ЛНР» встановили та здійснюють фактичний контроль території смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, тобто вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань т.зв. ЛНР та Російської Федерації.

Крім того, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 20.05.2022 р. № 98 внесені зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та викладено нову редакцію переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 12.05.2022. Згідно з вказаним Переліком Новоайдарська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку РФ та незаконних збройних формувань т.зв. ЛНР.

Факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, у т.ч.:

- Протоколом огляду від 05.10.2022, яким встановлена наявність публікацій у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 »/мовою оригіналу/, розміщених 31.08.2022 о 18:30, де на фото та відео, доданих до публікації, серед представників незаконних органів влади на території смт. Новоайдар Щастинського району Луганської області, яка на даний час є тимчасово окупованою військами РФ та НЗФ лнр, на фоні стягів РФ та лнр, перебуває особа жіночої статі, яку свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 під час допиту впізнали як ОСОБА_4 , крім того встановлена наявність публікації від 05.09.2022, розміщеної о 14:23 на зазначеному телеграм-каналі щодо проведення виконуючим обов'язки голови адміністрації Новоайдарського району луганської народної республіки ОСОБА_7 з заступниками - ОСОБА_8 та ОСОБА_4 наради з представниками відділів з забезпечення життєдіяльності населених пунктів району та начальниками структурних підрозділів адміністрації Новоайдарського району лнр, до вказаної публікації додане фото, на якому зображено особу жіночої статі, яку свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 під час допиту впізнали як ОСОБА_4 . 12.09.2022 о 17:07 на зазначеному телеграм-каналі розміщено публікацію, про те, що в.о. голови адміністрації Новоайдарського району луганської народної республіка ОСОБА_7 з першим заступником голови Тамбовської обласної думи ОСОБА_9 , заступником голови адміністрації - ОСОБА_8 та ОСОБА_4 провів нараду з начальниками відділів з забезпечення життєдіяльності населених пунктів району та начальниками структурних підрозділів адміністрації Новоайдарського району, на якому була розглянута інформація про ситуацію в населених пунктах Новоайдарського району. До вказаної публікації додане фото, на якому зображено особу жіночої статі, яку свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 під час допиту впізнали як ОСОБА_4 , оскільки дії, які оглянуті проводились на тимчасово окупованій території смт.Новоайдар Щастинського району Луганської області.

Разом з тим, протоколом огляду від 19.10.2022 встановлена наявність на «офіційному сайті Адміністрації Новоайдарського району лнр» інформації про те, що посаду заступника голови Новоайдарського району лнр займає ОСОБА_4 , а саме в органі, створеному, на тимчасово окупованій території смт.Новоайдар Щастинського району Луганської області.

- Допитом свідка ОСОБА_10 , який пояснив, що він займає посаду заступника директора Департаменту житлово-комунального господарства ЛОДА, де з 04.05.2020 у вказаному Департаменті на посаді головного спеціаліста відділу комунального обслуговування та благоустрою управління експлуатації об'єктів житлово-комунального господарства Луганської області перебуває ОСОБА_4 , на час воєнного стану остання перебуває на простої. Крім того свідок пояснив, що впізнав ОСОБА_4 на фотографіях, доданих до публікацій у телеграм-каналі «Адміністрація Новоайдарського району», зокрема, де зазначено, що посаду заступника «голови Новоайдарського району лнр» займає ОСОБА_4 , тобто на тимчасово окупованій території смт.Новоайдар Щастинського району Луганської області.

- Допитом свідка ОСОБА_6 , яка пояснила, що займає посаду головного спеціаліста з управління персоналом Департаменту житлово-комунального господарства ЛОДА, де з 04.05.2020 у вказаному Департаменті на посаді головного спеціаліста відділу комунального обслуговування та благоустрою управління експлуатації об'єктів житлово-комунального господарства Луганської області перебуває ОСОБА_4 , на час воєнного стану остання перебуває на простої. Крім того свідок пояснила, що впізнала ОСОБА_4 на фотографіях, доданих до публікацій у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_9 », зокрема, де зазначено, що посаду заступника «голови Новоайдарського району лнр» займає ОСОБА_4 , тобто на тимчасово окупованій території смт.Новоайдар Щастинського району Луганської області.

- Рапортом оперуповноваженого УСР в Луганській області ДСР НПУ від 12.10.2022, яким під час виконання доручення прокурора у кримінальному провадженні встановлено, що ОСОБА_4 на даний час перебуває на тимчасово непідконтрольній території України.

Також згідно відомостей, наданих УДМС в Кіровоградській області, ОСОБА_4 значиться зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1 , тобто місцем реєстрації є тимчасово окупована територія Луганської області.

Висновки.

З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_4 набула статусу підозрюваної у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстави вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваного, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.

Під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до неї може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.

Щодо застави.

Під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.

Оскільки ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, розмір застави слідчий суддя не визначає.

Інші питання.

Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

Визначення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, тобто визначення, таким чином строку тримання особи під вартою, здійснюється лише під час застосування щодо особи запобіжного заходу, що відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, можливе після затримання особи, а слідчий суддя, суд не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки такої особи до органу досудового розслідування, зобов'язаний розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід за обов'язкової присутності такого підозрюваного, обвинуваченого.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 183, 194 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

В порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні № 42022132600000100 від 30.09.2022 року, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановлює ухвалу.

Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

Дана ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 .

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1