Постанова від 09.11.2022 по справі 308/9478/22

308/9478/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.11.2022 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Голяна О.В., за участі представника Закарпатської митниці Держмитслужби Селеш О.Я., розглянувши матеріали справи про порушення митних правил, які надійшли з Закарпатської митниці Держмитслужби, відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , місце роботи ТзОВ «Лім Інтертранс Україна», водій, паспорт для виїзду за кордон НОМЕР_1 , за ч. 1ст. 483 Митного кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

01.05.2022 о 14 год. 04 хв. в зону митного контролю митного поста «Тиса» Закарпатської митниці в напрямку «виїзд в Україну» прибув вантажний автомобіль марки «RENAUT T- 440», р.н.з. НОМЕР_2 , з напівпричепом марки «Wielton», р.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , що працює водієм в ТзОВ «Лім Інтертранс Україна» (Україна, 33016 м. Рівне, вул. Євгена Коновальця,буд 14, кв.344).

Згідно поданих до митного контролю водієм товаросупровідних документів, а саме: CMR б/н від 29.04.22, рахунку-фактури № 2437 від 29.04.22 та пакувального листа № 10 через митний кордон України переміщується товар «шкіряний напівфабрикат з шкур ВРХ у вологому стані, без подальшої обробки, не шліфований, без волосяного покрову» в кількості 11 вантажних місць, загальною вагою брутто 20830,00 кг, загальною вартістю 57554,00 Євро.

Відправником та продавцем товару є компанія ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ РІЧМЕН" 3110, Київ, вул. Олександра Пироговського 19, корп.7/14 Україна, а одержувачем та покупцем є італійське підприємство Spedimec SRL Staz. Confinaria S.Andrea 34170, Gorizia.

Зазначений вантаж слідує по ВМД ЕК10АА №UA100180/2022/001610. Транспортний засіб прибув без митного забезпечення.

Під час проведення митного контролю та митного огляду вантажу, встановлено, що у вантажному приміщенні напівпричепу знаходиться 16 вантажних місць, що на п'ять вантажних місць більше ніж заявлено в товаросупровідних документах.

В подальшому під час ідентифікації вантажу виявлено не заявлений в товаросупровідних документах товар, а саме: п'ять вантажних місць ( 5 рулонів, по 10 шт. в кожному) шкіри обробленої, фарбованої, загальною вагою 92 кг (згідно акта зважування від 01.05.2022 року.)

Виявлений при огляді незаявлений товар знаходився між палетами, окремо від заявленого в товаросупровідних документах товару, доступ до якого нічим не утруднювався. Палети з шкіряним напівфабрикатом з шкур ВРХ були обмотані чорною поліетиленовою плівкою, а рулони з шкірою обробленою були обмотані прозорою плівкою з написами: Ніка №443, Гретта №3243,Камри 463/22,Бостон №3150, Вермонт №426, також на кожному рулоні була наклеєні бирки нової пошти, де було вказано інформацію про відправника: приватна особа ОСОБА_3 , м. Львів, відділення №4.

Громадянин України ОСОБА_4 в своїх поясненнях вказав, що виявлений товар йому не належить. Про наявність вантажу з шкіри обробленої, фарбованої в п'яти рулонах він не знав, так як не був присутній під час завантаження товару. За вказівкою керівника транспортного підприємства він замінив водія на ім'я ОСОБА_5 , котрий приймав товар при завантаженні. Для погодження заміни водія було надіслано лист на м/п "Тиса». Він отримав документи на вантаж та ключі від транспортного засобу на території фірми перевізника, за адресою м. Рівне, вул. Євгена Коновальця,буд 48. При передачі транспортного засобу кількість пакувальних місць він не перевірив у зв'язку з браком часу.

03.05.22 до Закарпатської митниці надійшов вхідний лист №10177/13-28 від директора компанії ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ РІЧМЕН», в якому було вказано про помилку під час завантаження та прохання вивантаження товару на склад тимчасового зберігання.

На запит митниці від 03.05.22 № 7.7-20-01/17/3846, який направлений на адресу директора компанії ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ РІЧМЕН» для надання роз'яснень щодо невідповідності вантажу та надання особи винної за завантаження не задекларованого вантажу. 04.05.22 отримана відповідь директора ОСОБА_6 (вх. № 4207/кб-13-17) згідно якої помилково було завантажено 5 рулонів шкіряного напівфабрикату. Це сталося по необачності вантажників. Представники підприємства відправника при завантаженні не були присутні.

З метою з'ясування всіх обставини справи та надання пояснень Закарпатською митницею було направлено лист громадянину України ОСОБА_1 від 03.05.2022 № 7.7-20-01/17/3848 щодо необхідності прибуття до Закарпатської митниці. 06.05.2022р. до Закарпатської митниці надійшов лист від громадянина України ОСОБА_1 , де було надано пояснення та вказано, що із власної необачності він не порахував кількість завантаженого товару, та вважав що 5 рулонів шкіри обробленої рахуються разом із задекларованим вантажем.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, 13.09.2022 року засобом поштового зв'язку надіслав до суду заяву, в якій просив суд розглянути справу у його відсутності, щодо притягнення його до адміністративної відповідальності не заперечує.

Представник Закарпатської митниці ДФС в судовому засіданні просив притягнути громадянина України ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника митниці, суддя приходить до наступних висновків.

Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Згідно з ч. 1ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1 ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до положень ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Диспозиція ч. 1 ст. 483 МК України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Склад правопорушення, що передбачений ч.1ст.483 МК України, характеризується наступними складовими.

Об'єктом правопорушення є встановлений законодавством України порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України.

Об'єктивною стороною правопорушення є переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві дані щодо кількості вантажних місць, найменування та кількості товару.

Відповідно до постанови пленуму ВСУ від 3 червня 2005 року N 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Суб'єктом правопорушення є осудна особа, яка досягла 16-річного віку, а також посадова особа підприємства.

Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується прямим умислом або необережністю.

Для кваліфікації дій за ст. 483 МК України не мають значення мотив і мета їх вчинення, а також чи настали від цього шкідливі наслідки.

Згідно п. 28.ст. 4 Митного кодексу України митні правила - встановлений Митним кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів Митним кодексом та іншими законами України.

Таким чином, особи, які переміщують товари на митну територію України, повинні дотримуватися митних правил, визначених у Кодексі; за порушення (недотримання) цих правил у Кодексі передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч. 1ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.

Відповідно до п.3 ч. 1ст. 196 Митного кодексу України не можуть бути пропущені через митний кордон України товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до ч. 1ст. 334 Митного кодексу України митні органи вимагають від осіб, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на митні органи, тільки ті документи та відомості, які необхідні для здійснення митного контролю та встановлені цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 вказаної статті особи, зазначені у частині першій цієї статті, зобов'язані надавати митним органам документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.

Відповідно до п.1 ч. 1ст. 335 Митного кодексу України під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості: 1) при перевезенні автомобільним транспортом: а) документи на транспортний засіб, зокрема ті, що містять відомості про його державну реєстрацію (національну належність); б) транспортні (перевізні) документи (міжнародні товаротранспортні накладні); в) визначений актами Всесвітнього поштового союзу документ, що супроводжує міжнародні поштові відправлення (за їх наявності); г) комерційні документи (за наявності) на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів; ґ) відомості про кількість вантажних місць та вид упаковки; д) найменування товарів; е) вага брутто товарів (у кілограмах) або об'єм товарів (у метрах кубічних), крім великогабаритних вантажів;

Згідно з п.24 статті 4 Митного кодексу України, митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу,законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.

Згідно зі ст.318 Митного кодексу України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль передбачає виконання митними органами мінімуму митних формальностей, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.

Відповідно до ст.336 Митного кодексу України, митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом: 1) перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335цього Кодексу надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України; 2) митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян); 3) обліку товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України; 4) усного опитування громадян та посадових осіб підприємств; 5) огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, вільних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу таінших законів України покладено на органи доходів і зборів; 6) перевірки обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України та/або перебувають під митним контролем; 7) проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів; 8) направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується протоколом про порушення митних правил №0513/30500/22 від 06.05.2022 року, рахунком - фактурою №2437 від 29.04.2022 року;митною декларацією UA100180/2022/001610 від 29.04.2022 року; актом про поведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної покладі та багажу від 06.05.2022 року; актом про проведення зважування від 01.05.2022 року; митною декларацією від 01.05.2022 року; заявою про зміну водія від 30.04.2022 року; письмовими поясненнями ОСОБА_4 від 01.05.2022 року; витягом інспектора митниці; доповідною запискою інспектора митниці; фотоматеріалами та іншими матеріалами справи.

Дослідивши матеріали справи приходжу до переконання, що ОСОБА_1 своїми діями скоїв порушення митних правил, передбачене ч.1ст. 483 МК України, а саме: вчинив дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу документів, що містять неправдиві дані щодо кількості вантажних місць, найменування та кількості товару.

Згідно ч.3 ст.465 МК України конфіскація товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, застосовується незалежно від того, чи є ці товари, транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення.

При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, обставину, що пом'якшує відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, у відповідності до вимог ст.ст. 23, 33 КУпАП, приходить до висновку, що на гр. України ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ст. 483 ч. 1 МК України, у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів на користь держави, що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення.

Згідно положень ч.5 ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

У відповідності до п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з гр. України ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496,20 грн.

Керуючись ст.ст. 318, 335, 366, 458, 483, 486, 489 МК України, ст.ст.40-1, 283 КУпАП, п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина України ОСОБА_1 визнати винним в порушенні митних правил за ч.1ст.483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товару, що складає 24 863,00 (двадцять чотири тисячі вісімсот шістдесят три гривні) з конфіскацією на користь держави безпосереднього предмету порушення митних правил, а саме: шкіри обробленої, фарбованої, 5 рулонів, загальною вагою 92 кг., який знаходиться на зберіганні на складі Закарпатської митниці ДФС.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 496,20 (чотириста дев'яносто шість гривень 20 копійок) судового збору.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Закарпатського апеляційного суду. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя Олена ГОЛЯНА