Справа № 761/22221/22
Провадження № 3/761/6929/2022
02 листопада 2022 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Пономаренко Наталія Василівна, розглянувши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , начальника режимно-секретного органу Приватного акціонерного товариства «Науково-виробниче об'єднання «Київський завод автоматики», громадянина України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 ,-
- за п.п.6, 7 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, -
до Шевченківського районного суду м. Києва з Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 фактом вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 6/22-18в від 16.09.2022, зазначено, що ПрАТ «НЕЮ КЗА» проваджував діяльність, пов'язану з державною таємницею, на підставі спеціального дозволу №КВ 1-2021-72 від 23.04.2021, наданого Головним управлінням СБ України у м. Києві та Київській області (далі - Головне управління у порядку, передбаченому ст.20 Закону України «Про державну таємницю» (далі - Закон), терміном дії до 01.10.2021 (лист Головного управління від 29.04.2021 51/6-63321).
Відповідно до вимог ст.21 Закону, здійснення заходів щодо охорони державної таємниці у ПрАТ «ЕІВО КЗА» покладено на режимно-секретний орган (далі - РСО), який є окремим структурним підрозділом товариства. Діючим штатним розписом ПрАТ «НВО КЗА» (№Б-79-а віл 01.08-2022) передбачено створення окремого структурного підрозділу - РСО, у складі 2 одиниць - начальника РСО та провідного інженера РСО. На виконання ст.21 Закону, наказом від 09.07.2007 №Б-116 на посаду начальника РСО призначено ОСОБА_1 , який має допуск до державної таємниці за формою 1, наданий розпорядженням ГУ СБ України у м.Києві та Київській області від 09.08.2018, №139д. Доступ наданий наказом по товариству від 04.09.2018, №Б-176.
Права та обов'язки начальника РСО визначено у «Положенні про РСО ПрАТ «НВО КЗА» (затверджено 15.06.2022). Посадові інструкції начальника РСО та провідного інженера РСО затверджені 15.06.2022.
Згідно з вимогами статті 21 Закону та п.42 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 №939 (далі - Порядок), режимно-секретні органи (далі - РСО) здійснюють наступні заходи: - розробляють разом з іншими структурними підрозділами перспективні та поточні плани охорони державної таємниці, а також плани заходів щодо вирішення окремих питань забезпечення режиму секретності, які затверджуються керівником підприємства, установи, організації; - організовують і забезпечують здійснення контролю за виконанням на підприємстві, в установі, організації вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці, у тому числі за дотриманням установленого порядку поводження з матеріальними носіями секретної інформації, станом пропускного і внутрішньо об'єктового режиму, охороною приміщень (зон, територій), сховищ матеріальних носіїв секретної інформації; - здійснюють контроль за дотриманням установленого на підприємстві, в установі, організації порядку доступу працівників до відомостей, що становлять державну таємницю, у зв'язку з чим проводять перевірку відповідності форми наданого їм допуску до державної таємниці ступеню секретності відомостей, до яких надається доступ; - організовують і ведуть секретне діловодство та архівне зберігання секретних документів; - ведуть облік сховищ матеріальних носіїв секретної інформації, режимних приміщень (зон, територій) і ключів від них; - організовують навчання працівників підприємства, установи, організації, діяльність яких пов'язана з державною таємницею, а також перевірку знання ними вимог нормативних документів з питань охорони державної таємниці; - проводять роз'яснювальну роботу з метою запобігання порушенням вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці особами, яким надано допуск та доступ до державної таємниці, у тому числі у зв'язку з їх виїздом з України у службові відрядження та в приватних справах, а також участю у міжнародних заходах на території України; - розробляють плани заходів щодо забезпечення режиму секретності у разі проведення мобілізації та введення правового режиму воєнного або надзвичайного стану, тощо.
Відповідно до статті 20 Закону, Головним управлінням СБ України у м.Києві та Київській області (далі - Головне управління) проведено спеціальну експертизу наявності умов, необхідних для провадження такої діяльності у ПрАТ «НВО КЗА».
Так, під час проведення спеціальної експертизи встановлено, що в порушення вимог п.22 Порядку, матеріали для переоформлення спеціального дозволу направленні до органу СБУ тільки 26.07.2022, вих.№12дск (вх.№3- 40вдск від 11.08.2022), що призвело до провадження ПрАТ «НВО «КЗА» діяльності, пов'язаної з державною таємницею, без отримання спеціального дозволу, що є порушенням вимог ст.20 Закону. Також, зазначено, що на адресу Головного управління направлялась заявка для переоформлення спеціального дозволу вих.№13дск від 25.08.2021, проте, листом №51/6- 67327дск від 17.09.2021 була повернена на доопрацювання. З того часу, на адресу Головного управління заявка не надходила.
В порушення вимог п.5 Порядку, річні плани роботи РСО у ПрАТ «НВО КЗА» не складаються. Проте, комісії Головного управління представлено план заходів по забезпеченню охорони державної таємниці на друге півріччя 2022 рік (затверджений 04.07.2022).
Водночас, в порушення вимог п.160 Порядку, зазначеним планом не передбачено здійснення заходів щодо перегляду грифів секретності матеріальних носіїв секретної інформації.
На виконання вимог п.211 Порядку, у ПрАТ «НВО КЗА» придатність приміщень РСО для проведення конкретних видів секретних робіт обстежено комісією із складанням відповідних актів (затверджено 21.06.2019, №1). При цьому, вказаний акт придатності не повною мірою відповідає вимогам п.211 Порядку та потребує розширення, зокрема, в акті не зазначено інформацію про організаційні заходи та технічні засоби, які необхідно використовувати для гарантування збереження секретної інформації, її матеріальних носіїв, унеможливлення несанкціонованого чи безконтрольного доступу до них, а також посилання на документи, що засвідчують відповідність комплексу заходів технічного захисту секретної інформації від її витоку технічними каналами або комплексної системи захисту інформації в автоматизованих системах вимогам нормативних документів у сфері технічного захисту інформації. Водночас, акт придатності режимних приміщень складено один на чотири режимних приміщення, що суперечить вимогам п.211.
На виконання вимог п.228 Порядку, у ПрАТ «НВО КЗА» розроблено інструкцію на випадок пожежі, аварії, стихійного лиха (затверджено 12.07.2021). Проте, в порушення вимог п.229 Порядку, в тексті зазначеної інструкції не вказано контактні телефони органу ДСНС та СБУ, які в обов'язковому порядку мають повідомлятись про виникнення пожежі, аварії чи інших надзвичайних ситуацій у режимному приміщенні. Проте, на виконання вимог п.233 Порядку, на підприємстві повинні бути розроблені правила пропускного режиму, а не Положення про пропускний режим, який було надано комісії Головного управління.
На виконання вимог ст.15 Закону, наказом керівника товариства від 07.02.2022 затверджено перелік посад, перебування на яких дає право посадовим особам надавати МШ грифи секретності. Таке право надано 8 посадовим особам. Проте, необхідно розробити новий перелік посад, перебування на яких дає право посадовим особам надавати МНСІ грифи секретності, з виключенням прізвищ, імен та по батькові працівників, а залишити лише посади працівників товариства.
Водночас, в порушення вимог п.п.161,162 Порядку, експертною комісією з питань таємниць товариства не організована робота вказаної комісії у ПрАТ «НВО КЗА» щодо перегляду грифів секретності наявних на підприємстві МНСІ, засекречених після 1992 року, щодо відповідності їх грифів секретності діючому ЗВДТ (у 2021 та з початку 2022 року засідання експертної комісії з перегляду грифів МНСІ не проводились та переліки МНСІ, грифи секретності яких підлягають перегляду не складались). Комісії Головного управління не представлені відповідні документи.
Водночас, на зберіганні в РСО товариства знаходиться документ з грифом секретності «Таємно» літер «М» (вх.№10т від 26.04.2016, інв.№Л-40т, прим.№3) - «Акт №215 міжвідомчої комісії з організації військової охорони та оборони ПАТ «НВО КЗА» в умовах надзвичайного стану та особливий період», термін засекречення якого сплив та потребує перегляду грифу секретності у відповідність із ЗВДТ.
При цьому, в порушення вимог п.п.349, 350 Порядку, номенклатура секретних справ на 2019, 2020, 2021, 2022 роки не складена (комісії Головного управління не представлені відповідні документи). Відповідно до вимог п.п.456, 457 Порядку, в ПрАТ «НВО КЗА» комісійно здійснюються перевірки наявності секретних виробів, які зберігаються в РСО товариства (акт річної перевірки наявності виробів від
24.01.2022, №1/22 та акт перевірки за І півріччя 2022 від 08.07.2022, №4/22). Всього на зберіганні в РСО товариства (в приміщенні №140) знаходиться 6 виробів з грифом секретності «Цілком таємно» та 142 - з грифом секретності «Таємно». При цьому, в порушення вимог п.456 Порядку, щоквартальна перевірка наявності секретних виробів на підприємстві не проводилась (комісії Головного управління не представлені відповідні документи).
Також, комісії Головного управління представлено акт перевірки за І півріччя 2022 року (акт перевірки від 12.07.2022 №3/22). Проте, в порушення вимог п.434 Порядку, в товаристві не проводяться квартальні перевірки взятих на облік документів з грифом секретності «Цілком таємно» та «Таємно» (комісії Головного управління не представлені відповідні документи).
Відповідно до вимог п. 731 Порядку, за результатами прийому іноземців у ПрАТ «НВО КЗА» складається звіт про виконання програми прийому і роботи з іноземцями (останній звіт від 30.07.2021). Проте, в порушення вимог п.731, один із примірників звіту не направляється до органу СБ України (комісії Головного управління не представлені відповідні листи за 2021 рік).
У зв'язку з вищевикладеним, в діях (бездіяльності) ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.п. 6, 7 ч.1 ст.212-2 КУпАП.
Відповідно до зазначеного протоколу №6/22-18в від 16.09.2022 року вбачається, що місцем вчинення правопорушення: вул. Старокиївська, 10, м. Київ, 04116, Приватне акціонерне товариство «Науково-виробниче об'єднання «Київський завод автоматики» (далі - ПрАТ «НЕЮ «КЗА»). Час вчинення правопорушення: триваюче, у період з 28.04.2017 по 09.09.2022.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив. При цьому, в протоколі вину у вчиненому адіміністративному правопорушенні визнав, зазначив, що порушення частково уже усунуті. ОСОБА_1 , розгляд справи просив проводити за його відсутності.
Відповідно до п.п. 6,7 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП порушення законодавства про державну таємницю, а саме:
6)невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці;
7) провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, без отримання в установленому порядку спеціального дозволу на провадження такої діяльності, а також розміщення державних замовлень на виконання робіт, доведення мобілізаційних завдань, пов'язаних з державною таємницею, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях, яким не надано спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею; - тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Дослідивши матеріали справи дійшов висновку про те, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.212-2 КУпАП.
Таким чином, вина у вчиненому адміністративному правопорушенні підтверджується витягом з акту спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею у Приватному акціонерному товаристві «Науково-виробниче об'єднання «Київський завод автоматики», письмовими поясненнями ОСОБА_1 та іншими матеріалами у їх сукупності.
Враховуючи обставини та характер вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, , суд вважає, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу, в межах санкції ч.1 ст.212-2 КУпАП, а саме в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень 00 копійок.
Згідно ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, розмір і порядок сплати, якого встановлюється законом.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 173-2, 221, 280, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-2 КУпАП та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 496,20 грн.
Відповідно до вимог ст. 307-308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути пред'явлена до виконання на протязі трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: