Справа № 761/15285/22
Провадження № 3/761/5169/2022
17 серпня 2022 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Голуб Оксана Анатоліївна, розглянувши матеріали, що надійшли з Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина республіки Афганістан, дані про ідентифікаційний номер в матеріалах справи відсутні,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 166-22 КУпАП,
До Шевченківського районного суду м. Києва, надійшли матеріали справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 166-22 КУпАП.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КпАП України, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Ознайомившись із зазначеними матеріалами справи, вважаю, що складений уповноваженою особою протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідає вимогам Закону.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Уповноважена посадова особа зобов'язана ознайомити особу, по відношенню до якої складається протокол про адміністративне правопорушення, з її правами і обов'язками, передбаченими статтею 268 Кодексу, та змістом статті 63 Конституції України, про що робиться відмітка у протоколі.
В той же час, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 не підписував протокол про вчинення адміністративного правопорушення. Зазначений в кінці протокоу запис «відмовився від підпису» не може слугувати належним доказом відмови ОСОБА_1 від підпису та надання пояснень, оскільки в матеріалах справи відсутні дані як про свідків, за участі яких ОСОБА_1 відмовився від підпису та надання пояснень так і відомостей про залучення перекладача під час складання протоколу про адміністративне правопорушення, що може свідчити про не розуміння особою, відносно якої складено протокол змісту та суті вказаного протоколу, внаслідок не розуміння української мови.
Також судом встановлено, що матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не містять жодних доказів того, що він є суб'єктом господарювання, який надає послуги з громадського харчування, що позбавляє можливості суд перевірити належність суб'єкта, відносно якого складено протокол про адміністративне правопорушення та правомірність складення такого протоколу.
Згідно роз'яснень, що викладені у п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, судам роз'яснено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Вищезазначені факти позбавляють можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення по суті та прийняти обґрунтоване та законне рішення по ній у зв'язку з чим суддя прийшла до висновку про повернення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 166-22 КУпАП органу, який склав зазначені протоколи для належного оформлення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст..256,278 283-285 КпАП України, -
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст. 166-22 КУпАП повернути до Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві, для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Голуб