Рішення від 09.11.2022 по справі 760/15270/22

Провадження № 2-о/760/376/22

Справа № 760/15270/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.11.2022 м. Київ

Солом'янський районний суд міста Києва в складі:

головуючого судді - Зуєвич Л.Л.,

за участю: секретаря судового засідання - Кушніра Р.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 /далі - ОСОБА_1 / ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Солом'янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) /далі - Відділ держреєстрації актів цивільного стану/ (код ЄДРПОУ: 26087820; адреса: 03067, м. Київ, бульв. Вацлава Гавела, буд. 1/28), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

Рух справи

25.10.2022 до Солом'янського районного суду міста Києва через систему «Електронний суд» надійшла вказана заява, датована 24.10.2022, за підписом представника заявника - адвоката Шурхно К.А. (діє на підставі ордеру), в якій заявник просить суд встановити факт народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, у місті Луганськ, матір'ю якого є ОСОБА_1 , батько - ОСОБА_3 .

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.10.2022 для розгляду зазначеної заяви визначено суддю Зуєвич Л.Л. Фактично справа передана судді по реєстру 04.11.2022.

Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 07.11.2022 вказану заяву прийнято до провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами окремого провадження та з урахуванням приписів ч. 2 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України /далі - ЦПК України/) призначено до розгляду у судовому засіданні на 09.11.2022.

Представник заявника у судове засідання не з'явився, проте подав до суду заяву, в якій просить розглядати без його участі та наголошує на тому, що вимоги заяви ним підтримуються.

Представник заінтересованої особи - Відділу держреєстрації актів цивільного стану в судове засідання не з'явився, проте подав до суду заяву в якій просить розглядати справу за відсутності його представника, ураховуючи фактичні обставини справи та ухвалити рішення відповідно до вимог діючого законодавства.

Враховуючи положення ч. 2 ст. 317 ЦПК України, згідно якої справи про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, суд вважає за можливе проводити розгляд справи за наявними матеріалами.

З урахуванням приписів ч. 2 ст. 247 ЦПК України враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Обґрунтування заяви

В заяві, зокрема, вказується, що заявниця, перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_3 , народила від останнього дитину - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Луганськ, яке є тимчасово окупованим.

Зазначається, що на даний час заявниця постійно проживає в м. Луганськ, оскільки через військову агресію рф не може виїхати з окупованої території.

Зауважується, що отримати свідоцтво народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки дитина народилася на окупованій території, документів, які маються у заявниці недостатньо для того, щоб відділом державної реєстрації актів цивільного стану було здійснено реєстрацію народження дитини, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Так, зазначається, що заявниця через своїх родичів зверталась до органів ДРАЦС з метою отримання свідоцтво про народження дитини, однак отримала відмову у державній реєстрації народження дитини через відсутність необхідних документів встановленого зразку.

При цьому, у заяві звертається увага на те, що доказом народження дитини є медична документація, яка видана лікарями в м. Луганськ, проте відділ ДРАЦС усно відмовив у проведенні державної реєстрації народження посилаючись на те, що за даних обставин державна реєстрація народження проводиться лише за підтвердженням судом факту народження.

Підсумовується, що встановлення факту народження необхідно заявниці для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.

Встановлені судом фактичні обставини справи

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

17.07.2022 у м. Луганськ, від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, та батька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, народився хлопчик - ОСОБА_2 , що підтверджується, зокрема, наявними в матеріалах справи копіями:

- свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: м. Луганськ, серії НОМЕР_1 від 03.08.2022, виданого «Артемівським відділом запису актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки»;

- обмінної картки родильного будинку, родильного відділення лікарні від 21.07.2022;

- медичної довідки про народження № 447 від 17.07.2022;

- паспорту громадянки України № НОМЕР_2 ОСОБА_1 ;

- паспорту громадянина України НОМЕР_3 ОСОБА_3

Місцем народження дитини є м. Луганськ, що є містом, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 19.10.2019, виданого Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 з 19.10.2019 перебувають у зареєстрованому шлюбі.

Мотиви, з яких виходить суд при розгляді цієї справи та застосовані ним норми права

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Наказом Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» визначено тимчасово призупинити проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (п. 3).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України

За змістом ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Згідно з ст. 18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських, міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських рад.

Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.

За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Разом з тим, суд враховує, що ч. 4 ст. 263 ЦПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22.10.2018 у справі № 235/2357/17 викладено правову позицію згідно з якою документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

За змістом ч. 4 ст. 10 ЦПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

В рішенні ЄСПЛ від 10.05.2001 у справі «Cyprus v. Turkey» (заява № 25781/94) ЄСПЛ вказав, що «зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів далеке від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним від влади de facto, включаючи й їхні суди; і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які стосуються сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, зокрема і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавити людей, які проживають на цій території, всіх їхніх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це також означало б позбавити їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать (§ 96).»

Частиною 3 ст. 317 ЦПК України передбачено, що у рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Суд бере до уваги, що заявники, які подали заяву про встановлення факту народження дитини, перебувають в зареєстрованому шлюбі з 19.10.2019.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Сімейного кодексу України (далі - СК України) дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

Як вбачається з Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940 якщо державна реєстрація народження дитини проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження, дані про дату і місце народження дитини зазначають відповідно до рішення суду. У разі встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підставою для внесення відомостей про батька дитини є відповідне рішення суду, яким встановлені такі дані. У разі відсутності в рішенні суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України даних про підстави запису відомостей про батька або в такому рішенні суду зазначено, що шлюб зареєстровано на тимчасово окупованій території України, відповідна графа актового запису не заповнюється. У графі «Для відміток» зазначаються, що відомості про батька внесені згідно з рішенням суду, дата та номер рішення.

Підсумки

З огляду на наведене, суд приходить висновку про можливість встановлення факту народження ІНФОРМАЦІЯ_2 дитини чоловічої статі - ОСОБА_2 , місце народження: м. Луганськ, від батьків: матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, та батька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 263-265, 273, 315-319, 430 ЦПК України, ст. 122 СК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Солом'янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, - задовольнити.

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_2 дитини чоловічої статі - ОСОБА_2 , місце народження: м. Луганськ, матір'ю якого є громадянка України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та батьком якого є громадянин України ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ).

Допустити негайне виконання рішення (ч. 4 ст. 317 ЦПК України).

Рішення може бути оскаржено до безпосередньо (ч. 1 ст. 355 ЦПК України) до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 354 ЦПК України).

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду (ч. 2 ст. 354 ЦПК України).

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України (ч. 3 ст. 354 ЦПК України).

Оскарження рішення не зупиняє його виконання (абз. 2 ч. 4 ст. 317 ЦПК України).

Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації народження особи (ч. 5 ст. 317 ЦПК України).

Суддя Л. Л. Зуєвич