СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/4004/22
ун. № 759/14960/22
04 листопада 2022 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого слідчого судді - ОСОБА_1 ;
при секретарі - ОСОБА_2 ;
розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні за № 42022110000000101 від 19.05.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204 КК України,-
01.11.2022 року до Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого вв ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів, що становлять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 та її територіальних підрозділах.
Клопотання мотивоване тим, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022110000000101 від 19.05.2022, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 204 КК України.
Слідча зазначає, що головою правління Благодійного фонду « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 , використовуючи власний смартфон, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , на Інтернет-ресурсі «Olx» натрапив на оголошення про продаж паливно-мастильних матеріалів, в описі було зазначено: «Продаю бензин 95, 92 и Дизель Цена 90 грн/литр (до 50 литров) 80 грн/литр (50- 100 литров) 70 грн (100-200 литров) Постоянным клиентам, постоянная цена. 70- 80 грн. Свежесобранный бензин с заправок разливаю по 20,30,50 и более литров.» Особа, що реалізує паливо через мережу Інтернет підписана як - « ІНФОРМАЦІЯ_3 » номер телефону НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» з 01.07.2019 запроваджено ліцензування діяльності усіх суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним.
Статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» визначено, що суб'єкти господарювання отримують ліцензії на право торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місця оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання.
Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України. Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п'ять років.
Суб'єкт господарювання має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальни, на які отримані відповідні ліцензії.
Роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них відповідної ліцензії на роздрібну торгівлю.
Відповідно до «Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами» затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 (із змінами від 4 грудня 2019) роздрібна торгівля нафтопродуктами здійснюється за наявності у суб'єкта господарювання відповідних документів дозвільного характеру та ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Пунктом 10.2.4 «Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України» забороняється приймати нафтопродукти на АЗС у разі: відсутності пломб вантажовідправника, їх порушення (у випадках пломбування автоцистерни) або невідповідності відбитка, що вказані в ТТН; відсутності свідоцтва про повірку автоцистерни; несправності зливного пристрою автомобільної цистерни; несправності заземлювального пристрою; під час грози; неналежного оформлення або відсутності ТТН; наявності підтоварної води і механічних домішок в нафтопродукті; невідповідності якості нафтопродукту вимогам нормативного документа; відсутності паспорта якості на нафтопродукт або неналежного його оформлення (відсутність номера, марки та виду, заповнення не за всіма показниками якості); відсутності копії сертифіката відповідності.
Відповідно до ст. 215 Податкового кодексу України, до підакцизних товарів належить пальне, у тому числі товари (продукція), що використовуються як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення, з двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, з двигунами внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом.
Частиною 2 ст. 50 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.
Будучи допитаним в якості свідка ОСОБА_6 , показав, що 22.07.2022 приблизно о 17 год. 00 хв. останній їхав на автомобілі Volkswagen Passat B5 та вирішив заправитись. Проїжджаючи повз АЗС « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ПП « ОСОБА_7 », (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , побачив на узбіччі дороги електронне табло із написами пального та цін.
ОСОБА_6 зупинився біля автозаправної колонки, із написом дизель останній залив до каністри 2 літрів пального для побутової бензопили, яку використовую у власному господарстві. Розрахунок був проведений через касовий апарат.
Але під час заправки, ОСОБА_6 помітив, що пальне має якійсь незвичний колір, тому побоюючись за справність власного побутового обладнання, вразі заправки даним пальним, вирішив його перевірити. Щоб перевірити якість придбаного мною пального, 26.07.2022 ОСОБА_6 звернувся до Випробувального центру паливно-мастильних матеріалів (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 »), який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , де замовив послугу з перевірки якості пального, про що отримав Паспорт якості № 5729 від 27.07.2022, відповідно до якого, за вмістом сірки та температурою спалаху дизельне паливо не відповідає вимогам ДСТУ 7688:2015, крім того у паспорті зазначено інші невідповідності нормам по якості пального.
Крім того, будучи допитаним в якості свідка ОСОБА_6 , показав, що 22.07.2022 приблизно о 11 год. 30 хв. останній їхав на автомобілі Volkswagen Passat B5 та вирішив заправитись. Проїжджаючи повз АЗС « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ПП « ОСОБА_7 », (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 ОСОБА_8 побачив на узбіччі дороги електронне табло із написами пального та цін.
ОСОБА_6 зупинився біля автозаправної колонки, із написом А-95 (тобто бензин) я залив до каністри 5 літрів пального. Розрахунок був проведений через касовий апарат.
Але під час заправки, останній помітив, що пальне має якійсь незвичний колір, тому побоюючись за справність власного автомобілю, вразі заправки даним пальним, вирішив його перевірити. Щоб перевірити якість придбаного мною пального, на якому працює автомобіль, того ж дня, 26.07.2022 ОСОБА_6 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 »), який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , де замовив послугу з перевірки якості пального, про що отримав Паспорт якості № 5728 від 27.07.2022, відповідно до якого, за октановим числом моторного методу, вмістом сірки, об'ємною часткою бензолу та об'ємною часткою етанолу бензин не відповідає вимогам ДСТУ 7687:2015, крім того у паспорті зазначено інші невідповідності нормам по якості пального.
30.08.2022 за місцями розташування комплексів АЗС за адресою: АДРЕСА_2 та за адресою: АДРЕСА_4 було проведено огляди, в ході яких вилучено зразки палива. Вилучене паливо відповідно до висновку експертів, входять до переліку підакцизних товарів, виготовлені кустарним способом шляхом змішування та не відповідають «ДСТУ 7687:2015 «Бензини автомобільні Євро. Технічні умови» та «Технічному регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого постановою КМУ від 01.08.2013 №927.
Виходячи із вищевикладеного, в органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів (інформації), яка містить охоронювану законом таємницю, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_5 ) та її територіальних підрозділах, з можливістю вилучити інформацію в електронному вигляді за період із 01.10.2021 по 14.10.2022 (перелік наводиться).
В судове засідання слідча не з'явилась, подала клопотання про розгляд справи без її участі, клопотання підтримала та просив задовольнити у повному обсязі.
Враховуючи підстави і мотиви клопотання, слідчий суддя вважає за необхідне розглядати клопотання без виклику представника ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Дослідивши клопотання слідчої та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022110000000101 від 19.05.2022, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 204 КК України (а.с. 7).
Як вбачається із протоколу допиту свідка ОСОБА_6 від 29.07.2022 року, той зазначив, що 22.07.2022 приблизно о 11 год. 30 хв. останній їхав на автомобілі Volkswagen Passat B5 та вирішив заправитись. Проїжджаючи повз АЗС « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ПП « ОСОБА_7 », (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 ОСОБА_6 побачив на узбіччі дороги електронне табло із написами пального та цін. ОСОБА_6 зупинився біля автозаправної колонки, із написом А-95 (тобто бензин) я залив до каністри 5 літрів пального. Розрахунок був проведений через касовий апарат. Але під час заправки, останній помітив, що пальне має якійсь незвичний колір, тому побоюючись за справність власного автомобілю, вразі заправки даним пальним, вирішив його перевірити. Щоб перевірити якість придбаного мною пального, на якому працює автомобіль, того ж дня, 26.07.2022 ОСОБА_6 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_7 (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 »), який розташований за адресою: АДРЕСА_3 , де замовив послугу з перевірки якості пального, про що отримав Паспорт якості № 5728 від 27.07.2022, відповідно до якого, за октановим числом моторного методу, вмістом сірки, об'ємною часткою бензолу та об'ємною часткою етанолу бензин не відповідає вимогам ДСТУ 7687:2015, крім того у паспорті зазначено інші невідповідності нормам по якості пального (а.с. 26-35).
30.08.2022 за місцями розташування комплексів АЗС за адресою: АДРЕСА_4 було проведено огляди, в ході яких вилучено зразки палива (а.с. 40-42).
Вилучене паливо відповідно до висновку експертів, входять до переліку підакцизних товарів, виготовлені кустарним способом шляхом змішування та не відповідають «ДСТУ 7687:2015 «Бензини автомобільні Євро. Технічні умови» та «Технічному регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого постановою КМУ від 01.08.2013 №927 (а.с. 44-53).
Як вбачається із матеріалів клопотання, слідча неодноразово зверталась до керівника ПП " ОСОБА_9 " із запитами про надання інформації щодо походження паливно-мастильних матеріалів, які реалізуються підприємством, однак ці листи були залишені без відповіді (а.с. 89-92).
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться таку речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно частини 5, 6 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 162 Кримінального процесуального кодексу України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать зокрема, конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, оскільки у вищеперерахованих відомостях відповідно до ЗУ «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» містяться конфіденційні дані платників податків, орган досудового розслідування приходить до висновку, що відомості перераховані в клопотанні відповідають вимогам ст. 162 КПК України.
Враховуючи викладене, а також той факт, що у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває інформація, що містять в собі фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, зокрема, щодо походження паливно-мастильних матеріалів, які реалізуються підприємством, слідчий суддя вбачає наявність достатніх правових підстав для задоволення даного клопотання.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159, 160, 163, 164, 165, 166, 395 КПК України, суд, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 погоджене прокурором Київської обласної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні за № 42022110000000101 від 19.05.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області ОСОБА_10 , іншим слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 42022110000000101 від 19.05.2022, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 204, на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю з можливістю вилучення копій інформації в електронному вигляді, які перебувають у володінні службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_5 ) та її територіальних підрозділах, за період із 01.10.2019 по 01.09.2022, а саме:
- відомостей з інформаційної системи «Податковий блок» (реєстраційні дані, банківські рахунки, податкова звітність, перевірки контролюючим органом) щодо ПП « ОСОБА_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 );
-відомості щодо віднесення до категорії «вигодонабувач», «транзитер», «податкова яма», «не звітують», «сплячі», «ризикові» (із зазначенням відповідних причин). У разі наявності позитивної інформації, надати копії відповідних документів щодо їх відпрацювання згідно вимог чинного законодавства щодо ТОВ ПП « ОСОБА_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 );
-інформацію щодо покупців та постачальників (розширену), у т.ч. із «системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПС України» (в електронному вигляді із зазначенням назви покупця, постачальника, коду ЄДРПОУ, ДПІ за місцем реєстрації, суми взаємовідносин, суми ПДВ та інше) щодо ПП « ОСОБА_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 );
-відомості щодо виданих та отриманих податкових накладних (із зазначенням дати та номеру ПН, коду ЄДРПОУ постачальника та покупця, опис товару, коду УКТЗЕД, кількості товару, вартості за одиницю товару, вартості без ПДВ, суми ПДВ) на паперових та електронних носіях щодо ПП « ОСОБА_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 );
-відомості щодо електронних скриньок та ІР-адрес, з яких здійснюється подача податкової звітності та реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також інформацію щодо інших СГД, які теж відправляли податкову звітність та реєстрували податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних із встановлених електронних скриньок та ІР-адрес щодо ПП « ОСОБА_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 );
-відомості щодо фактів блокування електронних податкових накладних (із зазначенням причин такого блокування та розблокування) щодо ПП « ОСОБА_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 );
-відомості за формою 1-ДФ відносно працівників та засновників, щодо ПП « ОСОБА_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Строк дії ухвали - два місяці з дня постановлення ухвали.
Відповідно до частини 1 ст. 166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів оскарженню не підлягають,крім ухвал про тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших,за відсутності яких фізична особа підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
Слідчий суддя ОСОБА_1