Справа № 755/5673/22
Провадження №: 3/755/3379/22
"09" листопада 2022 р. м. Київ
Суддя Дніпровського районного суду м. Києва Сазонова М.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо:
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Республіки Азербайджан, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 069701 від 07.05.2022 р., водій ОСОБА_1 07 травня 2022 року о 16 годині 07 хвилин в районі будинку № 27, розташованого на вул. Гната Хоткевича у місті Києві, керував транспортним засобом «Chevrolet» д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: неприродня блідість обличчя; виражене тремтіння пальців рук; звужені зіниці очей, що не реагують на світло. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, що зафіксовано на нагрудний відеореєстратор. Таким чином, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він дійсно рухався на своєму авто та був зупинений працівниками поліції, які звинуватили його в тому, що він перебуває у стані наркотичного сп'яніння та фактично примусили відмовитись від проходження огляду. Ані його прав, ані наслідків відмови від проходження огляду, йому не було роз'яснено. Поліцейські переконали його в тому, що за відмову йому нічого не буде. В той же час, після інциденту він звернувся до знайомого адвоката та, за його рекомендацією, невідкладно пройшов огляд на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я самостійно.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Згідно з п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Частина перша статті 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Суддею були досліджені наявні в матеріалах справи докази, а саме:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 069701 від 07.05.2022 р., згідно з яким ОСОБА_1 07 травня 2022 року о 16 годині 07 хвилин в районі будинку № 27, розташованого на вул. Гната Хоткевича у місті Києві, керував транспортним засобом «Chevrolet» д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: неприродня блідість обличчя; виражене тремтіння пальців рук; звужені зіниці очей, що не реагують на світло. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, що зафіксовано на нагрудний відеореєстратор;
- направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських засобів, що знижують увагу та швидкість реакції, від 07.05.2022 р., в якому особисто ОСОБА_1 зазначено, що він відмовляється від проходження огляду;
- відеозапис з нагрудного відеореєстратора працівника поліції, який починається з того, що працівник поліції заповнює бланк протоколу про адміністративне правопорушення. Потім працівник поліції каже ОСОБА_1 : «зараз я увімкну камеру і треба буде сказати, що Ви відмовляєтесь». ОСОБА_1 перепитує, чи йому необхідно сказати, що він поспішає. Поліцейський підтверджує та уточнює, чи він все зрозумів. Після цього поліцейський натискає якісь кнопки на відеореєстраторі (чутно характерний звук увімкнення/вимкнення реєстратора), вітає ОСОБА_1 та висловлює пропозицію пройти огляд, від чого останній відмовляється, зазначає, що поспішає, тому не може нікуди їхати. Також зафіксовано, що після цього ОСОБА_1 з підказками поліцейського пише якісь пояснення. Крім того, зафіксовано, як ОСОБА_1 ознайомлюють з протоколом про адміністративне правопорушення. При цьому, поліцейський тільки на цьому етапі уточнює у ОСОБА_1 , чи розуміє він українську мову, на що останній відповідає, що розуміє російську, а українську - ні.
Проведення огляду на стан сп'яніння здійснюється в порядку, встановленому ст. 266 КУпАП, відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція) та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17.12.2008 № 1103 (далі - Порядок).
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про національну поліцію» від 2 липня 2015 року №580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 7 вказаного Закону під час виконання своїх завдань поліція забезпечує дотримання прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і сприяє їх реалізації. Обмеження прав і свобод людини допускається виключно на підставах та в порядку, визначених Конституцією і законами України, за нагальної необхідності і в обсязі, необхідному для виконання завдань поліції.
Стаття 8 Закону регламентує, що поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно з переліком, що наведений у ч. 1 ст. 18 зазначеного вище Закону, поліцейський зобов'язаний, зокрема: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини.
Стаття 268 КУпАП регламентує права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Так, згідно з вказаною правовою нормою особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі.
Згідно з нормами ст. 6 Європейської конвенції з прав людини кожному гарантується право на справедливий суд. Так, обвинувачуваній особі гарантуються, зокрема, права: a) бути негайно і детально поінформованим зрозумілою для нього мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього; e) якщо він не розуміє мови, яка використовується в суді, або не розмовляє нею, - одержувати безоплатну допомогу перекладача.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином іншої держави - Республіки Азербайджан.
Як вбачається зі змісту дослідженого відеозапису з нагрудного відеореєстратора патрульної поліції, поліцейськими не було роз'яснено ОСОБА_1 ані його прав, передбачених ст. 268 КУпАП, ані наслідків відмови від проходження огляду на стан сп'яніння. Більш того, поліцейськими взагалі не було з'ясовано, чи розуміє ОСОБА_1 в достатній мірі мову, якою поліцейські до нього звертались.
Водночас, суддя враховує, що зі змісту відеозапису вбачається, що відмова особи пройти огляд на стан сп'яніння не була також і добровільною, оскільки працівники поліції вочевидь схиляли ОСОБА_1 до відмови від проходження огляду.
В той же час, згідно з п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Також суддя зважує на те, що одразу після того, як був складений протокол, ОСОБА_1 самостійно звернувся до закладу охорони здоров'я з метою проходження огляду на стан сп'яніння за самозверненням.
Згідно висновку щодо результатів медичного огляду № 002681 від 15.05.2022 р., згідно з яким ОСОБА_1 , якого було оглянуто 07.06.2022 р. о 16 год. 40 хв. за самозверненням, у стані сп'яніння не перебуває.
Крім того, на запит суду було отримано Акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 002681.
Частина 1 ст. 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно приписів ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. При цьому, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Таким чином, враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що матеріали справи містять відомості про те, що працівники поліції допустили очевидні та численні порушення під час взаємодії із ОСОБА_1 , а надані до суду докази не можуть вважатися належними та допустимими, фактично, окрім протоколу про адміністративне правопорушення, інших допустимих доказів підтвердження провини ОСОБА_1 суду не надано, вважаю, що підстав для притягнення його до відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП не вбачається через відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 130, 247, 283, 284 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження (внесення подання прокурора) цієї постанови.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.
Суддя М.Г. Сазонова