про відмову у відкритті касаційного провадження
08 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 200/16121/21
адміністративне провадження № К/990/28559/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Коваленко Н.В., Стародуба О.П.,
перевірив касаційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області
на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року (суддя Тарасенко І.М.) та
постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2022 року (колегія у складі суддів Геращенка І.В., Міронової Г.М., Казначеєва Е.Г.)
у справі № 200/16121/21
за позовом ОСОБА_1
до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
У листопаді 2021 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду із позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі - Управління ВД ФСС України в Донецькій області; Фонд; відповідач), у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати йому страхових виплат у зв'язку з професійним захворюванням за періоди з 01.05.2020;
- зобов'язати Управління ВД ФСС України в Донецькій області нарахувати та виплатити йому заборгованість зі страхових виплат за період з 01.05.2020 з нарахуванням та виплатою компенсації втрати частини страхових виплат у зв'язку з порушенням строків їх виплати із урахуванням компенсації, яка провадиться відповідно до Закону України від 19.10.2000 № 2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159;
- зобов'язати Фонд поновити та продовжити щомісячні страхові виплати безстроково згідно з довідкою МСЕК;
- заборгованість зі страхових виплат за період з 01.05.2020 перерахувати на його поточний рахунок;
- допустити негайне виконання рішення суду в частині присудження суми у межах стягнення за один місяць.
Донецький окружний адміністративний суд рішенням від 13.01.2022 задовольнив позов:
- визнав протиправною бездіяльність Управління ВД ФСС України в Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 страхових виплат з 01.05.2020;
- зобов'язав Управління ВД ФСС України в Донецькій області поновити страхові виплати ОСОБА_1 з 01.05.2020;
- зобов'язав Управління ВД ФСС України в Донецькій області нарахувати та виплатити заборгованість зі страхових виплат за період з 01.05.2020 до 13.01.2022;
- відмовив в іншій частині позовних вимог;
- рішення у частині виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць допустив до негайного виконання;
- стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Управління ВД ФСС України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 відшкодування судових витрат у розмірі 302,00 грн.
Відповідач оскаржив таке рішення в апеляційному порядку.
Перший апеляційний адміністративний суд від 12.09.2022 змінив рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.01.2022 у мотивувальній частині щодо визначення дати, з якої Управління ВД ФСС України в Донецькій області зобов'язано поновити страхові виплати та здійснити нарахування та виплату позивачу заборгованості зі страхових виплат;
- в абзацах 2, 3, 4 резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.01.2022 замість дати « 01.05.2020» зазначив дату «01.07.2020»;
- в іншій частині рішення суду першої інстанції залишив без змін.
19.10.2022 Управління ВД ФСС України в Донецькій області подало до Верховного Суду через підсистему "Електронний суд" касаційну скаргу, в якій, із посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13.01.2022 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2022 у частині задоволення позовних вимог, ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Як на підставу касаційного оскарження покликається на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах. Правомірність прийняття оскаржуваної постанови щодо припинення ОСОБА_1 щомісячних страхових виплат узгоджується із правовими висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові від 12.04.2017 у справі № 243/746/16-ц. Позивач не надав суду доказів того, що він фактично перебуває на території, підконтрольній українській владі. Також покликається на фундаментальне значення для правозастосовної практики та виняткове значення для Фонду цієї справи.
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно із п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
У цій справі оскаржуються дії Фонду соціального страхування України щодо припинення щомісячних страхових виплат.
Ураховуючи предмет спору, Донецький окружний адміністративний суд в ухвалі від 14.12.2021 про відкриття провадження вирішив питання про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У такому разі, ухвалені у цій справі судові рішення відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Доведення зазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.
Управління виконавчої дирекції ФССУ в Донецькій області, покликаючись на п. 3 ч. 4 ст. 328, пп. а) п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Суд апеляційної інстанції, змінюючи мотивувальну та резолютивну частину рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.09.2022, виходив з того, що відсутність у особи реєстрації як внутрішньо переміщеної або відсутність за фактичним місцем проживання не може бути підставою для припинення соціальних виплат, відтак, відповідач не мав підстав не виплачувати ОСОБА_1 безстрокові страхові виплати.
Такий висновок суду апеляційної інстанції відповідає усталеній практиці Верховного Суду, сформульованої у постанові від 20.09.2018 у справі № 243/3505/16-ц, від 22.10.2020 у справі № 185/3733/17(2-а/185/7/18) та ін., яка зводиться до того, що відсутність (анулювання) довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи не є передбаченою законом підставою для припинення соціальних виплат.
Разом з тим, Управління виконавчої дирекції ФССУ в Донецькій області не визначає проблемне питання, відповідь на яке потребувала б викладення судом касаційної інстанції нового висновку щодо застосування норм права як для сторін спору, так і для невизначеного кола суб'єктів подібних правовідносин, уточнення або відступлення від зазначених вище правових позицій Верховного Суду, та не вказує приклади неоднакового застосування судами у інших справах у подібних правовідносинах Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Закону України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Постанов Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», від 10.10.2014 № 531 «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Тому, Суд вважає, що перегляд цієї справи у касаційному порядку не матиме фундаментального значення для формування єдиної правозастосовної практики та не вбачає обставин, зазначених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, які могли б слугувати підставою для відкриття касаційного провадження.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За викладених обставин, Управлінню ВД ФССУ в Донецькій області слід відмовити у відкритті касаційного провадження.
Керуючись ст. 328, 333, 359 КАС України, Суд,-
1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 січня 2022 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 12 вересня 2022 року у справі № 200/16121/21.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя Н.В. Коваленко
Суддя О.П. Стародуб