08 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 480/5050/21
адміністративне провадження № К/990/28800/22
Верховний Суд в складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Стародуба О.П., перевіривши касаційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 31.08.2022
у справі за позовом ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
У червні 2021 року ОСОБА_2 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, у якій просила:
- визнати дії Департаменту щодо припинення їй виплати з травня 2021 року державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку протиправними;
- зобов'язати відповідача поновити їй виплату державної допомоги по догляду за малолітньою дитиною ОСОБА_3 з травня 2021 року і до досягнення нею трирічного віку, виплативши утворену заборгованість.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 02.09.2021відмовлено в задоволенні позову.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 31.08.2022 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 2 вересня 2021 року по справі №480/5050/21 скасовано.
Ухвалено постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправним рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 07.06.2021 щодо припинення виплати ОСОБА_4 допомоги при народженні дитини - доньки ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради поновити виплату ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , допомоги при народженні дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 1 червня 2021 року та виплатити утворену заборгованість.
В іншій частині в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 відмовлено.
21.10.2022р. до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах подана зазначена касаційна скарга.
Згідно з частиною 1 статті 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини 4 статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках:
1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;
2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;
3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;
4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами другою і третьою статті 353 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 330 КАС України у касаційній скарзі зазначається підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 328 цього Кодексу підстави (підстав).
У разі подання касаційної скарги на підставі пункту 1 частини четвертої статті 328 цього Кодексу в касаційній скарзі зазначається постанова Верховного Суду, в якій викладено висновок про застосування норми права у подібних правовідносинах, що не був врахований в оскаржуваному судовому рішенні.
У разі подання касаційної скарги на підставі пункту 2 частини четвертої статті 328 цього Кодексу в касаційній скарзі зазначається обґрунтування необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду.
Касаційна скарга повинна містити посилання на конкретні порушення відповідної норми (норм) права чи неправильність її (їх) застосування. Скаржник повинен зазначити конкретні порушення, що є підставами для скасування або зміни судового рішення (рішень), які, на його думку, допущені судом при його (їх) ухваленні, та навести аргументи в обґрунтування своєї позиції.
З матеріалів касаційної скарги вбачається, що відповідачем не викладені, передбачені КАС України підстави для оскарження судових рішень в касаційному порядку.
Обґрунтовуючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, касатор обмежився наведенням лише передбачених частиною 5 статті 328 КАС України виключних підстав, за яких допускається касаційне оскарження судових рішень у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 332 КАС України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається, якщо у касаційній скарзі не викладені передбачені цим Кодексом підстави для оскарження судового рішення в касаційному порядку.
За таких обставин, касаційна скарга підлягає поверненню особі, яка її подала.
Керуючись п.4 ч. 5 ст. 332 КАС України,
Касаційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 31.08.2022 у справі за позовом ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - повернути особі, яка її подала разом з доданими до скарги матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя
О.П. Стародуб