1Справа № 335/5001/22 3/335/2438/2022
08 листопада 2022 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Мінаєв М.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Відділення поліції №1 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.154 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
17.08.2022 до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшла справа про адміністративне правопорушення за протоколом серії ВАВ №394875 від 07.08.2022 р., щодо громадянки ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст.154 КУпАП.
У вказаному протоколі зазначено, що 07 серпня 2022 року близько 21 год. 20 хв. гр. ОСОБА_1 , знаходилась біля свого будинку, де біля під'їзду вигулювала свою собаку, породи «Дворняжка», без намордника, яка накинулась на гр. ОСОБА_2 та вкусила останню, чим вчинила правопорушення, передбачене ст.154 КУпАП.
Постановою від 31.08.2022 справу було повернуто до органу поліції для доопрацювання, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення не було зазначено частину статті 154 КУпАП, за якою кваліфіковано діяння ОСОБА_3
07.11.2022 до суду повторно надійшла вказана справа, але у протоколі про адміністративне правопорушення недоліки не усунуто - не зазначено частину статті 154 КУпАП, за якою кваліфіковано діяння ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась без повідомлення причин, що не є перешкодою для розгляду справи по суті.
Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Як випливає із змісту ст. ст. 246, 254, 277, 280, 283 КУпАП, єдиною процесуальною підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення є наявність складеного відповідно до вимог закону протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Як зазначено в Рішенні Конституційного Суду України от 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, - адміністративна відповідальність в Україні і процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах і правових презумпціях.
Однією з таких правових презумпцій є закріплена у ст. 62 Конституції України презумпція невинуватості, згідно якої особа вважається невинуватою до тих пір, поки її вина не буде доказана у встановленому законом порядку.
Одним із елементів презумпції невинуватості є тлумачення всіх сумнівів на користь особи, яка притягається до відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у випадку встановлення відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Стаття 154 КУпАП містить три частини, кожна з яких передбачає відповідальність за окреме правопорушення, однак діяння ОСОБА_1 не кваліфіковане за жодною з них.
Суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення не уповноважений самостійно визначати кваліфікацію діяння, якщо вона не зазначена у протоколі уповноваженим на те органом (службовою особою).
Відтак, відсутність у протоколі відомостей про конкретну норму закону, якою передбачено відповідальність за інкриміноване особі діяння, навіть після повернення справи на доопрацювання для усунення вказаного недоліку, тягне за собою закриття провадження у справі за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.ст.256, 276, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Провадження у справі щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя особою протягом десяти днів з дня ухвалення постанови.
Суддя Орджонікідзевського
районного суду м. Запоріжжя М.М. Мінаєв