09 листопада 2022 року Справа № 480/4965/22
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/4965/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Урожай Трейд" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Урожай Трейд" (вул. Київська, 171-б, с.Андріяшівка, Сумська область, 42087) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, Сумська область, 40009) про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії, і просить суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження №84-р/лц від 30.06.2022 Головного управління Державної податкової служби у Сумській області;
- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Сумській області відновити запис в усіх електронних базах даних, в тому числі в Єдиному державному реєстрі суб'єктів господарювання, які тримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, інформації про ліцензіата Товариство з обмеженою відповідальністю «УРОЖАЙ ТРЕЙД» код ЄДРПОУ 43660336, ліцензія №18130314202100080 та подати суду звіт про це протягом 10 робочих днів з дня отримання судового рішення по даному позову.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що позивачем не порушено вимог щодо порядку та строку внесення змінених відомостей до ліцензії щодо здійснення роздрібної торгівлі пальним, встановлених ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а тому оскаржуване розпорядження відповідача є протиправним і таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 05.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач надав до суду відзив, згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити. Зауважує, що контролюючим органом встановлено та зафіксовано в акті перевірки факт роздрібної торгівлі пальним через реєстратор розрахункових операцій не зазначений у ліцензії, а тому оскаржуване позивачем розпорядження є законним та таким, що повністю відповідає вимогам чинного законодавства України, а позов ТОВ «Урожай Трейд» є безпідставним.
Ухвалою суду від 29.08.2022 у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи №480/4965/22 в судовому засіданні з повідомленням сторін - відмовлено.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 20.09.2022 відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про зупинення провадження у справі.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ГУ ДПС у Сумській області, згідно наказу від 11.05.2022 № 280-кп «Про проведення фактичної перевірки» у період з 12.05.2022 по 20.05.2022 було проведено фактичну перевірку за місцем фактичного провадження (здійснення) діяльності, розташування господарських об'єктів, або інших об'єктів власності (зокрема місць зберігання та/або відпуску пального, автозаправочної станції (АЗС) за адресою: Сумська обл., Роменський р-н, с. Андріяшівка, вул. Київська, 253, через які здійснює (проводить) діяльність Товариство з обмеженою відповідальністю «Урожай Трейд».
За результатами фактичної перевірки складено акт від 20.05.2022 за №1052/18/13/РРО/43660336 (а.с.8-17) та прийнято податкове-повідомлення рішення від 21.06.2022 №188418280706 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 11 611 773, 04 грн за здійснення роздрібної торгівлі пальним через РРО, не зазначений у ліцензії.
У подальшому 23.06.2022 до управління контролю за підакцизними товарами надійшов службовий лист від управління податкового аудиту (який проводив перевірку) від 23.06.2022 №560/18-28-07-06-06 про вжиття заходів щодо анулювання ТОВ «Урожай Трейд» ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №18130314202100080 терміном дії з 17.12.2021 по 17.12.2026 за адресою: Сумська область, Роменський район, с.Андріяшівка, вулиця Київська, 253.
Підставою для анулювання ліцензії було встановлення працівниками відповідача в ході фактичної перевірки факту порушення товариством вимог ст.15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового» алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» в частині роздрібної торгівлі пальним через реєстратор розрахункових операцій не зазначений у ліцензії у період з 03.05.2022 по 12 год 18 хв 12.05.2022 (а.с.46-47).
У зв'язку з тим, що контролюючим органом встановлено та зафіксовано в вищезазначеному акті перевірки факт роздрібної торгівлі пальним через реєстратор розрахункових операцій, не зазначений у ліцензії, ГУ ДПС у Сумській області видано розпорядження ГУ ДПС у Сумській області від 30.06.2022 №84-р/лц про анулювання ТОВ «Урожай Трейд» ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 18130314202100080 (а.с.45).
Не погоджуючись із вказаним розпорядженням, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини щодо порядку роздрібної торгівлі пальним врегульовано Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР ( далі по тексту - Закон №481).
Так, за приписами ст.15 цього Закону ( у редакцій, чинній на час виникнення спірних правовідносин) суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.
У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення, фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.»
Зі змісту акта вбачається, що у позивача встановлено наявність ліцензії на здійснення роздрібної торгівлі пальним №18130314202100080, термін дії з 17.12.2021 по 17.12.2026, в якій зазначений реєстратор розрахункових операцій моделі МАРІЯ-303А1 за фіскальним номером 3000948571(п.2.2.3. Акта).
В Акті (п.2.3.1.) зазначено, що саме цей реєстратор розрахункових операцій моделі МАРІЯ-303А1 за фіскальним номером 3000948571 використовувався позивачем у період з 16.04.2022 по 03.05.2022, а з 03.05.2022 - інший реєстратор розрахункових операцій за фіскальним номером 3000993980, який не був зазначений в ліцензії.
За вказаних обставин відповідач дійшов висновку про порушення позивачем ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» щодо здійснення роздрібної торгівлі пальним через реєстратор розрахункових операцій, не зазначений у ліцензії в період з 03.05.2022 по 12.05.2022 на суму 5805886,52 грн (п.2.3.1., п.3.1. Акта).
Вирішуючи спір по суті, суд не погоджується із вказаним висновком відповідача, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.54 ст.15 Закону №481 у разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії (за винятком змін, пов'язаних з реорганізацією суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або зміною типу акціонерного товариства), суб'єкт господарювання зобов'язаний у місячний термін з дня внесення таких змін звернутися до органу, який видав ліцензію, з відповідною заявою.
Отже, застосування позивачем з 03.05.2022 реєстратора розрахункових операцій з фіскальним номером 3000993980, який не був зазначений в ліцензії, призвело до зміни зазначених у ліцензії відомостей.
Відтак, враховуючи вказану обставину, та у відповідності до вимог ч.54 ст.15 Закону, у позивача виник обов'язок звернутись із відповідною заявою про внесення таких змін у місячний строк - до 03.06.2022.
При цьому суд зауважує, що відповідачем у відзиві не заперечуються факт такого звернення позивача, у встановлений Законом строк, а саме: 13.05.2022 до органу, який видав ліцензію, надійшла заява від 03.05.2022 позивача про внесення змін до ліцензії №18130314202100080.
За приписами ч.55 ст.15 Закону №481 орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) протягом трьох робочих днів видає суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.
Матеріалами справи підтверджується, та не заперечується сторонами у заявах по суті справи, що ліцензію на новому бланку було видано ТОВ «Урожай Трейд» 30.05.2022, тобто ще навіть до закінчення вставленого Законом строку для подання заяви про внесення змінених відомостей до ліцензії.
За вказаних обставин та враховуючи вищевикладене, суд доходиь висновку про те, що позивачем не порушено вимог щодо порядку та строку внесення змінених відомостей до ліцензії щодо здійснення роздрібної торгівлі пальним, встановлених ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а тому анулюючи оскаржуваним розпорядженням ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, контролюючим органом прийнято рішення необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття.
Щодо вимог позивача про зобов'язання відновити запис в усіх електронних базах даних, в тому числі в Єдиному державному реєстрі суб'єктів господарювання, які тримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, інформації про ліцензіата Товариство з обмеженою відповідальністю «УРОЖАЙ ТРЕЙД» код ЄДРПОУ 43660336, ліцензія №18130314202100080 та подати суду звіт про це протягом 10 робочих днів з дня отримання судового рішення по даному позову, то суд зазначає наступне.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримати ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 р. № 545.
Відповідно до абз. 2 п. 1 Порядку № 545 Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб'єктів господарювання, які отримати ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.
Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб'єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 і 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
Підставою для виключення суб'єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 і 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
Інформація про суб'єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії (п. 7 Порядку № 545).
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту') передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження. До адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Крім того, в абз. 10 п. 9 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 №3-рп/2003 Конституційний Суд України наголошував, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
До того ж спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.
Таким чином, саме зобов'язання відповідача видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію (відомості) про анулювання ліцензії забезпечить ефективне поновлення прав позивача.
У той же час, в матеріалах спраи відсутня інформація щодо видалення запису про анулювання ліцензії позивача в усіх електронних базах даних, а тому позовні вимоги є неконкретними і в цій частині не підлягають задоволенню.
Щодо клопотання позивача щодо надання відповідачем звіту про виконання судового рішення, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином вказаною статтею встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній справі, оскільки судове рішення є обов'язковим до виконання, у тому числі, в примусовому порядку, а за невиконання рішення суду передбачена відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 4962,00 грн, сплаченого згідно платіжного доручення №809 від 01.08.2022 (а.с.33).
Керуючись ст.ст. 2, 77, 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Урожай Трейд" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження №84-р/лц від 30.06.2022 Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про анулювання ліцензії ТОВ "Урожай Трейд" на право роздрібної торгівлі пальним реєстраційний номер 18130314202100080 терміном дії з 17.12.2021 по 17.12.2026 за адресою: Сумська область, Роменський район, с.Андріяшівка, вулиця Київська, 253.
Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Сумській області (код ЄДРПОУ 43995469) видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію (відомості) про анулювання ліцензії ТОВ "Урожай Трейд" (код ЄДРПОУ 43660336) реєстраційний номер 18130314202100080 на право здійснення роздрібної торгівлі пальним.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 43995469) на користь ТОВ "Урожай Трейд" (вул. Київська, 171-б, с. Андріяшівка, Сумська область, 42087, код ЄДРПОУ 43660336) суму судового збору у розмірі 4962 (чотири тисячі дев'ятсот шістдесят дві) грн 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.В. Савицька