Рішення від 09.11.2022 по справі 480/2280/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2022 року Суми Справа № 480/2280/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сидорука А.І.,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

1. Стислий виклад позицій сторін.

1.1. Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 90% грошового забезпесення на підставі довідки від 03.06.2021 № 3803, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію в розмірі 90% від суми грошового забезпечення на підставі вказаної довідки без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019;

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки від 08.11.2021 № 13764, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.02.2020;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію в розмірі 90% від суми грошового забезпечення на підставі вказаної довідки, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.02.2020.

1.2. Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що він є пенсіонером. До відповідача були направлені оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019 та з 01.02.2020. Однак відповідач, в порушення вимог Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відмовив у здійсненні такого перерахунку, про що повідомив листами.

1.3. Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

1.4. Відповідач обґрунтовує заперечення тим, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, згідно із Законом України № 2262, після дати набрання рішення суду у справі № 826/3858/18, не приймалося. У зв'язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови № 103, виплата пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах. На час здійснення перерахунку пенсії позивача, діяла вже інша редакція Закону України № 2262 від 13.03.2018, ст. 13 якого встановлено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до вимог цього Закону, Порядку № 45 та постанови Уряду № 103 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням складових зазначених у ній. Форма, довідки передбачена додатком 2 Порядку № 45. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу відповідач не має. Отже, дії відповідача у повній мірі відповідають вимогам діючого законодавства України.

2. Процесуальні дії у справі.

2.1. Судом 22.02.2022 було відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, про що постановлено ухвалу.

2.2. Представником позивача подавались клопотання про прискорення розгляду справи. Суд звертає увагу сторін, що справа була розглянута з урахуванням введення воєнного стану в Україні, особливостей роботи суду, навантаженням судді та обстановки, яка склалася, зокрема у м. Суми та Сумській області, в тому числі, кількості повітряних тривог та інших обставин.

3. Обставини, встановлені судом.

3.1. Позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

3.2. Позивачу Київським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було видано довідки від 03.06.2021 № 3803 про розмір грошового забезпечення (за березень 2019) та від 08.11.2021 № 13764 (за січень 2020), що враховуються для перерахунку пенсії позивачу. Позивач звернувся до відповідача із заявами та вказаними довідками.

3.3. Відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку на підставі отриманих довідок, про що повідомив листами позивача. Відповідач зазначив у листах, що після визначення протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнення з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та змін до пункуту 5 і додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, інших рішень уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.

3.4. Не погоджуючись із такими відмовами, позивач звернувся до суду з даним позовом.

4. Оцінка суду.

4.1. Отже, основним питанням по даній справі є те, чи правомірно відповідач не здійснив позивачу перерахунку пенсії, з урахуванням наданих довідок. Суд зазначає, що така поведінка відповідача була неправомірною. Суд звертає увагу, що у зазначених листах (а.с.38, 42) відповідач взагалі заперечує наявність правових підстав для здійснення відповідних перерахунків, що і є предметом дослідження по даній справі.

4.2. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення позивача визначаються Законом № 2262-ХІІ.

4.3. Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. При цьому, обов'язок з перерахунку пенсії у пенсійного органу виникає після отримання ним належної довідки.

4.4. Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано п. 1, п. 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, перерахунок раніше призначених пенсій провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

4.5. Крім того, питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, регулює також Порядок, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1.

4.6. Пунктами 23, 24 якого встановлено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України.

4.7. Частиною 4 ст. 63 вказаного закону передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

4.8. Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яким затверджено схеми складових грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу.

4.9. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

4.10. Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

4.11. Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103. Пунктом 6 вказаної постанови внесені зміни до порядку № 45 та до пункту 4 постанови Уряду № 704.

4.12. Щодо перерахунку пенсії з 01.04.2019.

4.13. Постановою № 103 до Порядку № 45 внесено зміни, згідно яких пункт 5 Порядку № 45 викладено в наступній редакції: під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

4.14. Вказаними змінами додаток 2 Порядку № 45, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, викладено в новій редакції, згідно якої виключно 3 складові грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за звання та надбавка за вислугу років) враховуються для перерахунку пенсії військовослужбовцям та особам начальницького і рядового складу.

4.15. Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановами апеляційної (05.03.2019) та касаційної інстанції, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

4.16. Отже, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, тобто з 05.03.2019, пункти 1, 2 Постанови № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

4.17. За таких обставин суд вважає, що саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

4.18. Судом встановлено, що відповідачем було отримано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на березень 2019 року. Отже, відповідач протиправно не здійснив перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.04.2019.

4.19. Щодо перерахунку пенсії з 01.02.2020.

4.20. Постановою № 103 до до пункту 4 постанови Уряду № 704 було внесено зміни, згідно яких це й пункт викладено у наступній редакції: установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і14.

4.21. Вказаними змінами запроваджено, що розміри посадових окладів та окладів за військовим званням розраховуються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 на відповідний коефіцієнт.

4.22. Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 16.10.2019 в адміністративній справі № 826/6453/18, яке 29.01.2020 залишене без змін постановою суду апеляційної інстанції визнав протиправним та нечинним п. 6 Постанови № 103.

4.23. Отже, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/6453/18, тобто з 29.01.2020, пункт 6 Постанови № 103 втратив чинність, а інші нормативно-правові акти акти, які б надалі встановлювали порядок розрахунку посадових окладів та окладів за військове (спеціальне) звання шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого на 01.01.2018 на відповідний коефіцієнт, відсутні.

4.24. Базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону України від 05.10.2000 № 2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"). Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

4.25. Нормою п. 8 Прикінцевих положень Закону України від 23.11.2018 № 2629-VIII "Про Державний бюджет України на 2019 рік" було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 01.01.2018.

4.26. У свою чергу, Закон України ''Про Державні бюджет на 2020 рік'' таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018 на 2020 рік, відповідно, не містить.

4.27. Тобто, положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 до 01.01.2020 - набрання чинності Законом № 294-IX не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.

4.28. Так, ч. 3 ст. 1-1 Закону № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

4.29. Враховуючи той факт, що з 29.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону України ''Про Державний бюджет на 2020 рік'' із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

4.30. Через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII, виходячи з розміру складових, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

4.31. Судом встановлено, що відповідачем було отримано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на січень 2020 року. Отже, відповідач протиправно не здійснив перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.02.2020.

4.32. Суд звертає увагу, що позивач просить визнати дії відповідача протиправними щодо відмови здійснити перерахунки пенсії на підставі оновлених довідок. Водночас суд зазначає, що відмова здійснити перерахунок на підставці оновлених довідкок є пасивною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, а тому належним способом захисту прав позивача є саме визнання протиправною бездіяльності відповідача.

4.33. Отже, вказана бездіяльність відповідача не відповідає критеріям правомірності, визначених ч. 2 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим суд задовольняє позовні вимоги в цій частині, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання його провести перерахунок і виплату пенсії позивачу, на підставі оновлених довідок з 01.04.2019 та з 01.02.2020.

4.34. Щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунки пенсії з урахуванням 90% грошового забезпечення та без обмеження максимального розміру пенсії.

4.35. Як вже зазначалось, матеріалами справи підтверджується той факт, що відповідач, після отримання оновлених довідок, не вчинив відповідних дій (перерахунку пенсії), а повідомив позивача листами про відсутність правових підстав для таких перерахунків. Фактично в даній справі відповідачем взагалі заперечується право позивча на перерахунок пенсії з 01.04.2019 та 01.02.2020, що і було предметом дослідження по даній справі.

4.36. Отже, у суду відсутні докази і обгрунтовані підстави стверджувати, що при здійсненні перерахунків на виконання рішення по даній справі відповідачем буде застосовано інший відсоток грошового забезпечення позивача, а ніж 90% та обмежено виплату пенсії максимальним розміром. Суд звертає увагу, що документами, які могли б підтвердити такі порушення, є саме протоколи перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 та з 01.02.2022 на виконання цього рішення суду.

4.37. Враховуючи те, що захисту судом підлягають виключно порушені права позивача, а також той факт, що права позивача щодо здійснення перерахунку його пенсії з 01.04.2019 та з 01.02.2022 на підставі оновлених довідок з урахуванням 90% грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру, не порушені на момент ухвалення даного рішення, то суд відмовляє в цій частині позовних вимог, оскільки вони є передчасними.

5. Судові витрати.

5.1. Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

5.2. Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені, то з відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1984,80 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі довідкок Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.06.2021 № 3803 та від 08.11.2021 № 13764 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.04.2019 та з 01.02.2020.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 3803 від 03.06.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) провести з 01.02.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), відповідно до довідки Київського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 13764 від 08.11.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.

5. В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - відмовити.

6. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013), за рахунок бюджетних асигнувань, 1984 (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят чотири) грн 80 (вісімдесят) коп. витрат по сплаті судового збору.

7. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

8. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано суддею 09.11.2022.

Суддя А.І. Сидорук