Рішення від 08.11.2022 по справі 440/4587/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/4587/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування пункту рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області , в якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати п.51 рішення позачергової XV сесії VIII скликання Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 25.03.2022 року "Про передачу та відмову в передачі земельних ділянок у власність громадянам", яким відмовлено ОСОБА_1 в передачі у власність земельної ділянки (кадастровий номер : 5322484401:01:002:0342) площею 1641 кв.м для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 у зв'язку з мораторієм на прийняття рішень в межах Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області щодо надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення вільних земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства та щодо передачі їх у власність та в користування, введенням в дію рішення Кременчуцької міської ради від 23.12.2014 року "Щодо забезпечення реалізації прав на землю в межах Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області учасникам бойових дій, в тому числі учасникам антитерористичної операції" .

- зобов'язати Кременчуцьку міську раду Кременчуцького району Полтавської області на найближчому пленарному засіданні позачергової сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області прийняти рішення, яким затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 площею 1641 кв.м, кадастровий номер 5322484401:01:002;0342 та передати її у власність ОСОБА_1 .

В обґрунтування позову позивач зазначає про протиправність дій відповідача щодо неналежного розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що перешкоджає в реалізації позивачем права на отримання у власність земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

У наданому до суду відзиві представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Свою позицію мотивував тим що, Кременчуцька міська рада Кременчуцького району Полтавської області ввела мораторій на прийняття рішень в межах Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області щодо надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення вільних земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд )присадибної ділянки) та щодо передачі їх у власність та користування, з метою реалізації першочергового права на отримання земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва учасниками бойових дій.

28 червня 2022 року позивачем до суду подано відповідь на відзив у якій просить позовні вимоги задовольнити.

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

25 січня 2022 року позивач звернулася до Кременчуцької міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 код КВЦП - 02.01 для будівництва обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна земельна ділянка) за рахунок земель наданих у власність в АДРЕСА_1 . До заяви додано витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (погоджений), копія паспорта заявника, копія ідентифікаційного коду заявника.

25 березня 2022 року прийнято рішення позачергової ХV сесії VIIІ скликання Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області "Про передачу та відмову в передачі земельних ділянок у власність громадянам».

Пунктом 51 вказаного рішення відмовлено ОСОБА_1 в передачі у власність земельної ділянки (кадастровий номер 5322484401:01:002:0342) площею 1641 кв.м для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (Код виду цільового призначення розділ 02 підрозділ 02.01) по АДРЕСА_1 у зв'язку з мораторієм прийняття рішень в межах Кременчуцької міської ради щодо надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення вільних земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної земельної ділянки) та для ведення особистого селянського господарства ( крім земельних ділянок, які перебувають у фактичному користуванні мешканців населених пунктів Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області та на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки) та щодо передачі їх у власність та користування, введеними в дію рішенням Кременчуцької міської ради від 23.12.2014 "Щодо забезпечення реалізації прав на землю в м. Кременчук учасникам бойових дій, в тому числі учасникам антитеррористичної операції" зі змінами.

Вважаючи зазначене рішення протиправним позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з частинами першою та другою статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Відповідно до пункту "г" частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

Згідно з частиною дев'ятою статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до частин десятої та одинадцятої цієї статті відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Згідно з частиною першою статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до приписів статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб.

Згідно з пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Отже, способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади з регулювання земельних відносин, є прийняття рішення сесією.

Згідно з частиною п'ятою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування" сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності не рідше ніж один раз на місяць.

Частинами першою і другою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради щодо безоплатної передачі земельної ділянки комунальної власності у приватну власність (крім земельних ділянок, що перебувають у користуванні громадян, та випадків передачі земельної ділянки власнику розташованого на ній жилого будинку, іншої будівлі, споруди) приймається не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Отже, з урахуванням вищенаведених норм, рішення про затвердження чи відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення бажаної земельної ділянки у власність належить до виключних повноважень міської ради шляхом прийняття відповідних рішень на пленарному засіданні.

Згідно із приписами статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. При цьому документи, що посвідчують право на земельну ділянку, визначені у статті 126 ЗК України.

Відповідачем не надано доказів, які б підтверджували існування оформленого права власності третіх осіб на обрану позивачем для відведення земельну ділянку.

Таким чином, оскільки резервування ділянок з метою надання її учасникам бойових дій не є передачею її у власність, а введення мораторію на прийняття рішень щодо надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення вільних земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та щодо передачі їх у власність та користування не узгоджується із нормами Земельного кодексу України, а тому рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 23 грудня 2014 року "Щодо забезпечення реалізації прав на землю в м. Кременчук учасникам бойових дій в тому числі учасникам антитерористичної операції" не можуть застосовуватися до спірних правовідносин.

Крім того, суд звертає увагу, що згідно додатку до рішення Кременчуцької міської ради Полтавської області від 23 грудня 2014 року земельна ділянка розташована по АДРЕСА_1 не відноситься до земельних ділянок, які підлягають резервуванню для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що за наслідками розгляду заяви позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 код КВЦП - 02.01 для будівництва обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна земельна ділянка) за рахунок земель наданих у власність в АДРЕСА_1 , відповідачем прийнято рішення, яке не відповідає змісту частини сьомої статті 118 ЗК України.

З огляду на викладене, пункт 51 рішення позачергової XV сесії VIII скликання Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 25.03.2022 року "Про передачу та відмову в передачі земельних ділянок у власність громадянам", яким відмовлено ОСОБА_1 в передачі у власність земельної ділянки (кадастровий номер : 5322484401:01:002:0342) площею 1641 кв.м для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.

Належним способом захисту порушеного права позивача у спірних правовідносинах суд визнає зобов'язання відповідача розглянути у визначеному законом порядку заяву позивача про затвердження проекту землеустрою та прийняти відповідне рішення.

Зобов'язання відповідача затвердити виготовлений проект землеустрою за заявою ОСОБА_1 є передчасним, оскільки Кременчуцькою міською радою Кременчуцького району Полтавської області зазначену заяву у визначений законом спосіб не розглянуто.

При цьому, суд звертає увагу відповідача на те, що умови, за яких орган відмовляє у затвердженні проекту землеустрою, визначені законом. Якщо такі умови відсутні, орган повинен затвердити цей проект. Ці повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - затвердити проект землеустрою або відмовити у його затвердженні (з посиланням на визначену законом підставу та її документальне підтвердження). За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями, а тому зазначені повноваження не є дискреційними.

Отже, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 1984,80 грн.

Таким чином, оскільки адміністративний позов задоволено частково, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 243-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (площа Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄРДПОУ 24388300), третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування пункту рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати пункт 51 рішення позачергової ХV сесії VIIІ скликання Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області "Про передачу та відмову в передачі земельних ділянок у власність громадянам» від 25 березня 2022 року, яким відмовлено ОСОБА_1 в передачі у власність земельної ділянки (кадастровий номер: 5322484401:01:002:0342) площею 1641 кв.м для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Кременчуцьку міську раду Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.01.2022 ( реєстраційний номер а/10-17/8712) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 1641 кв.м по АДРЕСА_1 .

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Бойко