Ухвала від 08.11.2022 по справі 420/15828/22

Справа № 420/15828/22

УХВАЛА

08 листопада 2022 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Радчук А.А., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення заробітної плати, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якій позивач просить:

визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби України з безпеки на транспорті №352 від 18.07.2022 року про оголошення простою в частині оголошення простою ОСОБА_1 , який обіймає посаду заступника начальника відділу державного контролю та нагляду за безпекою на автомобільному та міському електричному транспорті Управління Укртрансбезпеки в Одеській областi;

стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті на користь ОСОБА_1 суму неотриманої заробітної плати за час простою не з вини працівника починаючи з 20.07.2022 р. по день винесення судового рішення.

До позовної заяви позивачем надано клопотання про поновлення строку звернення до суду, в якому позивач зазначає, що 18.07.2022 року був прийнятий оскаржуваний Наказ, яким оголошено простій Позивачу. Протягом липня ситуація в Одесі була досить напруженою, у зв'язку з чим позивач евакуювався із сім'єю за межі Одеської області, де і перебував до вересня 2022 року. Про протиправність наказу дізнався із соцмережі Facebook 20.09.2022 р., після чого звернувся до адвоката для отримання консультації та витребування необхідних документів, які було направлено адвокату 18.10.2022 р. На підставі викладеного позивач вважає, що строк на звернення до суду пропущено з поважних причин та підлягає поновленню.

При вирішенні даного клопотання суддя виходить з наступного.

Приписами ч.1 ст.122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.5 ст.122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Частиною 1 статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

З аналізу даних правових норм слідує, що законодавцем встановлено місячний строк для звернення до суду з позовом у справах з приводу проходження публічної служби і у разі пропуску цього строку він може бути поновлений якщо суд визнає причини його пропуску поважними.

Суд зазначає, що відповідно до ст.ст. 10, 12-2, 26 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” з 24.02.2022 року в Україні введений воєнний стан строком на 30 діб.

15 березня 2022р Верховна Рада затвердила Указ Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, яким продовжено дії воєнного стану ще на 30 днів - з 05 години 30 хв. 26 березня до 24 квітня включно.

21 квітня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 19.04.2022 № 7300, за яким воєнний стан в Україні продовжують з 05:30 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, до 25 травня 2022 року.

22 травня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” від 17.05.2022 № 341, за яким воєнний стан в Україні продовжують з 05:30 25 травня 2022 року строком на 90 діб, до 23 серпня 2022 року.

15 серпня 2022 року Верховна Рада прийняла Закон України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку проведення загальної мобілізації” №2501-ІХ, яким затверджено Указ Президента України від 12 серпня 2022 року № 574/2022 "Про продовження строку проведення загальної мобілізації", за яким воєнний стан в Україні продовжують з 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Статтею 1 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 9 Закону встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Згідно зі ст. 12-2 Закону в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Крім того, питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано ст.26 Закону України “Про правовий режим воєнного стану” від 12.05.2015 року №389-VIII, відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України (ч.1 ст.26).

Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (ч.2 ст.26 ЗУ №389-VIII).

У зв'язку з введенням воєнного стану на території України, Рада Суддів України опублікувала рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану, в яких зазначено виважено підходити до питань, пов'язаних з поверненням різного роду процесуальних документів, залишення їх без руху, встановлення різного роду строків, по можливості продовжувати їх щонайменше до закінчення воєнного стану.

Таким чином, станом на дату прийняття оскаржуваного наказу, а також станом на дату звернення позивача до суду з даним позовом в Україні продовжує діяти воєнний стан.

З огляду на викладене та, вирішуючи питання строку звернення до суду з адміністративним позовом у даній справі, суд дійшов висновку про поважність причин пропуску строку звернення до суду з цим адміністративним позовом та необхідності у його поновленні оскільки введення воєнного стану об'єктивно вплинуло на неможливість звернення позивача до суду у місячний строк.

Адміністративний позов поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність із додержанням вимог ст. ст. 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України).

Адміністративний позов підсудний Одеському окружному адміністративному суду, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви відповідно до ст. 169 КАС України, а також підстав для відмови у відкритті провадження у справі згідно зі ст. 170 КАС України не встановлено.

З наведених підстав суддя вважає за можливе прийняти даний адміністративний позов до розгляду та відкрити провадження у справі.

Відповідно до ч. 2, 6 ст. 12 КАС України та з урахуванням зазначених у ч. 3 ст. 257 КАС України критеріїв, які суд враховує при прийнятті питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження, суд дійшов висновку, що дана справа може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Також позивачем надано клопотання про витребування доказів, в якому позивач просить витребувати з Державної служби України з безпеки на транспорті довідку про заробіток ОСОБА_1 з 02.07.2022 року зазначенням середньомісячної заробітної плати, Акт про початок простою Державної служби України з безпеки на транспорті, копії табелів обліку робочого часу ОСОБА_1 за період з 01.07.2022 р. по день звернення із даним клопотанням, а також витребувати інформацію щодо кількості працівників з якими було укладено трудові контракти з 20.07.2022 року станом на день подання даного клопотання, копію доповідної записки начальника Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Костянтина Миронова від 08 липня 2022 року No 9846/4.3/18-22.

Частиною 1 статті 80 КАС України передбачено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Приписами ч.2 ст.80 КАС України встановлено, що у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Предметом даного позову є правомірність наказу Державної служби України з безпеки на транспорті №352 від 18.07.2022 року про оголошення простою в частині оголошення простою ОСОБА_1 , який обіймає посаду заступника начальника відділу державного контролю та нагляду за безпекою на автомобільному та міському електричному транспорті Управління Укртрансбезпеки в Одеській областi.

З метою повного та всебічного з'ясування усіх обставин у справі, суд дійшов висновку необхідність витребування з Державної служби України з безпеки на транспорті довідку про заробіток ОСОБА_1 з 02.07.2022 року зазначенням середньомісячної заробітної плати, акт про початок простою Державної служби України з безпеки на транспорті, копії табелів обліку робочого часу ОСОБА_1 за період, починаючи з 01.07.2022 р., інформацію щодо кількості працівників з якими було укладено трудові контракти починаючи з 20.07.2022 року, а також усі докази, які були підставою для прийняття наказу Державної служби України з безпеки на транспорті №352 від 18.07.2022 року про оголошення простою в частині оголошення простою ОСОБА_1 .

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 160, 161, 171, 248, 257-261 КАС України, суддя,-

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.

Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення заробітної плати та відкрити провадження по справі.

Повідомити сторін, що суд розгляне справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).

Витребувати з Державної служби України з безпеки на транспорті належним чином засвідчені копії доказів, а саме: довідку про заробіток ОСОБА_1 з 02.07.2022 року зазначенням середньомісячної заробітної плати, акт про початок простою Державної служби України з безпеки на транспорті, копії табелів обліку робочого часу ОСОБА_1 за період, починаючи з 01.07.2022 р., інформацію щодо кількості працівників з якими було укладено трудові контракти починаючи з 20.07.2022 року, а також усі докази, які були підставою для прийняття наказу Державної служби України з безпеки на транспорті №352 від 18.07.2022 року про оголошення простою в частині оголошення простою ОСОБА_1 .

Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копію якого одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя А.А. Радчук