08 листопада 2022 року Справа № 280/4000/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 )
до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
про визнання протиправною та скасовування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,
07.07.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_2 (далі - відповідач або ВЛК), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати постанову оформлену довідкою військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_2 від 11 червня 2022 року №1258;
зобов'язати військово-лікарську комісію при військовій частині НОМЕР_2 повторно розглянути питання визначення ступеня придатності до військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач не погоджується з результатами та висновками обстеження і медичного огляду, вважає, що зазначений у постанові висновок є протиправним, сформованим без проведення належного медичного огляду та обстеження, а також необґрунтованим. Вказує, що має проблеми із здоров'ям, що ускладнює несення військової службу. На підтвердження цього додає копії висновків та консультації медичних спеціалістів. У зв'язку з чим просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач у відзиві на позов зазначив, що Порядок проходження медичного огляду регламентовано Положенням про військову-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 за №402. За рапортом позивача щодо погіршення стану здоров'я, його було направлено на Медичний огляд, який проводиться військово-лікарською комісією шляхом проведення об'єктивного огляду, анамнестичне опитування щодо стану здоров'я, виконання функціональних проб. Медичний огляд був проведений у відповідності до норм законодавства та був зроблений висновок про придатність позивача до військової служби. У задоволенні позову просить відмовити.
Ухвалою суду від 12.07.2022 відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні)
Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін; з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Позивач солдат за мобілізацією ОСОБА_1 1985 р.н., в/ч НОМЕР_4 , призваний у березні 2022 року Центральним ОРТЦК та СП м. Запоріжжя, стрілець, відповідно був визнаний придатним до військової служби.
З 15.03.2022 року згідно довідки №285 від 04.04.2022 року Військової частини № НОМЕР_5 солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі в військовій частині НОМЕР_6 .
Згідно виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого 1552, ОСОБА_1 був направлений в стаціонар до КНП «Міська лікарня №3» Дніпровського району, м. Запоріжжя, пр. Металургів, 9, де перебув з 19.05.2022 року по 23.05.2022 року на обстеженні.
03.06.2022 року солдат ОСОБА_1 написав рапорт командиру військової частини НОМЕР_4 про направлення його на медичний огляд військово- лікарською комісією, з метою визначення ступеню придатності до військової служби в ЗС України, адже у позивача погіршувалося здоров'я.
03.06.2022 був направлений до військової частини НОМЕР_2 на військово-лікарську комісію з метою визначення ступеню придатності за станом здоров'я для проходження військової служби у лавах ЗС України (чим свідчить направлення військової частини НОМЕР_4 03.06.2022 №7281/15).
Амбулаторно з 06.06.2022 до 11.06.2022 було проведено медичний огляд ВЛК при в/ч НОМЕР_2 солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до довідки ВЛК №1258 від 11.06.2022 встановлений Діагноз: Гіпертонічна хвороба І стадії. Гіпертонічна ангіопатія судин сітківки очей. Хронічний панкреатит без порушення функції. Захворювання, НІ, не пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статей 39-в, 54-г графи II Розкладу хвороб, придатний до військової служби.
Також судом встановлено, що позивач з 13.06.2022 року по 21.06.2022 року та з 21.06.2022 року по 24.06.2022 року перебував на стаціонарному лікуванні.
Позивач не погоджується з висновком військово - лікарської комісії від 11 червня 2022 року з тих підстав, що постійно погіршується здоров'я, загострюються хронічні хвороби, позивач потребує дієти та лікування, зокрема зазначає, що висновок не відповідає результатам проведених медичних обстежень та не відображає реальний стан його здоров'я.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов'язок» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі Закон № 2232-XII).
Відповідно до статті 1 цього Закону захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (частини перша-третя статті 1 Закону).
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) (частина сьома статті 1 Закону № 2232-XII).
Згідно з частиною дев'ятою статті 1 № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до частини десятої статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі по тексту - Положення №402).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд допризовників, призовників; визначення ступеня придатності до військової служби.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
З огляду на наведене, враховуючи те, що позивач є військовозобов'язаним, а не призовником чи допризовником, суд зазначає, що його медичний огляд повинен був проводитися саме за графою ІІ Розкладу хвороб, а не за графою І Розкладу хвороб.
Так, п. 3.1 глави 3 Розділу ІІ Положення №402 визначено, що медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.
Згідно з п.3.2 глави 3 Розділу ІІ Положення №402 військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.
Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.
Повторний медичний огляд військовозобов'язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров'я, а також військовозобов'язаних плавскладу ВМС Збройних Сил України проводиться один раз на 5 років ВЛК військових комісаріатів, а льотного складу - ЛЛК військових комісаріатів.
Відповідно до п. 3.3 глави 3 Розділу ІІ Положення №402 військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.
Пунктом п. 3.8 глави 3 Розділу ІІ Положення №402 встановлено, що за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов: «Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»; «Обмежено придатний до військової служби»; «Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю (вказати спеціальність)»; «Придатний до військової служби».
Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби»; «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»; «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Згідно з п. 3.11 глави 3 Розділу ІІ Положення №402 у разі, коли лікарям ВЛК військового комісаріату важко остаточно визначити стан здоров'я військовозобов'язаного, він направляється на амбулаторне або стаціонарне обстеження у лікувально-профілактичний заклад МОЗ України з подальшим оглядом ВЛК військового комісаріату. Якщо обстеження проводилось у військовому лікувальному закладі, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Згідно з п. 3.12 глави 3 Розділу ІІ Положення №402 якщо військовозобов'язаний під час призову на військову службу, збір, а також чергового огляду з метою обліку визнаний таким, що потребує лікування (відстрочки від прийняття на військову службу, збір), то за поданням військового комісаріату місцеві органи охорони здоров'я направляють військовозобов'язаного на лікування до відповідного лікувального закладу. Після закінчення лікування військовозобов'язаний оглядається ВЛК військового комісаріату.
Судом встановлено, що згідно довідки ВЛК від 11.06.2022 №1258 позивачу встановлений діагноз: гіпертонічна хвороба І стадії. Гіпертонічна ангіопатія судин сітківки очей. Хронічний панкреатит без порушення функцій. Але висновок щодо придатності до військової служби зроблений на підставі статей 39-в (гіпертонічна хвороба І стадії). 54-г (хронічний панкреатит без порушення функції) графи II Розкладу хвороб.
Стосовно аргумента позивача, що хвороби позивача відносяться до пункту «в» статті 54 графи II Розкладу хвороб Положення, а не до пункту «г» графи Розкладу хвороб, що було неправильно зазначено у оскаржуваній довідці та на підставі чого був зроблений висновок щодо придатності.
У довідці ВЛК від 11.06.2022 №1258 діагноз: « хронічний панкреатит без порушення функції», що відповідає пункту "г" ст.54 графи Розкладу хвороб.
Відповідно до пункту "в" ст.54 графи ІІ Розкладу хвороб належать хвороби:
хронічні гепатити з незначним порушенням функцій і (або) мінімальною активністю (мінімальна активність - підвищення показників трансаміназ до 5 разів);
відсутність жовчного міхура без післяхолецистектомічного синдрому через 12 місяців після оперативного лікування;
хронічні холецистити, холангіти з частими (два рази та більше на рік) загостреннями, що потребують стаціонарного лікування;
хронічні панкреатити з частими (два рази та більше на рік) загостреннями з порушенням секреторної та інкреторної функцій.
За цим самим пунктом оглядаються особи за наявності у жовчному міхурі конкрементів, холестеринових поліпів при безсимптомному перебігу.
До пункту "г" ст.54 графи ІІ Розкладу хвороб належать: дискінезія жовчних шляхів, хронічні холецистити, панкреатити з рідкими загостреннями при хороших результатах лікування.
В усіх випадках діагностика хронічного гепатиту проводиться стаціонарно; призовники та військовослужбовці строкової служби, громадяни оглядаються за пунктом "в".
З аналізу вище наведених норм законодавства судом встановлено, що пункту "в" ст.54 графи ІІ Розкладу хвороб передбачає «хронічні панкреатити з частими (два рази та більше на рік) загостреннями з порушенням секреторної та інкреторної функцій та за цим самим пунктом оглядаються особи за наявності у жовчному міхурі конкрементів, холестеринових поліпів при безсимптомному перебігу».
Відповідно до довідки ВЛК від 11.06.2022 №1258 діагноз «хронічний панкреатит без порушення функції», а ні «загострення з порушенням секреторної та інкреторної функцій», тому суд не вбачає порушення в діях ВЛК стосовно вибору пункту ст.54 графи ІІ Розладу хвороб.
Що стосується аргументу позивача, що військово-лікарською комісією взагалі не врахована «Гіпертонічна ангіопатія судин сітківки очей», яка не відноситься до пункту "г" ст.54 графи ІІ Розкладу хвороб.
З цього приводу суд зазначає, що суд не є ВЛК та не може самостійно визначати до якого пункту слід віднести зазначену хворобу очей. Крім того, позивач взагалі не наводить до якого пункту повинна бути віднесена виявлена хвороба, чи наявна зазначена хвороба у переліку Розкладу хвороб та чи впливає це на остаточний висновок ВЛК.
Що стосується діагнозу ВЛК пункт "в" ст.39 графи ІІ Розкладу хвороб (гіпертонічна хвороба І стадії).
Судом встановлено, що до пункту "в" ст.39 графи ІІ Розкладу хвороб належить гіпертонічна хвороба I стадії з підвищеними показниками артеріального тиску (у спокої: систолічного - 140 мм рт.ст. та вище, діастолічного - 90 мм рт.ст. та вище). При І стадії об'єктивні ознаки органічних ушкоджень органів-мішеней та асоційовані клінічні стани відсутні.
Як стверджує позивача, діагноз «Гіпертонічна хвороба І стадії не відповідає медичній документації, яка була надана комісії, як і інші діагнози, у зв'язку з чим позивачем були надані додаткові документи, а саме: виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого КНП «Міська ліканя №3№ від 23.04.2022; Ультразвукове дослідження гептобіліарної системи від 25.05.2022 року; протоколу Ехокардіографії від 04.06.2022; магнітно-резонанспу томографію головного мозку від 06.06.2022 року Медичним центром «Юнімед»; висновку кардіолога від 08.06.2022 року; консультативний висновок про діагноз ОСОБА_1 від КНП «Покровська лікарня».
Після подання позивачем до ВЛК додаткових медичних документів позивач пройшов повторний медичний огляд спеціалістів ВЛК, а саме: терапевта, хірурга, невропатолога, офтальмолога, ЛОРа, дерматовенеролога, психіатра, стоматолога.
Кожний спеціаліст ВЛК записав висновок про стан здоров'я позивача, дату огляду та підписав висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріпив особистою печаткою.
Отже, у спірному випадку з дотриманням положень п.3.12 глави 3 розділу II Положення №402 позивач додатково 03.06.20222 направлявся на медичний огляд до ВЛК в/ч НОМЕР_2 з метою визначення ступеню придатності до військової служби, за результатами якого позивач був визнаний «придатний до військової служби» (довідка ВЛК №1258 від 11.06.2022).
Також суд звертає увагу на правові висновки Верховного Суду у цій категорії справ. Так, Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 зробив правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.
Зокрема слід зазначити, що у разі наявності сумніву у позивача щодо правильності висновку стосовно ступеня його придатності до військової служби, він мав право звернутися до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідної постанови.
Так, відповідно, п.п. 2.3.3 п. 2.3 розділу І Положення № 402 встановлено, що на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
Згідно з п.п. 2.3.4 п. 2.3 розділу І Положення № 402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Разом з тим, доказів, що позивач звертався до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду висновку відповідача, суду надано не було.
Таким чином, аналізуючи наведені вище вимоги законодавства та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що спірна довідка ВЛК №1258 від 11.06.2022 є правомірною та такою, що не підлягає скасуванню.
З приводу аргументів позивача, які стосуються призову та медичного огляду який був здійснений у березні 2022 року, суд зауважує, що предметом розгляду у даній справі є довідка військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_2 від 11 червня 2022 року №1258, тому суд не надає оцінку аргументам позивача які не стосуються предмету спору.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Так як у задоволенні позовних вимог відмовлено, відповідно розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 08.11.2022.
Суддя О.В. Конишева