09 листопада 2022 року Справа № 160/13268/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), в якій просить:
- визнати дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови в розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням вимог частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправними;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2019, 2020, 2021 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% починаючи з 27 травня 2022 року.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач з 28.09.2011 отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення" №1877-ХІІ (далі - Закон №1877-ХІІ). 27.05.2022 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-І?). ГУ ПФУ в Дніпропетровській області при перерахунку розміру пенсії позивача неправомірно застосував показник середньої заробітної плати з 2014-2016 року замість середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - 2019-2021 роки. 15.07.2022 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою щодо призначення пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 09.08.2022 за вих. №23841-17615/Д-01/8-0400/22 відповідач повідомив позивача про відсутність законних підстав для застосування при розрахунку пенсії показника середньої заробітної плати за 2019-2021 роки.
Ухвалою суду від 05.09.2022 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
28.09.2022 року до суду представником ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надано відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач, починаючи з 2011 року стала учасником правовідносин у сфері пенсійного страхування шляхом отримання пенсії за вислугу років, яка є різновидом пенсії за віком в розумінні Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підстави для здійснення первинного призначення пенсії у 2022 році за нормами частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відсутні.
Виходячи з положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 28.09.2011 призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1877-ХІІ (далі - Закон №1877-ХІІ).
27.05.2022 позивач звернулася до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до Закону №1058-І?, проте ГУ ПФУ в Дніпропетровській області при перерахунку розміру пенсії позивача неправомірно застосував показник середньої заробітної плати з 2014-2016 року замість середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - 2019-2021 роки.
21.11.2021 року позивач звернулась до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2019-2021 роки.
09.08.2022 листом ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за вих. №23841-17615/Д-01/8-0400/22, повідомило позивача, що відповідно до статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», розмір пенсії за віком визначається за відповідною формулою. Згідно статті 40 Закону №1058 , для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату, первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Розмір пенсії позивача обчислений, виходячи зі страхового стажу, зарахованого по 31.03.2022, що складає 44 роки 6 місяців, заробітної плати за період з 01.09.1991 по 31.08.1996 та за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 30.06.2011. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0,44500 (44 роки *12 місяців+9місяців=534:12:100х1). Індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 1,23293. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17, 1,11, 1,11 та 1,14 складає 7627,30 грн. Загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.08.2022 складає 3651,91 грн. Для застосуванні при розрахунку пенсії показника середньої заробітної плати за 2019-2021 роки 10 846,37 грн. нема законних підстав.
Позивач, не погодившись з позицією відповідача щодо перерахунку пенсії, звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058-І?) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 1, 2 статті 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження доводів про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Отже, при обчисленні пенсії позивача відповідно до Закону №1058-І? ГУ ПФУ в Дніпропетровській області має застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (тобто з 2019-2021 роки).
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 17.06.2021 по справі №336/7438/16-а.
Частиною 3 статті 45 Закону №1058-І? встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону №1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої цим Законом.
Водночас, позивачу була призначена первинно пенсія за вислугу років відповідно до Закону 1788-ХІІ та з 28.09.2011 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-І?.
Отже, суд приходить до висновку, що при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком за нормами Закону №1058 з 23.10.2021 року має застосовуватись частина 2 статті 40 Закону №1058-І? та при обрахунку пенсії враховуватись середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначенням пенсії, тобто за 2019-2021 роки, починаючи з 27 травня 2022 року.
Щодо вимог позивача про застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, суд зазначає, що дане питання не є спірним, права позивача у цій частині вимог не порушені, тоді як судовому захисту в адміністративному судочинстві підлягають лише порушені на час звернення до суду права позивача.
Таким чином, суд приходить висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, які виразились у незастосуванні при розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2019-2021.
Враховуючи обставини встановлення судом протиправності відмови відповідача та, як наслідок, порушення прав позивача, суд доходить висновку про наявність підстав для зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити позивачу з 27.05.2022 року перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням йому пенсії за віком, тобто 2019-2021 роки.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 992,40 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.2652843485.1 від 24.08.2022 року.
Отже, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 496,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням вимог частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» протиправними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2019, 2020, 2021 роки, починаючи з 27 травня 2022 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в у порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар