Справа №468/276/22-п
3/468/917/22
09.11.2022 року суддя Баштанського районного суду Миколаївської області Муругов В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 122-4 КУпАП,
Протоколом про адміністративне правопорушення від 17.02.2022 року ОСОБА_1 інкримінується, що 14.12.2021 року о 17.20 год. в м. Баштанка по вул. Героїв Небесної Сотні, 167 він керував автомобілем марки «ВАЗ 2113» (н.з. НОМЕР_1 ) здійснив наїзд на громадянку ОСОБА_2 та залишив місце дорожньо транспортної пригоди до якої він причетний, чим порушив вимоги п. 2.10.а ПДР України.
ОСОБА_1 до суду не з'явився, про причини неявки не повідомив. Про дату та час розгляду справи повідомлявся. До суду не надходило клопотання про відкладення розгляду справи.
Дослідивши письмові матеріали справи (копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 211522; копію повідомлень про запрошення до Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області; копію рапорту; копію супровідного листа від 12.01.2022 року; копію постанови про закриття кримінального провадження від 04.01.2022 року; копію рапортів; копію протоколу огляду місця ДТП від 14.12.2021 року; копію протоколу допиту свідка; копію пояснень; копію заяви від 14.12.2021 року; копію протоколу огляду місця події від 14.12.2021 року; копію висновку експерта №147 від 22.12.2021 року; копію повідомлень; копію висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 1562 від 14.12.2021 року), суддя приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу інкримінованого правопорушення.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема, є охорона прав і свобод громадян, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Із ст. 245 КУпАП слідує, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно зі ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Комплексний аналіз положень статей 254, 256 КУпАП свідчить про те, що підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення є необхідність складення протоколу про адміністративне правопорушення, який в обов'язковому порядку складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, та в її присутності з метою забезпечення прав такої особи на ознайомлення із змістом протоколу (суттю пред'явленого їй звинувачення), а також можливістю надати нею пояснення та скористатися іншими гарантованими статтею 268 КУпАП правами.
З наявних в матеріалах справи повідомлень про запрошення до відділу поліції слідує, що ОСОБА_1 викликався поліцейським на 10.02.2022 року та на 14.02.2022 року для розгляду вчиненого ним правопорушення, що суперечить положенням ст. 221 КУпАП, згідно з якими розгляд справи про адміністративне правопорушення за ст. 122-4 КУпАП належить до виключної підвідомчості суду, а не поліцейських, які лише уповноважені відповідно до ст. 255 КУпАП складати протокол про вчинення вказаного правопорушення.
Також не може бути доказом дотримання прав особи на обов'язкову присутність при складенні протоколу про адміністративне правопорушення зазначені у ньому поліцейським відомості про те, що ОСОБА_1 не з'явився за викликом, оскільки із повідомлень про запрошення до відділу поліції слідує, що ОСОБА_1 викликався не для складання протоколу про адміністративне правопорушення, а саме для розгляду справи про вчинене ним правопорушення, що, у свою чергу, вказує на необізнаність особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, про дату та час складення протоколу з метою наявності можливості скористатися наданими їй КУпАП правами ознайомитися із змістом протоколу, дати особисті пояснення та скористатися іншими правами, гарантованими ст. 268 КУпАП.
Таким чином, встановлені в судовому засіданні обставини вказують на те, що протокол про адміністративне правопорушення за ст. 122-4 КУпАП відносно ОСОБА_1 складений з порушенням вимог ст. 254, 256 КУпАП та вказані порушення не можуть бути усунуті в судовому засіданні.
Вказане свідчить про те, що складений відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення не може бути підставою для притягнення останнього до адміністративної відповідальності за вчинення інкримінованого йому правопорушення, що вказує на недоведеність винуватості останнього в інкримінованому йому порушенні.
Відповідно до конституційного принципу, закріпленого в ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Зазначене є підставою для закриття провадження у справі через недоведеність складу адміністративного правопорушення в діях ОСОБА_1 у зв'язку з недоведеністю належними доказами складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП, оскільки протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням вимог закону і не дає змоги встановити винуватість ОСОБА_1 в інкримінованому йому правопорушенні, у зв'язку з чим висновок особи, яка склала протокол, є необґрунтованим належним чином та суперечить чинним нормативним актам, внаслідок чого такий висновок носить суб'єктивний характер та не відповідає вимозі щодо його допустимості та достатності.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 247, 252,280,283,284,285 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ст. 122-4 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: