Справа № 146/1283/22
"08" листопада 2022 р. смт. Томашпіль
Суддя Томашпільського районного суду Вінницької області Пилипчук О.В., розглянувши матеріали, що надійшли від ВП №2 Тульчинського РВП ГУНП України у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
08 листопада 2022 року до Томашпільського районного суду Вінницької області надійшов даний адміністративний матеріал.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 445337 від 01.11.2022 року ОСОБА_1 25 жовтня 2022 року біля 23:00 год. знаходячись за місцем свого проживання нанесла своєму чоловікові гр. ОСОБА_2 незначні тілесні ушкодження, чим вчинила відносно останнього насильство в сім'ї фізичного характеру.
Гр. ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол, та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.
В доданому до матеріалів справи протоколі не міститься відомостей щодо місця вчинення вказаного адміністративного правопорушення, що перешкоджає об'єктивному встановленню суті правопорушення.
Разом з тим, в протоколі зазначено, що ОСОБА_1 нанесла потерпілому ОСОБА_2 тілесні ушкодження, однак не зазначено які саме.
Відповідно до абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. № 14 визнана правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу, для належного оформлення.
Таким чином, враховуючи, що в протоколі не міститься відомостей щодо місця вчинення вказаного адміністративного правопорушення, не конкретизовано які саме тілесні ушкодження були нанесені потерпілому, тобто не вказано суті правопорушення, що унеможливлює розгляд справи про притягнення гр. ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП, то адміністративні матеріали підлягають поверненню для доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 251, 256, 268, 278, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, направити на доопрацювання до ВП №2 Тульчинського РВП ГУНП України у Вінницькій області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О. В. Пилипчук