Рішення від 04.11.2022 по справі 340/3956/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/3956/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області, Служби судової охорони, Державної судової адміністрації України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної судової адміністрації України щодо нездійснення фінансування, а саме неперерозподілу видатків і ненаправлення розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня Службі судової охорони асигнувань достатніх для виплати додаткової винагороди з 24 лютого 2022 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” провідному спеціалісту (оперативному черговому) відділу оперативно-чергової служби Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області ОСОБА_1 ;

- визнати протиправною бездіяльність Служби судової охорони щодо непідготування і ненаправлення до Державної судової адміністрації України наказів про виплату додаткової винагороди з 24 лютого 2022 провідному спеціалісту (оперативному черговому) відділу оперативно-чергової служби Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області ОСОБА_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”;

- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області щодо ненарахування і невиплату провідному спеціалісту (оперативному черговому) відділу оперативно-чергової служби Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області ОСОБА_1 , відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” додаткової винагороди в розмірі ЗО 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, починаючи з 24 лютого 2022 і до закінчення дії воєнного стану;

- зобов'язати Державну судову адміністрацію України забезпечити фінансування шляхом перерозподілу видатків і направлення розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня Службі судової охорони асигнувань достатніх для виплати додаткової винагороди з 24 лютого 2022 провідному спеціалісту (оперативному черговому) відділу оперативно-чергової служби Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області ОСОБА_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”;

- зобов'язати Службу судової охорони підготувати і направити до Державної судової адміністрації України Накази про виплату додаткової винагороди з 24 лютого 2022 провідному спеціалісту (оперативному черговому) відділу оперативно-чергової служби Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області ОСОБА_1 відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”;

- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області здійснити нараховування та виплату провідному спеціалісту (оперативному черговому) відділу оперативно-чергової служби Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області ОСОБА_1 , додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць відповідно до вимог п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, починаючи з 24 лютого 2022 і до закінчення дії воєнного стану.

Ухвалою судді від 05.09.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Також зазначеною ухвалою суду, відмовлено в задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с.51-52).

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача - 1 у відзиві на позовну заяву (а.с.77-80) посилався на те, що виплата додаткової винагороди, яка передбачена ПКМУ від 28.02.2022 №168 можлива лише за умови наявності відповідних бюджетних призначень, які у Державному бюджеті на 2022 рік не передбачені, що вказує на відсутність вини в діях відповідача. Додатково зазначив, що Постанова №793, якою внесено зміни до Постанови №168 застосовується з 24.02.2022, розмір додаткової винагороди з 24.02.2022 слід визначати з розрахунку до 30 000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць, а не 30 000 грн. за кожен місяць несення служби. Крім того, зауважував, що позовна вимога про зобов'язання відповідача нараховувати та виплачувати додаткову винагороду до закінчення дії воєнного стану, заявлена на майбутнє, а тому в задоволенні позову належить відмовити.

Відповідачі - 2, 3 заперечуючи проти позову надали письмові відзиви та вказують, що виплата додаткової винагороди, яка передбачена ПКМУ від 28.02.2022 №168 можлива лише за умови наявності відповідних бюджетних призначень, які у Державному бюджеті на 2022 рік не передбачені, що вказує на відсутність вини в діях відповідачів, а тому в задоволенні позову належить відмовити (а.с.61-70, 96-102).

Ухвалою суду від 29 вересня 2022 року у задоволенні клопотання відповідача-1 про залучення співвідповідача - відмовлено (а.с.131-132).

Вирішуючи питання дотримання позивачем строку звернення до суду, порушене відповідачем-2, суд зазначає.

Відповідно до частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (частина п'ята статті 122 КАС України).

Частиною першою статті 233 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) (в редакції статті на час звільнення позивача) встановлено, що працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки. Частиною другою цієї статті встановлено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Отже, право на заробітну плату не обмежувалося будь-яким строком щодо судового захисту.

Водночас, згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" від 01.07.2022 №2352-IX, чинний з 19.07.2022 року, назву та частини першу і другу статті 233 викладено в новій редакції, зокрема частину другу: "Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116)".

Предметом цього спору є визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування та невиплати додаткової винагороди, яка входить до складу грошового забезпечення позивача.

Суд зазначає, що спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною п'ятою статті 122 КАС України.

Водночас, вказані положення КАС України не містять норми, які б регулювали порядок звернення осіб, які перебувають на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм заробітної плати у разі порушення законодавства про оплату праці. При цьому, ч.2 ст.233 КЗпП України в редакції Закону №2352-IX встановлено такий строк - тримісячний строк з дня одержання письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені при звільненні. Вказана норма набрала чинності 19.07.2022 року.

Приписами частини 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Водночас, враховуючи, що позивачем оскаржується бездіяльність відповідачів, та вказане порушення є триваючим, то суд вважає, що позивачем не пропущено строк звернення до суду з даним позовом.

Дослідивши подані позивачем та відповідачами документи і матеріали, пояснення, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , з 01.07.2020 проходить службу на посаді провідного спеціаліста (оперативного чергового) відділу оперативно-чергової служби Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області, що підтверджується витягом з наказу Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області по особовому складу від 08.07.2020 № 40 о/с (а.с.17).

Адвокат в інтересах позивача звернувся до Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області з приводу виплати позивачеві додаткової винагороди, яка передбачена ПКМУ від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”.

Листом Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області від 07.07.2022 № 42.07-134 повідомлено, що у затвердженому Державною судовою адміністрацією України кошторисі Служби судової охорони на 2022 рік та кошторисі на 2022 рік ТУ ССО у Кіровоградській області, видатки на виплату додаткової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, не передбачалися та не затверджувалися. Для видання наказу про виплату співробітникам Служби додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, необхідна наявність у затвердженому кошторисі ТУ ССО у Кіровоградській області за фондом оплати праці співробітників відповідних коштів на її виплату. Територіальним управлінням Служби судової охорони у Кіровоградській області не видавалися накази про нарахування і виплату позивачу додаткової винагороди відповідно до Постанови № 168 та не здійснювалися такі виплати (а.с.18-21).

У відповіді Служби судової охорони від 18.08.2022 № 30/30.06.2-825 на адвокатський запит вказано, що нарахування та виплата грошового забезпечення співробітникам Служби, в тому числі додаткової винагороди, здійснюється за бюджетною програмою 0501020 “Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя” та кодом економічної класифікації видатків 2112 “Грошове забезпечення військовослужбовців”. Виплата додаткової винагороди співробітникам Служби за період з 24 лютого 2022 року по теперішній час не здійснювалася.

Накази Служби або територіальних управлінь Служби про виплату співробітникам Служби додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, не видавалися (а.с.22-25).

У відповіді Державної судової адміністрації України від 27.07.2022 №11-6334/22 на адвокатський запит зазначено, що додаткові асигнування для виплати винагороди співробітникам ССО відповідно до постанови відсутні. Накази командирів (начальників), на підставі яких здійснюється виплата додаткової винагороди співробітникам ССО, до ДСА України не надавалися. Будь-які внутрішні резерви для перерозподілу видатків між установами системи правосуддя та збільшення бюджетних асигнувань Службі судової охорони для виплати додаткової винагороди співробітникам цієї служби відповідно до Постанови № 168, відсутні, у зв'язку зі скорочення видатків (а.с.26-27).

У відповіді Міністерство фінансів України від 28.07.2022 №08020-02-7/16463 на адвокатський запит зазначило, що головним розпорядником за бюджетною програмою за КПКВК 0501020 “Забезпечення здійснення правосуддя місцевими, апеляційними судами та функціонування органів і установ системи правосуддя” є Державна судова адміністрація України. У розписі Державного бюджету України на 2022 рік зі змінами ДСА за бюджетною програмою за КПКВК 0501020 видатки на оплату праці затверджені в обсязі 12 766,0 млн. гривень. Пропозицій щодо перерозподілу бюджетних асигнувань, затверджених у розписі державного бюджету, в розрізі економічної класифікації видатків бюджету з метою збільшення видатків на грошове забезпечення від ДСА до Мінфіну не надходило. За оперативними даними Казначейства, станом на 01.07.2022 за бюджетною програмою за КПКВК 0501020 обсяг невикористаних коштів на оплату праці за січень - червень становить 169,1 млн. гривень (а.с.28-29).

Представник позивача не погодившись із бездіяльністю відповідачів щодо не виплати позивачу додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, звернувся до суду.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.165 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України на рівні не нижчому, ніж установлений для поліцейських, і повинно стимулювати до комплектування Служби судової охорони кваліфікованими співробітниками. Співробітникам Служби судової охорони гарантується інший соціальний захист в обсягах та порядку, передбачених Законом України “Про Національну поліцію” для поліцейських, за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на фінансування Служби судової охорони.

Згідно із частиною сьомою статті 161 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” фінансування Служби судової охорони здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 № 289 “Про грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони” установлено, що порядок виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони затверджується Державною судовою адміністрацією.

Наказом Державної судової адміністрації від 26 серпня 2020 року № 384 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони (далі - Порядок №384).

Відповідно до пункту 3 розділу І Порядку виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони, затвердженого наказом ДСА України від 26.08.2020 №384 (далі - Порядок №384), грошове забезпечення співробітникам Служби (далі співробітники) визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби, інтенсивності та умов служби, почесного звання, спортивного звання.

Підпунктом 2 пункту 4 розділу І Порядку №384 передбачено, що грошове забезпечення включає щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; надбавка за стаж служби. До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія. До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги (пункти 5-7 Порядку).

Пунктами 9-10 розділу І Порядку №384 передбачено, що підставою для виплати грошового забезпечення є наказ Служби або територіального управління Служби про призначення на посаду співробітника в Службі, територіальному управлінні Служби та встановлення розмірів посадового окладу, надбавок, доплат.

Грошове забезпечення співробітникам виплачується за місцем проходження служби виключно в межах фондів оплати праці співробітників, затверджених у кошторисах Служби або територіального управління Служби на грошове забезпечення.

З огляду на викладене, грошове забезпечення позивача складається з основних щомісячних виплат; щомісячних додаткових; одноразових додаткових виплат, яке отримують за рахунок коштів державного бюджету у межах затверджених фондів оплати праці.

24 лютого 2022 року Президентом України прийнято Указ №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” (далі - Указ).

Відповідно до припису пункту 1 Указу воєнний стан введено в дію із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Приписами пункту 1 Указу Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Приписами пункту 1 Указу Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Приписами пункту 1 Указу Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Приписами пункту 1 Указу Президента України від 12 серпня 2022 року №573/2022 продовжено строк дії воєнного стану з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Так, воєнний стан триває з 24 лютого 2022 року дотепер.

Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, яка набула чинності з 24 лютого 2022 року.

Пунктом 1 вказаної постанови, на дату набуття нею чинності, було установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Отже, працівники Служби судової охорони відносяться до суб'єктів, яким встановлено виплату щомісячної додаткової винагороди на період дії воєнного стану.

В подальшому до пункту 1 вказаної постанови вносили зміни, зокрема ПКМУ від 07 березня 2022 року № 217, від 22 березня 2022 року №350, від 01 квітня 2022 року № 400, від 01 липня 2022 року № 754, від 07 липня 2022 року № 793, при цьому вказані зміни застосовуються з 24 лютого 2022 року, а розмір додаткової винагороди залишався незмінним - 30000 грн. до змін внесених ПКМУ від 07.07.2022 №793, а після вказаних змін - до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, тобто по суті змінився лише підхід до визначення суми додаткової винагороди, а право на її отримання, в т.ч. і співробітниками Служби судової охорони залишилось незмінним.

При цьому, з огляду на вищевказану редакцію пункту 1 Постанови від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” позивачу щомісячно з 24 лютого 2022 року повинна виплачуватися додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.

Щодо посилань відповідачів на відсутність бюджетних асигнувань для здійснення виплати додаткової винагороди передбаченої Постановою від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-VI “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) і практику ЄСПЛ як джерело права.

За змістом правової позиції ЄСПЛ у справі “Кечко проти України” (рішення від 08 листопада 2005 року) у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях також неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22 червня 2010 року у справі № 21-399во10, від 07 грудня 2012 року у справі № 21-977во10, від 03 грудня 2010 року у справі № 21-44а10).

Отже, суб'єкт владних повноважень не може посилатись на відсутність бюджетних асигнувань, для не виплати додаткової винагороди, яка передбачена чинною на час вирішення спору Постановою Кабінету Міністрів України.

Крім того, суд зауважує, що пунктом 3 Постанови №168, Міністерство фінансів зобов'язано опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.

Суд враховує, що відповідачами 2, 3 вживались заходи щодо збільшення видатків бюджету для забезпечення реалізації вимог Постанови №168, проте, обмежене фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на нарахування додаткової щомісячної винагороди, що є предметом спору у цій справі, оскільки держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов'язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань.

Відсутність коштів та наказу про виплату, на яку особа набула право, не є підставою відмови у захисті порушеного права, оскільки держава, маючи можливість, не скасувала нормативно-правовий акт, що породжує право.

Додатково суд зазначає, що відповідно до Положення про територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області, управління очолює начальник (п. 5.1. Положення). Начальник управління: видає накази та доручення організаційно-розпорядчого характеру, які стосуються діяльності Управління, контролює їх виконання (п. 5.4.7. Положення); організовує планово-фінансову роботу в Управлінні, контролює використання фінансових і матеріальних ресурсів (п.5.4.15. Положення).

Таким чином, зважаючи на положення Постанови №168 та зміст повноважень начальника відповідача-1, саме на останнього покладено обов'язок видання наказів про виплату додаткової винагороди.

Отже, вимоги позивача адресовані відповідачеві 2 щодо визнання протиправною бездіяльність щодо непідготування і ненаправлення до ДСА України наказів про виплату додаткової винагороди та зобов'язання направити до ДСА України накази про виплату додаткової винагороди є безпідставними оскільки спрямовані до неналежного відповідача.

З матеріалів справи вбачається, що з часу набрання чинності Постановою №168 начальником відповідача-1 накази щодо виплати позивачеві додаткової винагороди не видавались, що вказує на протиправну бездіяльність відповідача-1, при тому, що право на отримання позивачем вказаної винагороди відповідачем-1 не заперечується, про що свідчить зміст листа від 15.07.2022, який адресований представникові позивача.

Щодо вимог позивача спрямованих до відповідача 3, суд зазначає про їх передчасність, адже за відсутності наказів про виплату додаткової винагороди, відсутні підстави стверджувати про неможливість їх реалізації через дії (бездіяльність) відповідача 3.

До того ж, вимога про зобов'язання відповідача-1 здійснювати нараховування та виплату позивачеві додаткової винагороди до закінчення дії воєнного стану, також не підлягає задоволенню, оскільки суд може захистити лише порушене право позивача, а тому зазначена позовна вимога заявлена передчасно, так як не надано доказів того, що між позивачем та відповідачем наразі виник новий публічно-правовий спір щодо ненарахування та не виплати позивачеві додаткової винагороди вже після звернення до суду за захистом порушеного права.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

З огляду на положення ст. 139 КАС України, судові витрати, які підлягають стягненню на користь сторін не встановлено.

Керуючись ст.ст.77-79, 90, 132, 134, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) до Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика, Перспективна, 33, ЄДРПОУ 43560664), Служби судової охорони (01601, м.Київ, вул.Липська, 18/5, ЄДРПОУ 42902258), Державної судової адміністрації України (01601, м.Київ, вул.Липська, 18/5, ЄДРПОУ 26255795) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Кіровоградській області щодо ненарахування і невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період з 24 лютого 2022 року по 29 серпня 2022 року у розмірі до 30 000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць.

Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду установлену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, за період з 24 лютого 2022 року по 29 серпня 2022 року у розмірі до 30000 грн. пропорційно в розрахунку на місяць.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина