іменем України
Справа № 210/3560/22
Провадження № 1-кс/210/1573/22
"04" листопада 2022 р.
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,
прокурора: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, клопотання слідчого Відділення поліції №5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , винесене в рамках кримінального провадження №12021040000000615 від 19.08.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.191 ч.3, ст.255 ч.2, ч.3, ст.362 ч.3, ст.364 ч.2 КК України, про арешт майна, -
03.11.2022 року до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звернувся слідчий Відділення поліції №5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області старший лейтенант поліції ОСОБА_4 , із вищевказаним клопотанням, погодженим прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , яке вмотивовано тим, що у провадженні СВ Відділення поліції №2 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали кримінального провадження №12021040000000615 від 19.08.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.191 ч.3, ст.255 ч.2, ч.3, ст.362 ч.3, ст.364 ч.2 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється Дніпропетровською обласною прокуратурою.
Під час досудового розслідування встановлено, що на території Дніпропетровської області посадові та службові особи КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР», шляхом зловживання службовим становищем здійснюють привласнення коштів наданих з Державного бюджету на фінансування окремих соціальних послуг за програмами обслуговування населення, у особливо великих розмірах.
В рамках наданого доручення у порядку ст.40 КПК України, з УСР в Дніпропетровській області ДСР НП України отримано наступну інформацію, про те що, службові особи Національної служби здоров'я України (НСЗУ), посадові особи Комунального підприємства «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» Дніпропетровської обласної ради» (КП «ДОКЛПО «Фтизіатрія» ДОР» після реорганізації Комунальне підприємство «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради» (КП «КПТД» ДОР») шляхом зловживання службовим становищем здійснюють привласнення коштів наданих з Державного бюджету на фінансування окремих послуг за програмою медичних гарантій обслуговування населення, у особливо великих розмірах.
Крім того, 16.05.2022 року в ході проведення досудового розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.191 КК України за результатами проведення НСРД виявлено факт зловживання службовим становищем посадовою особою комунального закладу із залученням сторонніх осіб ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які є обізнані із злочинним умислом визначеного кола співучасників кримінального правопорушення.
Так, за результатами проведення НСРД у порядку ст.263 КПК України стосовно визначеного кола потенційних фігурантів, підтверджено наявність злочинних зв'язків з попереднім виокремленням ролей фігурантів, виконуваної діяльності, підпорядкованості, ієрархії, механізму злочинної діяльності, виявлення нових фактів такої, а також встановлено наступні обставини, які у свою чергу потребують додаткової перевірки та підтвердження виявлених фактів службового підроблення конкретними посадовими та службовими особами комунальних закладів.
Фактично діяльність КП «ДОКЛПО «Фтизіатрія» ДОР» та КП «КПТД» ДОР» контролюється генеральним директором ОСОБА_7 , яка призначена після об'єднання цих закладів у Регіональний фтизіопульмонологічний центр (не є офіційною назвою) та очолила його діяльність.
За період з початку 2021 року документування злочинної діяльності встановлено що між НСЗУ в особі т.в.о. голови ОСОБА_8 та КП «ДОКЛПО «Фтизіатрія» ДОР» в особі голови комісії з реорганізації ОСОБА_9 укладено Договір №3641-E421-P000/01 «Про внесення змін до договору №3641-E421-P000 «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» на фінансування медичних послуг за напрямом протягом 2021 року. У свою чергу, між НСЗУ в особі т.в.о. голови ОСОБА_10 та КП «КПД» ДОР» в особі виконуючої обов'язки генерального директора ОСОБА_7 укладено Договір №4173-E421-P000 «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» на фінансування послуг протягом 2021 року вже за відповідними пакетами.
Встановлено, що за вказівкою керівників зазначених закладів охорони здоров'я, які діють у змові із службовими особами НСЗУ, лікарі вносять до електронної системи охорони здоров'я (за допомогою медичної інформаційної системи «e-Health», «Каштан», ) неправдиву інформацію щодо фактично наданих послуг пацієнтам, що є підставою для сплачення на рахунки лікарень від НСЗУ зайвих коштів, які у подальшому сплачуються довіреним особам з числа працівників лікарень у вигляді безпідставно нарахованих та виплачених завищених надбавок та премій, а також кошти переводяться у готівку шляхом перерахування суб'єктам господарської діяльності за фіктивними договорами на постачання товарів робіт чи надання послуг. Отримані у такий спосіб кошти розподіляються між учасниками змови.
Лише протягом липня 2021 року Комунальним підприємством «ДОКЛПО «Фтизіатрія» ДОР» послуга «Бронхоскопія» надавалася лише 25 пацієнтам, але до звіту внесено інформацію, що послуга надавалась понад 100 пацієнтам. З початку року, відповідно до звітності, медична послуга нібито надавалась понад 1 тис. пацієнтам, за що НСЗУ на користь лікарні сплачено 1 299 715 грн., але встановлено, що фактично, за вказаний період медична послуга фактично надавалась лише 123 пацієнтам. Крім того виявлено випадки, коли вносилися відомості щодо надання послуги «Бронхоскопія» померлим особам.
Комунальним підприємством «КПД» ДОР» медична послуга «Бронхоскопія» взагалі не надається, але відповідно до звітності, медична послуга нібито надана понад 80 пацієнтам за що від НСЗУ лікарня отримала кошти у сумі 88 409 грн.
За період 2021 року задокументовано злочинні дії причетних осіб, які діяли наступним чином.
Учасники злочинної групи на виконання спільного обізнаного усіма плану діють наступним чином: виконуюча обов'язки генерального директора КП «КПТД» ДОР» ОСОБА_7 особисто та через голову комісії з реорганізації КП «ДОКЛПО «Фтизіатрія» ДОР» ОСОБА_9 надає вказівки заступникові генерального директора з економічних питань ОСОБА_11 , начальникові управління розвитку та впровадження державної політики з соціально значущих хвороб ОСОБА_12 , завідуючій відділення ОСОБА_13 , щодо необхідності штучного збільшення кількості послуг з «Бронхоскопії».
Зазначені особи підготовлюють списки пацієнтів, вирішують питання з підготовлення для цих пацієнтів електронних направлень на консультацію, які сестра медична ОСОБА_14 передає лікарям ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_17 .
В свою чергу лікарі під своїм особистим електронним ключем заходять до електронної системи охорони здоров'я (за допомогою медичної інформаційної системи) і вносять фіктивні відомості щодо надання пацієнтам послуги «Бронхоскопії».
За певний звітний період НСЗУ формується звіт на підставі внесених до електронної системи охорони здоров'я кількості випадків за встановленими формами, що в подальшому надсилається для затвердження до КП «КПТД» ДОР».
Таким чином виявлено відсутній механізм перевірки дійсності даних внесених до електронної системи охорони здоров'я на предмет відповідності їх первинній документації що формується під час надання конкретної медичної послуги.
Крім того, виявлено факти фіктивного працевлаштування осіб до КП «КПТД» ДОР», з метою використання вихідних даних останніх для нарахування надлишкових грошових виплат за фіктивну роботу.
Таким чином виокремлено конкретні злочинні епізоди продовжуваної незаконної діяльності та конкретних осіб (організатора, виконавців, співвиконавців, підбурювачів, пособників), які за колом опосередкованих зв'язків, виконуваної конкретної функції, діють на виконання загального обізнаного останнім злочинного плану з урахуванням тотального підпорядкування організатору.
На даний час встановлено факти причетності до злочинної діяльності наступних осіб: організатор - ОСОБА_7 , пособник - ОСОБА_18 , пособник- ОСОБА_9 , пособник - ОСОБА_12 , виконавець - ОСОБА_11 , виконавець - ОСОБА_19 , виконавець - ОСОБА_17 , виконавець - ОСОБА_16 , пособник - ОСОБА_20 , виконавець - ОСОБА_14 , пособник - ОСОБА_21 , виконавець - ОСОБА_22 , виконавець - ОСОБА_23 , виконавець - ОСОБА_15 , виконавець - ОСОБА_24 , виконавець - ОСОБА_25 , виконавець - ОСОБА_26 , пособник - ОСОБА_5 .
Серед вже встановленого кола осіб, причетною до злочинної діяльності є Генеральний директор Комунального підприємства «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженка: м. Дніпро. Отриманими матеріалами проведеного комплексу негласних слідчих (розшукових) дій, підтверджено, що остання є організатором, організовує приховування злочинної діяльності, надає та контролює виконання іншими учасниками злочинної групи незаконних вказівок щодо ведення фіктивної звітності, збереження та опрацювання завідомо неправдивих відомостей. Крім того надає злочинні вказівки та контролює їх виконання, тісно взаємодіє з іншими співучасниками. Крім того, використовуючи своє службове положення фіктивно працевлаштувала на підпорядкованому їй підприємстві близьку особу ОСОБА_21 та ОСОБА_5 з метою отримання останніми неправомірної вигоди на користь третіх осіб.
Виконання поставлених завдань та досягнення цілей відбувається під час безпосереднього виконання своїх службових обов'язків останньої, саме як Генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР». Результатом співпраці НСЗУ як замовника послуг та підприємства як надавача послуг є звітність. Надавач зобов'язаний складати звіти про медичні послуги за формою наданою замовником, в яких зазначаються усі необхідні відомості. Такі звіти формуються на підставі інформації, що міститься в системі, медичної документації та інших документів, що підтверджують факт надання пацієнтам медичної допомоги відповідно до законодавства.
Утримувачем електронної системи даних є НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ (НСЗУ) ЄДРПОУ 42032422, місцезнаходження: м. Київ проспект Степана Бандери, буд. 19.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що посадові та службові особи КП «ДОКЛПО «Фтизіатрія» ДОР»), Комунального підприємства «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР використовують персональні дані пацієнтів, тобто здійснюють незаконне використанні відомостей з реєстру пацієнтів із туберкульозом за допомогою програми e-TB Manager. Така програма створена з метою об'єднати в одному інструменті, основаному на Web-технологіях, усі відповідні цифрові дані з метою управління НПП на різних рівнях (випадки захворювання, ТБ ліки та інші медпрепарати), а також для надання необхідної інформації в режимі on-line на будь-якому рівні для прийняття термінових рішень та епідеміологічного контролю в ситуаціях, де потрібне втручання, є інструментом нагляду та контролю за ТБ і МС-ТБ. Її можна використовувати як електронну інформаційну систему, що з'єднує центральний підрозділ, де здійснюється контроль ТБ та МС-ТБ, з лікувальними установами на місцях.
Власником та утримувачем комплексної інформаційної системи (баз даних) є Державна установа «Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України» (ЦГЗ) - заклад охорони здоров'я, що відповідає за збереження і зміцнення здоров'я населення, соціально-гігієнічний моніторинг захворювань, епідеміологічний нагляд і біологічну безпеку, групову та популяційну профілактику захворюваності, боротьбу з епідеміями та стратегічне управління у сфері громадського здоров'я. Утворений на виконання розпорядження КМУ Наказом МОЗ України від 18.09.2015р. № 604. Реєстраційна адреса: 04071, місто Київ, ВУЛИЦЯ ЯРОСЛАВСЬКА, будинок 41, ЄДРПОУ 40524109.
02.11.2022 року у період часу з 11:50 години до 15:23 години на підставі ст.233 КПК України проведено обшук транспортного засобу марки Toyota, моделі Land Cruser Prado д.н.з. НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 за адресою: АДРЕСА_1 , під час обшуку виявлено та вилучено:
- сім-холдер Київстар ( НОМЕР_4 ), який поміщено до паперового конверту;
- флеш-накопичувач Good Ram 4 GB (PD4GH2GRTS), який поміщено до паперового конверту;
- печатка з написом ОСОБА_7 , поміщено до паперового конверту ;
- паспорт громадянина України НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_7 , поміщено до паперового конверту;
- мобільний телефон Redmi Note 8T, IMEI НОМЕР_6 , поміщено до паперового конверту;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_7 , ключ з брелком сигналізації, поміщено до паперового конверту;
- транспортний засіб, марки «Toyot»a, моделі «Land Cruser Prado» д.н.з. НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , сірого кольору.
Вказані речі, документи та майно постановою слідчого СВ ВП №5 ГУНП в Дніпропетровській області від 02.11.2022 року визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні.
На підставі викладеного, слідчий просить клопотання задовольнити.
Присутній у судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 надав пояснення в обґрунтування клопотання слідчого, підтримав його у повному обсязі з підстав та мотивів викладених у ньому, просив слідчого суддю його задовольнити.
Клопотання подано до суду в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Клопотання розглядається за відсутності володільця майна з метою забезпечення арешту майна.
Слідчий суддя, вислухавши пояснення прокурора, дослідивши надані докази, встановив, що у провадженні СВ Відділення поліції №2 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021040000000615 від 19.08.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.191 ч.3, ст.255 ч.2, ч.3, ст.362 ч.3, ст.364 ч.2 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється Дніпропетровською обласною прокуратурою.
Під час досудового розслідування встановлено, що на території Дніпропетровської області посадові та службові особи КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР», шляхом зловживання службовим становищем здійснюють привласнення коштів наданих з Державного бюджету на фінансування окремих соціальних послуг за програмами обслуговування населення, у особливо великих розмірах.
В рамках наданого доручення у порядку ст.40 КПК України, з УСР в Дніпропетровській області ДСР НП України отримано наступну інформацію, про те що, службові особи Національної служби здоров'я України (НСЗУ), посадові особи Комунального підприємства «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» Дніпропетровської обласної ради» (КП «ДОКЛПО «Фтизіатрія» ДОР» після реорганізації Комунальне підприємство «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради» (КП «КПТД» ДОР») шляхом зловживання службовим становищем здійснюють привласнення коштів наданих з Державного бюджету на фінансування окремих послуг за програмою медичних гарантій обслуговування населення, у особливо великих розмірах.
Крім того, 16.05.2022 року в ході проведення досудового розслідування кримінального провадження за ч.3 ст.191 КК України за результатами проведення НСРД виявлено факт зловживання службовим становищем посадовою особою комунального закладу із залученням сторонніх осіб ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які є обізнані із злочинним умислом визначеного кола співучасників кримінального правопорушення.
Так, за результатами проведення НСРД у порядку ст.263 КПК України стосовно визначеного кола потенційних фігурантів, підтверджено наявність злочинних зв'язків з попереднім виокремленням ролей фігурантів, виконуваної діяльності, підпорядкованості, ієрархії, механізму злочинної діяльності, виявлення нових фактів такої, а також встановлено наступні обставини, які у свою чергу потребують додаткової перевірки та підтвердження виявлених фактів службового підроблення конкретними посадовими та службовими особами комунальних закладів.
Фактично діяльність КП «ДОКЛПО «Фтизіатрія» ДОР» та КП «КПТД» ДОР» контролюється генеральним директором ОСОБА_7 , яка призначена після об'єднання цих закладів у Регіональний фтизіопульмонологічний центр (не є офіційною назвою) та очолила його діяльність.
За період з початку 2021 року документування злочинної діяльності встановлено що між НСЗУ в особі т.в.о. голови ОСОБА_8 та КП «ДОКЛПО «Фтизіатрія» ДОР» в особі голови комісії з реорганізації ОСОБА_9 укладено Договір №3641-E421-P000/01 «Про внесення змін до договору №3641-E421-P000 «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» на фінансування медичних послуг за напрямом протягом 2021 року. У свою чергу, між НСЗУ в особі т.в.о. голови ОСОБА_10 та КП «КПД» ДОР» в особі виконуючої обов'язки генерального директора ОСОБА_7 укладено Договір №4173-E421-P000 «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» на фінансування послуг протягом 2021 року вже за відповідними пакетами.
Встановлено, що за вказівкою керівників зазначених закладів охорони здоров'я, які діють у змові із службовими особами НСЗУ, лікарі вносять до електронної системи охорони здоров'я (за допомогою медичної інформаційної системи «e-Health», «Каштан», ) неправдиву інформацію щодо фактично наданих послуг пацієнтам, що є підставою для сплачення на рахунки лікарень від НСЗУ зайвих коштів, які у подальшому сплачуються довіреним особам з числа працівників лікарень у вигляді безпідставно нарахованих та виплачених завищених надбавок та премій, а також кошти переводяться у готівку шляхом перерахування суб'єктам господарської діяльності за фіктивними договорами на постачання товарів робіт чи надання послуг. Отримані у такий спосіб кошти розподіляються між учасниками змови.
Лише протягом липня 2021 року Комунальним підприємством «ДОКЛПО «Фтизіатрія» ДОР» послуга «Бронхоскопія» надавалася лише 25 пацієнтам, але до звіту внесено інформацію, що послуга надавалась понад 100 пацієнтам. З початку року, відповідно до звітності, медична послуга нібито надавалась понад 1 тис. пацієнтам, за що НСЗУ на користь лікарні сплачено 1 299 715 грн., але встановлено, що фактично, за вказаний період медична послуга фактично надавалась лише 123 пацієнтам. Крім того виявлено випадки, коли вносилися відомості щодо надання послуги «Бронхоскопія» померлим особам.
Комунальним підприємством «КПД» ДОР» медична послуга «Бронхоскопія» взагалі не надається, але відповідно до звітності, медична послуга нібито надана понад 80 пацієнтам за що від НСЗУ лікарня отримала кошти у сумі 88 409 грн.
За період 2021 року задокументовано злочинні дії причетних осіб, які діяли наступним чином.
Учасники злочинної групи на виконання спільного обізнаного усіма плану діють наступним чином: виконуюча обов'язки генерального директора КП «КПТД» ДОР» ОСОБА_7 особисто та через голову комісії з реорганізації КП «ДОКЛПО «Фтизіатрія» ДОР» ОСОБА_9 надає вказівки заступникові генерального директора з економічних питань ОСОБА_11 , начальникові управління розвитку та впровадження державної політики з соціально значущих хвороб ОСОБА_12 , завідуючій відділення ОСОБА_13 , щодо необхідності штучного збільшення кількості послуг з «Бронхоскопії».
Зазначені особи підготовлюють списки пацієнтів, вирішують питання з підготовлення для цих пацієнтів електронних направлень на консультацію, які сестра медична ОСОБА_14 передає лікарям ОСОБА_15 , ОСОБА_16 та ОСОБА_17 .
В свою чергу лікарі під своїм особистим електронним ключем заходять до електронної системи охорони здоров'я (за допомогою медичної інформаційної системи) і вносять фіктивні відомості щодо надання пацієнтам послуги «Бронхоскопії».
За певний звітний період НСЗУ формується звіт на підставі внесених до електронної системи охорони здоров'я кількості випадків за встановленими формами, що в подальшому надсилається для затвердження до КП «КПТД» ДОР».
Таким чином виявлено відсутній механізм перевірки дійсності даних внесених до електронної системи охорони здоров'я на предмет відповідності їх первинній документації що формується під час надання конкретної медичної послуги.
Крім того, виявлено факти фіктивного працевлаштування осіб до КП «КПТД» ДОР», з метою використання вихідних даних останніх для нарахування надлишкових грошових виплат за фіктивну роботу.
Таким чином виокремлено конкретні злочинні епізоди продовжуваної незаконної діяльності та конкретних осіб (організатора, виконавців, співвиконавців, підбурювачів, пособників), які за колом опосередкованих зв'язків, виконуваної конкретної функції, діють на виконання загального обізнаного останнім злочинного плану з урахуванням тотального підпорядкування організатору.
На даний час встановлено факти причетності до злочинної діяльності наступних осіб: організатор - ОСОБА_7 , пособник - ОСОБА_18 , пособник- ОСОБА_9 , пособник - ОСОБА_12 , виконавець - ОСОБА_11 , виконавець - ОСОБА_19 , виконавець - ОСОБА_17 , виконавець - ОСОБА_16 , пособник - ОСОБА_20 , виконавець - ОСОБА_14 , пособник - ОСОБА_21 , виконавець - ОСОБА_22 , виконавець - ОСОБА_23 , виконавець - ОСОБА_15 , виконавець - ОСОБА_24 , виконавець - ОСОБА_25 , виконавець - ОСОБА_26 , пособник - ОСОБА_5 .
Серед вже встановленого кола осіб, причетною до злочинної діяльності є Генеральний директор Комунального підприємства «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженка: м. Дніпро. Отриманими матеріалами проведеного комплексу негласних слідчих (розшукових) дій, підтверджено, що остання є організатором, організовує приховування злочинної діяльності, надає та контролює виконання іншими учасниками злочинної групи незаконних вказівок щодо ведення фіктивної звітності, збереження та опрацювання завідомо неправдивих відомостей. Крім того надає злочинні вказівки та контролює їх виконання, тісно взаємодіє з іншими співучасниками. Крім того, використовуючи своє службове положення фіктивно працевлаштувала на підпорядкованому їй підприємстві близьку особу ОСОБА_21 та ОСОБА_5 з метою отримання останніми неправомірної вигоди на користь третіх осіб.
Виконання поставлених завдань та досягнення цілей відбувається під час безпосереднього виконання своїх службових обов'язків останньої, саме як Генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР». Результатом співпраці НСЗУ як замовника послуг та підприємства як надавача послуг є звітність. Надавач зобов'язаний складати звіти про медичні послуги за формою наданою замовником, в яких зазначаються усі необхідні відомості. Такі звіти формуються на підставі інформації, що міститься в системі, медичної документації та інших документів, що підтверджують факт надання пацієнтам медичної допомоги відповідно до законодавства.
Утримувачем електронної системи даних є НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ (НСЗУ) ЄДРПОУ 42032422, місцезнаходження: м. Київ проспект Степана Бандери, буд. 19.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що посадові та службові особи КП «ДОКЛПО «Фтизіатрія» ДОР»), Комунального підприємства «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР використовують персональні дані пацієнтів, тобто здійснюють незаконне використанні відомостей з реєстру пацієнтів із туберкульозом за допомогою програми e-TB Manager. Така програма створена з метою об'єднати в одному інструменті, основаному на Web-технологіях, усі відповідні цифрові дані з метою управління НПП на різних рівнях (випадки захворювання, ТБ ліки та інші медпрепарати), а також для надання необхідної інформації в режимі on-line на будь-якому рівні для прийняття термінових рішень та епідеміологічного контролю в ситуаціях, де потрібне втручання, є інструментом нагляду та контролю за ТБ і МС-ТБ. Її можна використовувати як електронну інформаційну систему, що з'єднує центральний підрозділ, де здійснюється контроль ТБ та МС-ТБ, з лікувальними установами на місцях.
Власником та утримувачем комплексної інформаційної системи (баз даних) є Державна установа «Центр громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України» (ЦГЗ) - заклад охорони здоров'я, що відповідає за збереження і зміцнення здоров'я населення, соціально-гігієнічний моніторинг захворювань, епідеміологічний нагляд і біологічну безпеку, групову та популяційну профілактику захворюваності, боротьбу з епідеміями та стратегічне управління у сфері громадського здоров'я. Утворений на виконання розпорядження КМУ Наказом МОЗ України від 18.09.2015р. № 604. Реєстраційна адреса: 04071, місто Київ, ВУЛИЦЯ ЯРОСЛАВСЬКА, будинок 41, ЄДРПОУ 40524109.
02.11.2022 року у період часу з 11:50 години до 15:23 години на підставі ст.233 КПК України проведено обшук транспортного засобу марки Toyota, моделі Land Cruser Prado д.н.з. НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 за адресою: АДРЕСА_1 , під час обшуку виявлено та вилучено:
- сім-холдер Київстар ( НОМЕР_4 ), який поміщено до паперового конверту;
- флеш-накопичувач Good Ram 4 GB (PD4GH2GRTS), який поміщено до паперового конверту;
- печатка з написом ОСОБА_7 , поміщено до паперового конверту ;
- паспорт громадянина України НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_7 , поміщено до паперового конверту;
- мобільний телефон Redmi Note 8T, IMEI НОМЕР_6 , поміщено до паперового конверту;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_7 , ключ з брелком сигналізації, поміщено до паперового конверту;
- транспортний засіб, марки «Toyot»a, моделі «Land Cruser Prado» д.н.з. НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , сірого кольору.
Вказані речі, документи та майно постановою слідчого СВ ВП №5 ГУНП в Дніпропетровській області від 02.11.2022 року визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні.
Ухвалою суду від 03.11.2022 року надано дозвіл слідчому Відділення поліції №5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області та слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні №12021040000000615 від 19.08.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.191 ч.3, ст.255 ч.2, ч.3, ст.362 ч.3, ст.364 ч.2 КК України, на проведення обшуку 02.11.2022 року, за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Новоміська, біля буд.№38, в транспортному засобі марки «Toyota», моделі «Land Cruser Prado», д.н.з. НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , сірого кольору, з метою рятування майна, що містить докази злочинної діяльності ОСОБА_7 , а саме:
- сім-холдер Київстар ( НОМЕР_4 ), який поміщено до паперового конверту;
- флеш-накопичувач Good Ram 4 GB (PD4GH2GRTS), який поміщено до паперового конверту;
- печатка з написом ОСОБА_7 , поміщено до паперового конверту;
- паспорт громадянина України НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_7 , поміщено до паперового конверту;
- мобільний телефон Redmi Note 8T, IMEI: НОМЕР_6 , поміщено до паперового конверту;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_7 , ключ з брелком сигналізації, поміщено до паперового конверту;
- транспортний засіб, марки «Toyota», моделі «Land Cruser Prado», д.н.з. НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , сірого кольору.
Слідство вважає, що відмова у накладенні арешту може призвести до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування слідів кримінального правопорушення, які необхідно дослідити у ході проведення необхідних слідчий дій для встановлення істини у кримінальному провадженні.
Згідно ст.131 ч.1 КПК України, арешт майна відноситься до заходів забезпечення кримінального провадження, та застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
У відповідності до ст.170 ч.1 КПК України завданням арешту майна є запобігання можливості його відчуження, розпорядження та/або користування.
У відповідності до ст.170 ч.3 КПК України арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу, тобто були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінальних протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Згідно положень ст.171 ч.5 КПК України клопотання слідчого, дізнавача, прокурора про арешт тимчасово вилученого майна повинно бути подано не пізніше наступного робочого дня після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, у якої його було вилучено. У разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 цього Кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
Вказані строки слідчим було дотримано.
Відповідно до вимог ст.170 ч.2 п.1 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів.
Згідно ст.170 ч.11 КПК України, заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Відповідно до ст.236 ч.7 КПК України предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
Відповідно до ст.167 ч.2 п.1, 3 КПК України тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони: підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди, є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов'язаного з їх незаконним обігом, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них.
У відповідності до ст.170 ч.1 КПК України завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до ст.170 ч.2 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно ст.173 ч.2 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому ст.170 ч.2 п.1 цього Кодексу).
Слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу (ст.173 ч.1 КПК України).
Враховуючи викладене, суд погоджується з доводами щодо того, що відповідно до ст.168 ч.1 КПК України, вилучене майно є тимчасово вилученим.
Таким чином, на виконання вимог ст.173 ч.1 КПК України слідчий довів слідчому судді необхідність арешту майна, а також наявність ризиків, передбачених ст.170 КПК України так само як і мету арешту, зазначену в ст.170 КПК України, а тому клопотання про накладення арешту на вказане майно підлягає задоволенню, оскільки існують ризики вчинення приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження предметів кримінального правопорушення, які зберігають інформацію, що може бути використана як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження власниками та користувачами вилученого майна з метою уникнення останніми кримінальної відповідальності.
Крім того, доводи клопотання підтверджуються матеріалами, наданими до клопотання, та дослідженими у судовому засіданні.
Враховуючи викладене, слідчий суддя вважає за необхідне клопотання слідчого задовольнити частково, накласти арешт на сім-холдер Київстар ( НОМЕР_4 ); флеш-накопичувач Good Ram 4 GB (PD4GH2GRTS); печатка з написом ОСОБА_7 ; мобільний телефон Redmi Note 8T, IMEI: НОМЕР_6 .
На вилучене майно, а саме: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_7 , ключ з брелком сигналізації; транспортний засіб, марки «Toyota», моделі «Land Cruser Prado», д.н.з. НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , сірого кольору, слідчий суддя вважає за необхідне накласти арешт шляхом заборони його відчуження, та повернути його власнику або близьким родичам, оскільки слідчим не доведено, що вказане майно є предметом вчинення кримінальних правопорушень, а може бути використано лише як спосіб звернення в дохід держави як міра покарання.
Вилучене майно у вигляді паспорта громадянина України НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_7 , суд вважає за необхідне повернути особі, у котрої його було вилучено, або її близьким родичам, оскільки слідчим не доведено, що вказане майно є предметом вчинення кримінального правопорушення.
На підстав викладеного, керуючись ст.ст.167, 169, 170-173, 237, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого Відділення поліції №5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , винесене в рамках кримінального провадження №12021040000000615 від 19.08.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.191 ч.3, ст.255 ч.2, ч.3, ст.362 ч.3, ст.364 ч.2 КК України, про арешт майна, - задовольнити частково.
Накласти арешт на речі, документи та майно, які було вилучено під час обшуку транспортного засобу марки «Toyota», моделі «Land Cruser Prado» д.н.з. НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 за адресою: м. Дніпро, вул. Новоміська біля буд.№38, а саме: 02.11.2022 року у період часу з 11:50 години до 15:23 години, а саме на:
- сім-холдер Київстар ( НОМЕР_4 ), який поміщено до паперового конверту;
- флеш-накопичувач Good Ram 4 GB (PD4GH2GRTS), який поміщено до паперового конверту;
- печатка з написом ОСОБА_7 , поміщено до паперового конверту ;
- мобільний телефон Redmi Note 8T, IMEI НОМЕР_6 , поміщено до паперового конверту.
Накласти арешт на майно, яке було вилучено під час обшуку транспортного засобу марки «Toyota», моделі «Land Cruser Prado» д.н.з. НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 за адресою: м. Дніпро, вул. Новоміська біля буд.№38, а саме: 02.11.2022 року у період часу з 11:50 години до 15:23 години, а саме на:
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_7 , ключ з брелком сигналізації;
- транспортний засіб, марки «Toyota», моделі «Land Cruser Prado», д.н.з. НОМЕР_2 , VIN: НОМЕР_3 , сірого кольору,
шляхом заборони відчуження, та повернути їх власнику або його близьким родичам.
Вилучене майно, а саме паспорт громадянина України НОМЕР_5 на ім'я ОСОБА_7 , повернути особі, у котрої його було вилучено, або її близьким родичам.
В іншій частині клопотання, - відмовити.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено 04 листопада 2022 року.
Слідчий суддя: ОСОБА_1