Справа № 161/14299/22
Провадження № 3/161/4480/22
м.Луцьк 03 листопада 2022 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Черняк В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої,
за ч. 3 ст. 184 КУпАП, -
До Луцького міськрайонного суду Волинської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 737955 від 12.10.2022 року, з якого слідує, що ОСОБА_1 станом на 12.10.2022 року, ухиляється від виконання батьківських обов'язків щодо неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який 01.10.2022 року о 01:00 год. в м. Луцьку по вул. Конякіна 5 вчинив хуліганські дії в стані алкогольного сп'яніння.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 2 ст. 184 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в інкримінованому правопорушенні не визнала та пояснила суду, що зазначені у протоколі відомості щодо виконання нею батьківських обов'язків не відповідають дійсності.
З рапорта старшого інспектора ювенальної превенції відділу превенції Луцького РУП у Волинській області від 12.10.2022 року та пояснень ОСОБА_3 (комендант гуртожитку) вбачається, що ОСОБА_2 є студентом першого курсу ТФК ЛНТУ, проживає в гуртожитку коледжу, в якому місце проживання хлопців і дівчат розділено на секції, які закриваються після 20:00 год. 30.09.2022 року ОСОБА_2 та ОСОБА_4 після вживання слабоалкогольних напоїв зателефонували знайомому ОСОБА_5 , який перебував в секції для дівчат та вирішили приєднатись до них. Останній взяв покривало та спустив його з 4 поверху донизу, щоб хлопці змогли піднятись, однак, у зв'язку з втратою рівноваги та власної необережності ОСОБА_2 впав на землю, після чого був доставлений до лікарні. Зі всіма неповнолітніми особами проведено профілактичну бесіду виховного характеру.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Стаття 245 КУпАП регламентує, що завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності (ст. 280 КУпАП).
Згідно із частиною 3 статті 184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Стаття 251 КУпАП передбачає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки.
Підставою адміністративної відповідальності є наявність у вчиненому особою діянні всіх ознак складу правопорушення, передбаченого КУпАП, тобто наявність усіх необхідних елементів об'єктивних та суб'єктивних ознак, які характеризують дане суспільно небезпечне діяння як адміністративне правопорушення. Відсутність одного з елементів юридичних ознак складу правопорушення не утворює складу адміністративного правопорушення.
Дослідженням наданого протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 737955 від 12.10.2022 року, встановлено, що він, усупереч вимогам ст. 256 КУпАП, містить абстрактне формулювання суті правопорушення, без зазначення конкретних обставин, а також доказів його вчинення, тому не вважається допустимим і достатнім доказом (а. с. 1).
Зокрема, описання того, яке саме адміністративне правопорушення вчинив малолітній ОСОБА_2 і якою нормою передбачено відповідальність за вчинене правопорушення у протоколі не зазначено, а вказано лише про факт вчинення хуліганських дій у нетверезому стані.
Умовою наявності складу адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 184 КУпАП є вчинення неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, однак відомостей, які б підтверджували те, що ОСОБА_2 є суб'єктом у вказаному правопорушенні також не надані.
Крім того, з копії довідки КП «Волинський медичний центр терапії залежностей» Волинської обласної ради №4605/1-18 від 13.10.2022 року, долученої ОСОБА_1 до матеріалів справи, вбачається, що в крові гр. ОСОБА_2 не виявлено вмісту алкоголю (зразок крові відібрано 01.10.2022 року, доставлено в лабораторію 03.10.2022 року), що спростовує факт перебування особи у стані алкогольного сп'яніння на момент вчинення дій, відомості про який вказано у протоколі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, будь-які належні та допустимі докази правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП, зокрема неналежного виконання батьківських обов'язків та його вчинення ОСОБА_1 матеріали справи не містять.
Згідно зі ст. 62 Конституції України вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Орган, який розглядає справу не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, виходити за межі протоколу, самостійно визначати правову кваліфікацію складу вчиненого правопорушення або перекваліфіковувати склад правопорушення.
За встановлених обставин, провадження у справі відносно особи підлягає закриттю за відсутності доказів наявності події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст. 251, ст. ст. 283-285, 287 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 184 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області В.В. Черняк