Справа № 127/25183/22
Провадження № 2-о/127/510/22
04.11.2022 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі головуючого судді Федчишена С.А.,
при секретарі Підвисоцькій О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про встановлення факту смерті,-
ОСОБА_1 звернулася в суд з заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Маріуполі Донецької області померла мати чоловіка доньки заявника (свекруха) - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 (паспорт НОМЕР_1 , виданий Жовтневим РВ Маріупольського УМВС України в Донецькій обл., ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ). Родинний зв'язок між заявником та померлою ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про одруження ОСОБА_3 (сина загиблої) та ОСОБА_4 (доньки заявника) виданим ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до якого заявник є свекрухою ОСОБА_2 . Чоловік померлої ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 - свідоцтво про смерть НОМЕР_3 та син ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 - свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 . До дня своєї загибелі ОСОБА_2 (далі за текстом - свекруха) проживала у будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Зі слів сусідів, які живуть поруч, відомо, що загибла почувала себе погано, не задовго до смерті її паралізувало, тому сусіди доглядали за нею. Через активні бойові дії на території міста відповідні екстерні служби (зокрема швидка медична допомога) не працювали, у зв'язку з цим свекруха не мала можливості отримати кваліфіковану медичну допомогу. Коли в ОСОБА_4 , з'явилась можливість, провідати свекруху, сусіди повідомили, що жінка померла, і вони самотужки здійснили поховання на території базару, неподалік від будинку. Сталось це 21.03.2022 р. Через те, що у місті на той час тривали активні бойові дії, відповідні служби на території міста не працювали, а тому неможливо було отримати медичне свідоцтво про смерть свекрухи та зареєструвати її смерть належним чином в органах реєстрації актів цивільного стану. 24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, з 5:30 год. 24 лютого 2022 року на території України запроваджено воєнний стан, строком на 30 діб, який після чого неодноразово продовжувався, та останнього разу, відповідно до Указу Президента України № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», продовжено з 5 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з подальшим продовженням строку дії воєнного стану. 23 березня 2022 року у газеті «Голос України» опубліковано статтю під заголовком «Росія вже стирає з лиця землі українські міста: вже немає ОСОБА_6 , Маріуполь зруйнований на 90 відсотків», в який йдеться, зокрема, про те, що у півмільйонному місті не залишилося жодної будівлі без пошкоджень, а заступник міського голови ОСОБА_7 зазначає, що 80-90 відсотків інфраструктури зруйновано. 17 травня 2022 року у газеті «Голос України» опубліковано статтю під заголовком « ІНФОРМАЦІЯ_7 », в який йдеться, зокрема, про те, що маріупольці повідомляють про нетиповий для мирного життя рівень смертності, - зауважив радник маріупольського міського голови ОСОБА_8 . Багато людей середнього віку помирає. Рівень смертності такий, що на місці ексгумованих могил на подвір'ях одразу виникають нові. Сумний потік смерті не спадає. Таким чином, та обставина, що у місті Маріуполі Донецької області після початку нової фази агресії Російської Федерації проти України, зокрема, у березні-травні 2022 року, здійснювалися регулярні обстріли, авіаційні бомбардування та мешканці міста здійснюють стихійні поховання - ця обставина є загальновідомою обставиною, яка не потребує доказування. Сусідами - ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , було складено письмове свідчення, та отримано довідку від лікаря - хірурга ОСОБА_12 про засвідчення факту смерті, де вказано причину смерті: атеросклеротичний кардно церебросклероз. ІНФОРМАЦІЯ_8 , з метою оформлення факту смерті та отримання свідоцтва про смерть свекрухи, заявник звернулась до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький). За результатами розгляду звернення, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану надав відмову у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 з причини, що для підтвердження факту смерті особи пред'явлено документи, які видані на території, де орган державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та які не є підставою для державної реєстрації смерті. ІНФОРМАЦІЯ_8 за фактом смерті ОСОБА_2 , звернулась із заявою про вчинення кримінального правопорушення до Відділу поліції №1 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області. Дане повідомлення було відповідним чином зареєстроване за №11337 в Журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчиненні кримінальні правопорушення та інші події Відділу поліції №1. На цій підставі були внесені відповідні відомості до ЄРДР та розпочато кримінальне провадження №12022020020001030 від 01.11.2022 року із правовою кваліфікацією - ч. 1 ст. 115 КК України. Просить встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_9 в м. Маріуполь, Донецької області.
В судове засідання заявник не з'явився надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви, з наступних підстав.
Суд встановив факт родинних відносин між заявником і померлою особою (свідоцтва про одруження) як чоловік та дружина.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Маріуполі Донецької області померла мати чоловіка доньки заявника (свекруха) - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_1 (паспорт НОМЕР_1 , виданий Жовтневим РВ Маріупольського УМВС України в Донецькій обл., ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ). Родинний зв'язок між заявником та померлою ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про одруження ОСОБА_3 (сина загиблої) та ОСОБА_4 (доньки заявника) виданим ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Чоловік померлої ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 - свідоцтво про смерть НОМЕР_3 та син ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 - свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 . До дня своєї загибелі ОСОБА_2 проживала у будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
У відповідності до ч.ч. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Частиною 1 статті 4 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Судом встановлено, що орган державної реєстрації актів цивільного стану не має можливості зареєструвати смерть ОСОБА_2 у відповідності до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000.
Так, п. 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів громадянського стану передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма N106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть (форма N106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey)(Страсбург, 10 травня 2001 року заява №25781/94), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. У справі Намібії так званого «намібійського винятку» зазначений виняток полягає у тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема недійсність не може бути заснована до таких документів як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватися на дотриманні вимог ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справ на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.
На підставі вищевикладеного, враховуючи обставини справи, зумовлені фактичним настанням смерті особи на тимчасово окупованій території України, відсутністю у заявника лікарського свідоцтва про смерть, встановленого діючим законодавством України форми, та неможливістю проведення державної реєстрації смерті особи, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість заяви щодо встановлення факту смерті особи, оскільки реєстрація смерті останнього не можлива без відповідного рішення суду, а тому заява підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 10, 76-82, 89, 263, 264, 265, 268, 273, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд,-
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_9 в м. Маріуполь, Донецької області.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 04.11.2022року.
ОСОБА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_5 .
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), м. Вінниця, вул. Замостянська, 26А, код ЄДРПОУ 25497415.
Суддя: