Ухвала від 03.11.2022 по справі 127/25059/22

Cправа № 127/25059/22

Провадження № 1-кс/127/10107/22

УХВАЛА

Іменем України

03 листопада 2022 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницького області в складі

слідчого судді ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання: ОСОБА_2 ,

за участю:

слідчого: ОСОБА_3

розглянувши в судовому засіданні в м. Вінниці в залі суду клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Вінницькій області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Вінницькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_4 , про проведення обшуку, в якому просив надати дозвіл на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , яка перебуває у користуванні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою відшукання та вилучення речових доказів по даному кримінальному провадженні, а саме: мобільних телефонів, сім-карток операторів мобільного зв'язку, комп'ютерної техніки (у тому числі планшетів, ноутбуків), банківських карток, чорнових записів та документів, які використовувались під час вчинення злочину.

Клопотання мотивовано тим, що Відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування кримінального провадження внесеного до ЄРДР під № 22022020000000144 від 15.08.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 361 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що група осіб - громадян України здійснює несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж, що призводить до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації та до порушення встановленого порядку її маршрутизації, шляхом направлення вхідного міжнародного трафіку під виглядом викликів з мережі стільникового зв'язку поза межами міжнародних центрів комунікації, що дає змогу здійснювати несанкціоновані розмови з абонентами мобільних операторів різних країн.

Вказана діяльність, є порушенням вимог чинного законодавства, а саме: п.4 ч.1 ст. 33 Закону України "Про телекомунікації" від 18.11.2003 р. №1280-IV, ч.1 та ч.7 ст.42, Закону України "Про телекомунікації" від 18.11.2003 р. №1280-IV та п.5, 5.1 ч.36 "Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2012 р. №295, п.3.10 та п. 4.2 порядку маршрутизації трафіка в телекомунікаційній мережі загального користування України, затвердженого Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації від 05.07.2012 р. №324 та зареєстровано в юстиції України 25.07.2012 р. За №1252/21564.

В ході досудового розслідування даного кримінального провадження встановлено, що до протиправної діяльності причетні громадяни України:

- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_2 .

- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_3 .

Так, ОСОБА_5 з метою особистого збагачення, за адресами: АДРЕСА_2 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_1 , встановив спеціалізоване обладнання т.зв. «GSM-шлюзи» та «VoIP-шлюзи», яке використовується для організації прийому одноразових смс повідомлень та для створення каналів зв'язку т.зв. ІР телефонії.

Так, після фізичного встановлення, підключення та налаштування обладнання ОСОБА_5 та ОСОБА_6 проходять реєстрацію на web-сервісах з назвами « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та «ІНФОРМАЦІЯ_6», після чого адміністратором вказаних ресурсів створюється спеціальний кабінет адміністрування власного обладнання. В подальшому, власник кабінету здійснює моніторинг функціонування системи та за необхідності здійснює поповнення рахунку, замінює використані або заблоковані оператором мобільного зв'язку sim-картки. Також, через особистий електронний кабінет здійснюється виведення коштів, які організатори отримують від вище вказаних web-сервісів. Налаштування та технічне супроводження роботи т.зв «шлюзів» здійснює гр. України ОСОБА_6 .

Відомо, що web-сервіси «ІНФОРМАЦІЯ_4» та «ІНФОРМАЦІЯ_6» належать громадянам країни агресора рф та всі грошові винагороди за партнертство з ними нараховуються в рублях (національна валюта рф). Вході співробітництва з вказаними електронними ресурсами ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , щоденно отримують грошові кошти орієнтовно у розмірі 20 000 руб. (рф). В подальшому з метою анонімізації своєї діяльності отримані грошові кошти конвертуються з рублів (рф) в криптовалютні активи, після чого обготівковуються безпосередньо у місцях їх проживання.

Разом з тим, встановлено, що ОСОБА_6 здійснює адміністрування вказаного обладнання з місця фактичного проживання. Відповідно, за адресами його перебування може знаходитись аналогічне обладнання, що використовується для несанкціонованого втручання в роботу інформаційно-комунікаційних систем та електронних комунікаційних мереж.

Враховуючи зазначене, з метою документування протиправної діяльності ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , виникла необхідність у проведення слідчих (розшукових) дій, а саме обшуку за адресами місць розміщення технічного обладнання т.зв. «GSM-шлюзи» та «VoIP-шлюзи».

Проведення обшуку планується провести у квартирі, якою користується ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме у квартирі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яка згідно витягу інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 308421165 від 29.08.2022 на праві приватної власності належить ОСОБА_7 .

Під час обшуку планується відшукати: мобільні телефони, сім-карти операторів мобільного зв'язку, комп'ютерна техніка (у тому числі планшети, ноутбуки), банківські картки, чорнові записи та документи, які використовувались під час вчинення злочину.

На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з даним клопотанням та просив його задовольнити.

В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримав, за викладених в ньому обставин, просив клопотання задовольнити.

Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався за фіксації процесу технічними засобами.

Слідчий суддя, дослідивши клопотання слідчого та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення слідчого, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, з огляду та таке.

Статтею 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла чи іншого володіння особи.

Відповідно до статті 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Відповідно до частини першої статті 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.

В той же час, згідно з частиною першою статті 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Обшук - це слідча дія, що являє собою процесуальне примусове обстеження приміщень, місцевості, окремих осіб з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Фактичною підставою для проведення обшуку є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення його мети. До них, зокрема, можна віднести достатні відомості про те, що знаряддя кримінального правопорушення або майно (речі й цінності), здобуте у результаті його вчинення, а також інші предмети і документи, що мають значення для розкриття правопорушення чи забезпечення цивільного позову, відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення знаходяться в певному приміщенні або місці чи в якої-небудь особи.

Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. (ч. 2 ст. 234 КПК)

З матеріалів доданих до клопотання вбачається, що Відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування кримінального провадження внесеного до ЄРДР під №22022020000000144 від 15.08.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 361 КК України.

З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22022020000000144 від 15.08.2022 слідує, що:

- №1 - 21.07.2022 під час проведення санкціонованого обшуку за адресою: АДРЕСА_5 , за місцем проживання громадянки України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , виявлено та вилучено обладнання, яке використовувалось невстановленими особами за попередньою змовою групою осіб для направлення вхідного міжнародного трафіку під виглядом викликів з мережі стільникового зв'язку поза межами міжнародних центрів комутації, що дало змогу здійснювати несанкціоновані розмови з абонентами мобільних операторів різних країн.

- №2 - до СУ ГУНП у Вінницькій області надійшло повідомлення з УСБУ у Вінницькій області про те, що група осіб - громадян України здійснює несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж, що призводить до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації та до порушення встановленого порядку її маршрутизації, шляхом направлення вхідного міжнародного трафіку під виглядом викликів з мережі стільникового зв'язку поза межами міжнародних центрів комунікації, що дає змогу здійснювати несанкціоновані розмови з абонентами мобільних операторів різних країн, яке вчинено під час дії воєнного стану на території України.

Обґрунтовуючи клопотання слідчим зазначається, що досудовим розслідуванням встановлено, що група осіб - громадян України здійснює несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж, що призводить до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації та до порушення встановленого порядку її маршрутизації, шляхом направлення вхідного міжнародного трафіку під виглядом викликів з мережі стільникового зв'язку поза межами міжнародних центрів комунікації, що дає змогу здійснювати несанкціоновані розмови з абонентами мобільних операторів різних країн.

Вказана діяльність, є порушенням вимог чинного законодавства, а саме: п.4 ч.1 ст. 33 Закону України "Про телекомунікації" від 18.11.2003 р. №1280-IV, ч.1 та ч.7 ст.42, Закону України "Про телекомунікації" від 18.11.2003 р. №1280-IV та п.5, 5.1 ч.36 "Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2012 р. №295, п.3.10 та п. 4.2 порядку маршрутизації трафіка в телекомунікаційній мережі загального користування України, затвердженого Рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації від 05.07.2012 р. №324 та зареєстровано в юстиції України 25.07.2012 р. За №1252/21564.

В ході досудового розслідування даного кримінального провадження встановлено, що до протиправної діяльності причетні громадяни України:

- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_2 .

- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований та проживає за адресою АДРЕСА_3 .

Так, ОСОБА_5 з метою особистого збагачення, за адресами: АДРЕСА_2 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_1 , встановив спеціалізоване обладнання т.зв. «GSM-шлюзи» та «VoIP-шлюзи», яке використовується для організації прийому одноразових смс повідомлень та для створення каналів зв'язку т.зв. ІР телефонії.

Так, після фізичного встановлення, підключення та налаштування обладнання ОСОБА_5 та ОСОБА_6 проходять реєстрацію на web-сервісах з назвами « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та «ІНФОРМАЦІЯ_6», після чого адміністратором вказаних ресурсів створюється спеціальний кабінет адміністрування власного обладнання. В подальшому, власник кабінету здійснює моніторинг функціонування системи та за необхідності здійснює поповнення рахунку, замінює використані або заблоковані оператором мобільного зв'язку sim-картки. Також, через особистий електронний кабінет здійснюється виведення коштів, які організатори отримують від вище вказаних web-сервісів. Налаштування та технічне супроводження роботи т.зв «шлюзів» здійснює гр. України ОСОБА_6 .

Відомо, що web-сервіси «ІНФОРМАЦІЯ_4» та «ІНФОРМАЦІЯ_6» належать громадянам країни агресора рф та всі грошові винагороди за партнертство з ними нараховуються в рублях (національна валюта рф). Вході співробітництва з вказаними електронними ресурсами ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , щоденно отримують грошові кошти орієнтовно у розмірі 20 000 руб. (рф). В подальшому з метою анонімізації своєї діяльності отримані грошові кошти конвертуються з рублів (рф) в криптовалютні активи, після чого обготівковуються безпосередньо у місцях їх проживання.

Разом з тим, встановлено, що ОСОБА_6 здійснює адміністрування вказаного обладнання з місця фактичного проживання. Відповідно, за адресами його перебування може знаходитись аналогічне обладнання, що використовується для несанкціонованого втручання в роботу інформаційно-комунікаційних систем та електронних комунікаційних мереж.

Як пояснив в судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 причетність та підтверджується матеріалами справи, причетність ОСОБА_5 до кримінального провадження підтверджується матеріалами негласних слідчих (розшукових) дій (НСРД), які були проведені в межах кримінального провадження №22022020000000144 від 15.08.2022.

Як уже зазначалося, згідно з частиною першою статті 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №314057397 від 02.11.2022 слідує, що право власності за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано за ОСОБА_7 .

Разом з тим, як пояснив у судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 , перебування квартири за вищевказаною адресою у користуванні ОСОБА_5 підтверджується матеріалами негласних слідчих (розшукових) дій (НСРД), які були проведені в межах кримінального провадження №22022020000000144 від 15.08.2022.

З огляду на вищевикладене слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав вважати, що за адресою: АДРЕСА_1 , яка перебуває у користуванні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , можуть зберігатися мобільні телефони, сім-картки операторів мобільного зв'язку, комп'ютерна техніка (у тому числі планшети, ноутбуки), банківські картки, чорнові записи та документи, які використовувались під час вчинення злочину.

Таким чином, зважаючи на необхідність всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, надання їм належної правової оцінки та прийняття законних процесуальних рішень в передбачені кримінальним процесуальним законодавством строки, з метою здобуття фактичних даних, які дадуть можливість встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання та вилучення речей, слідчий суддя вважає клопотання про обшук обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 233, 234, 235, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого задовольнити.

Надати дозвіл слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП у Вінницькій області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , та слідчим які діють у складі групи слідчих у кримінальному провадженні №22022020000000144 від 15.08.2022, на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , яка перебуває у користуванні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою відшукання та вилучення речових доказів по даному кримінальному провадженні, а саме: мобільних телефонів, сім-карток операторів мобільного зв'язку, комп'ютерної техніки (у тому числі планшетів, ноутбуків), банківських карток, чорнових записів та документів, які використовувались під час вчинення злочину.

Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя: