Рішення від 04.11.2022 по справі 127/25118/22

Справа № 127/25118/22

Провадження № 2-о/127/507/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.11.2022 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Романюк Л.Ф.,

при секретарі Курутіній О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) за участі заінтересованої особи Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у м. Вінниці (21009 м. Вінниця, вул. Замостянська, 26) про встановлення факту смерті,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з заявою про встановлення факту смерті. Заява мотивована тим, що заявник є сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживала за адресою: АДРЕСА_2 .

Родинний зв'язок між заявником та загиблою ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 НОМЕР_1 , видане 01.11.2022 року.

27.09.2022р., за фактом загибелі ОСОБА_2 внаслідок артилерійського обстрілу, заявник звернувся із заявою до відділення поліції Вінницького районного управління поліції ГУ НП у Вінницькій області. За наведеними у заяві обставинами, відділенням поліції Вінницької області 27.09.2022р. внесені відомості до ЄРДР за № 12022020010001060 про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 438 КК України. На підтвердження факту реєстрації кримінального провадження заявнику надано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань по вищевказаному кримінальному провадженню від 28.09.2022 р.

Процедура поховання відбулась у м. Маріуполь, про що складено акт про смерть, відповідно до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 адреса мешкання: АДРЕСА_2 , та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса мешкання: АДРЕСА_2 , підтверджують, що ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 померла внаслідок поранення через артилерійський обстріл. Тіло загиблої заявник поховав власноруч.

27.09.2022 року Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) надав письмову відмову у державній реєстрації смерті матері заявника з причин, що на доведення факту смерті, не представлено жодних документів, які є підставою для державної реєстрації смерті.

В судове засідання заявник не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, підтримав заяву, просив суд її задовольнити.

Представник заінтересованої особи Вінницького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області до судового засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.

Суд, вважає за можливе розглянути заяву у відсутність сторін на підставі наявних в справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви, з наступних підстав.

Суд встановив факт родинних відносин між заявником і померлою особою (свідоцтво про народження), як син померлої.

Матеріалами справи встановлено, що 27.09.2022р., за фактом загибелі ОСОБА_2 внаслідок артилерійського обстрілу, заявник звернувся із заявою до відділення поліції Вінницького районного управління поліції ГУ НП у Вінницькій області. За наведеними у заяві обставинами, відділенням поліції Вінницької області 27.09.2022р. внесені відомості до ЄРДР за № 12022020010001060 про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 438 КК України. На підтвердження факту реєстрації кримінального провадження заявнику надано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань по вищевказаному кримінальному провадженню від 28.09.2022 р.

Процедура поховання відбулась у м. Маріуполь, про що складено акт про смерть, відповідно до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 адреса мешкання: АДРЕСА_2 , та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса мешкання: АДРЕСА_2 , підтверджують, що ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 померла внаслідок поранення через артилерійський обстріл. Тіло загиблої заявник поховав власноруч.

27.09.2022 року Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) надав письмову відмову у державній реєстрації смерті матері заявника з причин, що на доведення факту смерті, не представлено жодних документів, які є підставою для державної реєстрації смерті.

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

У відповідності до ч. ч. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Частиною 1 статті 4 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Судом встановлено, що орган державної реєстрації актів цивільного стану не має можливості зареєструвати смерть ОСОБА_2 у відповідності до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000.

Так, п. 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів громадянського стану передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма N106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть (форма N106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006року № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за N1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey)(Страсбург, 10 травня 2001 року заява №25781/94), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. У справі Намібії так званого «намібійського винятку» зазначений виняток полягає у тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема недійсність не може бути заснована до таких документів як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватися на дотриманні вимог ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справ на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.

На підставі вищевикладеного, враховуючи обставини справи, зумовлені фактичним настанням смерті особи на тимчасово окупованій території України, відсутністю у заявника лікарського свідоцтва про смерть, встановленого діючим законодавством України форми, та неможливістю проведення державної реєстрації смерті особи, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість заяви щодо встановлення факту смерті особи, оскільки реєстрація смерті останньої не можлива без відповідного рішення суду, а тому заява підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 7, 10, 76-82, 89, 263, 264, 265, 268, 273, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) за участі заінтересованої особи Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану у м. Вінниці (21009 м. Вінниця, вул. Замостянська, 26) про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Іловайськ, Донецької області, Україна, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Маріуполь Маріупольського району Донецької області в наслідок артилерійського обстрілу.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя