Справа № 351/1328/22
Номер провадження №2-о/351/97/22
25 жовтня 2022 року м. Снятин
Снятинський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого судді Посохова І.С.,
за участю секретаря судового засідання Боднарук О.І.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника ОСОБА_2 ,
заінтересованої особи ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Снятина цивільну справу за заявою адвоката Боднарчука Андрія Михайловича в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Снятинська міська рада Коломийського району Івано-Франківської області, ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення,
Адвокат Боднарчук Андрій Михайлович в інтересах ОСОБА_1 звернувся до Снятинського районного суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи - Снятинська міська рада Коломийського району Івано-Франківської області, ОСОБА_3 .
В обґрунтування заяви зазначено, що з 2019 року ОСОБА_1 доглядає свою матір - ОСОБА_3 , яка досягла 80-річного віку. Остання потребує догляду відповідно до Висновку про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, внаслідок яких вони потребують надання соціальних послуг з доглядом на непрофесійній основі від 19.07.2022 за № 1806. Згідно з актом проведення обстеження сім'ї № 42/04-01/30 від 19.07.2022, який складений відділом соціальних послуг Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області, ОСОБА_1 дійсно здійснює сторонній догляд за ОСОБА_3 , яка потребує стороннього догляду. Відповідно до даного акту рекомендується призначити компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 18.07.2022 за № 478 ОСОБА_1 , 1973 р.н., здійснює догляд за хворою (лежачою) матір'ю ОСОБА_3 . Офіційний догляд через територіальний орган соціального захисту населення за особою, яка досягла 80-річного віку ОСОБА_1 намагався оформити, однак отримав відмову від Управління соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації, оскільки його середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.
Заявник є військовозобов'язаним та у зв'язку з оголошенням в Україні воєнного стану підлягає мобілізації і призивається на військову службу до ЗСУ. Однак, відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізацію», він не підлягає призову на військову службу, як особа, яка зайнята постійним доглядом за матір'ю, яка потребує постійного догляду. З наведених підстав виникла необхідність звернутись до суду з відповідною заявою про встановлення факту, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває під постійним його доглядом та піклуванням та перебуває на його утриманні.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 свої вимоги підтримали в повному обсязі. Заявник пояснив, що на даний час офіційно не працює, живе за рахунок тимчасових заробітків, працюючи по найму, обробляючи городи іншим людям та допомагає по господарству своїй матері.
В судовому засіданні заінтересована особа ОСОБА_3 заяву підтримала, просила її задовольнити, суду пояснила, що дійсно проживає разом зі своїм сином, який опікується нею та веде домашнє господарство, оскільки вона внаслідок свого похилого віку не може без стороннього догляду.
Представник заінтересованої особи - Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника та просив ухвалити рішення на розсуд суду.
Вислухавши заявника та його представника, заінтересовану особу, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Княженською сільською Радою Снятинського району Івано-Франківської області ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що зроблено відповідний актовий запис № 3. Батьком дитини записаний ОСОБА_4 , а матір'ю - ОСОБА_5 .
Згідно з копією свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого 24.07.2002 Відділом реєстрації актів громадянського стану Снятинського районного управління юстиції Івано-Франківської області, шлюб між громадянином ОСОБА_1 та ОСОБА_6 розірвано, про що в книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу 24.07.2002 зроблено запис № 109.
Відповідно до висновку про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, внаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 19.07.2022 № 1806, при обстеженні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жительки с. Княже, членами комісії встановлено, що остання страждає на захворювання, що викликає когнітивне порушення, внаслідок якого особа похилого віку потребує надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі. Код за МКХ-10 F06.6. Рекомендовано денний догляд, підтримано проживанням, догляд вдома на непрофесійній основі. Висновок наданий для одержання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.
Згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_7 , 1973 р.н., жителя АДРЕСА_1 , складеним виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області 18.07.2022 за № 478, при обстеженні господарства встановлено, що ОСОБА_7 , 1973 р.н., здійснює догляд за хворою (лежачою) матір'ю ОСОБА_3 , 1939 р.н.
Згідно з довідкою про склад сім'ї № 479 від 18.07.2022, виданою виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області, за адресою: АДРЕСА_1 проживають ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - заявник, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 - мати.
З акту проведення обстеження сім'ї від 19.07.2022 № 12/04-01/30 вбачається, що ОСОБА_1 є особою, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі. Особа, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі - ОСОБА_3 . Рекомендовано призначити компенсацію фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
Згідно з довідкою № 1807 від 19.07.2022, виданою Комунальним некомерційним підприємством «Снятинська багатопрофільна лікарня Снятинської міської ради», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , здоровий та може здійснювати соціальні послуги по догляду.
Згідно з повідомленням Управління праці та соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, гр. ОСОБА_1 не має права на надання державної соціальної допомоги, оскільки середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 та п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. 59 ЦК України піклування встановлюється над неповнолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 ЦК України суд встановлює піклування над фізичною особою у разі обмеження її цивільної дієздатності і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ч. 2 ст. 62 ЦК України опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 295 ЦПК України заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.
Порядок розгляду судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи регулюється Главою 2 Розділу IV ЦПК України.
Отже, з аналізу наведених вище вимог ЦК та ЦПК України вбачається, що піклування над фізичною особою може бути встановлене судом лише у разі обмеження її цивільної дієздатності у встановленому Законом порядку та лише за поданням органу опіки та піклування.
Встановлення факту того, що мати заявника ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває під піклуванням заявника ОСОБА_1 в обхід визначеної Законом процедури без обмеження цивільної дієздатності цієї особи неможливе, а тому судом не може бути встановлено факту перебування особи під піклуванням шляхом встановлення факту, що має юридичне значення.
Встановлення факту того, що мати заявника ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває під доглядом заявника ОСОБА_1 , на думку суду, також неможливе, оскільки питання щодо встановлення постійного догляду за фізичною особою вирішується відповідно до Закону України «Про соціальні послуги», тобто у позасудовому порядку. У разі ж відмови заявнику бути надавачем соціальних послуг або у призначенні компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, як в даному випадку, він має право оскаржити таке рішення суб'єкта владних повноважень у судовому порядку. Факт того, що мати заявника перебуває під його доглядом на непрофесійній основі не потребує встановлення в судовому порядку.
Щодо встановлення факту перебування матері заявника на його утриманні, суд зазначає про таке.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Як вбачається з матеріалів справи заявник ОСОБА_1 проживає разом зі своєю матір'ю ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 .
При цьому, як зазначено у довідці про склад сім'ї № 479 від 18.07.2022, виданої виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області, ОСОБА_3 - пенсіонер, а ОСОБА_1 - продавець згідно з трудовим договором в ПП ОСОБА_8 від 03.07.2017 і по день видачі довідки.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 суду пояснював, що з попередньої роботи він звільнився і на день розгляду справи офіційно не працює, постійного доходу не має, живе за рахунок тимчасових заробітків, працюючи по найму, обробляючи городи іншим людям.
Крім пояснень учасників справи, суду не надано в якості доказів відомостей про доходи, які були отримані як заявником, так і його матір'ю, не надано в якості доказів показань свідків або будь-яких інших доказів, а тому суд позбавлений можливості встановити, хто з цих двох осіб мав більший дохід та за рахунок кого з них утримувалась сім'я.
Водночас у судовому засіданні з пояснень учасників справи встановлено, що мати заявника ОСОБА_3 є пенсіонеркою, яка отримує постійний щомісячний дохід.
Суд звертає увагу на те, що одержання матір'ю заявника пенсії не є підставою для відмови у встановленні факту її перебування на утриманні, проте з наданих суду доказів суд не має можливості встановити, що основним і постійним джерелом засобів до існування для ОСОБА_3 є саме допомога з боку її сина, який надає їй утримання, а відповідно й не має можливості встановити факт перебування матері заявника на його утриманні.
З огляду на викладене вище, суд вважає за необхідне у задоволенні заяви адвоката Боднарчука Андрія Михайловича в інтересах ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення відмовити.
Керуючись ст. 2, 12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 295, 315-319 ЦПК України, суд
У задоволенні заяви адвоката Боднарчука Андрія Михайловича в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Снятинська міська рада Коломийського району Івано-Франківської області, ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
- заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_3 ;
- заінтересована особа: Снятинська міська рада Коломийського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Коломийський район, м. Снятин, пл. Незалежності України, буд. 1, код ЄДРПОУ 04054240;
- заінтересована особа: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_4 .
Повне рішення складено 31 жовтня 2022 року.
Суддя Іван ПОСОХОВ