Справа № 946/7573/22
Провадження № 2-а/946/96/22
04 листопада 2022 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Бурнусус О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Укртрансбезки, державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу № 332342 від 17.10.2022 року,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просив скасувати постанову начальника відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Укртрансбезки про застосування адміністративно - господарського штрафу № 332342 від 17.10.2022 року, якою на ФОП ОСОБА_1 накладено адміністративно - господарський штраф в розмірі 17000 грн. за порушення ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». А також, просив провадження по справі закрити і стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті в особі її територіального підрозділу відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 496 грн. 20 коп.
Дослідивши адміністративний позов з додатками, приходжу до висновку, що дана справа не підсудна Ізмаїльському міськрайонному суду Одеської області з таких підстав.
Відповідно до ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до вимог ст. 238 Господарського кодексу України, передбачено що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Предметом оскарження є постанова № 332342 від 17.10.2022 року про застосування адміністративно-господарського штрафу до ФОП ОСОБА_1 на підставі Закону України «Про автомобільний транспорт», тобто позивача притягнуто до господарсько-правової відповідальності за порушення у сфері господарювання. Отже, оскаржувана постанова не є рішенням у справі про адміністративне правопорушення згідно КУпАП. Тому, правомірність оскаржуваної постанови повинна розглядатися окружним адміністративним судом, а не місцевим загальним судом.
Статтею 20 КАС України розмежовує предметну юрисдикцію адміністративних судів. Так, ч. 1 ст. 20 КАС України містить вичерпний перелік адміністративних справ, підсудних місцевим загальним судам, як адміністративним судам, зокрема і щодо адміністративних справ з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення саме до адміністративної, а не господарсько-правової відповідальності.
Частиною 2 ст.20 КАС України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті. Тож, згідно ст.20 КАС України зазначена справа не підсудна Ізмаїльському міськрайонному суду Одеської області як суду адміністративної юрисдикції.
Отже, поданий позивачем позов, відповідно до визначеної КАС України підсудності належить до компетенції Одеського окружного адміністративного суду.
Відповідно пункту 3 частини 1 статті 4 КАС України адміністративним судом є суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Згідно пунктом 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
У той час, Кодекс адміністративного судочинства України не визначає порядок дій суду першої інстанції у разі подання до суду позову, який предметно не підсудний цьому суду, не визначає можливості повернення такого позову заявнику чи направлення його до суду, до предметної підсудності якого віднесено розгляд справи.
Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Враховуючи те, що дана справа підсудна окружному адміністративному суду, з метою забезпечення права позивача на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, суд вважає за необхідне передати дану справу на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 7, 19, 20, 25, 29, 171, 248, 256, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Укртрансбезки, державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу № 332342 від 17.10.2022 року, до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Суддя: О.О.Бурнусус