Рішення від 07.11.2022 по справі 420/14678/22

Справа № 420/14678/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач), в інтересах якого діє адвокат Романович Анастасія Вадимівна, звернувся до суду з позовом до державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» (далі - відповідач, ДУ «ТМО МВС України по Одеській області»), в якому, з врахуванням заяви від 04.11.2022, просить:

визнати протиправними дії державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області" щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства України;

зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області" скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 03.12.2021 перерахунку основного розміру пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач служив в органах МВС України в період з 26.08.1999 року по 28.09.2015 року. Наказом начальника ГУМВС в Одеській області за №753 о/с від 28.09.2015 року підполковника міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу боротьби з груповою злочинністю управління карного розшуку ГУМВС України в області, було звільнено за п.64 «ж» (за власним бажанням) у запас Збройних Сил. Згідно наказу начальника ГУМВС в Одеській області за № 753 о/с від 28.09.2015 року вислуга років на день звільнення становила: у календарному обчисленні - 16 років 01 місяць 04 дні; у пільговому обчисленні - 23 роки 11 місяців 25 днів. 13.08.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області з заявою, в якій просив підготувати та направити до ГУ ПФУ в Одеській області передбачені діючим законодавством документи для призначення йому пенсії за вислугу років у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року 15.09.2020 року ОСОБА_1 від ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» була отримана відповідь за вих. № 33/36-121 від 10.09.2020 року, відповідно до якої його було повідомлено, що правових підстав для направлення матеріалів до Департаменту персоналу МВС України для вирішення питання про призначення пенсії за вислугою років немає через відсутність у ОСОБА_1 встановленої п. «а» ч. 1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарної вислуги років. Вважаючи бездіяльність ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» незаконною, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з відповідним позовом. На виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.05.2021 року по справі №420/9560/20 ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» направило до ГУ ПФУ в Одеській області подання №4855 від 14.05.2021 року про призначення пенсії ОСОБА_1 та надало розрахунок вислуги років на день звільнення зі служби, тобто на 30.09.2015 року.

03.12.2021 року П'ятим апеляційним адміністративним судом винесено постанову по справі № 420/12786/21, відповідно до якої зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 11 травня 2020 року відповідно до подання Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області" № 4855 від 14.05.2021 року, з урахуванням вислуги років, яка становить 23 роки 11 місяців 25 днів.

19.09.2022 року ОСОБА_1 звернувся до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» із заявою щодо виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року для проведення перерахунку пенсії. Однак, 20.09.2022 року державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» листом повідомила про відмову у виготовленні даної довідки, посилаючись на те, що станом на 01.01.2016 року ОСОБА_1 не отримував пенсію, призначена вона була з травня 2021 на виконання судових рішень.

Не погоджуючись з такою позицією відповідача та вважаючи дії щодо відмови в виготовленні та наданні довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 17.10.2022 провадження у справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

25.10.2022 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» позов не визнає.

Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що на дату прийняття, тобто на 21.02.2018 року ПКМУ № 103 та її реалізації, а саме складання довідок Ліквідаційною комісією (з березня 2018 року), позивач ще не отримував пенсію згідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а пенсія була призначена відповідно до рішень суду по справі № 420/9560/20 та по справі №420/12786/21, у зв'язку з чим ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» до ГУПФУ в Одеській області 14 травня 2021 року було скероване подання про призначення пенсії останньому, з метою виконання постанови П'ятого апеляційного суду по справі № 420/9560/20. У відповідності до вимог ПКМУ від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 Ліквідаційною комісією довідка за прирівняною посадою не складалась та до ГУПФУ в Одеській області не направлялась, у зв'язку з відсутністю прізвища у списках ГУПФУ в Одеській області скерованих до Ліквідаційної комісії та і на теперішній час у порядку передбаченому ПКМУ від 13.02.2008 №45 ГУПФУ списки не надавались до ДУ ТМО для складання довідки, а тому і підстави для складання оновленої довідки відсутні.

З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в органах МВС України в період з 26.08.1999 року по 28.09.2015 року.

Наказом начальника ГУ МВС в Одеській області за № 753 о/с від 28.09.2015 року у відповідності до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України підполковника міліції ОСОБА_1 , старшого оперуповноваженого відділу боротьби з груповою злочинністю управління карного розшуку ГУМВС України в області, було звільнено за п.64 «ж» (за власним бажанням) у запас Збройних Сил.

Згідно зазначеного наказу начальника ГУ МВС в Одеській області за №753 о/с від 28.09.2015 року вислуга років позивача на день звільнення становила у календарному обчисленні - 16 років 01 місяць 04 дні; у пільговому обчисленні - 23 роки 11 місяців 27 днів.

13.08.2020 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області з заявою, в якій просив підготувати та направити до ГУ ПФУ в Одеській області передбачені діючим законодавством документи для призначення пенсії за вислугу років у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року.

Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області вказана заява була скерована на адресу сектору соціально-гуманітарних питань.

Листом за вих. № 33/36-121 від 10.09.2020 року ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» було повідомлено позивачу, що правових підстав для направлення матеріалів до Департаменту персоналу МВС України для вирішення питання про призначення йому пенсії за вислугою років немає через відсутність у позивача встановленої п. "а" ч.1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарної вислуги років.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.05.2021 по справі № 420/9560/20 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року скасовано.

Ухвалено по справі нове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області", Головного управління ПФУ в Одеській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області” щодо відмови у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області передбачених діючим законодавством документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року.

Зобов'язано Державну установу “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області” підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області передбачені діючим законодавством документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути документи про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на пільгових умовах відповідно до п. “а” ст.12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням вислуги років з відповідним застосуванням коефіцієнту у період перебування ним на посадах в органах боротьби з організованою злочинністю.

На виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 11.05.2021 року по справі № 420/9560/20 ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» направило до ГУ ПФУ в Одеській області подання №4855 від 14.05.2021 року про призначення пенсії ОСОБА_1 та надало розрахунок вислуги років на день звільнення зі служби, тобто на 30.09.2015 року.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2021 по справі № 420/12786/21 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". викладену в листі від 02.07.2021 року №1500-0308-5/83738.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 11 травня 2020 року відповідно до подання Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області" №4855 від 14.05.2021 року, з урахуванням вислуги років, яка становить 23 роки 11 місяців 25 днів.

19.09.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року для проведення перерахунку пенсії.

На звернення від 19.09.2022 № 33/36-Н-1631, державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» відповідно до листа від 20.09.2022 № 33/36-Н-1631 повідомила позивача про те, що на дату проведення перерахунку пенсії, а саме станом на 01.01.2016, останній не отримував пенсію, а її виплата була призначена тільки з травня 2021 (у зв'язку з виконанням рішень судів по справам № 420/9560/20 та по справі № 420/12786/21), а тому, у відповідності до вимог ПКМУ від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» Ліквідаційною комісією довідки за прирівняною посадою не складалося та до ГУПФУ в Одеській області не направлялось, у зв'язку з відсутністю прізвища позивача у списках ГУПФУ в Одеській області скерованих до Ліквідаційної комісії та і на теперішній час у порядку передбаченому ПКМУ від 13.02.2008 № 45, а тому і підстави для складання оновленої довідки відсутні.

Вказані дії щодо відмови у виготовленні оновленої довідки позивач вважає протиправними, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі за текстом - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із частиною вісімнадцятою статті 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій унормовано статтею 63 цього Закону, частинами першою, другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

29.12.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 № 900-VIII, яким статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

На переконання суду, конструкція цієї правової норми передбачає обов'язкове здійснення перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

При цьому перелік осіб, яким має бути проведений перерахунок, визначений у ній так: "особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону".

Отже, законодавець передбачив можливість здійснення перерахунку не тільки особам, яким пенсія вже призначена і які її отримують, але й особам, які тільки мають право на пенсію на умовах Закону № 2262-XII.

Право позивача на пенсійне забезпечення на умовах Закону №2262-XII установлено в судовому порядку у справі № 420/9560/20.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799) затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Зокрема, пунктами 4 - 10 розділу ІІ Порядку №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання “заслужений”; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103), пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно із пунктом 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393".

Пунктом 6 Постанови № 103 внесені зміни до Порядку № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними Постановою № 103) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами першим та другим пункту 5 Порядку № 45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою №988, премія.

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.

Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Відтак, з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Судом встановлено, що позивач відповідно до наказу ГУМВС в Одеській області №753о/с від 28.09.2015 звільнений з органів внутрішніх справ (міліції).

П'ятим апеляційним адміністративним судом у постанові від 11.05.2021 по справі №420/9560/20 встановлено право ОСОБА_1 на призначення пенсії за вислугу років на підставі п «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно пункту 5 Порядку №45 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988 згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Однак, ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» таку довідку направлено не було, що унеможливило реалізацію права на звернення позивача до ГУ ПФУ за перерахунком пенсії з документами, які дають право на подальше підвищення пенсії.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

У рішенні від 31.07.2003 у справі “Дорани проти Ірландії” Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття “ефективний засіб” передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Салах Шейх проти Нідерландів”, ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи “Каіч та інші проти Хорватії” (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про протиправність дій Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області" щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства України.

Крім того, для належного захисту порушених прав позивача, з врахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та зобов'язати державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області" підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 11.05.2020 перерахунку основного розміру пенсії.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Враховуючи те, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень, суд дійшов до висновку про задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області" щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення відповідно до чинного законодавства України.

Зобов'язати державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області" (65044, м. Одеса, пров. Каркашадзе, 3, код ЄДРПОУ 08734546) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 11.05.2020 перерахунку основного розміру пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області" (65044, м. Одеса, пров. Каркашадзе, 3, код ЄДРПОУ 08734546) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.С. Пекний